Ak si kupujete svoju letenku do Ekvádoru aj s veľkou batožinou, tak maximálna povolená váha veľkej batožiny do lietadla bude okolo 23 kg/osoba. Odporúčame Vám zobrať si maximálne 15 kg batožiny. Budete mať takto priestor a pár voľných kilogramov na suveníry a darčeky, ktoré ponesiete naspäť. Odporúčame si zobrať jeden kufor (ideálne aj so zámkom), ktorý si budete nechávať v hoteli a jeden malý ruksak, ktorý s Vami pocestuje na palube lietadla a budete ho nosiť so sebou pri svojich individuálnych prehliadkach miest a pamiatok.

Ako sa zbaliť do Ekvádoru? Z oblečenia si pribaľte ľahkú bundu a sveter, tričko s dlhými rukávmi, dlhé nohavice (napr. jedny do mesta a druhé do prírody), krátke nohavice, tričká s krátkymi rukávmi, veci na spanie a plavky (využijete v hotelových bazénoch, na Galapágoch či v horúcich prameňoch v Banos). Nezabudnite šatku alebo šiltovku proti slnku, slnečné okuliare. Nezabudnite na pršiplášť resp. nepremokavú bundu. Na obutie sú vhodné ľahké trekingové topánky alebo tenisky príp. ľahké sandále. Nezabudnite, že ostré predmety ako napr. nožík/nožničky a rovnako tekutiny nad 100 mm musia byť umiestnené v kufri.

Odporúčame zobrať aj zariadenia, ktoré využije každý moderný turista, ako sú univerzálny adaptér do zásuvky (dá sa kúpiť napr. v NAY Elektrodom), externú nabíjačku (powerbank). V Južnej Amerike sa zídu aj toaletný papier (verejné toalety ním nedisponujú) a vlhčené hygienické vreckovky.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne užívate!

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti. Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebook, tablet, mp3 prehrávač) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, ale aj všetky elektronické zariadenia, ktoré majú v sebe zabudovaný akumulátor (powerbanky a pod.).

V Južnej Amerike môžete mať v príručnej batožine na lokálnych preletoch fľašku s vodou. 

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.