Pre vhodný pomer ceny a kvality odporúčame tieto hotely v Peru: 

Lima

Costa del Sol Wyndham Lima Airport je pre Vás vhodný, ak potrebujete prenocovať blízko letiska v Lime. Izby siete Wyndham sú luxusne a špičkovo zariadené. Pohodlné postele, príslušenstvo na prípravu kávy, čaju, pracovný stôl, TV, súkromné kúpeľne vybavené uterákmi a drobnou kozmetikou. Tento hotel vyhral prvé miesto v rebríčku o najlepší letiskový hotel v Južnej Amerike na World Travel Awards! Toto je skvelá možnosť, ak nechcete bývať v centre Limy (cesta do centra môže trvať okolo 45-60 min. vzhľadom na aktuálnu dopravnú situáciu), požadujete komfort a štýl blízko letiska. 

Continental Hotel v starom meste je príjemný hotel v hlavnom meste Peru, ktorý spĺňa štandard 3 hviezdičiek. Jeho poloha je vynikajúca a pre Vás bude aj strategická. Nachádza sa iba pár metrov od historického centra Limy, takže k pamiatkám to budeme mať doslova na skok. Ráno si pochutnáme na kontinentálnych raňajkách a deň strávime vonku v tzv. Meste kráľov. V okolí hotela nájdete niekoľko podnikov, reštaurácie, nákupné ulice, obchody do cca len 10 minút chôdze. Izby sú nefajčiarske s privátnou kúpeľňou, dreveným nábytkom, TV a wifi, no a poskytnú samozrejme priestor pre dobrý oddych po Vašom celodennom programe. Ak preferujete hotel vyššieho štandardu v starom srdci mesta, tak máme odskúšaný a odporúčame Vám Hotel Sheraton Lima

Girasoles Hotel v blízkosti modernej štvrte Limy, Miraflores. Girasoles je podľa nás príjemný hotel, v blízkosti rôznych atrakcií v oblasti Miraflores. Príjemná voľba v bezpečnej zóne mesta, kde zrelaxujete a načerpáte sily. Priestranné izby disponujú aj s TV, chladničkou, majú aj trezor a vo svojich privátnych kúpeľniach nájdete fén, drobnú kozmetiku a uteráky. V priestrannej jedálni sa podávajú raňajky formou bufetu, kde nájdete aj teplé jedlo v podobe praženice, potom čerstvé pečivo, cerálie, ovocie, kávu, čaj, džúsy a podobne. Ak v Miraflores hľadáte najlepší hotel, tak podľa nás je to Belmond Miraflores Park. Značku Belmond môžeme vrelo odporúčiť. Špičkový hotel, ktorý sa nachádza už tesne pri pobreží. Pre dosiahnutie ešte lepšieho zážitku odporúčame opýtať sa po vyššej kategórií izieb s ocean view. Hotel ma aj bazén s neskutočným výhľadom na Tichý oceán. Oddych iba pre náročného. Belmond svojmu menu neostáva nič dlžný. 

Paracas

Hotel San Augustin sa nachádza pri zálive, ktorý ústi do Pacifiku a hádajte čo: je to hotel, ktorý je postavený tak, aby všetky izby boli otočené na Pacifik. Nachádza sa iba 500 metrov od prístavu El Chaco odkiaľ vyrážajú lode na výlety na Islas Ballestas. V hoteli sú iba dve podlažia a má aj bazén, ktorý láka na osvieženie. V priestrannej jedálni sa podávajú raňajky formou bohatého bufetu, kde sú na výber rôzne druhy syrov, šunky, pečiva, ovocných štiav, jogurtov, ovocia a cerálie. Čaj, káva, džúsy taktiež. Raňajky sa podávajú od 6:00. Izby sú priestranné, čisté a minimalisticky zariadené. Nájdete v nich všetko, čo potrebujete. Izby majú súkromné kúpeľne vybavené drobnou kozmetikou, uterákmi a fénom. V hoteli je reštaurácia La Reserva, kde varia peruánsku aj medzinárodnú kuchyňu, vrátane čerstvých morských plodov. Veď ste pri oceáne, tak si určite pochutnajte. A v hoteli je aj bar El Candelabro, kde si možno niektorí z Vás radi nechajú namiešať osviežujúce drinky. Bar je otvorený od 18:00 do 23:00.

