LAGOS

Najväčšie mesto Nigérie. Jedno z najdivokejších miest sveta, kde žije 30 miliónov obyvateľov a mesto tvorí 80 % príjmov celej krajiny. Lagoe je mesto kontrastov, kde sú na jednej strane moderné budovy bohatých svetových spoločností a firiem, na druhej zase nekonečné slumy najchudobnejších obyvateľov.

OSUN-OSOGBO

Posvätný háj Osun-Osogbo sa rozprestiera na ploche 75 hektárov a je považovaný za domov bohyne plodnosti Yoruba Osun. Prírodný les je rozdelený riekou Osun a obsypaný svätyňami a podobizňami prepojenými rituálnymi cestami. Celý areál je živý a neustále sú tu obrady, obety či prosby.

SUKUR

Nachádza sa asi 120 km južne od Maidaguri na severovýchode Nigérie, v pohorí Mandara pozdĺž kamerunských hraníc. Prekrásna osada s asi 2 000 ľuďmi vysoko v horách bez priameho prístupu autom. Z miestnej žuly sa stavajú terasovité polia, ktoré majú duchovný význam s posvätnými stromami a rituálnymi miestami a obranné suché kamenné múry okolo usadlostí.

MAKOKO

Takzváne nigérijské Benátky. Táto plávajúca dedina či slum, kde sa blatisté cesty miešajú s oceánom a asfaltom, má svoje čaro. V malom sa dá porovnať s Ganvie v Benine, až na to, že Makoko je oveľa väčšie. Je to skvelé vytriezvenie z bláznivého Lagosu a zároveň iný pohľad na Nigériu.

KMENE NIGÉRIE

V Nigérii žijú desiatky kmeňov ale dominujú Yorubovia. Sú etnickou skupinou, ktorá má celkovo viac ako 40 miliónov príslušníkov a obýva juhozápadnú a severnú oblasť Nigérie. Yorubovia z Nigérie tancujú za rytmu bubna Batá za svitu mesiaca a spievajú hymnu k bohyni Matky „Iba'se Yemoja, Olugbe-rere“ (vzdávam ti chválu Yemoja, tá, ktorá prináša dobrotu), paralelne vzdávajúc svoju vďačnosť Oduduwovi, kmotrovi krajiny - toto je kmeň s príbehom.

E

Afrika  

Nigéria, Togo, Benin, Burkina Faso, Mali

15.11. → 05.12.

náročnosť

21 dní

Trvanie

8240
E

Afrika  

Nigéria, Togo, Benin, Burkina Faso

15.11. → 28.11.

náročnosť

14 dní

Trvanie

5680
Ako byť šťastný? Blog

Blog Ako byť šťastný?

Ktorá je najšťastnejšia krajina sveta? Čo som sa o šťastí dozvedel na svojich cestách a naučil od iných národov? Prekvapujúce inšpiratívne zistenia…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Pomáhať Afrike? Blog

Blog Pomáhať Afrike?

Je to, ako keby ste spláchli peniaze do záchoda, hovoria mnohí. Afrika nemá dno. Africkí lídri nemajú kvapku slušnosti a všetko rozkradnú. …

Ľuboš Fellner 28 min. čítania