GALAPÁGY

Galapágy sú súostrovie vo východnej časti Tichého oceánu asi 1 000 km západne od Ekvádoru. Ostrovy sú sopečného pôvodu, niektoré sopky sú činné dodnes. Sú známe zvláštnymi druhmi zvierat, ktoré na ostrovoch žijú, napríklad prehistoricky vyzerajúcimi jaštermi a obrími suchozemskými korytnačkami. Galpágy sa nachádzajú na rovníku, ktorý pretína ich najväčší ostrov Isabela. Súostrovie má rozlohu 7 844 km2 a žije na ňom asi 13 000 obyvateľov. Súostrovie sa skladá z 13 väčších sopečných ostrovov. Galapágy objavili Španieli 10. marca 1535. V tom čase neboli obývané. V 17. a 18. storočí používali ostrovy piráti a rôzni cestovatelia na doplnenie vody. Galapágy inšpirovali Charlesa Darwina k napísaniu známeho diela "O pôvode druhov". Galapágy sa stali v súčasnej dobe významnou turistickou destináciou.

QUITO

Koloniálne Quito, 2. najvyššie položené hlavné mesto na svete, Vás očarí. Nielen prijemným jarným počasím - nie nadarmo sa mu hovorí mesto večnej jari - ale aj atmosférou a historickým jadrom, ktoré patrí k najväčším v Latinskej Amerike a do zoznamov UNESCO bolo zapísané už v roku 1978 spolu s poľským Krakovom. Po vyhliadke z vrchu Cerro Panecillo, kde sa nachádza socha Virgen - panny Márie, vysoká 41 m, sa presuňte do stredu sveta - Mitad de Mundo. Na rovníku fungujú zákonitosti fyziky inak. Príďte si to vyskúšať aj vy.

MITAD DEL MUNDO

Kto sa môže pochváliť tým, že bol v jeden jediný deň na severnej aj na južnej pologuli a zároveň aj na jej strede? Stred Sveta. Miesto s bohatou históriou. Spomenieme tu francúzsku geodetickú expedíciu z roku 1736, ktorá s vtedajšími najmodernejšími prístrojmi zamerala a označila rovník. Je zaujímavé, že počas nasledujúcich rokov sa zistilo, že rovník zamerali zle. S 240-metrovým posunom. Len kúsok odtiaľ sa našli ruiny chrámu Catequilla. Chrám ako taký bol postavený Inkami a polohou sedel priamo na rovníku - 0°0′0″S 78°25′43″Z. Začiatkom minulého storočia tu zriadili hvezdáreň. Tu pracoval pred vojnou aj Milan Rastislav Štefánik. Rovník oddeľuje obe hemisféry a platia tu trošku rozdielne fyzikálne pravidlá. Napríklad, keď sa prejdete mimo línie rovníka so zavretými očami po čiare, smerujete rovno. No na rovníku, vás to vždy začne ťahať na jednu alebo druhú stranu. Najväčšou výzvou asi bude položiť na rovníku vajíčko na hlavičku klinca. Máte na to, samozrejme, len jeden pokus a 40 sekúnd. 

PANAMERICANA

Diaľnica, ktorá prechádza takmer celou Južnou Amerikou - od Kolumbie až po Chile. Tá súčasná vozovka je pomerne nová, má iba približne 5 rokov, štyri pruhy v každom smere a platí sa mýto 1 usd. Donedávna to bola iba cesta s jedným jazdným pruhom pre každý smer, akú ešte môžeme vidieť napr. v Peru. Je jedno, za aký dlhý úsek, od Quita smerom na juh (smer Peru) je 8 mýtnych staníc, smerom na sever do Kolumbie ani jedna. Aj toto je Ekvádor, nie nadarmo sa hovorí, že táto krajina má zo všetkého niečo. Aj na cestách vidíte všetko od starých Toyot až po najnovšie veľké americké pickupy Ford. A ešte jedna čínska značka, ktorá prednedávnom začala montovať autá značky Great Wall, odkopírované staršie modely Toyoty.

