Cena teplej stravy v Ekvádore je veľmi rozdielna a závisí od typu reštaurácie. Najlacnejšie sa dá najesť na ulici a na trhoch. V reštauráciách pre turistov sú ceny podobné ako na Slovensku, miestami drahšie. V Ekvádore a na Galapágoch prevládajú v jedálnych lístkoch vynikajúce morské plody. Kto nemá chuť experimentovať, môže si z menu zvoliť či už pečené kura, čerstvé šaláty, hovädzie mäso, steaky, hranolky a iné nám známe jedlá a dezerty.

Na každom mieste je dostatok reštaurácií. Gastronómia Ekvádore dosahuje svetovú špičku a hladovať na dovolenke určite nebudete. 

Nápoje: Upozorňujeme, že voda vo vodovodnej sieti nie je pitná. Všade predávajú balenú pitnú vodu a takisto všade kúpite rovnaké nealkoholické nápoje ako v Európe. V Ekvádore ochutnajte Colada Morada a Horchata Lojana.

Ekvádor to je gastronomický zázrak pod Andami, ktorý sa rozprestiera okolo rovníka. V ekvádorských kuchyniach sa spojili až 4 biodiverzity a vytvárajú gurmánske zážitky, z ktorých sa točí hlava. Pobrežie Pacifiku, Amazónia, Andy a Galapágy. Čo sa gastronómie týka, príprava populárnych jedál je rôzna z regiónu na región. Je však jedno, v ktorom sa práve ocitnete, pretože chuť jedla bude bohatá, štipľavá a jednoducho vynikajúca.

V Andách sa pripravujú jedlá, ktorých častou súčasťou je quinoa, ktorá je aj v našich končinách v posledných rokoch tiež už dobre známa, potom je to kukurica, pšenica, morské prasiatko a bravčové mäso. Odporúčame ochutnať napr. Humitas. Ak ste cestovali po Mexiku, tak Vám bude toto jedlo trochu pripomínať mexické tamales. Humitas sa v Ekvádore jedlo ešte skôr než prišli po prvý krát do krajiny Španieli a jedia ho hlavne v chladnejšom období. Humitas pripravujú z kukurice, vajíčok, syra a smotany a servírujú ho v takej forme, že Vám ho zabalia do kukuričných listov. Domáci toto jedlo zvyčajne jedávajú na raňajky a pijú k tomu ovocný džús a svoju rannú kávičku.

Na obed si môžete dať napr. Locro de Papa (zemiaková polievka) a Seco de Pollo alebo Codero (dusené kuracie alebo jahňacie mäso s ryžou a šalátom), ktoré sú v Andách tiež rozšírené a obľúbené. A nezabúdajme ešte na dezert, Helado de Paila. Je to tradičná miestna zmrzlina, ktorú vám namiešajú a pripravia vo veľkom hrnci, ktorý je vložený v ďalšom hrnci plnom ľadu (tieto predmety, ktoré používajú k príprave sa volajú „paila“). Zmrzlina bude najprv z tropického sladkého ovocia. V tajomnom Amazónskom regióne, ktorý je dotváraný divokými orchideami, hučiacimi vodopádmi a neskrotnými riekami, si domorodé kmene dodnes uchovávajú tradície svojich predkov aj čo sa varenia týka. Čerstvá ryba uvarená na listoch a energetický čaj guayusa, rôzne druhy exotického nám neznámeho ovocia arazá, cocona, borojo či chonta. Džúsy chutia odrazu ináč, akosi jednoducho čerstvo a dokonalo. Pobrežie Pacifiku už však neprekvapí čerstvým ceviche, koktailom z morských plodov, spolu s čerstvou paradajkovou šťavou, citrónom, cibuľkou a s smaženými banánmi. Podstate morské plody budú na jedálnom lístku takmer v každej reštaurácii. Veď ste pri oceáne. Ich milovníci si teda prídu na svoje a je ozaj z čoho vyberať. Ochutnávajte nám netradičné a čerstvé dobroty. Populárne sú ich krevety, z ktorých vedia pripraviť aj vynikajúcu polievku, homáre upečené na cesnaku a paradajkách alebo zamiešané v špagetách.

Podobne sú na tom aj Galapágy. Langusty alebo homáre sú dve delikatesy, ktoré sa najčastejšie objednávajú v reštauráciach na Galapágoch. Skutočne sa až rozplývajú na jazyku. Potom nechýba ani kaviár, krevety alebo exoticky okorenená ryža ako príloha. Čo sa týka homárov, tak len podotýkame, že ich sezóna býva od januára do júna. Krevety môžete ochutnávať či už ako súčasť ceviche alebo akéhosi „rizota“ z morských plodov, zo zeleniny, cesnaku okorenenom koriandrom. Mnoho návštevníkov Galapág býva v šoku, keď sa dopočujú, že káva z Galapág je jedna z najlepších v celom Ekvádore, pod ktoré vlastne aj Galapágy spadajú. Pýtajte sa na najlepšiu miestnu kávu a prineste si ju ako malý darček či už pre svoju radosť alebo niekoho z rodiny a priateľov. Na ostrove Santa Cruz ju určite choďte pohľadať do OMG Galapagos Coffee House a potom aj do Coffee Lab. Ak by Vaše fakultatívne/individuálne cesty viedli až na vzdialený ostrov Isabela (je to 2,5 hod. dodatočnej cesty navyše mimo náš štandardný BUBO program), tak tam odporúčame zastaviť sa po kávu v El Cafetal. Každopádne na Santa Cruz sú vynikajúce možnosti a budete aj s nimi určite veľmi spokojní. 

Odporúčané reštaurácie v Quito:

Zazu Restaurante - Zazú založil šéfkuchár David Picco a patrí medzi prvé labužnícke reštaurácie špecializované na zážitkovú gastronómiu v tejto krajine. Zazú so svojou tichou atmosférou a bezchybným dizajnom ponúka explóziu chutí v 7 chodovovom tasting menu a takisto aj A la carte, kde nájdete špeciality ako rôzne druhy polievok, ceviche, ryby, čerstvé šaláty a pod., medzinárodnú, národnú kuchyňu, morské plody a latinské jedlá. Vedeli ste, že ceviche sa umiestnilo na Netflix street food championship na fantastickom druhom mieste? Tu Vám ho pripravia dokonalou technikou. Tá chuť bude nezabudnuteľná. Odporúčame Ossobuco, dusené teľacie vo vlastnej šťave, ale majú tu aj morča guinea pig a aj kraby. Zazu je jedna z najtrendy a najviac šik reštaurácii v Quite a medzinárodné uznávaná napr. aj na CNN ako "must-try", resp. čo musíte vyskúšať, ak ste na návšteve v Quito. Takisto je uznávaná aj v Relais Château Group, ktorá združuje najlepšie hotely sveta a najlepšie reštaurácie sveta. Reštaurácia má neuveriteľnú reputáciu. Rezervácia vopred sa odporúča. 

Restaurante Achiote – táto reštaurácia sa nachádza na adrese Juan Rodríguez 282 a varia tu vynikajúcu lokálnu kuchyňu. Je to v centre mesta, blízko nášho obľúbeného hotela Ikala, malý kúsok za nenápadným námestím Plaza Foch pri parku Gabriela Mistral. Uvaria vám tu chutné lokálne jedlo. Atmosféra je uvoľnená, servírovanie je slušné, prostredie je čisté, no nie je nutné formálne oblečenie. Vyskúšajte chutné ceviche napr. Ceviche de Chochos (zo strukoviny lupina) s rôznymi omáčkami či už tradičná, tamarilo alebo z maracuje. Odporúčame aj špecialitu llapingachos, ktoré vyzerajú ako karbonátky, ale tieto sú z roztlačených zemiakov a syra. Prípadne, ak máte chuť na hranolčeky, siahnite po tých, čo sa pripravujú z manioku, yucas fritas. Bolones de Verde sú taktiež fantázia, a sú to akési banánové koláčiky, ktoré sú naplnené mäsovou plnkou alebo syrom. Dostupné sú možnosti aj pre vegetariánov.

De La Llama – aj táto reštaurácia ponúka výborné lokálne jedlá. Nachádza sa na adrese Suiza N33-113 pri parku Jardín Botanico. Predstavte si ekvádorské plodiny, ktoré sa premieňajú na lahodné jedlo špičkovými medzinárodnými technikami. Výsledok bude jedna fantázia chutí na tanieri. Odporúčame husté polievky Locro de Chochos (strukovina, lupina) alebo Locro de Mariscos (morské plody), či andské rizoto, kde namiesto ryže používajú quinou, ktorú dovážajú z divokého vnútrozemia. Jedlo, ktoré Vám prinesú na tanieroch vyzerá doslova na zjedenie, ale aj na fotografovanie. Na prípitok pisco sour alebo ešte lepšie pisco coco, s príchuťou kokosu, mäty a citrónu. V menu budú označené vhodné možnosti aj pre vegetariánov, aj pre vegánov. Malá príjemná reštaurácia, priateľská atmosféra. Nie je nutné formálne oblečenie.

Reštaurácia Urko - nachádza sa na adrese Av Isabel la Católica N24-862 y Julio Zaldumbide, Guapulo a je považovaná za jednu z najlepších v Quite. K tomu zodpovedajú aj ceny. Priemerné ceny na osobu sa šplhajú na 45 USD a za Tasting menu na 80 USD tiež na osobu. Rezerváciu odporúčame robiť vopred na telefónnom čísle +593 2 256 3180 alebo tu reservas@urko.rest. Zaručujú vždy veľkú kvalitu surovín. Svoje menu pripravujú podľa toho či majú dané plodiny práve najväčší rozkvet, alebo práve už zber a nájdete v nich plodiny, ktoré rastú či už v Andách, Amazónii, alebo pri pobreží a aj na Galapágoch. Všetko priamo od miestnych farmárov. Odporúčame napr. Ceviche z úlovku dňa či Yuca Veggie, vynikajúce predjedlo, amazónsky maniok na tropickej omáčke z ovocia tamarilo, potom Amazonic fish na pomarančovej omáčke, kakaový dezert Crema de Cacao zo 70% kakaa. Útulná atmosféra, fantastická obsluha a servírovanie, príjemné prostredie, moderné zariadenie, odporúčame slušné oblečenie. 

Chez Jérôme Restaurante - keď šéfkuchár a k tomu Francúz zavíta do Ekvádoru, kde sa rozhodne prežiť 20 rokov, tak jeho reštaurácia bude patriť k TOP odporúčaním miestam, kde sa treba ísť v Quite najesť. Nájdete ju na adrese Whymper N30-96 y Coruña, Quito, +593 2223 4067. Puntičkárske poctivé lokálne jedlo, v ktorom precítite chute Ekvádoru a to zaručene.

Čierne zlato z República del Cacao - nachádza sa pri Plaza Grande, kde treba zabočiť do ulice Venezuela a o pár krokov bude po vašej ľavej strane nadpis Republica del Cacao. Niekoľko miestnych obyvateľov si dopyt po kvalitnom kakau v Ekvádore všimlo až oveľa neskôr a v roku 2002 vytvorili trvalo udržateľný Fair-Trade model pestovania a distribúcie kakaových bôbov, pričom ohľad je braný na lokálnu produkciu od malých farmárov, ktorý za svoju prácu dostávajú primeranú odmenu. Po 250 rokoch exportu surového kakaa tak vznikajú prvé čokoládovne, ako aj tá, ktorú nájdete na tejto adrese. Jej názov je República del Cacao. Založená bola v roku 2005 a patrí medzi najvýznamnejšie čokoládovne v Ekvádore. V jej priestoroch sa nachádza malá kaviarnička, múzeum, priestory na degustáciu čokolády a samozrejme obchod, kde sa dajú tie najlahodnejšie produkty zakúpiť. Kakaové bôby, ktoré považujú miestni farmári za „čierne zlato“ sa po čiastočnom vysušení uložia do drevených debien, kde získavajú pod prísnou kontrolou svoju neodolateľnú arómu. Baktérie a cukor v bôboch naštartujú päť dňový proces fermentácie, pri ktorom sa teplota v debnách zvýši prirodzene až na 50 stupňov. Následne sa kakaové bôby pražia, čím sa zníži zostatková vlhkosť a vytvorí sa mimoriadna chuť a aróma. Pri prvom drvení a rafinácii sa odstráni kakaové maslo a vytvorí sa pasta, ktorú nazývame „kakaový likér“. Do nej sa následne pridávajú ostatné dôležité ingrediencie na výroby najlepšej čokolády, ako lecitín, cukor alebo mlieko. Nasleduje tzv. konšovanie, pri ktorej sa kakaový prášok, maslo a ostatné ingrediencie poriadne zmiešajú. Opätovným ohrievaním a chladením sa vytvorí mimoriadne jemná hmota a táto putuje po degustácii do foriem. Najlepšia čokoláda na svete je pripravená na ochutnanie. V República del Cacao vyrábajú kakaový prášok, kakaový likér, čokolády na varenie a neuveriteľných 18 druhov tabuľkových čokolád. Na všetkých produktoch je vyznačené miesto a farma, odkiaľ suroviny pochádzajú. Lesklosť znamená, že čokoláda je čerstvá a všetky ingrediencie sú dobre zmiešané. Čokoládu pošúchame prstom, troška ju ohrejeme a hlbokým nádychom vnímame jej vôňu. Ekvádorská čokoláda ju má jemne bylinkovú a práve táto jej vlastnosť je cenená po celom svete. Potom čokoládu prelomíte a počúvate či a ako praskne, čím sledujete, či nie je zvlhnutá. Nasleduje samotné ochutnávanie. Podobne ako víno, aj čokoláda reflektuje chute a vône regiónu, kde sú kakaové bôby pestované a akým spôsobom sú sušené a následne spracované. Čokoláda z Ekvádoru alebo kakao je jednoduchý skvelý darček z Ekvádora pre niekoho z rodiny a priateľov. V Quito nájdete skvelé čokolády okrem v Rebública de Cacao, ešte aj v Pacarí alebo odporúčame tiež Yumbos. Všetky tri sú v poriadku. Ak hľadáte miestnu kávu, tak zamierte do Piedra Negra.

Ďalšie veľmi slušné reštaurácie, ktoré my v BUBO máme v obľube sú v štvrti La Floresta:

La Gloria Restaurante - je reštaurácia, ktorá sa špecializuje na stredomorskú kuchyňu a nachádza sa na adrese Valladolid N24-519. 

Restaurante Segundo Muelle Floresta - je reštaurácia, ktorá sa špecializuje na peruánsku kuchyňu a nájdete ju na adrese Av. Isabel la Católica N24-883

Pavarotti Restaurante - je taktiež luxusná reštaurácia, ktorá je zameraná na stredomorskú kuchyňu a nájdete ju na adrese Luis Cordero 535. 

Lo Nuestro - a takisto sa nám osvedčila aj táto neformálna reštaurácia, ktorá je zameraná na lokálnu kuchyňu a nájdete ju na adrese Av. Isabel la Católica N24-535

Odporúčané reštaurácie v Banos:

Swiss Bistro - skvelá domáca kuchyňa a bezpkonkurenčné steaky v meste, vynikajúce fondue z kvalitného syra 

Ponche Suizo - ak ste dostali chuť na kávičku, alebo lebo dezert či ľahké jedlo Ponche Suizo je miesto pre Vás. Ich Ponche Suizo drink je známy v celom meste. Tajným receptom dosiahli konzistenciou drinku, ktorá je na hranici medzi penou a milkshakom. 

Café del Cielo - podnik nad mestom, z ktorého je fantastický výhľad. Stojí to za tu cestu. Odporúčame zabezpečiť si stôl pri okne. V jedálnom lístku nájdete len ľahké jedlo, no na druhej strane široký výber nápojov, drinkov a miestnú kávičku. 

Odporúčané reštaurácie v Puerto Ayora, Galapágy:

Angermeyer´s Waterfront Inn – reštaurácia hotela Angermeyer je jedna z najobľúbenejších pri návšteve Galapág. Atmosféra je útulná a priateľská. Odporúčame požiadať o stôl na terase s výhľadom na oceán. Vychutnávajte polievku z morských plodov (Sopa Frutos del Mar), ktorá kombinuje chute kokosu, zázvoru a koriandru. Veľmi dobré chutí hovädzie s rozmarínom servírované na horúcich kameňoch či ryba na salse zo šampanského, krevety na koňaku, homár ulovený tu na Galapágoch na vínovej omáčke so syrom Gruyère. A ako dezert kokosový flan.

Almar – je ďalšia výborná možnosť, kde sa na Galapágoch dobre najesť a vychutnať si lokálnu kuchyňu. Odporúčame Gordon Rock polievku z morských plodov, dochutenú s paradajkami, zázvorom a morskými riasami wakame, Piqueo chutná grilovaná rybka, krevety a chobotnica so smaženým banánom na koriandrovej omáčke. Vynikajúco chutí aj klasický grilovaný losos na pomarančovej omáčke s rozmarínom a aj rizoto z morských plodov (z úlovku dňa) s parmezánom a citrónovou príchuťou.

Pokiaľ máte záujem o reštaurácie, ktoré sú niečím unikátne, nechajte sa inšpirovať našim výberom. Tieto zariadenia považujeme za najlepšie, najluxusnejšie alebo jedinečné na danom mieste. Nie vždy musí ísť o luxus samotný, môže byť vybraná vďaka lokalite, ponuke, alebo hodnoteniu gastronomickými odborníkmi.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Zazu
Zazu

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Zazu

Quito
Ekvádor

Zazú založil šéfkuchár David Picco a patrí medzi prvé labužnícke reštaurácie špecializované na zážitkovú gastronómiu v tejto krajine. Zazú so svojou tichou atmosférou a bezchybným dizajnom ponúka explóziu chutí v 7 chodovovom tasting menu a takisto aj A la carte, kde nájdete špeciality ako rôzne druhy polievok, ceviche, ryby, čerstvé šaláty a pod., medzinárodnú, národnú kuchyňu, morské plody a latinské jedlá. Vedeli ste, že ceviche sa umiestnilo na Netflix street food championship na druhom mieste? Tu Vám ho pripravia dokonalou technikou. Tá chuť bude nezabudnuteľná. Odporúčame Ossobuco, dusené teľacie vo vlastnej šťave, ale majú tu aj morča guinea pig a aj kraby. Zazu je jedna z najtrendy a najviac šik reštaurácii v Quite a medzinárodné uznávaná napr. aj na CNN ako "must-try", resp. čo musíte vyskúšať, ak ste na návšteve v Quito. Takisto je uznávaná aj v Relais Château Group, ktorá združuje najlepšie hotely sveta a najlepšie reštaurácie sveta. Reštaurácia má neuveriteľnú reputáciu. Rezervácia vopred sa odporúča. Klienti si väčšinou zvolia jej návštevu v deň príletu okolo 20:00 (záleží od letenky) prípadne bezpečnejší čas je druhý deň zájazdu po 19:00, po prehliadke mesta. Dopraviť sa môžete s Uber. 

K

Amerika  

Južná Amerika, Galapágy, Kolumbia, Ekvádor


náročnosť

14 dní

Trvanie

5260
E

Južná Amerika, Ekvádor


náročnosť

10 dní

Trvanie

5624
K

Amerika  

Južná Amerika, Galapágy, Peru, Ekvádor


náročnosť

12 dní

Trvanie

4747 5160€
K

Amerika  

Južná Amerika, Galapágy, Panama, Ekvádor


náročnosť

11 dní

Trvanie

4707 5230€
Najkrajšie pláže sveta - top 20 Prémiový blog

Prémiový blog Najkrajšie pláže sveta - top 20

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Ekológia, udržateľnosť a zodpovedné cestovanie Prémiový blog

Prémiový blog Ekológia, udržateľnosť a zodpovedné cestovanie

Verím, že udržateľnosť v turizme je možná. Základ ekológie je nekecať, ale niečo aj urobiť. Tu je jasná ukážka!

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Nebezpečenstvo džungle Prémiový blog

Prémiový blog Nebezpečenstvo džungle

Najagresívnejší kmeň sveta, anakondie rybníčky, jaguárí strom, útok divých ôs, najväčšia bolesť na svete a dravec v penise. Ako sa robí hygiena v…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Tučniak galapágsky

12

16:46

jan

2024

Ekvádor Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta Galapágy Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

„Tučniaky sa vyskytujú iba na južnej pologuli.“ Túto vetu považuje väčšina z nás za pravdivú. No skutočne je to tak? Predstavte si, že tučniaky nájdeme aj na severnej…