Váha veľkej batožiny býva na medzinárodnom lete síce limitovaná na cca 23 kg/osoba v triede Economy (skontrolujte si údaj na letenke, ktorú si kúpite), ale POZOR! na miestnych preletoch do Patagónie je limit často menší cca 15 kg/osoba. BUBO Vám preto odporúča zobrať si max. 10 - 15 kg batožiny (myslíte na priestor na darčeky). Stále ide o veľké množstvo vecí a preto zo skúsenosti veríme, že ak sa zbalíte šikovne a premyslene, určite to zvládnete. Ak by ste niečo zabudli, dostanete kúpiť všetko potrebné priamo na mieste. 

Ak Váš letecký itinerár zahŕňa prestup, vždy si na prepážke pri podaní batožiny overte kam Vám veľkú batožinu posielajú/kde si ju najbližšie vyzdvihnete. 

Potrebujete prakticky jeden kufor (príp. cestovnú tašku) a šikovný pevný ruksak. Vezmite si ochranný obal na batožinu proti dažďu, ak sa chystáte aj trekovať a podobne. 

Čo sa týka oblečenia, odporúčame vziať so sebou veľa vrstiev kvalitného športového oblečenia. Keď vyjde slnko, je aj v Patagónii príjemne teplo, keď sa zamračí, môže byť aj veľmi chladno. Určite sa vám oplatí vziať termobielizeň, nepremokavú bundu, flisovú bundu, čiapku a ľahké rukavice. Zoberte si šatku/šiltovku proti slnku a slnečné okuliare. Nezabudnite na pršiplášť a kvalitné športové nepremokavé topánky, ktoré využijete, ak bude pršať (topánky typu vibramy nebudete potrebovať). Nezabudnite si zobrať hygienické potreby, malý opaľovací krém, osobné lieky (!), fotoaparát s príslušenstvom, mobil s nabíjačkou. Nezabudnite na cestovný pas! V turistickom oblečení strávite väčšinu dovolenky v Patagónii. Ak pôjdete na slušný obed/večeru, zbaľte si pár kusov decentného oblečenia. 

Ak smerujete do hotela, ktorý ma bazén alebo rezortu ktorý ma kvalitné Spa, môžete si zobrať so sebou aj plavky. Ak máte radi Fitness, potrebujete absolvovať tréning a vyberáte si luxusnejší hotel, myslíte aj na fitness oblečenie s vhodnou obuvou. Hotely vyššej triedy často majú Fitness zdarma vo svojich priestoroch. Informujte sa na stránkach svojho hotela. 

Chile SIM karta = s kúpou na mieste nie je problém, stojí okolo 4000-5000 pesos a kúpite ju v potravinách alebo pouličnom stánku. Kúpite si balík dát, ktorý Vám vyhovuje a fungovanie je bez problémov.

WIFI v hoteloch = môžete sa stretnúť so slabším signálom alebo signálom iba na recepcii. Niekedy môže byť výpadok. Informácie k wifi Vám podá priamo recepcia hotela. Veríme, že do Patagónie necestujete, aby ste pracovali, ale skontrolovať si e-mailovú stránku, poslať správu domov je po celom regióne viac menej bez väčších komplikácii. 

Argentína SIM karta = s kúpou na mieste tiež nie je problém. Problém je skôr s aktiváciou nakoľko na to potrebujete argentínsky občiansky preukaz, ktorý nemáte. S aktiváciou pomôžu priamo v kancelárii u daného operátora v Argentíne. 

MDH karta SUBE = po príchode do Argentíny si čo najskôr kúpte kartu SUBE v trafike označenej logom SUBE a nabite si ju kreditom. Funguje na miestnu MHD, vlaky, subway v Buenos Aires aj napr. v Mendoze, Bariloche... V MHD sa nedá platiť hotovosti šoférovi. Takto chcú minimalizovať použitie hotovosti. Po nástupe do dopravného prostriedku si ju odpípnete na zariadení (obdobne ako v MHD na SR). Kredit si dobijete v malých stánkoch/obchodoch označením logom Sube. Po priložení na čítačku Vám  zároveň ukáže zostatok na karte. Ak kartu nemáte, majte aspoň argentínske peso. Ľudia sú zvyknutí pomáhať si a niekto priloží kartu za Vás a vy mu dáte za to hotovosť. 

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky aj externé nabíjačky (powerbanky). Powerbanky sa zídu, ak cestujete za trekom. Vezmite si aj univerzálnu redukciu na zástrčky. Lepšie hotely mávajú v izbách aj európske koncovky alebo nabíjanie telefónov na USB port, no odporúčame nespoliehať sa a byť pripravený z domu. 

Batožina: Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Zníži sa tým aspoň trochu stres z jej nedodania. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela (môžete nadiktovať aj adresy hotelov po vašej trase), opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov.  Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti. Myslite na kvalitné cestovné poistenie. 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Polárne oblasti   Amerika  

Južná Amerika, Ohňová zem, Patagónia, Chile, Argentína


náročnosť

13 dní

Trvanie

5995
K

Amerika  

Južná Amerika, Patagónia, Uruguaj, Paraguaj, Chile, Brazília, Argentína


náročnosť

16 dní

Trvanie

3990
K

Amerika  

Falklandské ostrovy, Južná Amerika, Ohňová zem, Patagónia, Chile


náročnosť

17 dní

Trvanie

8415
K

Amerika  

Južná Amerika, Veľkonočný ostrov, Patagónia, Chile


náročnosť

14 dní

Trvanie

6520
Fernão de Magalhães Prémiový blog

Prémiový blog Fernão de Magalhães

Stojím v Punta Arenas (Piesočný Bod) pod sochou môjho hrdinu. Po portugalsky sa volá Fernão de Magalhães a po španielsky Hernando de Magallanes.…

Ľuboš Fellner 27 min. čítania
Perito Moreno – najkrajší ľadovec sveta Prémiový blog

Prémiový blog Perito Moreno – najkrajší ľadovec sveta

Keď som po prvý raz videl Perito Moreno, bol som nadšený. Tento ľadovec je mojim prírodným divom sveta, je skutočne prekrásny a krajší než na…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Patagónia – originálne príhody v najkrajšej prírode sveta Prémiový blog

Prémiový blog Patagónia – originálne príhody v najkrajšej prírode sveta

Najkrajšou prírodou sa hrdí Nový Zéland či Nóri, ale asi preto, lebo ešte neboli v Patagónii. Patagónia nie je žiadny štát, je to oblasť ako…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
Tučniaky - pozorovanie najmilších zvierat sveta Blog

Blog Tučniaky - pozorovanie najmilších zvierat sveta

Prečo sa nám tučniaky tak páčia? Podľa čoho si vyberajú partnera a sú si verné? Viete, že ich vcelku ľahko viete na svojich cestách zazrieť aj vy?…