Ekvádor patrí k najmenším krajinám Južnej Ameriky s rozlohou 283 500 km² a počtom obyvateľov 13 miliónov. Napriek neveľkej rozlohe je geografia Ekvádoru veľmi rôznorodá. Zo severu na juh prechádzajú krajinou mohutné Andy a oddeľujú od seba východnú nížinu, ktorá patrí do povodia Amazonky od nížiny na tichomorskom pobreží. Hlavným mestom Ekvádora je Quito v horskej časti krajiny. Najväčším mestom je Guayaquil, ležiaci na pobreží. Ekvádor je rozdelený na 22 provincií. Vyspelé domorodé kultúry prosperovali v Ekvádore dávno predtým, ako bola táto oblasť dobytá Inkami v 15. storočí a stala sa súčasťou ich impéria. V 16. storočí bolo územie Ekvádoru podmanené Španielmi. Domorodé obyvateľstvo bolo zdecimované v prvých desaťročiach ich vlády. Obyvateľstvo Ekvádora je etnicky značne zmiešané. Najväčšiu etnickú skupinu predstavujú mestici, miešanci potomkov španielskych kolonistov a domorodých Američanov, ktorí dosahujú viac ako 65 % obyvateľstva. Pôvodný indiáni tvoria približne 25%. Približne 68% Ekvádorcov je rímskokatolíckeho vyznania.

Galapágy - Galapágy sú súostrovie vo východnej časti Tichého oceánu asi 1 000 km západne od Ekvádoru. Ostrovy sú sopečného pôvodu, niektoré sopky sú činné dodnes. Sú známe zvláštnymi druhmi zvierat, ktoré na ostrovoch žijú, napríklad prehistoricky vyzerajúcimi jaštermi a obrími suchozemskými korytnačkami. Galpágy sa nachádzajú na rovníku, ktorý pretína ich najväčší ostrov Isabela. Súostrovie má rozlohu 7.844 km2 a žije na ňom asi 13 000 obyvateľov. Súostrovie sa skladá z 13 väčších sopečných ostrovov. Galapágy objavili Španieli 10. marca 1535. V tom čase neboli obývané. V 17. a 18. storočí používali ostrovy piráti a rôzni cestovatelia na doplnenie vody. Galapágy inšpirovali Charlesa Darvina k napísaniu známeho diela "O pôvode druhov". Galapágy sa stali v súčasnej dobe významnou turistickou destináciou.

Quito - Koloniálne Quito, 2. najvyššie položené hlavné mesto na svete, Vás očarí. Nielen prijemným jarným počasím - nie nadarmo sa mu hovorí mesto večnej jari - ale aj atmosférou a historickým jadrom, ktoré patrí k najväčším v Latinskej Amerike a do zoznamov UNESCO bolo zapísané už v roku 1978, spolu s poľským Krakovom. Po vyhliadke z vrchu Cerro Panecillo, kde sa nachádza socha Virgen - panny Márie vysoká 41 m, sa presuňte do stredu sveta - Mitad de Mundo. Na rovníku fungujú zákonitosti fyziky inak. Príďte si to vyskúšať aj vy. Ekvádor nie sú iba Galapágy. Táto krajina ma veľký potenciál a treba prísť teraz

Mitad del Mundo - kto sa môže pochváliť tým, že bol v jeden jediný deň na severnej aj na južnej pologuli a zároveň aj na jej strede? Stred Sveta. Miesto s bohatou históriou. Spomenieme tu francúzsku geodetickú expedíciu z roku 1736, ktorá s vtedajšími najmodernejšími prístrojmi zamerala a označila rovník. Je zaujímavé, že počas nasledujúcich rokov sa zistilo, že rovník zamerali zle. S 240 metrovým posunom. Len kúsok odtiaľ sa našli ruiny chrámu Catequilla. Chrám ako taký bol postavený Inkami a polohou sedel priamo na rovníku - 0°0′0″S 78°25′43″Z. Začiatkom minulého storočia tu bola zriadená hvezdáreň. Tu pracoval pred vojnou aj Milan Rastislav Štefánik. Rovník oddeľuje obe hemisféry a platia tu trošku rozdielne fyzikálne pravidlá. Napríklad, keď sa prejdete mimo línie rovníka so zavretými očami po čiare, smerujete rovno. No na rovníku, vás to vždy začne ťahať na jednu alebo druhú stranu. Najväčšou výzvou asi bude položiť na rovníku vajíčko na hlavičku klinca. Máte na to samozrejme len jeden pokus a 40 sekúnd. 

Panamericana - diaľnica, ktorá prechádza takmer celou Južnou Amerikou, od Kolumbie až po Chile. Tá súčasná vozovka je pomerne nová, má iba približne 5 rokov, štyri pruhy v každom smere a platí sa mýto 1 usd. Donedávna to bola iba cesta s jedným jazdným pruhom pre každý smer, akú ešte môžeme vidieť napr. v Peru. Je jedno za aký dlhý úsek, od Quita smerom na juh (smer Peru) je 8 mýtnych staníc, smerom na sever do Kolumbie ani jedna. Aj toto je Ekvádor, nie nadarmo sa hovorí, že táto krajina má zo všetkého niečo. Aj na cestách vidíte od starých Toyot, až po najnovšie veľké americké pickupy Ford. A ešte jedna čínska značka, ktorá prednedávnom začala montovať autá značky Great Wall, odkopírované staršie modely Toyoty. My pokračujeme popod majestátnu Cotopaxi, druhú najvyššiu sopku v Ekvádore, vysokú 5 897m. Zídite z Panamericany a prejdite do dedinky Pujilí. Ak bude streda alebo sobota, bude to čas, kedy sa tu koná trh. Koná sa dvakrát do týždňa, v stredu a v sobotu. Čerstvé ovocie, zelenina, rôzne pouličné jedlo, oblečenie a všadeprítomní domorodí indiánski obyvatelia. Budete tu jediní Gringovia a teda ste aj Vy atrakcia pre nich. Všetci sa na Vás usmievajú a navzájom sa zdravíte. Zdržte sa tu chvíľu, bude sa vám tu páčiť. Potom naspäť do auta a pokračujete, cez dedinku Pelileo, ktorá je známa výrobou riflí. JEANS svieti na každom obchode, ceny od 5 usd.

