LIMA

Hlavné mesto Peru a súčasne najväčšie mesto krajiny. Počet jeho obyvateľov dosahuje takmer 10 miliónov. Založené bolo roku 1535 pokoriteľom ríše Inkov Franciscom Pizarom. V časoch španielskej nadvlády bola Lima sídlom miestokráľa. Z tohto obdobia pochádza aj jej meno Ciudad de los Reyes (Mesto kráľov). Za pozornosť návštevníkom stojí predovšetkým koloniálne centrum mesta, námestie Plaza Mayor a jeho okolie, kostol a kláštor San Francisco s unikátnymi katakombami, prezidentský palác, hlavná katedrála ako aj ďalšie budovy z koloniálnych čias.

ISLAS BALLESTAS

Len 230 km na juh od Limy leží neveľké mesto Pisco. Necelú polhodinu plavby člnom od Pisca v Tichom oceáne sa nachádzajú maličké ostrovy Islas Ballestas, ktoré patria k veľkým atrakciám Peru. Ostrovy za svoju príťažlivosť vďačia jednej z najväčších koncentrácií morského vtáctva na pobreží Južnej Ameriky. Môžete tu pozorovať nespočetné kolónie kormoránov, pelikánov, morských čajok, tučniakov a iných vtákov. Z cicavcov sú tu veľmi početné uškatce.

NAZCA

Neďaleko mesta Nazca sa nachádza jedna z najväčších záhad Južnej Ameriky – tajomné obrazce a línie Nazca. Ich význam a pôvod sa doteraz nepodarilo rozlúštiť. Medzi najznámejšie obrazce patria: kolibrík, opica, pavúk a postava pripomínajúca človeka – astronaut. Línie Nazca použil Erik von Däniken ako jeden z hlavných argumentov na obhajobu svojej vesmírnej teórie. Podľa neho línie slúžili údajne ako navigačné zariadenie pre kozmické rakety. Pre záujemcov organizujeme vyhliadkový let ponad obrazce.

AREQUIPA

Miliónové mesto južného Peru leží v príjemnej klíme vo výške 2 325 m pod majestátnou sopkou El Misti (5 822 m). Mnohé významné stavby, ako aj koloniálne domy, sú postavené z bieleho sopečného tufu, preto sa Arequipa zvykne nazývať aj Ciudad Blanca (Biele mesto). Pýchou mesta je veľkolepé námestie Plaza de Armas a barokové kostoly postavené v mestickom štýle.

JAZERO TITICACA

Najvyššie položené splavné jazero sveta leží v nadmorskej výške 3 810 m na hranici medzi Peru a Bolíviou. Oblasť okolo jazera sa považuje za najvýznamnejšiu kolísku indiánskych kultúr v andskej oblasti Južnej Ameriky. Hlavnou atrakciou jazera sú plávajúce ostrovy Los Uros. Na zvláštnych ostrovoch z rákosu žijú príslušníci vymierajúceho etnika Uros. 

CUZCO

Bývalé hlavné mesto ríše Inkov si do dnešných čias zachovalo veľa zo svojej slávnej minulosti a určite ho môžeme zaradiť medzi najkrajšie mesta Južnej Ameriky. Na základoch indiánskych palácov a budov bolo po podmanení mesta vybudované „španielske“ koloniálne Cuzco. Okolie mesta je bohaté na incké ruiny. Medzi najpozoruhodnejšie patria majestátna pevnosť Sacsahuaman, incké kúpele Tambo Machay a posvätné Kenko. Pri pohľade na tieto stavby každý pochopí, prečo považujeme Inkov za najlepších staviteľov v Novom svete.

MACHU PICCHU

Ruiny Machu Picchu sú svojou jedinečnou atmosférou patrí k vrcholným cestovateľským zážitkom v Peru. Zabudnuté ruiny ukryté hlboko v neprístupných Andách boli pre svet objavené až v roku 1911. Dnes sú najnavštevovanejšou pamiatkou Južnej Ameriky. K zážitkom patrí určite aj cesta vláčikom divokým údolím rieky Urubamby k ruinám. Machu Picchu je zahalené mnohými tajomstvami a dodnes sa vedú dohady o jeho pôvodnom význame.

MARAS

Soľné bane Maras - bazény zasadené do terás v nadmorskej výške 3 200 m n.m. s bielou až karamelovou farbou so zelenými svahmi v pozadí sa budú páčiť najmä lovcom fotografií. Zistíte, ako sa získavala soľ v minulosti a ako sa tento spôsob dedil z generácie na generáciu ešte z čias Inkov.

MORAY

Iba malý kúsok od Maras, kde tiež budete obdivovať umenie vynaliezavosti starých Inkov. Sú tu kruhové terasy, ktoré Vám na prvý pohľad pripomenú rímsky amfiteáter. Toto miesto bolo však akési poľnohospodárske laboratórium. Každá jedna terasa mala podmienky vhodnejšie na pestovanie inej plodiny (zemiaky, obilie, kukurica). A ako fungovali? Pravdepodobne iná pôda, iná intenzita slnka, vetra a iná teplota na každej terase.

E

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Chile, Bolívia


náročnosť

16 dní

Trvanie

3743 4990€
K

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Bolívia


náročnosť

14 dní

Trvanie

2918 3890€
K

Amerika  

Južná Amerika, Panama, Peru


náročnosť

12 dní

Trvanie

2702 3860€
K

Amerika  

Južná Amerika, Galapágy, Peru, Ekvádor


náročnosť

12 dní

Trvanie

3178 4540€
Cuzco - peruánsky pupok sveta Cuzco

Cuzco Cuzco - peruánsky pupok sveta

Cuzco či Cusco. Vysoko v peruánskych Andách leží prekrásne mesto, kedysi slávne hlavné mesto ríše Inkov. Dnes je jednou z najobľúbenejších…

Ivana Ďurčová 24 min. čítania
Lima, Peru - prehliadka Mesta kráľov Lima

Lima Lima, Peru - prehliadka Mesta kráľov

Vitajte v Lime, hlavnom meste Peru. Ide o administratívne, ekonomické a kultúrne centrum krajiny, zároveň je zďaleka najväčším peruánskym mestom.…

Ivana Ďurčová 30 min. čítania
Tri svety

01

03:42

sep

2023

Peru Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

V andskej kozmológii existuje niekoľko hlavných bohov. Pripisovala sa im veľká pozornosť, pretože títo bohovia mali vplyv v rôznych duchovných oblastiach. Inkovia…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC