Ak si kupujete svoju letenku aj s veľkou batožinou, tak maximálna povolená váha veľkej batožiny do lietadla bude okolo 23 kg/osoba. Odporúčame Vám zobrať si maximálne 20 kg batožiny. Budete mať takto priestor a pár voľných kilogramov na suveníry a darčeky, ktoré ponesiete naspäť. Odporúčame si zobrať jeden kufor (ideálne aj so zámkom), ktorý si budete nechávať v hoteli a jeden malý ruksak, ktorý s Vami pocestuje na palube lietadla a budete ho nosiť so sebou pri svojich individuálnych prehliadkach miest či pyramíd. 

V Mexiku je teplo. Teplé veci (dlhé nohavice, košeľa s dlhými rukávmi a teplejší sveter či mikina) sa Vám zídu v klimatizovaných dopravných prostriedkoch, vo vysoko položených oblastiach (Mexico City, Oaxaca, horské oblasti a aj v lietadle). Okrem dlhých nohavíc potrebujete už iba krátke nohavice a tričká či košele s krátkym rukávom. Ako obuv sú najvýhodnejšie kvalitné sandále, a potom tenisky či poltopánky. 

Ak plánujete ostať iba v hotelovom rezorte a využívať all inclusive servis, tak odporúčame zbaliť si navyše zopár kusov slušného oblečenia, šaty alebo košele, nohavice alebo sukne a k tomu uzatvorenú obuv. V reštauráciach nebýva veľmi prísny dress code (ak nepočítame reštaurácie typu fine dining). Mexičania budú k Vášmu oblečeniu tolerantní, no vedia na Vás oceniť slušné oblečenie. 

Ak plánujete chodiť po pamiatkach, tak si na kvalitnej obuvi dajte záležať. Oplatia sa kvalitné sandále. Nezabudnite na opaľovací krém, pokrievku hlavy a slnečné okuliare. Kto chce, môže si zobrať aj vankúšik pod hlavu (pohodlné sú tvarované nafukovacie), zíde sa pod hlavu, ak máte v pláne dlhé presuny. Môžete si zbaliť aj malý repelent

Nezabudnite mobil s nabíjačkou. Roaming tu funguje. K nabíjačke potrebujete redukciu, ktorú odporúčame kúpiť ešte doma pred odletom (napr. v Nay), aby ste na mieste s kúpou už nestrácali čas. Typ zásuvky v Mexiku: americký.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane tak je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. V prípade omeškania Vašej batožiny, budete mať menej stresu. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti. 

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia si môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách (zdržania, odobratie zariadenia). Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky vrátané powerbanky (externé nabíjačky). 

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.