PARÍŽ

Paríž je žijúcou legendou. Je jedným z najnavštevovanejších aj najznámejších miest nielen Francúzska, ale celého sveta a je snom miliónov ľudí. Romantické mesto na rieke Seine, nad ktorým sa dvíhajú veže ikonických stavieb si užijete dosýta. Čo si prvé predstavíte, ak sa vysloví Paríž? Eiffelovka? Víťazný oblúk a slávna ulica Chámps-Élysées? Louvre plný pokladov alebo umelecký Montremartre? Dokonalý Sacre Coeur verzus Notre Dame s príbehom Zvonára u Matky Božej? Mohli by sme takto pokračovať ešte veľmi dlho, pretože Paríž je, doslova, nabitý pamiatkami, múzeami, galériami, záhradami, stredovekými zákutiami či modernými miestami. Môžete tu nakupovať v najdrahších nákupných centrách Európy, ochutnávať najdokonalejšie gastronomické chuťovky v reštauráciách s michelinovskými hviezdami alebo si len kúpiť fľašku červeného Bordeaux a sadnúť si na breh večernej Seiny a vychutnávať si okamih. To všetko vám Paríž dokáže namiešať. Skočíte do Moulin Rouge alebo dáte prednosť Múzeu d´Orsay? Každý si v tomto unikátnom mieste príde na svoje!

VERSAILLES

Versailles predstavuje najslávnejší palác celého Francúzska a jeho blízkosť k hlavnému mestu z neho robí dokonalý výletný cieľ. Palác postavili v 17. storočí a už v roku 1682 sa stal sídlom francúzskych kráľov, pričom túto funkciu plnil s krátkou sedemročnou prestávkou až do roku 1789, kedy krajinou otriasla Veľká francúzska revolúcia. V 19. storočí z neho vyhlásili Nemecké cisárstvo a po 1. svetovej vojne tu podpísali slávnu Versailleskú zmluvu, ktorá sa berie ako oficiálne ukončenie svetového konfliktu. Koľko histórie sa dokázalo skryť do jeho komnát! Dnes je palác pod ochranou UNESCO a ročne ho navštívi takmer 10 miliónov turistov. Najkrajším miestom paláca je Zrkadlová sála, ktorá ohromí svojou unikátnou výzdobou aj atmosférou.

NICE

Francúzske Nice sa stalo legendou a zosobňuje všetko, čo predstavuje francúzska riviéra alebo ak chceme Azúrové pobrežie. Patrí k najslávnejším miestam južného Francúzska a dodnes si uchovalo svoju podmanivú, prímorskú atmosféru. Jeho tepnou života je Promenáda anjelov, na ktorej viete stráviť hodiny a neomrzí vás to. Stojí tu aj historický hotel Negresco, ktorý tak milovali Chagall alebo Matisse. Príbehy slávnej doby tu na vás budú útočiť všade, kam sa pohnete. Staré mesto Nice ponúkne Katedrálu či trhoviská, akým je napríklad voňavý Kvetinový trh. Podľahnete posedeniu na pláži alebo sa vyberiete na vyhliadku a užijete si panorámu nielen mesta, ale aj krásneho prostredia, ktoré mu dali sudičky do vienka. Verili by ste, že práve tu sa narodil Giuseppe Garibaldi, jeden z najväčších Talianov, ktorí stáli na začiatku zjednotenia tejto krajiny? Nadýchnite sa úchvatného Provensálska.

GRASSE

Podľa názvu predstavuje Grasse jednu veľkú neznámu, no my toto mestečko na kopci milujeme pre jeho príbeh a jeho vône. Grasse má totiž prezývku „hlavné mesto voňaviek“ a nie je to len klišé, ale dokonalý fakt, pretože práve tu v Grasse a v jeho blízkom okolí sa produkujú dve tretiny prírodných vôní. Dodnes tu sídlia voňaví giganti, akými sú Molinard či Fragonard. Každý rok sa tu odohráva jazmínový festival, pretože sa ho tu v okolí nazbiera za rok neuveriteľných 27 ton! Aj bez vôní by bolo Grasse zaujímavé mestečko, pretože láka svojou stredovekou atmosférou, uličkami, malými skrytými námestiami či katedrálou Notre Dame du Puy s dielami samotného Rubensa. Tak čo, donesiete si odtiaľto na pamiatku vôňu Provensálska?

CANNES

Cannes spoločne s Nice patrí medzi stálice Azúrového pobrežia a jednoducho patria k sebe na jednej ceste. Pozrite si ich obe, aby ste si ich vedeli porovnať. Ktoré sa vám bude páčiť viac? Cannes sa spája s filmovým priemyslom, najväčšími európskymi  či holywoodskými hercami, premiérami filmov a s legendárnym festivalom, na ktorý upriami oči celý svet. Len málo prestížnejších vecí sa deje v súvislosti s filmom ako práve festival tu v Cannes. Nedajte sa však zlákať pozlátkom filmu, Nice je staré mesto a jeho korene siahajú už do 2. storočia pr. Kr. a hoci sa nám z tohto obdobia nezachovalo takmer nič, jeho staré mesto s nádychom neskorého stredoveku sa vám zapáči. Cannes je známe pre svoju atmosféru prímorského mesta, užívaním si života, reštauráciami s darmi mora, ale aj okázalými vilami z 19 .storočia. Poznáte „Muža so železnou maskou“? S jeho príbehom sa spája neďaleký ostrov Sv. Margaréty. Symbolom Cannes je bulvár posiaty odtlačkami rúk slávnych hercov hneď vedľa Filmového paláca.

ST. TROPEZ

Kto by nepoznal St. Tropez a jeho policajnú stanicu, ktorá sa vďaka Louisovi de Funesovi stala nesmrteľnou. St. Tropez je hračkou pre krásnych a bohatých na francúzskej riviére a stalo sa symbolom luxusu. Ten uvidíte v dokonalom prístave posiatom jachtami a možno tu pri potulkách stretnete aj nejakú filmovú hviezdu. Po druhej svetovej vojne prišlo do St. Tropez veľké množstvo umelcov, ktorý vtlačili mestu jeho dušu a neskôr ho objavili aj turisti, tak sa premenilo na zaujímavé letovisko.

MARSEILLE

Prístavné mesto Marseille. Je to miesto s dlhočiznou históriou, pretože ho zakladali už starovekí Gréci a odvtedy sa v ňom vystriedalo toľko národov či civilizácii, že ich nikto z hlavy len tak nevymenuje. Marseille je hlavným mestom južného Francúzska a často sa o ňom hovorilo ako o bráne do Afriky, pretože jeho prístav vypravil cez Stredozemné more tisíce a tisíce lodí. Marseille je kotlom mnohých národov a je zmesou krajiny, ktorá mala tak veľa koloniálnych oblastí pod svojim palcom. Dnes sa všetci stretli práve tu. Starý svet Marseille poteší milovníka kamenných uličiek, kde sa ukryli podniky, bary, reštaurácie či krčmičky. Užijete si tu pohľad na starý prístav Vieux Port a ochutnajte aj najlepšiu bouillabaisse na svete. Práve tu ju vymysleli a držia sa starých receptúr! Uvidíte tu aj neobyzantskú baziliku posvätenú Jánom Pavlom II., ktorá má akosi veľa orientálnych čŕt. Ak hľadáte suvenír z Marseille, siahnite po slávnych, provensálskych mydlách s vôňou levandule.

AVIGNON

Avignon patrí medzi najdôležitejšie a najvýznamnejšie mestá z historického hľadiska. V jeho starom meste sa stretlo toľko krásy, že je zapísané v zozname UNESCO. Avignon poznali národy ešte pred Rimanmi a s nimi sa stalo súčasťou Galie. Do histórie sa však nezmazateľne zapísalo v 14. storočí, kedy došlo v Ríme k rozkolu medzi pápežmi, a tak sa Avignon medzi 1309 a 1377 stál sídlom pápežov (tzv. protipápežov). Ešte aj dnes tu za stredovekými hradbami objavíte Pápežský palác, biskupský dvor, univerzitu či katedrálu a, samozrejme, aj slávny most, ktorý nesmie chýbať na žiadnych fotografiách. Odnesiete si odtiaľto sušenú levanduľu alebo pápežské víno?

ÉPERNAY

Malebná dedinka v oblasti Champagne iba 130 kilometrov východne od Paríža je dnes považovaná za hlavné mesto šampanského, ktoré je od 18. storočia zviazané s produkciou vína. Épernay je domovom 35 domov šampanského, z toho desiatich najväčších na svete, ktoré sú historickým dedičstvom mesta. Napriek tomu, že bolo takmer úplne zničené hneď trikrát (počas francúzskej revolúcie a počas prvej aj druhej svetovej vojny) a má len veľmi málo historických budov, schováva údajne najbohatšiu ulicu na svete, ktorá má viac bohatstva než Wall Street. Avenue de Champagne je na pohľad obyčajná vyše kilometer dlhá ulica, ktorá ukáže svoje tajomstvá iba tomu, kto sa odváži nazrieť hlbšie. Štyridsať metrov pod touto ulicou sa schováva obrovský 110-kilometrový komplex tunelov s vyše 200 miliónmi fliaš šampanského. Okrem tohto pokladu je táto oblasť tiež známa skvelou divinou, hydinou a čokoládou.

