Raňajky v hoteloch bývajú väčšinou kontinentálne (skontrolujte si údaje na svojej rezervácii) so širokým výberom, kde si viete vybrať syry, jogurty, mäsové výrobky, zeleninu, chlieb či chlebové placky a nechýba tu ani káva, čaj či džúsy. Každopádne strava v Izraeli a Palestíne predstavuje tradičný pohľad do rozmanitej kuchyne Blízkeho Východu.

Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie jedlá patrí šawarma a falafel. Kým šawarma pripomína kebab, ktorý poznáme z našich končín, teda tenučké kúsky mäsa, ktoré sa narežú do chlebovej placky, pridá sa zelenina s omáčkou a máte v rukách gastronomický poklad. Všade ju robia trošku odlišne, všade majú svoj „rodinný recept“ a tak hoci ste ju už raz ochutnali, skúste to znovu a uvidíte tú rozmanitosť. Falafel sú obľúbené guľôčky z cíceru, ktoré sa vytvarujú do želanej podoby a vhodia sa do rozpáleného oleja. Aj on sa podáva často v placke so zeleninou. Najlepší falafel na svete nájdete práve v týchto končinách! Určite ochutnajte aj hummus, ktorý si zamilujete. Ide o zmes cíceru a tahíni (sezamová pasta) a nebudete veriť, že môže byť hummus tak dobrý, ako ochutnáte tu. Hummus je často súčasťou tzv. mezze, teda predjedla, ktoré nájdete najčastejšie v arabských končinách. Mezze môže pokryť celý stôl, pretože fantázii sa medze nekladú a medzi mezze nájdete už spomínaný hummus, alebo baklažánovú pastu baba ganúš, sezamovú tahini, rôzne druhy zeleniny, šalátov či čerstvý jogurt. Mezze je zážitkom miestnej gastronómie. Pre Izrael je typickým sendvičom Sabich, placka naplnená tahini, baklažánom, vajcom, hummusom a zeleninou. Palestínčania sú zase hrdí na svoje mäsové jedlá akými je Musakhan, kúsky kuracieho mäsa na korení sumak s cibuľkou. Je národným jedlom Palestíny. Zahanbiť sa však nedá ani Kofte, mleté jahňacie mäso alebo Mandi s ryžou a dusenou jahňacinou. Palestína je aj o sladkých dezertoch a najlepší aký tu nájdete je Kanafeh, dezert, kde sa mieša tradičný syr z Náblusu s malými, sladkými rezancami, orieškami aj medom. Ochutnajte aj typickú baklavu alebo ryžový puding Mehallabi. Medzi zaujímavé a chutné jedlá patrí aj tzv. Petrova ryba, grilovaná tilapia, ktorá sa dá ochutnať na brehu Genezaretského jazera.

Ak by ste radi skúsili aj košér jedlo, tak v Izraeli to nie je žiadnym veľkým problémom. Nájdete tu aj obrovský výber medzinárodnej kuchyne. Strava je tu drahšia ako u nás a preto počítajte, že za obed alebo večeru zaplatíte v priemere 15 – 40 EUR. Jedlo na ulici v stánku a streetfood vyjde na cca 5-10 EUR.

Nápoje v Izraeli či Palestíne nájdete rôzne od alkoholických až po čerstvé, ovocné džúsy, ktoré sú prudko návykové. Medzi najchutnejšie patria džúsy z granátových jabĺk, alebo grepové džúsy, no nájdete ich tu viacero druhov. Obľúbeným nápojom je aj jogurt Ayran, ktorý sa zmieša s vodou a soľou a hodí sa výborne práve k mäsu. Ochutnajte aj tradičnú arabskú kávu s pridaným kardamónom a výborný čaj s čerstvou vetvičkou mäty. Ak radi skúšate alkoholické nápoje, tak skúste Arak s príchuťou anízu alebo si dajte palestínske pivo Taybeh či izraelské pivo Goldstar či Maccabi. Produkuje sa tu aj víno a tie najzaujímavejšie pochádzajú z Golanských výšin. Vodu vo fľašiach nájdete všade a vodu z vodovodných kohútikov nepite.

Aj najväčší gurmáni budú nadšení, pretože táto krajina je gastronomickým zážitkom. Máme vybrané veľmi kvalitné reštaurácie, vid náš výber nižšie.

Základnou vecou je, že vodu budete počas celého pobytu piť z fliaš, ktoré budete kupovať. Vždy si skontrolujte, či je uzáver zatvorený naozaj originálne. Vodu nepite z kohútika ani v hoteloch! Ovocie si vždy ošúpte a väčšinu vecí konzumujte až po tepelnom spracovaní.

Hovorí sa, že láska ku krajine ide cez žalúdok. Radi Vám sprostredkujeme tie najlepšie reštaurácie a bary.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Izraeli a Palestíne:

Rooftop (Jeruzalem) - King Solomon 11 | Mamilla Hotel, Jeruzalem 94182, Izrael – Chcete si v Jeruzaleme užiť kúsok márnivého luxusu? Vyberte sa do hotela Mamilla a nechajte sa vyviesť na jeho strechu do reštaurácie Rooftop. Už len kvôli tomu perfektnému výhľadu na hradby a vežičky starého mesta sa to oplatí a to nehovoríme o jedle. V ponuke sú jedlá lokálnej aj medzinárodnej kuchyne, ktorých prevedenie na tanieri ja samostatným zážitkom. Ochutnajte husaciu pečienku s kapustou a lokálnym korením zataar a napokon si dajte jahňacie kotlety alebo čerstvo vylovené ryby. Za večeru zaplatíte cca 30-60 EUR. Ak nechcete jesť, večerný drink na streche bude sám o sebe dokonalým zážitkom.