Nazca

Casa Andina Hotel. Hotelovú sieť Casa Andina obľubujeme na všetkých naších cestách po Peru. Ak na ňu natrafíte, vrelo doporučujeme. Tu v Nazce, vojdete na malé nádvorie plné stromov a zelene a dookola sa nad Vami týči drevené zábradlie jednotlivých podlaží a biele fasády stien, za ktorými sú Vaše izby. Všetko príjemne dobre ladí. Andská architektúra v kombinácií s mestským štýlom a požiadavkami na relax a komfort. Izby sú taktiež v príjemných tónoch, sú priestranné a čisté. Nájdete si v nich aj TV, trezor. V súkromných kúpeľniach sú uteráky, drobná kozmetika a aj fén. Veľkej jedálni sa podávajú raňajky formou bufetu, kde si vyberiete na čo máte chuť. Čerstvé ovocie, šunky, syry, jogurty či niečo teplé v podobe praženice a čerstvého pečiva. Káva a čaj, džúsy. V hoteli je aj malý bazén.

Arequipa

La Hostería Arequipa Hotel sa nachádza v centre krásneho bieleho mesta Arequipa, pri múroch, ktoré obklopujú starý Dominikánsky kláštor. Centrum mesta je vzdialené iba 500 metrov. Vyjdite z hotela, dajte sa doprava. O chvíľu prídete priamo k malému kostolíku San Agustín a naľavo uvidíte Baziliku, ktorá stojí pred námestím Plaza de Armas. Krásny koloniálny malý hotel, s príjemným nádvorím a kvetmi v oknách ladí s okolím. V hoteli je aj malý bazén. Izby sú moderne zariadené a pri plánovaní využili aj pôvodné prvky, čo dodáva celému prostrediu zvláštnu atmosféru. Veľmi vkusné spojenie starého a nového. Raňajky sa podávajú formou bufetu. Na výber aj teplé aj studené jedlá. V izbách je TV a aj chladnička. Kúpelňa je vybavená základnou kozmetikou a uterákmi. V hoteli je autentický bar a terasa. V Arequipe je niekoľko hotelov aj značky Casa Andina. Máme ich odskúšane a aj tie sú v poriadku. Čisté, príjemné. Môžeme len odporúčiť. 

Puno

Hotel Hacienda Puno s fantastickou polohou je jeden z naších najobľúbenejších. Iba vyjdeme z hotela, dáte sa doľava a prejdete 1 blok a ste na hlavnom námestí Plaza de Armas s katedrálou. V centre Puno. Puno má zvláštnu stavbu ulíc, plnú jednosmeriek a teda veľmi úzkych uličiek, cez ktoré sa predierajú chodci, domáci, auta a nadšenci, čo si prišli pozrieť legendárne jazero Titicaca. Hotel ma vnútorné nádvorie s krásnou koloniálnou fontánou a dobre ladí so sýto žltou fasádou. Na vyššom poschodí umiestnili jedáleň, kde sa budú podávať raňajky a z ktorej je výhľad na strechy domov a budov, ktoré tvoria Puno. Ranná káva a výhľady na prebúdzajúce sa mestečko patria k momentom, na ktoré si budete pamätať. Raňajky sa podávajú formou bufetu a obsahujú čerstvé ovocie, zeleninu, syry, šunky, lokálne potraviny, ale aj teplé jednoduché jedlá. Izby sú čisté, priestranné a vždy sme si tu dobre oddýchli. V izbách je TV, súkromná kúpeľňa s drobnou kozmetikou a uterákmi vrátane fénu. V hoteli je aj malý bar.

V Pune môžeme odporúčiť aj značku Casa Andina a Hotel Tierra Viva. Čisté hotely strednej triedy s jemným andským štýlom. Takisto aj Hotel Quelqatani ponúka priestranné izby s TV. Hotel spĺňa tiež štandard 3 hviezdičiek. Na raňajky zvykne bývať ovocie, ovocné šťavy, cerálie, pečivo, šunka či syry, káva, čaj. Niekoľko metrov od hotela sú podniky, reštaurácie a bary, kde sa dá stráviť príjemný večer. Aj v tomto hotely je samozrejmosť kokový čaj na recepcií, aj kyslíkové prístroje kvôli nadmorskej výške.

V okolí Puno sme si obľúbili ešte jeden hotel, ktorý je luxusnejší a volá sa Jose Antonio. Nachádza sa kúsok od mesta, na brehu jazera Titicaca. Dokonalá poloha a noc pri najvyššie položenom splavnom jazere na svete. Sme v nadmorskej výške 3 821 m n. m. Oáza pokoja a relaxu. Hotel má okolo 100 izieb, ktoré sú komfortne vybavene. Sú priestranné a nájdete si v nich aj Tv, trezor a samozrejme aj privátnu kúpeľňu s toaletnými potrebami a fénom. V hoteli varia vynikajúcu peruánsku kuchyňu a raňajkový bufet je plný čerstvým potravín. Ráno odporúčame zájsť si na terasu do záhradky odkiaľ je krásny výhľad na Titicacu.

