DAMAŠEK

Sýrsky Damašek patrí k najkrajším a najpríťažlivejším miestam Blízkeho Východu. Akoby zosobňoval predstavu o Oriente, kde sa snúbi história plná príbehov s chaotickou realitou moderného mesta. Medzi najpútavejšie časti Damašku patrí staré mesto ukryté za hradbami. Pred nimi sa vypína socha bojovníka Saladína a za bránou vás pohltí neskutočný arabský souq Al-Hammidiyeh s perfektnou zmrzlinou a orientálnou atmosférou. Natrafíte tu na rímske ruiny zabudnutého mesta a odrazu ste v tieni vysokých minaretov Ummajovskej mešity. Každý krok je tu skokom do ďalšieho storočia. Na prahu nádvoria mešita na vás čaká mauzóleum, kde je pochovaný Saladín a nebudete veriť vlastným očiam ako je mešita krásne ozdobená mozaikami. Podľa legendy práve na tomto mieste mala neskôr spočívať hlava Jána Krstiteľa. Biblických príbehov má Damašek viacero. Stojí tu dom Ananiáša a nájdete tu aj bránu a hradby z ktorých sa sv. Pavol spúšťal v košíku. Zabočíte do ďalšej uličky a už na vás čakajú malé čajovne či kaviarničky stratené v čase. Sadnite si do Nawfary a vychutnajte si vôňu kardamómu aj mäty. Damašek je nikdy nekončiaci príbeh.

MAALULA

Sýria bola dlho miestom, kde ešte prežíval autentický a starobylý aramejský jazyk. Jedným z najikonickejších miest je práve malé, kresťanské mestečko Maalula ležiace severne od Damašku. Práve tu sa ešte aramejčina, ktorou mal hovoriť aj Ježiš Kristus držala zubami nechtami a dnes patrí medzi posledné oblasti sveta, kde sa stále objavuje. Maalula v sebe skrýva kresťanské príbehy Sýrie a tiež príbeh sv. Tekly, ktorá práve sem prišla, keď sa jej otvorili skaly a ukryla sa tak pred prenasledovaním. Dodnes stojí v Maalule niekoľko kláštorov, no mestečko je aj mimoriadne fotogenické pretože priamo nad ním stojí vysoké skalnaté bralo.

CRAC DES CHEVALIERS

Poznáte miesto, ktoré je doslova nasiaknuté príbehmi o rytieroch, križiackych výpravách a o udatných bitkách? Presne takýmto miestom je križiacky hrad Crac des Chevaliers. Už aj Lawrence z Arábie sa o ňom vyjadril: "Snáď je to najzachovalejší a najúchvatnejší hrad na svete" a my môžeme len potvrdiť, že jeho dokonalá panoráma sa aj u vás zapíš veľkými písmenami. V minulosti odolal aj takým menám ako je Nur ad-Din alebo slávny Saladín, aby napokon dňa 8.apríla 1271 padol do rúk sultána Baibarsa. Hrad si na sebe nesie jazvy križiackej vojny, ale stále patrí k najimpozantnejším sýrskym pamiatkam a objavíte v ňom zaujímavé zákutia od skrytých nádvorí až po staré kaplnky či miesta, kde oddychovali Križiaci. Z vrchných veží si užijete aj krásny výhľad na okolie posiate pahorkami a úrodnými políčkami, medzi ktorými stoja malé dedinky či mestečká.

PALMÝRA

Patrí k najunikátnejším miestam Sýrie a rozhodne je jedným z najfantastickejších miest starovekého Blízkeho Východu. Mesto, ktoré sa preplietlo s postavou kráľovnej Zenobie si aj dodnes pripravilo veľké množstvo archeologických pamiatok. Niektoré z nich žiaľ zničil Islamský štát, ale väčšia Palmýry stojí a čaká na svojich návštevníkov. Mestu vtisli svoju pečať najmä Rimania a Palmýra bola počas prvých stáročí nového letopočtu mimoriadne dôležité karavánne mesto, kde sa miešal orientálny tovar a obchodníci prichádzajúci zo všetkých svetových strán. Aj dnes tu uvidíte originálnu Promenádu s divadlom a ruiny starovekých chrámov od Bela po Baal Šamína. Na návštevu Palmýry len tak ľahko nezabudnete.

HAMA

Sýrska Hama ležiaca na rieke Orontes už stáročia láka svojich návštevníkov na originálne drevené kolesá zvané Nourie položené na rieke. Práve oni sú tým unikátom, ktoré Hamu preslávili pretože kým sa na iných miestach stratili, tu ostali ako svedkovia minulosti Rieka Orontes patrí k tým najdôležitejším v Sýrii a tu cítiť ako prináša život. Hama má svoje staré uličky utopené v kamennej zástavbe orientálnych domov a rozhodne vie zaujať aj svojim bazárom, kde nájdete všetko od arabských sladkostí cez oriešky, pistácie až po sušené ovocie, koreniny či čaje. Ochutnajte v Hame aj tradičné palacinky!

ALEPPO

Kultúrne a historické centrum severnej Sýrie patrí k najstarším mestám sveta. V centre mesta sa dvíha Citadela, ktorej ranné príbehy sa prepletajú aj s Abrahámom a tvorili sa na nej dejiny celého mesta. Boli časy, kedy išlo o jedno z najkrajších miest celého Blízkeho Východu, no sýrsky konflikt z Aleppa vymlátil dušu a mesto si vojnové roky poriadne odnieslo. Niektoré štvrte akoby prestali existovať, spadol minaret Umajovskej mešity, stratil sa bazár, ale dnes sa Aleppo dvíha na nohy a cítiť v ňom tu krásnu chuť žiť a dnes ho už opäť viete navštíviť a nadýchnuť sa jeho krásy. Aleppo bolo a stále je unikátne miesto!

E

Ázia  

Sýria, Libanon

26.07. → 04.08. +4 termíny

náročnosť

10 dní

Trvanie

3990
Bezpečnosť v cestovaní 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2024

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 11 min. čítania
Abrahám - prorok, ktorý mal zabiť svojho syna Prémiový blog

Prémiový blog Abrahám - prorok, ktorý mal zabiť svojho syna

Putujem po stopách proroka Abraháma od mesta, kde sa narodil, až po jeho hrob. Prichádzam na jednotlivé miesta, pýtam sa a hľadám odpovede. Prečo…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
Sýria. Čo sa pokazilo? Blog

Blog Sýria. Čo sa pokazilo?

Ako to, že krajina s takým obrovským potenciálom, ako je Sýria, padla až na samotné dno? A, čo je horšie, nepadla len na dno, ale ešte nižšie - až…

Tomáš Kubuš 8 min. čítania