Arabesque Restaurant, Hotel American Colony (Jeruzalem)  American Colony, Nablus Road, Jeruzalem, Izrael – Ak chcete spojiť dokonalú gastronómiu s históriou, tak snáď v celom Jeruzaleme nenájdete lepšie miesto ako legendárny hotel American Colony v ktorom spalo toľko známych ľudí, že dojete svoje jedlo, kým ich všetkých vymenujú. Nádych starých príbehov je ešte zakliaty v jeho stenách a ak sa sem prídete najesť, môžete sa tešiť na arabské, izraelské aj medzinárodné jedlá. Kura na orieškoch, grilovaná pražma alebo jahňacie kotletky? Nesnívajte, zastavte sa tu a perfektne sa najedzte!

Falafel za Damašskou bránou (Jeruzalem) - Radi by ste ochutnali vynikajúci faláfel priamo na ulici v streetfood stánku? Vojdite do starého mesta Damašskou bránou, kráčajte nadol ulicou a takmer na jej konci sa pozrite do pravej strany. Nájdete tam maličký podnik, kde robia prakticky len faláfel. Lepší ste ešte nejedli!

Austrian Hospice (Jeruzalem) -  37 Via Dolorosa | Muslim Quarter, Jeruzalem 9762637, Izrael – Nenápadné miesto, ktoré mnohí obídu bez povšimnutia, pretože leží na rohu ulice, ktorá sa križuje v Krížovou cestou hneď vedľa 3 . a 4. zastavenia. Vojdite za mohutnú bránu a pomaly, ale isto sa ocitnete v rakúskom hospici, kde sídli zaujímavá reštaurácia. Majú tu skvelú viedenskú kávu, Wienerschnitzel (a iné dobroty), ale aj dokonalú Sacherovu tortu. A čerešnička na torte? Perfektný výhľad na starý Jeruzalem.

Gatsby Cocktail Room (Jeruzalem) -  Rehov Hillel 18, Jeruzalem 9458118, Izrael  – Zážitok v podobe perfektného baru? Gatsby je TOP miestom celého Jeruzalemu, kde si doprajete po celom dni nielen skvelý drink, ale aj atmosféru zabudnutých 20.rokov 20.storočia. Cestovanie v čase s pohárikom v ruke. Môžete sa tu aj najesť, ale radíme vám, skočte sem len na kokteily, ktoré v celej krajine nikto neprekoná. Otvárajú ho denne od 18:00 a záverečná prichádza v noci o 1:00.

Jafar Sweet´s (Jeruzalem) -  Beit HaBad St 40, Jerusalem, Izrael – Malá, nenápadná cukráreň v starom Jeruzaleme patrí k pokladom. Kráčajte okolo nej a ak si všimnete, že vo výklade leží obrovský kus Knafeh, vojdite dnu, objednajte si jednu porciu dokonalého dezertu a vychutnajte si ho s domácimi. Najlepší dezert Jeruzalemu na kultovom mieste.

Trhovisko Machane Yehuda – Milujete trhoviská a radi sa nimi túlate nielen kvôli atmosfére, ale aj kvôli ľuďom, tovaru či dobrému jedlu? Jedno z najznámejších trhovísk celého Jeruzalema leží v novom meste a sľubuje zážitok chutí. Na svojom mieste už pôsobí od roku 1928 a prelínajú sa tu arabské aj izraelské reálie. Ochutnajte tu baklažánový Sabich, skvelý falafel, shawarmu, hummus alebo rôzne mezze.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Ázia  

Palestína, Jordánsko, Izrael


náročnosť

10 dní

Trvanie

2345 2860€
K

Ázia  

Palestína, Izrael


náročnosť

6 dní

Trvanie

2361
K

Ázia  

Palestína, Libanon, Jordánsko, Izrael


náročnosť

13 dní

Trvanie

3276 3995€
B

Ázia  

Palestína, Jordánsko, Izrael


náročnosť

10 dní

Trvanie

6085
Päť dôvodov, prečo milujem Jeruzalem Prémiový blog

Prémiový blog Päť dôvodov, prečo milujem Jeruzalem

Jeruzalem je nevyčerpateľné mesto. Má v sebe všetko od príbehov, legiend, histórie, turbulencií až po niečo neopísateľné a podmanivé. Jeruzalem je…

Jericho, Qumrán a Masada - po stopách histórie Jericho

Jericho Jericho, Qumrán a Masada - po stopách histórie

Svätá zem je prešpikovaná zaujímavými miestami a tak nadchne každého. Vyberte sa v našom článku za starobylým Jerichom, historickým Qumránom odkiaľ…

Michaela Šimonová 14 min. čítania
Za múrmi Jeruzalema: Olivová hora a Betlehem Betlehem

Betlehem Za múrmi Jeruzalema: Olivová hora a Betlehem

Po celodennej prehliadke Jeruzalema sa vydávame za jeho stredoveké múry spoznať aj nemenej dôležité okolie. Už počas prehliadky Chrámovej hory sme…

Mŕtve more a jeho zaujímavé miesta Mŕtve more

Mŕtve more Mŕtve more a jeho zaujímavé miesta

Kde bolo, tam bolo, za posvätným mestom Jeruzalem a na biblickej Júdskej púšti, v tom najnižšom mieste sveta, ležalo zaujímavé, čarovné jazero,…

František Kekely 9 min. čítania
Getsemanská záhrada

30

12:49

nov

2022

Palestína Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

V BUBO sa snažíme spoznávať miesta do hĺbky a preto pri návšteve Jeruzalema nemôžeme vynechať Getsemanskú záhradu, kde sa odohrala udalosť, ktorá už navždy ovplyvnila…