Jedlá v tejto časti Afriky sú podobné ako u nás. Základom je mäso, zelenina, minimum korenín. V luxusných hoteloch a lodges pracujú len pre Vás kuchári s praxou v európskych metropolách a urobia Vám všetko čo si zažiadate.  Ak ste vegetarián tak si takisto prídete na svoje.

Väčšina ľudí chodí na safari do South Luangwa,Lower Zambezu alebo Kafue. Každý, trochu lepší hotel funguje na báze plnej penzie. Veľmi ľahké raňajky sú okolo 05:30, potom safari s kávou, čajom. Okolo 10:30 návrat do hotela a skorý brunch. Oddych, okolo 15:30 olovrant a po safari okolo 19:00 večera. Možností najesť sa mimo hotelov je tu veľmi málo. Ak máte špeciálnu dietu tak si vyberte čo najlepší hotel. Už pri check ine poviete svoje preferencie, čo môžete alebo nie a chutne sa najete. Pikniky počas safari sú nezabudnuteľné.

Vo veľkých mestách máte výber absolútne všetkého. Lusaka, Kitwe majú množstvo obchodných centier s fast foodom ako napríklad Hungry Lion :) ale kvalitné reštaurácie ako Spur steakhouse.

Základom tradičnej stravy je kukurica na množstvo spôsobov. Veľmi často ochutnáte bielu, tuhú zmes nshima, ktorá sa servíruje namiesto trebárs zemiakov.

Najlobľúbenejšiou značkou piva je Mosi lager. Vodu kupujte v originálnych fľašiach pokiaľ Vám v hoteloch nepovedia inak. Viaceré lodges majú vlastné studne s kvalitnou čistou pitnou vodou z absolútne nedotknutej prírody. Je samozrejme len na Vás či si dáte dúšok čistej pramenitel vody. 

Chcete niečo iné?

Pýtajte si ifinkubalu. Húsenice s paradajkou a nshimou ale inshwu. Inshwu dostanete hlavne v dažďovej seóne keď sa vyroja miliardy lietajúcich mravcov. Tie pochytáte, odtrhnete krídelká a opražíte na oleji. Zajedáte s nshimou alebo len tak. Obe jedlá sú výdatným zdrojom proteínov na zambijskom vidieku. Ak sa prechádzate na trhoch v mestách alebo sledujete život pri ceste tak určite uvidíte ako sa pražia jednoduché guľky z múky, cukru, kvasníc a vody. Servírujú sa v novinovom papieri. Tzv. vitumbuwa je obľúbená po celej krajine, ale najčastejšie sa podáva s čajom o piatej.

Miestneho jedla sa vôbec nemusíte báť. Vždy ale používajte zdravý rozum a nikde nejedzte jedlo ktoré sa vám nepáči a ktorému nedôverujete.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Marlin Restaurant
Marlin Restaurant

Štýlové reštaurácie

Marlin Restaurant

Lusaka
Zambia

Za najlepšiu reštauráciu sa považuje Marlin. Táto reštaurácia pravidelne získava rôzne ocenenia od svojho založenia v roku 2000. Okrem fantastických steakov pripravujú cajúnsku a creolskú kuchyňu. Pokiaľ ste vegetariánom, nemusíte sa obávať, menu je zostavené pre všetkých hostí. Reštaurácia je veľmi populárna a často plná hostí.

K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

20 dní

Trvanie

5166 5740€
K

Afrika  

Lesotho, Eswatini, Zimbabwe, Zambia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

16 dní

Trvanie

4172 5215€
K

Afrika  

Zanzibar, Zimbabwe, Zambia, Tanzánia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

14 dní

Trvanie

4670
K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Botswana


náročnosť

14 dní

Trvanie

4487 4985€
Viktóriine vodopády - nezabudnuteľné divadlo prírody Viktóriine vodopády

Viktóriine vodopády Viktóriine vodopády - nezabudnuteľné divadlo prírody

Jeden z prírodných divov sveta, posvätné miesto pre domácich a ohromujúci zážitok pre návštevníka. Také sú Viktóriine vodopády, ktoré rozľahlé…

Jakub Kopča, Viktor Háber 17 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Vodopády. Ktoré sú tie naj? Prémiový blog

Prémiový blog Vodopády. Ktoré sú tie naj?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania
Diablov bazén na vrchu Viktóriiných vodopádov Blog

Blog Diablov bazén na vrchu Viktóriiných vodopádov

Okúpali sme sa v jednom z najdivokejších prírodných bazénov na svete. Devil's pool alebo Diablov bazén je prírodný bazén na rieke Zambezi, ktorý sa…

Nikola Deckous 7 min. čítania
Dr. David Livingstone

26

22:30

júl

2023

Zambia Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

David Livingstone bol škótsky lekár, misionár a prieskumník, ktorý sa stal slávnym pre svoje výpravy do južnej a strednej Afriky v 19. storočí. Jeho objavy a výskumy…