Nakoniec prídete do mesta Baños de Agua Santa, priamo pod majestátny vulkán Tungurahua. Prebral sa v roku 1999 a vtedy sa muselo celé mestečko na 3 mesiace vysťahovať. Odvtedy chrlil niekoľkokrát, naposledy v roku 2006. Oblasť známa pre svoju aktívnu turistiku ponúka toho naozaj veľa, množstvo vodopádov, termálne kúpele, rôzne treky. Chcete raftovať, jazdiť na koni, bicykli? Vyberte si Zip line, najdlhší v oblasti s dĺžkou 1025 m, a doslova preletíte ponad rieku Pastaza. Aby to nebolo málo, pri spiatočnej ceste choďte inou trasu, prejdete cez most, cez ktorý miestni majú rozkaz utekať v prípade erupcie. Strmé serpentíny Vás vedú hore, popri fóliovníkoch, kde sa pestuje miestna plodina Tomate de árbol. Za odmenu sa pre nás otvára výhľad na celé údolie a majestátnu Tungurahua. Navštívte aj krásnu miestnu tržnicu. Atmosféra sa nedá vždy opísať. Plno ľudí, kupujúcich, či predávajúcich. Množstvo vôní. Ovocia a zeleniny rôznych farieb a tvarov, uložených na regáloch. Exotika, a tak fotogenická! Zájdite si do horúcich prameňov, The Piscina El Salado alebo Piscina de La Virgen, a vychutnajte si to tu. 

Volcán Chimborazo - najvyšší bod Ekvádoru v nadmorskej výške 6263 m n.m. a ešte jeden unikát: keďže naša platnéta nemá pravidelný tvar, tak vulkán resp. jeho vrch je najvzdialenejším miestom od zemského jadra. Hore nie je jednoduché vyjsť, no môžete si zvoliť menej extrémnu túru a to až do nadmorskej výšky 5100 m n.m.

Volcán Cotopaxi - jeden z najvyšších aktívnych vulkánov na svete. Je to zároveň 2. najvyšší vrch Ekvádora (5897 m n.m.), kde sa dá tiež zažiť trek.

Cuenca - jej historické centrum je, podobne ako historické centrum Quito, zapísané na zozname UNESCO. Prejsť sa po koloniálnych uliciach, nafotiť unikátne zábery, ochutnávať miestnu kuchyňu a užiť si tu jednoducho nádherný deň. Cuenca vás omámi svojou architektúrou, ruinami a starou katedrálou. Bohaté kultúrne mestečko, zaplavené umením a remeselními produktami má čaro, ktoré nikdy nestratí. Hovorí sa mu "Atény Ekvádoru".

Amazónia zo strany Ekvádora - sú tu široké možnosti ako využiť svoj voľný čas. Či už loviť pirane, hľadať anakondy, ružové delfíny, stretnúť sa s miestnym šamanom, alebo hľadať amazónske kmene. Odporúčame vložiť sa do starostlivých rúk lokálnych cestovných kancelárii, využiť možnosť prespávať v miestnych eco lodgiach. Reserva de Cuyabeno je jednou z najlepších, odkiaľ začať spoznávať tento kút krajiny.

Vlakové výlety - sú tu fantastické možnosti vlakových exkurzií do Ánd. Ekvádor má jedni z najkrajších scénických tratí. Využívajú ich hlavne teda turisti, ktorí snívajú o takejto jazde, ponad kaňoni, s výhľadmi na útesy, do zelených údolí. Jednou z najkrajších tratí je tá, ktorá ide okolo Valley of Volcanos. Najťažšia je napr. "Devil´s Nose."

Pláže - A čo by to bola za návšteva Ekvádora, ak by ste sa nepozreli na pláže? Jedni zu najkrajších sú na Galapgách. Krásna je napr. Puerto Villamil Beach na Isla Isabela alebo Playa Mann na Isla Cristobal. K topkám patrí Tortuga Bay, kde žijú aj zvieratá, ktoré tu chcete zažiť a vidieť.

Najkrajšie pláže sveta - top 20 Prémiový blog

Prémiový blog Najkrajšie pláže sveta - top 20

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Corona a Ekvádor (očami miestnych) Blog

Blog Corona a Ekvádor (očami miestnych)

V našej sérii príbehov známych a kamarátov z celého sveta pokračujeme Ekvádorom. Pohľad na coronu a budúcnosť cestovania od rovníka a z nádherných…

Galapágy verzus Seychely Blog

Blog Galapágy verzus Seychely

Porovnávacia tabuľka dvoch luxusných ostrovných destinácií. O Seychelách sa hovorí aj ako o dokonalom tropickom raji. O ideálnej dovolenke v…

Ľuboš Fellner 7 min. čítania