Cuzco

Farebný Royal Inka Hotel je akoby vyňatý z koloniálnych čias a máme ho v BUBO veľmi radi. Pravidelne sme aj tu niekoľko krát do roka. Hotel má autentickú koloniálnu atmosféru. Je rozdelený na dve budovy, ktoré oddeľuje ulička. Vstúpite na malé nádvorie, kde sa podávajú raňajky a dookola nad vami sú poschodia s privátnymi izbami. Na privítanie kokový čaj (k dispozícii celý deň), ktorý utíši búšenie srdca nakoľko sa nachádzame už vo vyššej nadmorskej výške. V hoteli sú výťahy. Mesto Cuzco je postavené tak, že uličky sú úzke, domy sú nízke a z toho dôvodu sa často krát stane, že izby nemajú žiadny výhľad. Je to teda prirodzené, treba sa na to pripraviť. Izby však poskytujú dostatok komfortu pre oddych a relax pred ďalším programom. Sú čisté a majú súkromnú kúpeľňu, TV, wifi, písací stôl. Hotel spĺňa štandard 3* a sme tu viac ako doma. Chodievame sem už vyše 20 rokov. Raňajky v hoteli sú výborné, ovocie, zelenina, pečivo, ovocné šťavy, káva alebo čaj, alebo oboje? Kuchári Vám veľmi radi pripravia pred Vašimi očami omeletu či praženicu. Poloha hotela je vynikajúca. Ste iba minútku dve chôdze od centra tohto bývalého hlavného mesta ríše Inkov. Cuzco Vám učaruje! Odporúčame rannú prechádzku ku katedrále. Tu ste o krok bližšie k legendárnemu Machu Picchu. Ak máte radi totálny luxus tak Vám odporúčame vybrať si hotel JW Marriott el Convento alebo elitný hotel Belmond Palacio Nazarenas. V cene rezervácie si skontrolujte údaje o resort fee poplatkoch (tieto poplakty sú bežnou praxou aj v USA), aby Vás na mieste neprekvapili. 

Belmond Palacio Nazarenas - dokonalý hotel, v ktorom spávajú aj prezidenti, princovia aj princezné, Hollywoodske hviezdy, ak sa vyberú navštíviť jeden zo 7 divov sveta. Hotelová reštaurácia SENZO patrí medzi najlepšie v meste, je vysoko oceňovaná a vy budete v nej raňajkovať možno tie najlepšie raňajky, aké ste kedy mali. Varia v skutku vynikajúco a len z lokálnych ingrediencií. Hotelový bazén je jediný vyhrievaný v celom Cuzco. Kameň, ktorým sú obložené steny v záhrade alebo na nádvorí, nie je hocijaký, ale je pôvodný z čias Inkov! Dotknite sa histórie, pritom relaxujte s osviežujúcim drinkom pri bazéne alebo sa len tak prechádzate a obdivujete dokonalé umenie staviteľov. Čarovné je všetko čo vidíte. Toto je najlepší hotel v celom Cuzco. Ceny izieb končia pri sumách 3000-4000 USD za prezidentské suity. Je postavený na mieste, kde bola v minulosti Pumacurco Street, čo v preklade znamená „ulica vzdelania“. Čarovnú atmosféru miesta dotvára nenásilný mix koloniálneho a inského štýlu. Ak pri check-ine dostanete malú kytičku, nečudujte sa. Predtým tu bol kláštor a tento darček reprezentuje čistotu mníšok, ktoré tu v dávnych časoch žili. Hotel ma 55 suít, travertínom a mramorom obložené kúpeľne, elegantné spálne, v hoteli je knižnica, prekrásna záhrada, inské ruiny. História všade naokolo a do toho všetkého je vsadená vaša luxusná posteľ, nábytok a kúpeľňa. 

JW Marriott Cuzco - ďalší špičkový hotel v srdci Cusca, len kúsok od Plaza de Armas. Luxusný hotel, ktorý vznikol starostlivou rekonštrukciou kláštora zo 16.storočia. Koloniálna minulosť prepojená s mystériom Inkov spravili z tohto hotela jednu z najlepších adries v krajine. Budova zažila a videla už všeličo a je takmer isté, že na na mieste kde spíte teraz vy, spal aj španielsky conquistador. Nádherne zariadené izby, mramorové kúpeľne, nekonečný výber mäkučkých vankúšov. Zaujímavosťou je, že v niektorých izbách cirkuluje vzduch obohatený o kyslík, aby sa Vám lepšie spalo a minimalizovali ste riziko výškovej choroby. Ak je Vám špatne tak sa na ne opýtajte na recepcii. Myslí sa tu na každý detail. Osobný prístup ku klientom a spoľahlivosť značky Marriott. Neoľutujete. Po dni strávenom objavovaním historických pokladov Cusca si môžete v hoteli dopriať exkluzívne spa procedúry inšpirované skúsenosťami Inkov a dať si večeru v najlepšej reštaurácii v Cuzcu, Qespi. Nechajte sa rozmaznávať. El Convento je fantastický historický hotel a pre Vás to môže byť čerešnička na torte z celej vašej cesty. Nuž, už ho treba len objednať. 