VOLCÁN CHIMBORAZO

Najvyšší bod Ekvádoru v nadmorskej výške 6 263 m. n. m. a ešte jeden unikát: keďže naša platnéta nemá pravidelný tvar, tak vulkán, resp. jeho vrch, je najvzdialenejším miestom od zemského jadra. Hore nie je jednoduché vyjsť, no môžete si zvoliť menej extrémnu túru, a to až do nadmorskej výšky 5 100 m. n. m.

VOLCÁN COTOPAXI

Jeden z najvyšších aktívnych vulkánov na svete. Je to zároveň 2. najvyšší vrch Ekvádora (5 897 m. n. m.), kde sa dá tiež zažiť trek.

CUENCA

Jej historické centrum je, podobne ako historické centrum Quito, zapísané na zozname UNESCO. Prejsť sa po koloniálnych uliciach, nafotiť unikátne zábery, ochutnávať miestnu kuchyňu a užiť si tu jednoducho nádherný deň. Cuenca vás omámi svojou architektúrou, ruinami a starou katedrálou. Bohaté kultúrne mestečko, zaplavené umením a remeselními produktami má čaro, ktoré nikdy nestratí. Hovorí sa mu "Atény Ekvádoru".

AMAZÓNIA

Sú tu široké možnosti ako využiť svoj voľný čas v Amazónii. Či už loviť pirane, hľadať anakondy, ružové delfíny, stretnúť sa s miestnym šamanom, alebo hľadať amazónske kmene. Odporúčame vložiť sa do starostlivých rúk lokálnych cestovných kancelárií, využiť možnosť prespávať v miestnych eco lodgiach. Reserva de Cuyabeno je jednou z najlepších, odkiaľ začať spoznávať tento kút krajiny.

VLAKOVÉ VÝLETY

Sú tu fantastické možnosti vlakových exkurzií do Ánd. Ekvádor má jedni z najkrajších scénických tratí. Využívajú ich hlavne teda turisti, ktorí snívajú o takejto jazde - ponad kaňony s výhľadmi na útesy, do zelených údolí. Jednou z najkrajších tratí je tá, ktorá ide okolo Valley of Volcanos. Najťažšia je napr. "Devil´s Nose."

PLÁŽE

A čo by to bola za návšteva Ekvádora, ak by ste sa nepozreli na pláže? Jedny z najkrajších sú na Galapágoch. Krásna je napr. Puerto Villamil Beach na Isla Isabela alebo Playa Mann na Isla Cristobal. K topkám patrí Tortuga Bay, kde žijú aj zvieratá, ktoré tu chcete zažiť a vidieť.

K

Amerika  

Južná Amerika, Galapágy, Kolumbia, Ekvádor


náročnosť

15 dní

Trvanie

6889
E

Južná Amerika, Ekvádor


náročnosť

10 dní

Trvanie

3912 4890€
K

Amerika  

Južná Amerika, Galapágy, Peru, Ekvádor


náročnosť

12 dní

Trvanie

3178 4540€
K

Amerika  

Južná Amerika, Galapágy, Panama, Ekvádor


náročnosť

13 dní

Trvanie

6026
Zvieratá, ktoré uvidíte len na Galapágoch Blog

Blog Zvieratá, ktoré uvidíte len na Galapágoch

Galapágy sú rajom nielen pre milovníkov prírody, ale aj vedcov. Tu, na súostroví 19 ostrovov pri pobreží Ekvádoru, ktoré ponúkajú cestujúcim…

Eva Andrejcová 17 min. čítania
Nezabudnuteľné dobrodružstvo na Galapágoch Blog

Blog Nezabudnuteľné dobrodružstvo na Galapágoch

Asi 1 000 kilometrov od juhoamerickej pevniny sa nachádza dvadsať korytnačích ostrovov, ktoré poznáme ako súostrovie Galapágy. So svojím prírodným…

Peter Droba 8 min. čítania
Quito - hlavné mesto Ekvádoru Quito

Quito Quito - hlavné mesto Ekvádoru

Kedysi to bol odrazový mostík a prvá zastávka pri ceste na Galapágy alebo na výpravu do Amazónie, teraz cestovatelia odhaľujú koloniálne čaro a…

Eva Andrejcová 13 min. čítania

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC