Sýrska kuchyňa je ozdobou Blízkeho Východu. Nemá také meno ako libanonská kuchyňa a ani sa tak nepreslávila a neuchytila vo svete, ale keď budete v Sýrii uvidíte, že rozhodne má čo ponúknuť. Samozrejme, berúc do úvahy, že sa nachádzame v historickej oblasti Levantu, tak má libanonská kuchyňa so sýrskou prienik čo sa týka chutí, surovín, korenín aj mnohých jedál, ktorú sú pan-arabské. V sýrskej kuchyni je veľmi obľúbené jahňacie či kuracie mäso a Sýrčania milujú zeleninu akou sú baklažány, cukiny, uhorky alebo rajčiny. Obľúbený je aj cícer v mnohých podobách ako napríklad faláfel alebo vynikajúci olivový olej. Z predjedál, teda z mezze ochutnajte hummus, tahini, baklažánový baba ganúš, šalát tabbouleh plný byliniek a petržlenovej vňatky, fattoush, šalát, ktorý ozvláštnia o kúsky fritovaného pita chleba alebo muhamarrah zo sýrskej papriky. Skvelou voľbou sú vždy kebaby a ich rôzne podoby z ktorých patrí medzi najzaujímavejšie Kebab Karaz, kde cítiť unikátnu vôňu aj chuť višní. Za ochutnanie stojí aj typické Kubbe, zmes bulguru, mletého jahňacieho mäsa a byliniek. Typickým predstaviteľom sýrskej kuchyne je Makdous, baklažán naplnený pečenou paprikou, cesnakom, vlašskými orechmi, soľou a poliaty olivovým olejom. Trochu podobným jedlom je aj Mahshi, tu však nemusíte plniť len baklažány, ale aj iné druhy zeleniny a medzi náplňou nechýba ryža. Na ulici môžete ochutnať lahodnú Shawarmu s kúskami mäsa, ktorá sa podáva s humusom, nakladanou zeleninou a zabalia vám ju do placky alebo Manakíš, tenký koláčik potretý zmesou olivového oleja, sezamu, mletého mäsa a tymiánu. Milujete sladkosti? Milujete Sýriu! Nájdete tu obrovský výber či už známych koláčikov akými je baklava, ale medzi tie najlepšie patria palacinky Halawet al-Jibn naplnené lahodným syrom, pistáciami a sirupom alebo Qadaef plnený orieškami a medom. V starom Damašku treba ochutnať aj legendárnu sýrsku zmrzlinu.

Sýria má vo svojej ponuke veľmi široké spektrum nápojov. Najobľúbenejšími je podobne ako všade na Blízkom Východe čierny čaj do ktorého sa namočí mäta. Mimoriadne obľúbená je aj káva ochutená s kardamónom. Z tvrdšieho alkoholu tu nájdete anízový arak, ale nepredávajú ho bežne a všade. Ochutnajte však sýrske pivo Barada či iné lokálne značky či vynikajúce džúsy v starom Damašku z černíc alebo granátových jabĺk.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Sýrii:

Naranj (Damašek) – Straight Street, Damascus, Syria – Naranj priamo v srdci starého Damašku poteší každého milovníka gastronómie. Jedno z najlepších miest v starom meste vám otvorí svoje brány do zrekonštruovaného domu s orientálnym nádychom. Nájdete tu všetko, čo zosobňuje sýrsku kuchyňu. Dáte sa zlákať na lahodné jahňacie s cícerom, grilované kebaby alebo Kubbe? Pestrosť ponuky zvýraznia aj mezze, hummus, šaláty so syrom a obrovský výber sladkostí aj s typickou zmrzlinou. 

Al Nawfara (Damašek) – Al Nawfara Street | Just behind the Umayyad Mosque, Damascus, Syria – K arabskému svetu patria neodmysliteľne kaviarničky s atmosférou a ani orientálny Damašek nebude výnimkou. Kaviareň Al Nawfara patrí k legendárnym miestam, ktoré ešte majú tu starú dušu Sýrie. Doprajte si tu tradičnú kávu, niekoľko pohárikov čaju alebo sem skočte večer na vodnú fajku s arabskými príbehmi. Toto miesto sa vám dostane hlboko pod kožu.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Al Halabi
Al Halabi

Štýlové reštaurácie

Al Halabi

Damašek
Sýria

Sýrska reštaurácia Al Halabi patrí medzi najlepšie podniky Damašku. Je to miesto, ktoré vás poteší svojou blízkovýchodnou, sýrskou, ale aj medzinárodnou kuchyňou. Interiér vám bude pripomínať črty orientálneho paláca s krásnou výzdobou. Na začiatok sa nechajte zhýčkať typickými mezze, mištičkami s fantastickými predjedlami. Ochutnajte tu skvelo pripravený kebab z mletého jahňacieho mäsa, plnené baklažány, šaláty a na záver ešte podľahnite sladkej baklave pri šálke kardamónovej kávy.

E

Ázia  

Sýria, Libanon

08.04. → 17.04. +4 termíny

náročnosť

10 dní

Trvanie

2793 3990€
Islam z prvej ruky - všetko, čo treba vedieť Blog

Blog Islam z prvej ruky - všetko, čo treba vedieť

Narodila som sa v Sýrii do kresťansko-moslimskej rodiny. Môj život sa delí na dve etapy - prvá, ktorú som prežila v moslimskej krajine a druhá na…

Katrin Abou Naboutová 9 min. čítania

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC