ĽUBĽANA

Hlavné mesto Slovinska je stále neobjavená perla Európy, ale to sa v najbližšej dobe zmení. Čoraz viac ľudí pochopilo, že Slovinsko je krajina za ktorou sa oplatí cestovať a tak o tomto mieste budeme ešte počuť. Nad mestom tróni hrad a pod ním sa rozlievajú staré uličky ozdobená krásnymi domami. Očarí vás farebné trhovisko s lokálnymi dobrotami, dúšok slovinského vína s výhľadom na rieku Ľubľanicu a zopár zaujímavých pamiatok či múzeí. Napokon v meste ostanete o čosi dlhšie, než ste si pôvodne mysleli. Prečítajte si o Ľubľane aj náš blog.

JAZERO BLED

Najznámejším a tiež najikonickejším miestom celého Slovinska je jazero Bled. Kto by nepoznal fotografiu malého ostrovčeku ozdobeného kostolom „uprostred“ jazera. Panorámu miesta tvoria krásne hory, ktoré si ešte aj na jar držia snehovú prikrývku a jazero ponúka niekoľko skvelých možností. Vyrazte odtiaľto do okolia, alebo sa prejdite po jeho obvode, vylezte na niektorý z okolitých kopcov a v neposlednom rade si vychutnajte aj hrad nad jazerom, kde budete cestovať v čase.

MARIBOR

Druhé najväčšie mesto Slovinska leží na severe krajiny, len neďaleko rakúskych hraníc. Aj v meste bude cítiť tento vplyv a tak niet divu, že Maribor patrí medzi najkultúrnejšie mestá v krajine. Je známe svojimi vinohradmi a aj priamo v starom meste nájdete mimoriadne vzácny vinič, ktorý patrí k najstarším v celej Európe. Mestom preteká rieka Dráva a na jeho brehu vyrástlo staré mesto. Budete na ňom milovať jeho atmosféru, malé kaviarničky, pekárne, podniky aj bary a očarí vás aj večer pre svoj život. Pozrite si baziliku, katedrálu a mnohých zaujme aj miestny zámok.

PIRAN

Slovinsko vie zlákať aj na návštevu svojho Jadranského pobrežia. Možno nie je tak známe ako talianske či chorvátske, ale ak sa ocitnete v meste Piran, budete vedieť, že ste prišli dobre. Polostrov na ktorom stojí dnešné mesto už poznali aj Rimania a dnes sa neubránite tomu, že bude okolo vás taliansky nádych. Po prvej svetovej vojne sa Piran ocitol v Taliansku a len hračka histórie ho opäť vrátila o pár desaťročí do rúk Juhoslávie až sa napokon stal slovinským mestom. Sadnite si na námestí Tartini do kaviarničky, prejdite sa ku katedrále, pohľadajte aj sochu Giuseppeho Tartiniho a prejdite sa k známemu majáku.

TRIGLAV

Ak milujete prechádzky krásnou prírodou, potom je tu oblasť Triglavu v Julských Alpách presne pre vás. Vyberte sa na menšie treky a objavte Vršis Pass alebo Slemenovu Špicu a tí dobrodružnejší vyjdú až hore na samotný Triglav s výškou 2864 metrov nad morom. Až na vrchol však potrebujete výstroj a vezmite si aj sprievodcu, aby ste mali všetko okolo bez problémov. Aj keby ste sa na vrchol nevybrali, stále si užijete deň alebo aj niekoľko dní v náručí krásnej prírody.

POSTOJNA

Slovinsko je krajinou fantastickej prírody a objavíte tu aj niekoľko mimoriadnych jaskýň. Jednou z TOP jaskýň je Postojna, ktorú navštevujú turisti už desiatky rokov. Niet sa čomu diviť, keď patrí k najkrajším v celej Európe. Jaskyňa je dlhá takmer 24 kilometrov a hoci len 5 kilometrov je prístupných pre verejnosť, stále si tu budete pripadať ako v rozprávke. Dokonca v nej premáva aj turistický vláčik, aby ste z nej videli absolútne maximum, no aj tak minimálne kilometer a pol budete kráčať po vlastných. Dnu si pripravte niečo teplé, pretože sa teplota v jaskyni pohybuje okolo desiatich stupňov. Postojna to je maximálny zážitok.

SOČA

Máte radi adrenalín a dobrodružstvo? Slovinsko budete milovať. Čo by ste povedali na splav rieky Soča? Začína v Julských Alpách a kľukatí sa západným Slovinskom cez Bovec, Kobarid a Tolmin a končí v Jadranskom mori. Soča je najlepšou riekou na raftovanie na celom Balkáne a hoci sa oplatí ísť aj na rieku Tara v Bosne a Hercegovine, toto je úplne iný zážitok!

E

Slovinsko, Chorvátsko


náročnosť

7 dní

Trvanie

1678 1885€
Ľubľana, Slovinsko - skrytá krása pod Alpami Blog

Blog Ľubľana, Slovinsko - skrytá krása pod Alpami

Čoraz viac Európanov objavuje túto malú európsku krajinu a niet sa čo čudovať. Nájdete tu krásne hory, more, historické mestečká, milých ľudí,…

Patrícia Kardošová 4 min. čítania