Katarská kuchyňa sa do veľkej miery podobá arabskej. Ochutnať tu môžete mezze, falafel, shawarmu (kebab) alebo harees. Pre Katar je typickým jedlom machboos - jemne uvarené, a preto lahodné jedlo z kuracieho, baranieho či rybieho mäsa s voňavou ryžou. Tú musia dobre navariť v korenenom vývare mäsa z jahňaciny alebo kuraciny. Podáva sa s červenou omáčkou dakoos a štipkou citrónovej šťavy. Niekedy aj so zemiakmi. Gastronomickou špecialitou je aj saloona - pikantný guláš s mäsom/zeleninou či obomi. Nájdete v ňom veľa paradajok, mrkvy, baklažánu, zemiakov a inej zeleniny. Podobne znejúcim a dobre chutiacim jedlom je samboosa - pečivo plnené zeleninou, mäsom, syrom alebo inými prísadami. Pečivo vyprážajú, aby nadobudlo zlatistú farbu.

Skvelým teplým jedlom pripomínajúcim talianske lasagne je thareed so zmesou zeleniny ako mrkva, fazuľa či zemiaky a k tomu kuracie alebo jahňacie mäso. Z dezertov a sladkostí nájdete v Katare jedlo aseeda - lahodnú sladkosť vyrobenú z múky, masla, cukru alebo medu a oleja. Kunafa je zákusok pre milovníkov syra vyrobený z plátov filo cesta alebo krupicového cesta. To sa namočí do sladkého sirupu a navrství sa syrom, orechmi či zrazenou smotanou. Umm ali je zase podobný chlebovému pudingu - ide o dezert vyrobený z lístkového cesta a mlieka. Podáva sa s polevou z orechov a hrozienok.

Veľmi obľúbenou kuchyňou v Katare je aj iránska (perzská kuchyňa) a libanonská kuchyňa. Nájdete tu viacero podnikov, kde sa vynikajúco najete a určite ochutnajte iránske kebaby a najmä bachtiarí kebab s viacerých druhov mäsa s ryžou ochutenou šafranom.

Spomedzi pitia je dobrým gastronomickým zážitkom ochutnávka pravého ťavieho mlieka, keď ťavu nadoja priamo pred vašimi očami. Typickým nápojom Kataru, ktorý sa pije ku všetkému, je karak. Ide o sladkú zmes alebo čaj, ktorý je ochutený korením, kondenzovaným mliekom a kardamónom. Ďalšími prísadami môžu byť aj šafran a zázvor. 

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Burj al Hamam
Burj al Hamam

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Burj al Hamam

Doha
Katar

Jednou z najlepších volieb kam si viete v Dohe zájsť na ochutnávku skvelej arabskej kuchyne je podnik zvaný Burj al Hammam, ktorý nájdete v oblasti Perlového ostrova. Čaká tu na vás fine dining v príjemnom prostredí moderného mesta. Ochutnajte tu mezze v podobe humusu, foulu či falafelu a za hlavné jedlo si vyberte fantastický, grilovaný kebab. Ak potrebujete dezert, siahnite po kunefe s čajom alebo kávou.

K

Ázia  

Kuvajt, Saudská Arábia, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

19 dní

Trvanie

6880
K

Ázia  

Kuvajt, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

12 dní

Trvanie

4205
Pravda o Katare Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Katare

Mám ísť rozprávať do RTVS o Katare a asistentka redaktorky ma vopred taktne upozornila, že sa budú pýtať aj nepríjemné otázky, lebo s Katarom nie…

Ľuboš Fellner 26 min. čítania
Doha, Katar - podceňované prekvapenie Arabského polostrova Blog

Blog Doha, Katar - podceňované prekvapenie Arabského polostrova

Katar. Malá krajina skrytá na pravej strane Arabského polostrova. Monarchia obkľúčená Perzským zálivom, turizmom príliš nepoznačená, no nemenej…

Viktor Háber, Andrej Žilík 23 min. čítania
Favoriti MS vo futbale 2022 Blog

Blog Favoriti MS vo futbale 2022

Majstrovstvá sveta vo futbale 2022. Sviatok pre športových fanúšikov, ale tiež cestovateľov, ktorí chcú vidieť všetko zo sveta na jednom mieste - v…

Viktor Háber 22 min. čítania