Posvätné údolie: Belmond Hotel Rio Sagrado - elitný hotel v Posvätnom údolí, ktorému hneď pod oknami preteká divoká rieka Urubamba, ktorú môžete obdivovať aj počas vlakového presunu do Machu Picchu Pueblo. Luxusný hotel je obklopený prekrásnou záhradou, dookola sú nádherné hory a tak hotel pôsobí ako dokonalá oáza pokoja. Samozrejme ma tiež aj bazén, kde môžete relaxovať a užívať si voľné chvíle pri pohári kvalitného vína alebo výbornej kávy. Toto miesto skutočne vytvára dojem "sagrado" - posvätný a mystický. Niet mu čo vytknúť. Dokonalosť značka Belmond. Ak hľadáte takýto štýl, tak nezabudnite na kúpu vlakových lístkov smerom na Machu Picchu Pueblo do vlaku Hiram Bingham Train. Budete z neho nadšený. V dnešných časoch sa v Peru dá cestovať luxusne a štýlovo. 

Aguas Calientes (Machu Picchu Pueblo)

El Mapi By Inkaterra - aj keď sa nad dedinkou Machu Picchu rozprestiera 7. div sveta, treba upozorniť na to, že v dedinke pod nim v dnešnej dobe chýba dostatok kvalitných ubytovacích zariadení. Ide o najťažšie prístupnú pamiatku spomedzi všetkých 7 divov sveta. Hotel El Mapi však môžete určite vyskúšať. Je to príjemný hotel obklopený zeleňou, kde použili pri dekoráciách prírodné materiály. Takmer okamžite sa tu začnete cítiť príjemne. Izby sú priestranné a dobre zariadené. Ráno si pochutnáte na dobrom bufete, kde podávajú čerstvé jedlo (vrátane miestneho ovocia a lokálneho pečiva), no nájdete tu aj výborne wafle. Raňajky sa podávajú už od 4:00 hodiny rána nakoľko prvé autobusy k bráne na Machu Picchu premávajú už od 6:00 a mnohí ľudia chcú stihnúť jeden z doobedňajších vstupov. Cesta autobusom k vstupnej brane trvá cca 30 minút (rovnako aj naspäť). Ak si v jeden deň plánujete prehliadku ruin a poobede odchod vlakom, tak z ruin sa poberte aspoň 2 hodiny pred odchodom vlaku. Na nástupišti sa môžu tvoriť rady a určite si chcete na vlakovej stanici kúpiť aj nejaké suveníry, ktorých tam je neuveriteľne veľa. Nezabúdajte, že vlak odchádza z iného miesta než na akom ste vystupovali. Stanica sa nachádza neďaleko. Na mieste Vás každý rád nasmeruje. 

V Južnej Amerike nie je zvykom kúriť, preto môže byť cez noc na izbách na naše pomery chladnejšie a odporúčame zobrať si so sebou teplé oblečenie. Zvláštnosťou môže byť pre Vás aj fakt, že niektoré hotely majú okná izieb orientované do interiéru a nie na ulicu, zároveň sú teda bez výhľadu. V Peru a aj v susednej Bolívii je takýto typ hotelových izieb bežnou praxou. 

Pri check-ine v hoteloch je zvykom nechať ako garanciu za ďalšie využité hotelové služby (telefón, internet, raňajky a pod.) detaily Vašej kreditnej/embosovanej platobnej karty. Toto sa týka konzumácie v hoteli, izbový bar atď. Ak žiadne ďalšie hotelové služby nevyužijete, tak peniaze Vám budú refundované resp. z karty Vám nikto nič nestiahne. Nemusíte mať obavy, nech nám to pripadá akokoľvek zvláštne, je to absolútnou samozrejmosťou. Majte prosím svoju kreditnú/embosovanú platobnú kartu so sebou. Zo skúseností, kreditné karty majú zábezpeku odblokovanú do 48 hodín, debetné karty cca 10 dní. Táto doba závisí od Vašej banky.

Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Veľká päťka alebo 22 zvierat pre rok 2022 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 22 zvierat pre rok 2022

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami,…

Cestovanie pre nezaočkovaných Blog

Blog Cestovanie pre nezaočkovaných

Jedna krajina za druhou otvára svoje brány pre turistov z iných krajín. Mnohé z nich uvoľňujú opatrenia v prvej chvíli pre zaočkovaných…

Jozef Zelizňák 7 min. čítania
Najexotickejší ľudia sveta 2022 Blog

Blog Najexotickejší ľudia sveta 2022

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší…