Neexistuje segment, v ktorom by sa rôznorodosť Dominikánskej republiky prejavila tak výrazne než práve v gastronómii. Môže za to „mix kultúr“, počnúc indiánskymi predkami, príchodom kolonizátorov, zavlečenie otrokov či čulé obchodné styky so zvyškom sveta. Všetci mali svoje preferencie v jedálničku a práve v Dominikánskej republike sa pospájali do veľmi chutných kombinácií.

Jedlá ktoré jednoducho musíte ochutnať:

La Bandera v preklade znamená vlajka. Pokrm, ktorý je poskladaný z čerstvých potravín prenesene pripomína farby národnej vlajky. Ryža, fazuľa a kuracie mäso. Lahodná kombinácia, ktorá nikdy nesklame. Kuracie mäso alternuje s rybou alebo hovädzím a samozrejme netreba zabúdať na prílohu, jednoduchý šalát alebo koliečko ananásu.

Dejiny pokrmu sancocho sa ťahajú až k španielskym osadníkom. Jednoduché jedlo pozostáva z dusenia koreňovej zeleniny a masa. Nebojte sa ochutnať sancocho aj v rôznych regiónoch pretože ako to už býva zvykom všade ho robia trošku inak. Miestami použijú viac druhov masa niekde zas majú rozmanitejší výber zeleniny.

Ako dezert rozhodne ochutnajte flan. Osladíte si život lahodným koláčom pozostávajúcim z vajec, kondenzovaného mlieka a vanilkového krému. Veľmi často je flan podávaný s poliatym karamelom.

Drink MamaJuana (Mamjuana) = základom je rum, červené víno a med. Nezvyčajná kombinácia, ale kto rád objavuje určite nezostane sklamaný. Chuťou trošku pripomína portské víno, ale dokonca sa tomuto nápoju pripisujú liečivé účinky na obličky a pečeň. Niektorí to považujú za afrodiziakum.

Rumová a cigarová tradícia je tu nesmierne bohatá. Výhodná geografická poloha a politické okolnosti dopracovali DR k svetovým lídrom na poli tabakových výrobkov a alkoholických (rumových) nápojov. Embargo uvalené na Kubu v 1960 malo za následok presťahovanie rumovej a tabakovej výroby na okolité ostrovy. Z čoho profitovali najmä Jamajka a práve Dominikánska republika.

Najlepšie dominikánske značky rumu sú „3B“ Barceló, Bermudez a Brugal. Dozvieme sa viac o výrobných procesoch, ako dozrieva a samozrejme ich ochutnáme. Ale výber toho najchutnejšieho už necháme len na vás.

Najlepšie cigary:

Casa Cuba Doble Tres

E.P. Carrillo Encore Majestic

Arturo Fuente Hemingway Classic

Ashton Virgin Sun Grown Robusto

Ashton Aged Maduro No

Romeo y Julieta 1875 Cedro Deluxe No

Trinidad Santiago Belicoso

Villiger La Flor de Ynclan Torpedo

Držte sa starého anglického koloniálneho príslovia: „Cook it, boil it, peel it or forget it!!“ (v preklade: „Uvar to, upeč to, ošúp to alebo na to zabudni!“) a vyhnete sa žaludočným problémom. Základnou vecou je, že vodu budete počas celého pobytu piť z fliaš, ktoré budete kupovať.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Amerika  

Dominikánska republika, Spojené štáty americké (USA)


náročnosť

15 dní

Trvanie

5731
K

Amerika  

Karibik, Dominikánska republika, Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

12 dní

Trvanie

4692
K

Amerika  

Dominikánska republika


náročnosť

11 dní

Trvanie

3750
Krištof Kolumbus – z hrdinu zločinec Prémiový blog

Prémiový blog Krištof Kolumbus – z hrdinu zločinec

Krištofa Kolumba pozná každý, moreplavec, ktorý objavil pre nás Ameriku – Nový svet. Predkolumbovská Amerika je terminus technicus podobne ako…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť Prémiový blog

Prémiový blog Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť

Keď sa povie Karibik, hneď sa nám vybaví: slnko, božský relax, modré more a biele pláže, sladký život pod palmami, drinky, pohoda, láska, ...…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Dominikánska republika - Nedocenený raj Blog

Blog Dominikánska republika - Nedocenený raj

Dominikánska republika – krajina, ktorá má všetko. Ostrov je obklopený Atlantickým oceánom. Najvyšší vrch siaha až do výšky viac než 3 000 m n.m.…

Martin Lipinský 15 min. čítania