REMEŠ

Toto pomerne malé mesto má necelých 200 000 obyvateľov a od 10. do 18. storočia bolo sídlom korunovácií francúzskych kráľov. Práve na tomto mieste sa už stáročia podávalo víno z okolitých viníc provincie Champagne, vtedy tiež známe ako vins de Reims alebo vins de la rivére. Podľa historikov, “Posledné explózie vojny boli buchnutia korkov šampanského” a ozývali sa ulicami práve tohto mesta. Nádherná gotická katedrála posiata vyše 2 300 sochami je jednou z najkrajších gotických stavieb Európy. Remeš je ideálnym miestom pre milovníkov chôdze, keďže celé historické centrum je posiate pešími zónami. Medzi hlavné korzo patria ulice Rue de Talleyrand a Cours Jean-Baptiste Langlet. O čosi príjemnejšia je Place Drouet d’Erlon, kde si v teplých mesiacoch môžete vychutnávať prvotriedne francúzske špeciality pod holým nebom.

CAEN

Caen sa vďaka svojej významnej polohe začalo stavať okolo 10. storočia vojvodami z Normandie. V 1204 sa Caen aj so zvyškom Normandie stal súčasťou Francúzska. Bývalé sídlo Viliama Dobyvateľa, najznámejšieho normanského Vikinga, uchováva i niekoľko jeho budov - od kláštorov Abbaye aux hommes a Abbaye aux Dames (pánsky aj dámsky kláštor) na oboch stranách historického mesta po Chateau de Caen (Hrad Caenu). Hlavné sídlo Normanov ponúka prvotriedny calvados, cider, syr camembert a mäso na normanský spôsob.

MONT SAINT MICHEL

Tento magický (80 metrov vysoký) prílivový ostrov je posiaty legendami od roku 708. Vyše tisíc rokov bol tento prílivový ostrov synonymom sily, mágie a lákadlom množstva pútnikov. Spolu s Rímom a Santiagom de Compostela je dodnes jedným z najnavštevovanejších pútnických miest (3 milióny turistov ročne). Do 19. storočia však na tento ostrov neexistoval most, a tak sa samotná cesta stala otázkou šťastia a požehnania. Ostrov totiž obklopuje plytké piesočnaté morské dno a nastáva tu najväčší rozdiel medzi prílivom a odlivom v Európe - až 15 metrov výškového rozdielu, čím sa pri odlive odhalí do 15 kilometrov pobrežia. Sledovať toto morské divadlo môžete priamo z hradieb opátstva Mont Saint Michel, ktoré je považované za div západného sveta. Od 1979 je Mont Saint Michel právom zapísané v kultúrnom dedičstve UNESCO.

SAINT MALO

Prvé zmienky o opevnenom kláštornom meste St. Malo pochádzajú zo 6. storočia. Stalo sa strediskom korzárov, alebo aj “oficiálnych” pirátov, ktorí odtiaľto vyrážali na lúpežnícke a často krát objavné plavby. Napriek mohutným stavbám a dobrodružnému duchu sa v uličkách mesta St. Malo budete cítiť ako na romantickej prechádzke v stredoveku. Ulice, obchody so suvenírmi, miestne pivo, slaný karamel, bretónske maslo a miestne špeciality na vás budú volať z každej strany. Určite im nevzdorujte! Chuťové poháriky tu majú čo robiť.

LA ROCHELLE

La Rochelle bolo významné prímorské mestečko už za čias Rimanov. Tí na tomto území obchodovali so soľou a vínom, ktoré vyvážali po rieke Charente. Prístav bol taktiež najväčším strediskom Templárov na Atlantickom pobreží, odkiaľ vyrážali na svoje cesty. Dnes má mesto hneď niekoľko prístavov, kde sa môžete pozrieť hlbšie do života rybárov, obchodníkov, jachtárov či športovcov (La Pallice, Port de Pêche, Vieux port či Port des Minimes). Vieux port alebo tiež starý prístav je bijúcim srdcom mesta, kde sa konajú rôzne podujatia, slávnosti, stretávajú sa mladí, turisti a posedávajú v okolitých reštauráciách či kaviarňach. Saint-Nicolas Tower a Chain Tower hrdo strážia vchod do starého mesta a sú celoročne prístupné aj pre turistov. Výhľad na staré mesto stojí za to. Lantern Tower je posledným stredovekým majákom na Atlantickom pobreží, ktorý napriek svojmu krásnemu podsvieteniu a atmosfére slúžil roky aj ako väznica. Hlbšie v útrobách starého mesta sa v každú stredu i sobotu otvára miestny trh, ktorý funguje od 19. storočia. Potešte svoje oči, nos i chuťové poháriky!

