Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Väčšina leteckých spoločností v roku 2015 zaviedla na európskych letoch poplatok za batožinu, ktorá cestuje v nákladnom priestore lietadla. Tento poplatok sa platí len, ak cestujúci končí svoju cestu v Európe.

Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Zoberte si jedny voľné nohavice, krátke nohavice, ponožky, tričká s krátkym rukávom, jeden pulóver alebo sveter (keď bude chladnejšie) a na obutie tenisky, resp. pevnejšie topánky, poltopánky. V lete sa vám hodia na obutie aj sandále a nezabudnite si plavky na pláž alebo do hotelového bazéna. Ak plánujete večeru v luxusnejších podnikoch, nezabudnite ani na slušné a elegantné oblečenie. Pouvažujte aj nad dáždnikom alebo nepremokavou bundou, najmä v jarnom alebo jesennom období.

Myslite aj na to, že ak počas cesty navštívite niekoľko historických kláštorov (napríklad Meteora) platia tam pravidlá konzervatívneho oblečenia. Pri vstupe do kláštorov treba mať zakryté kolená, zakryté ramená a majte po ruke aj šatku na prekrytie vlasov. Pri návšteve starovekých miest alebo ruín neplatia žiadne špeciálne obmedzenia.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

 Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

 V Grécku nájdete v hoteloch rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás. Nabitie elektroniky nebude teda žiadnym problémom.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov.  Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

Atény a Istanbul

Dovolenka Fantastické Atény a úžasný Istanbul (Atény a Istanbul)
K

Európa  

Turecko, Grécko


náročnosť

6 dní

Trvanie

1157 1780€

Najlepšie Grécko

Dovolenka Totálne Grécko
K

Európa  

Grécko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2473
K

Európa  

Grécko


náročnosť

12 dní

Trvanie

5995
K

Európa  

Grécko


náročnosť

12 dní

Trvanie

3324
Atény inak - mesto nielen pre bohov Prehliadka

Prehliadka Atény inak - mesto nielen pre bohov

Báje a rozprávky, mytológia a história, architektúra a demokracia - to sú prívlastky, ktoré si každý spája s Gréckom. Atény sú známe ako mesto…

Angelika Machová 11 min. čítania
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý známy…

Ľuboš Fellner 44 min. čítania
Trójska vojna Blog

Blog Trójska vojna

Trójska vojna nie je jediný konflikt, ktorý sa v období antického Grécka udial. Prečo teda práve táto vojna mátala hlavy mnohých, aj významných…

Adam Štrba 7 min. čítania
Kde sa narodil Zeus? História a mýtické miesta Kréty Blog

Blog Kde sa narodil Zeus? História a mýtické miesta Kréty

Je len málo miest na svete, ktoré neuveriteľným spôsobom spájajú minulosť a súčasnosť a sú pritom trvalou inšpiráciou budúcnosti. Miest, kde sa…

Andrej Malejčík 11 min. čítania
Orfeus

06

23:06

máj

2023

Grécko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Orfeus bol najznámejší a najlepší hudobník, ktorý sa objavuje v gréckych mýtoch. Jeho otcom bol boh hudby Apolón a jeho matkou jedna z 9 múz. Po tom, ako sa zúčastnil…

Kto bola Medúza

06

21:20

máj

2023

Grécko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Na našej ceste po Grécku sa nevenujeme len antickým a byzantským pamiatkam, ale rozprávame si aj príbehy z gréckej mytológie, ktoré prežili celé tisícročia. Každý určite…