BOGOTA

Bogotu a výhľad na mesto si užijete na posvätnom vrchu Monserrate, kde budete mať mesto ako na dlani. Presuňte sa na Bolívarovo námestie, kde je sústredená výkonná, zákonodarná, ale aj súdna moc Kolumbie. Mesto je veľmi rozvinuté, veľmi pekné, hotely sú krásne a reštaurácie tiež veľmi vkusné. Farbená La Candelaria je najstaršia štvrť Bogoty. Najstaršou budovou na námestí je katedrála, potom Capitolio, kde zasadajú obidve komory parlamentu, Palacio Liévano (sídlo starostky) a v BUBO obľúbená budova najvyššieho súdu – Palacio de Justicia. Na tu najmodernejšiu budovu - Justičný palác - v roku 1985 zaútočili marxistické jednotky M -19 (25 mužov a 10 žien), ktoré to vykonali na popud drogového dílera Pabla Escobara a spálili celý súdny archív. Následne budovu celú prestavali. Dnes sú v uličkách pouliční obchodníci so šťavnatým ovocím, ale aj farebnými suvenírmi, gitaristi a živé sochy, stovky holubov a lamy. Civilizovaná Bogota s premyslenou infraštruktúrou a bohatým spoločenským životom ako na dlani. Bogota ponúka dejiny, smútok, ale aj obrovskú nádej a živelnosť. Bogota má okrem najlepších univerzít aj najkrajšie múzea krajiny - Botera a múzeum Zlata sú zážitkom – aj pre tých, ktorí múzeám neholdujú.

GUATAVITA

Posvätné indiánske jazero sa nachádza iba 70 km od hlavného mesta Bogoty, ktoré je zároveň 3. najvyššie položeným hlavným mestom na svete. Jazero je hlboké 125 m a na šírku aj na dĺžku má 700 m – vizuálne tvorí dokonalý okrúhly kráter. Guatavita je po niekoľkoročných diskusiách vládou vyhláseným a chráneným národným parkom s vlastným personálom a samostatnou správou. Jazero, ako aj rovnako pomenované mestečko, sú súčasťou regiónu Tierra Negra – „čierna zem“ – významného poľnohospodárskeho regiónu s rozšíreným chovom hovädzieho dobytka. V blízkosti vyvierajú termálne pramene Sesquilé – tzv. „teplá voda“.

ÚDOLIE COCORA

Je súčasťou národného parku Los Nevados a má dĺžku 11 km. Národný park Los Nevados patrí do systému prísnej ochrany flóry a fauny pod združením Prírodných národných parkov Kolumbie. Údolie je pre verejnosť oficiálne sprístupnené od septembra 1985, voskové palmy, ktoré rastú iba v tomto národnom parku, sú oficiálnym symbolom demokratickej prezidentskej republiky Kolumbia. Geografický región národného parku Los Nevados je klasifikovaný ako subtropická vrchovina – vzhľadom k výraznému zastúpeniu mnohých subtropických druhov rastlín a živočíchov vo vysokej nadmorskej výške.

MEDELLÍN

Medellín je hlavným a komerčným centrom regiónu Antioquía a je postavené v údolí Aburrá. Daniel Quintero, súčasný starosta Medellínu (do roku 2023), je najmladším starostom a držiteľom moci v dejinách mesta. Medellín spolu s priľahlými časťami Bello a Itagui má približne 6 000 000 obyvateľov. Kolumbijske mesto dostalo pomenovanie po španielskom mestečku, v ktorom sa narodil španielsky dobyvateľ Hernán Cortés. V 50. rokoch 20. storočia vyvinulo mesto plán na rozsiahlu modernizáciu mesta. To, čo sa z neho podarilo dosiahnuť, ostalo pýchou až do dnešných dní a to je (v rámci Kolumbie jedinečné) Medellínske metro.

CARTAGENA

Cartagena je hlavným mestom samostatného regiónu Karibik a takisto aj hlavného departamentu Bolívar, pomenovanom po slávnom politikovi a bojovníkovi za slobodu Simónovi Bolívarovi, ktorému sa prikladajú najväčšie zásluhy za oslobodenie severu Južnej Ameriky spod španielskej vlády. Cartagenský prístav, pevnosť a priľahlé pamätníky sú od roku 1984 súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Cartagenu mimo pevninskej časti tvorí 5 ostrovov: Manzanillo, Bocagrande, Bocachica, Manga a Tierra Bomba. Posledný ostrov dostal názov podľa opakujúcich sa pirátskych útokov, pri ktorých obyvatelia na pevnine počuli neustále výbuchy. Preto „zem výbuchov“.

K

Amerika  

Južná Amerika, Kolumbia

17.07. → 26.07. +20 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

2724 3405€
K

Amerika  

Južná Amerika, Galapágy, Kolumbia, Ekvádor


náročnosť

14 dní

Trvanie

5260
K

Amerika  

Južná Amerika, Panama, Kolumbia


náročnosť

13 dní

Trvanie

3621 4260€
K

Amerika  

Južná Amerika, Kolumbia


náročnosť

10 dní

Trvanie

2963 3799€
Nebezpečenstvo džungle Prémiový blog

Prémiový blog Nebezpečenstvo džungle

Najagresívnejší kmeň sveta, anakondie rybníčky, jaguárí strom, útok divých ôs, najväčšia bolesť na svete a dravec v penise. Ako sa robí hygiena v…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Cartagena - najkrajšie mesto Karibiku Karibik, Cartagena

Karibik, Cartagena Cartagena - najkrajšie mesto Karibiku

Cartagena je srdcom kolumbijského karibského pobrežia. Jedno z najstarších miest v Novom svete, mesto večného leta, rytmov, farieb a vôní,…

Medellin – mesto Pabla Escobara Medellin

Medellin Medellin – mesto Pabla Escobara

Medellín, mesto večnej jari a druhé najväčšie mesto Kolumbie, je veľkým prekvapením. Mladý úspešný starosta mesto mení s dôrazom na ekológiu a…

Ľubor Kučera 23 min. čítania
Pablo Escobar, Narcos - originálne videá Prémiový blog

Prémiový blog Pablo Escobar, Narcos - originálne videá

Keď zavriete oči a máte povedať 3 charakteristiky Kolumbie, tak v nich určite bude kokaín, Pablo Escobar či Narcos.

Ľuboš Fellner 15 min. čítania