LIMA

Hlavné mesto Peru a súčasne najväčšie mesto krajiny. Počet jeho obyvateľov dosahuje takmer 10 miliónov. Založené bolo roku 1535 pokoriteľom ríše Inkov Franciscom Pizarom. V časoch španielskej nadvlády bola Lima sídlom miestokráľa. Z tohto obdobia pochádza aj jej meno Ciudad de los Reyes (Mesto kráľov). Za pozornosť návštevníkom stojí predovšetkým koloniálne centrum mesta, námestie Plaza Mayor a jeho okolie, kostol a kláštor San Francisco s unikátnymi katakombami, prezidentský palác, hlavná katedrála ako aj ďalšie budovy z koloniálnych čias.

ISLAS BALLESTAS

Len 230 km na juh od Limy leží neveľké mesto Pisco. Necelú polhodinu plavby člnom od Pisca v Tichom oceáne sa nachádzajú maličké ostrovy Islas Ballestas, ktoré patria k veľkým atrakciám Peru. Ostrovy za svoju príťažlivosť vďačia jednej z najväčších koncentrácií morského vtáctva na pobreží Južnej Ameriky. Môžete tu pozorovať nespočetné kolónie kormoránov, pelikánov, morských čajok, tučniakov a iných vtákov. Z cicavcov sú tu veľmi početné uškatce.

NAZCA

Neďaleko mesta Nazca sa nachádza jedna z najväčších záhad Južnej Ameriky – tajomné obrazce a línie Nazca. Ich význam a pôvod sa doteraz nepodarilo rozlúštiť. Medzi najznámejšie obrazce patria: kolibrík, opica, pavúk a postava pripomínajúca človeka – astronaut. Línie Nazca použil Erik von Däniken ako jeden z hlavných argumentov na obhajobu svojej vesmírnej teórie. Podľa neho línie slúžili údajne ako navigačné zariadenie pre kozmické rakety. Pre záujemcov organizujeme vyhliadkový let ponad obrazce.

AREQUIPA

Miliónové mesto južného Peru leží v príjemnej klíme vo výške 2 325 m pod majestátnou sopkou El Misti (5 822 m). Mnohé významné stavby, ako aj koloniálne domy, sú postavené z bieleho sopečného tufu, preto sa Arequipa zvykne nazývať aj Ciudad Blanca (Biele mesto). Pýchou mesta je veľkolepé námestie Plaza de Armas a barokové kostoly postavené v mestickom štýle.

JAZERO TITICACA

Najvyššie položené splavné jazero sveta leží v nadmorskej výške 3 810 m na hranici medzi Peru a Bolíviou. Oblasť okolo jazera sa považuje za najvýznamnejšiu kolísku indiánskych kultúr v andskej oblasti Južnej Ameriky. Hlavnou atrakciou jazera sú plávajúce ostrovy Los Uros. Na zvláštnych ostrovoch z rákosu žijú príslušníci vymierajúceho etnika Uros. 

CUZCO

Bývalé hlavné mesto ríše Inkov si do dnešných čias zachovalo veľa zo svojej slávnej minulosti a určite ho môžeme zaradiť medzi najkrajšie mesta Južnej Ameriky. Na základoch indiánskych palácov a budov bolo po podmanení mesta vybudované „španielske“ koloniálne Cuzco. Okolie mesta je bohaté na incké ruiny. Medzi najpozoruhodnejšie patria majestátna pevnosť Sacsahuaman, incké kúpele Tambo Machay a posvätné Kenko. Pri pohľade na tieto stavby každý pochopí, prečo považujeme Inkov za najlepších staviteľov v Novom svete.

MACHU PICCHU

Ruiny Machu Picchu sú svojou jedinečnou atmosférou patrí k vrcholným cestovateľským zážitkom v Peru. Zabudnuté ruiny ukryté hlboko v neprístupných Andách boli pre svet objavené až v roku 1911. Dnes sú najnavštevovanejšou pamiatkou Južnej Ameriky. K zážitkom patrí určite aj cesta vláčikom divokým údolím rieky Urubamby k ruinám. Machu Picchu je zahalené mnohými tajomstvami a dodnes sa vedú dohady o jeho pôvodnom význame.

MARAS

Soľné bane Maras - bazény zasadené do terás v nadmorskej výške 3 200 m n.m. s bielou až karamelovou farbou so zelenými svahmi v pozadí sa budú páčiť najmä lovcom fotografií. Zistíte, ako sa získavala soľ v minulosti a ako sa tento spôsob dedil z generácie na generáciu ešte z čias Inkov.

MORAY

Iba malý kúsok od Maras, kde tiež budete obdivovať umenie vynaliezavosti starých Inkov. Sú tu kruhové terasy, ktoré Vám na prvý pohľad pripomenú rímsky amfiteáter. Toto miesto bolo však akési poľnohospodárske laboratórium. Každá jedna terasa mala podmienky vhodnejšie na pestovanie inej plodiny (zemiaky, obilie, kukurica). A ako fungovali? Pravdepodobne iná pôda, iná intenzita slnka, vetra a iná teplota na každej terase.

K

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Bolívia


náročnosť

14 dní

Trvanie

4320
K

Amerika  

Južná Amerika, Panama, Peru


náročnosť

12 dní

Trvanie

3590
K

Amerika  

Južná Amerika, Galapágy, Peru, Ekvádor


náročnosť

12 dní

Trvanie

5840
E

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Chile, Bolívia


náročnosť

16 dní

Trvanie

5210
Veľká päťka alebo 23 zvierat pre rok 2023 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 23 zvierat pre rok 2023

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 46 min. čítania
Nebezpečenstvo džungle Prémiový blog

Prémiový blog Nebezpečenstvo džungle

Najagresívnejší kmeň sveta, anakondie rybníčky, jaguárí strom, útok divých ôs, najväčšia bolesť na svete a dravec v penise. Ako sa robí hygiena v…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Najkrajšie túry sveta - 1. diel Blog

Blog Najkrajšie túry sveta - 1. diel

Dovoľujem si Vám priblížiť niekoľko pre mňa najkrajších turistických trás na našej planéte. Nejde o rebríček, ale skôr o výber turistických miest,…

Martin Lipinský 7 min. čítania
Geografia Peru

14

03:49

apr

2023

Peru Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Krajina divokej nedotknutej prírody a svojskej kultúry láka cestovateľov, aby spoznávali malebné dedinky, indiánsky folklór, horské jazerá, horské masívy i tropické lesy…