Oblečenie v arabskom svete: Bahrajn patri k regiónom konzervatívneho islamského sveta a preto je odievanie v týchto končinách trochu odlišné od toho, na aké sme zvyknutí doma. Aj napriek tomu má práve Bahrajn povesť liberálnejšej krajiny, než akou je Kuvajt, Katar alebo Omán. Vezmite si so sebou ľahké, letné, vzdušné oblečenie, ktoré oceníte na prehliadku miest, kedy bude vzduch okolo nás horúci. Cestujeme, učíme sa a preto je vhodné, aby sme dodržiavali aj my odlišnosti tohto sveta a rešpektovali zvyky krajín, v ktorých sme hostia. Dajte si pozor na to, aby ste si do regiónu nevzali príliš krátke odevy či príliš vyzývavé šaty alebo iné doplnky. Muži by sa mali vyvarovať tielku, zatiaľ čo krátke nohavice alebo krátke rukávy trička či košele sú v poriadku. U žien je to trošku komplikovanejšie, ale nie je to nič zásadné alebo obmedzujúce. Vyvarujte sa tielkam, príliš krátkym rukávom, krátkym sukniam alebo kratučkým nohaviciam. Domáci nebudú chápať, prečo ste takto oblečené. Dlhšia sukňa je v poriadku, tiež krátke nohavice pod kolená sú chápané ako prejav rešpektu, ale odhalené kolená a stehná sú niečo nepochopiteľné. Je dobré mať so sebou šatku pretože sa často vyžaduje pri návšteve mešít, no rovnako dobre vás ochráni aj pri prípadnom púštnom vetre. 

Na návštevu mešít sa vyžaduje predpísané oblečenie. Dámy musia mať zahalené vlasy šatkou a zahalené ruky až po zápästie a nohy po členky, páni zahalené ramená a kolená. Budete sa pohybovať po miestach, ktoré sú pre moslimov posvätné a takýmto oblečením prejavíte viac úcty.

Na obutie odporúčame pohodlnú a kvalitnú obuv, ktorá sa vám hodí počas peších prehliadok miest a určite využijete aj sandále alebo šľapky či žabky. Určite bude počas vašej cesty na niektorých miestach aj horúčava a tak myslite na pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk, čiapka...), kvalitné slnečné okuliare a samozrejme opaľovací krém. Ak budete mať so sebou plavky, viete ich sem tam využiť v hotelových bazénoch alebo na pláži.

Vezmite si so sebou aj niečo teplejšie (mikina, tričko s dlhým rukávom...) kvôli klimatizácii, ktorá býva v týchto krajinách pustená takmer stále a na teplotách na aké my nie sme zvyknutí. Pôjde teda o váš komfort. Už v lietadle pri ceste na zájazd budete vystavení chladnej klíme a preto si dajte väčší pozor, aby ste neprišli už na začiatok nachladnutí.

Pri balení myslite aj na peniaze a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. V týchto končinách vôbec nie je bežné, aby vás okradli, ale pozornosť je na mieste a treba byť ostražitý ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore. Osvedčila sa nám špeciálna kapsička, ktorá sa dá nosiť na tele a v nej viete mať nielen peniaze, ale aj pas alebo letenku či inú dôležitú drobnosť.

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Zástrčky v Bahrajne sú 220 V – 240 V anglického typu, ak máte príslušnú redukciu nezabudnite si ju pribaliť. Redukcie sa dajú zakúpiť aj na letisku vo Viedni, prípadne aj doma v obchodoch s elektronikou. Ak by ste na to zabudli, viete to samozrejme vybaviť aj v Maname. 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti. 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Ázia  

Saudská Arábia, Bahrajn


náročnosť

10 dní

Trvanie

4439
K

Ázia  

Saudská Arábia, Bahrajn


náročnosť

13 dní

Trvanie

5589
K

Ázia  

Kuvajt, Saudská Arábia, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

19 dní

Trvanie

6569 8211€
K

Ázia  

Kuvajt, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

12 dní

Trvanie

4247 4997€
Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale Blog

Blog Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale

V Bahrajne, kde vládne sunnitský vladár, ale väčšina poddaných sú šiiti (shia), mi moja známa, pôvodom Nemka, ktorá žije v ostrovnej krajine…

Ľuboš Fellner 38 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…

Prečo ísť do Bahrajnu Blog

Blog Prečo ísť do Bahrajnu

To, čo sa hovorí a píše v novinách a televízii, je často v skutočnosti úplne inak. Mohli sme sa o tom presvedčiť aj pred pár dňami, keď sme s našou…

Epos o Gilgamešovi

13

06:21

aug

2023

Bahrajn Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Epos o Gilgamešovi patrí k najstarším literárnym pamiatkam na svete a zrejme o ňom počul každý vzdelaný človek. Príbeh o kráľovi z mesta Uruk bol zaznamenaný na hlinené…