COGNAC

V mestečku Cognac na západnej strane Francúzska žije necelých 20 000 obyvateľov a celkovo pôsobí skôr pokojným historickým dojmom. Na prechádzke po hlavnej ulici nájdete miestny trh, kde viete ochutnať množstvo fantastických miestnych syrov, morských plodov, vín a, samozrejme, koňaku. V úzkej uličke Rue Duplessis nájdete jeden z najstarších koňakových domov, dom Prunier, ktorý sídli v budove z roku 1490. Keďže vinice boli obľúbené po celom území francúzskej krajiny, nechýbali aj na tomto úrodnom mieste a víno sa stalo druhým najžiadanejším produktom vyvážaným z mesta Cognac (hneď po soli). Práve to prispelo k objaveniu receptu na koňak - luxusný nápoj obľúbený po celom svete. Najstaršie koňakové domy majú 300-ročnú históriu a prevedú vás procesom výroby ale i neodolateľnou ochutnávkou.

BORDEAUX

Úzke uličky a historické majestátne budovy, ktoré vám šepkajú príbehy z minulosti a nechajú vás prejsť sa späť v čase, vás očaria na prvý pohľad. Niet divu, že práve Bordeaux má neuveriteľných 1 731 hektárov pod patronátom UNESCO. Mesto, ktorého tvár sa formuje už vyše 2000 rokov, vás privíta francúzskym pôvabom a vínom. Mesto schováva hneď niekoľko “naj”: najväčšie európske námestie s rozlohou dvanásť hektárov - Place des Quinconces, najdlhšiu obchodnú ulicu v Európe - Rue Sainte-Catherine i najväčšie vodné zrkadlo na svete s rozlohou 3 450 m2 - Le miroir d’eau pred impozantným námestím Place de la Bourse. Rímskokatolícka katedrála svätého Ondreja či Grand Théatre de Bordeaux na ďalšom krásnom námestí Place da le Comédie sú len ďalšími perlami centra, ktoré ponúka zážitky na každom kroku. Nesmieme zabudnúť na najlepšie reštaurácie, kačaciu pečeň a, samozrejme, víno z okolitých viníc.

K

Európa  

Lichtenštajnsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko, Francúzsko

06.07. → 14.07. +2 termíny

náročnosť

9 dní

Trvanie

1927 2409€
K

Európa  

Francúzsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2399 2926€
K

Európa  

Anglicko, Belgicko, Veľká Británia, Francúzsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2345 2860€
K

Amerika   Európa  

Francúzska Guyana, Francúzsko


náročnosť

7 dní

Trvanie

2860
TOP 20: Vianočné trhy v Európe. Ktoré patria medzi naj? Prémiový blog

Prémiový blog TOP 20: Vianočné trhy v Európe. Ktoré patria medzi naj?

Dôvodov, prečo sa tešiť na Vianoce, je veľa. Tradičné vianočné trhy sú určite jedným z nich. Veď to poznáte - hra svetiel, vyzdobený vysoký…

Viktor Háber 16 min. čítania
So Štefánikom okolo sveta Prémiový blog

Prémiový blog So Štefánikom okolo sveta

Štefánik sa bežne vníma najmä ako generál - zakladateľ česko-slovenského štátu. Je nám potešením prezentovať vám ho ako CESTOVATEĽA a pozývame…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
10 najmenej navštevovaných krajín sveta Prémiový blog

Prémiový blog 10 najmenej navštevovaných krajín sveta

Organizácia Spojených národov (UNWTO - UN World Tourism Organisation) vedie dlhé roky štatistiky počtu turistov v krajinách celého sveta. Najviac…

Nice – Francúzska riviéra a najkrajšie odtiene azúrovej Nice

Nice Nice – Francúzska riviéra a najkrajšie odtiene azúrovej

Čo si predstavíte, keď sa spomenie francúzske mesto Nice? Azúrové more, luxusné jachty bohatých, stopy svetových celebrít či ruskej menšiny? Nech…

Viktor Háber 16 min. čítania