THESSALONIKI (SOLÚN)

Solún ležiaci na severe Grécka sa nám najčastejšie spája s príchodom Cyrila a Metoda do našich končín, ale verte, že toto miesto v sebe ukrýva oveľa, skutočne oveľa viac. Leží na brehu Solúnskeho zálivu a dnes patrí ku kultúrnym centrám severného Grécka. Je to miliónová metropola s fascinujúcou históriou, ale aj mladým, dynamickým, študentským životom. Už v 4. storočí pr. Kr. ho založil Kassandros a svoj zlatý vek zažilo mesto v čase Rímskej ríše, kedy sa dokonca stalo sídelným mestom cisára Galéria. Vydajte sa v jeho stopách, pretože po sebe zanechal niekoľko unikátnych miest od fantastického rímskeho oblúku až po ruiny jeho rezidencie. S pádom Rimanov sa v meste zakorenila Byzancia a ozdobila Solún zaujímavými a vzácnymi kostolmi či bazilikami. V Solúne sa miešali storočia, no rovnako dobre vám tu namiešajú dokonalé frappé na námestí s výhľadom na miestny život.

PELLA

Poznáte starovekú Pellu? Jej meno sa akosi dnes vytratilo a stratilo punc, ale neprávom. Práve tu v Pelle sa totiž v roku 356 pr. Kr. narodil Alexander Veľký, muž ktorý si podrobil polovicu vtedajšieho známeho sveta a na svojom ťažení mal namierené až do bájnej Indie. Práve postava Alexandra Veľkého je na tomto mieste unikátnym zážitkom! Kedysi bola hlavným mestom starovekej Macedónie a v 6. storočí ju dokonca zničili kmene Slovanov. Dnes je Pella archeologickou lokalitou s fotogenickými stavbami aj krásnou mozaikou.

VERGINA

Staroveká Vergina žije príbehom kráľa Filipa II., otca Alexandra Veľkého, ktorého vzácna hrobka naplnená pokladmi o tomto mieste povedala svetu. Archeológovia zistili, že Vergina bola pohrebiskom macedónskych kráľov, no nájdete tu aj hrobku Thessalonike, sestry Alexandra Veľkého. Na tomto mieste sa miešajú staroveké legendy s nálezmi a práve odtiaľto pochádza aj symbol vergínskeho slnka. Málo známe miesto s obrovským potenciálom, ktoré to dotiahlo aj do UNESCO.

METEORA

Meteora patrí bez pochýb k najznámejším miestam severného Grécka. Vzácne a tajomné kláštory ležia v starobylej Tesálii, ktorá kedysi patrila Kentaurom a práve v nej sa objavili kláštory pri ktorých sa aj dnes zamyslíte a nebudete chápať, ako ich postavili. Tu jednoducho neexistovalo spojenie „to sa nedá“! Prvotné, menšie kláštory tu vznikli už v 11. storočí po príchode prvých pustovníkov, no skutočne prvým kláštorom je ten, ktorý založil mních Athanásios v roku 1382. Ako plynul čas a nabaľovali sa stáročia, počet kláštorov sa ustálil na čísle 24. Meteora je nesmierne fotogenickým miestom a tak sa pripravte na to, že si odtiaľto odnesiete viac fotiek, než ste si pôvodne mysleli. Kláštory levitujú na vysokých skalnatých bralách a toto miesto si rozhodne vychutnáte.

DELFY

Delfy sa v starovekom svete považovali za „pupok sveta“ a patrili k najdôležitejším miestam nielen Grécka. Delfy preslávila Apolónova veštiareň, kde dávala Pýthia najrozličnejšie rady, no vždy s neistým výsledkom ako by potvrdil aj kráľ Kronos. Do mesta prúdili pútnici za chrámami, za veštbami, ale aj za športom, pretože Delfy boli podobné ako Olympia. Krásu miesta podčiarkuje aj okolitá príroda vďaka ktorej sú Delfy zasadené do hôr a sediac v divadle si užijete nádherné výhľady na okolie. Delfy, to sú ruiny štadióna, unikátnych pokladníc, chrámov, ale aj slávny Delfský vozataj, ktorý patrí medzi najzaujímavejšie sochárske diela svojej doby.

OLYMPIA

Kto by nepoznal Olympiu, však? Patrí k najslávnejším miestam staroveku a jej meno sa skloňuje dodnes, vždy pri olympijských hrách, pretože posvätný plameň pochádza práve odtiaľto. Tu pod Kronovým vrchom sa rozlievajú ruiny unikátneho miesta, kde prišli na to, že šport môže byť niečím čo spája ľudí a kde vznikla myšlienka olympijských hier. Tie prvé sa konali v roku 776 pr. Kr. na počesť boha Dia. Jeho chrám, ktorý v Olympii, vznikol patril vďaka jeho vzácnej chryselefantínovej soche medzi staroveké divy sveta! Pohľadajte dielničku, kde ju génius Feidias zhotovil. Olympia vám ukáže aj ruiny mesta, chrámov či pokladníc, no najočakávanejším miestom je štadión, kde si odbehnete svoje koliesko a ulovíte unikátny zážitok na unikátnom mieste. Olympia patrí k vrcholom vašej gréckej cesty.

MYSTRA

Neznáma Mystra je obrovským prekvapením. Na Peloponéze leží v tieni slávnych miest akými je Olympia, Korint či Mykény, no ak ju uvidíte na vlastné oči, hneď pochopíte, prečo sa sem oplatí merať cestu. Leží na impozantnom kopci ozdobenom obrovským kamenným hradom a tiahne sa po svahu ako kamenný vodopád, ktorý po sebe necháva byzantské kostolíky či ruiny mesta. Mystra sa dokonca stala na malú chvíľku hlavným mestom Byzancie po tom, ako v roku 1453 padol Konštantínopol. Je tu ticho, pokoj, minimum turistov a nástenné maľby v kláštoroch si nás získajú. Aj Mystra patrí medzi svetové dedičstvo UNESCO. 

SPARTA

Sparta verzus Atény. Pamätáte si to z historických kníh či zo školy a ak ste už boli v Grécku, je skvelým nápadom pozrieť sa na obe legendárne miesta. Sparta kedysi tvorila dejiny nielen v Lakónii, ale v celom Grécku, a dokonca sa dostávala aj mimo neho. Slávni vojaci Sparty bojovali pri Termopylách a vzdorovali neskutočnej perzskej presile. Nemohli to ustáť, ale svojou oddanosťou sa zapísali do dejín. Kráľ Leonidas a jeho príbeh tu zostal žiť dodnes. Sparta nemala žiadne hradby, nepotrebovala ich, pretože sa jej všetci báli, no napokon aj preto je dnes mesto v ruinách. Nebudete veriť, že ruiny, ktorými kráčate, patrili mestu, ktoré tvorilo dejiny sveta.

MYKÉNY

Mykény ponúkajú jeden z najslávnejších príbehov gréckej archeológie. Spája sa s menom Heinricha Schliemanna, ktorý tu objavil slávnu zlatú masku kráľa Agamemnóna. Tieto nálezy potvrdzovali aj jeho celoživotný sen menom Trója. Objavil aj tú a vošiel do dejín. Mykény tu stáli už pred tisíckami rokov a dnes na pahorku v zvlnenej Argolide objavíme kamennú akropolu. Vojdite do mesta Levou bránou, nazrite na šachtové hroby a čakajú tu na vás aj okázalé tholosové hrobky. Mykény patria k miestam, ktoré by mal každý v Grécku vidieť.

EPIDAUROS

Boli ste už v starovekých divadlách, ale až keď si sadnete do divadla v Epidaure, uvidíte, akého génia skrývali grécki stavitelia. Epidauros preslávilo dokonalé divadlo, ale v staroveku bolo toto miesto prepletené s bohom Asklépiom, ktorého veľká svätyňa lákala pútnikov z mnohých miest gréckeho sveta. Asklépios aj so svojou dcérou Hygieou vykonali množstvo zázrakov, až sa prebojovali do gréckeho panteónu.

KORINT

Na prelome Peloponézu a gréckej pevniny sa nachádza slávny Korintský prieplav a zopár kilometrov od neho ležia ruiny starovekého Korintu. Dnes tu stojí Apolónov chrám, ale aj archeologické vykopávky mesta, ktoré kedysi znamenalo veľa. Našla sa tu prekrásna keramika, sochy, vzácne predmety a tie ukázali na akom vysokom stupni si obyvatelia Korintu žili. Korint po Grékoch prevzali Rimania a v 3. storočí ho poničili Góti aj Herulovia. Aj napriek tomu prežil, dostal sa do Byzancie a dokonca padol do oka aj sicílskemu kráľovi, no nezískal ho. To sa podarilo až Osmanom. Dnes je návšteva antického Korintu zážitkom.

ATÉNY

Najznámejšie mesto Grécka si vychutnáte vždy, keď sa v ňom ocitnete. Mesto, ktoré dalo svetu demokraciu, kde kráčal Perikles, Solón či Sokrates. Mesto, o ktoré bojovala Aténa s Poseidonom a kde vznikali najkrajšie stavby gréckeho sveta. Bájna Akropolachrámom Atény Parthenon, Erechteion so sochami krásnych žien, divadlo Heroda Attika, ale aj grécka či rímska Agora. Atény, to sú aj taverny, chuť a vôňa perfektného gréckeho jedla, malebné uličky Plaky či blší trh na Monastiraki. Užite si výhľady na mesto z pahorku Filoppapos alebo Lykavittos a uvidíte, ako Atény žijú a ako jednoducho sa Vám dostanú pod kožu. Tu sa mieša všetko. Staroveké Grécko, Byzancia, osmanské časy aj moderná súčasnosť. Koktail menom Atény vám bude chutiť.

K

Európa  

Turecko, Grécko


náročnosť

6 dní

Trvanie

1750
K

Európa  

Grécko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1839 2299€
K

Európa  

Grécko


náročnosť

12 dní

Trvanie

6111
K

Európa  

Grécko


náročnosť

12 dní

Trvanie

3405
Atény inak - mesto nielen pre bohov Atény

Atény Atény inak - mesto nielen pre bohov

Báje a rozprávky, mytológia a história, architektúra a demokracia - to sú prívlastky, ktoré si každý spája s Gréckom. Atény sú známe ako mesto…

Angelika Machová 11 min. čítania
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
Delfská veštiareň - pupok antického sveta Blog

Blog Delfská veštiareň - pupok antického sveta

Delfy. Najznámejšia veštiareň starovekého sveta, ktorú navštívili takí velikáni histórie ako Alexander Macedónsky, Sokrates či aténsky stratég…

Dominika Ladecká 12 min. čítania
Mykény - rodisko kráľa Agamemnóna Mykény

Mykény Mykény - rodisko kráľa Agamemnóna

Mykény - mesto, ktoré údajne založil sám bájny hrdina Perseus. Mesto, ktoré dalo názov jednej celej etape gréckych dejín a ktoré si dokázalo…

Dominika Ladecká 10 min. čítania
Vergínske slnko

19

20:36

apr

2024

Grécko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Približne 80 kilometrov juhovýchodne od mesta Thessaloniki navštevujeme s našou BUBO skupinkou na zájazde Totálne Grécko mestečko Vergina. Mestečko, ktoré bolo kedysi…