Thimpu

Thimpu je hlavným mestom Bhutánu a často sa o ňom hovorí ako o jednom z posledných hlavných miest, kde nenájdete semafor. Okrem toho je so svojou nadmorskou výškou 2320 mnm najvyššie položeným hlavným mestom celej Ázie. Thimpu nie je historickým mestom, ale nájdete v ňom viacero zaujímavých pamiatok od budhistických kláštorov, stup až po živé trhovisko. Thimpu je však sídlom bhutánskeho kráľa a stojí tu aj dôležitý dzong Tashichoedzong, kde má dnes svoju adresu bhutánsky parlament. V Thimpu uvidíte aj najväčšiu bhutánsku sochu Budhu, zaujímavé zvieratá menom takín, ktoré sú symbolom krajiny, ale aj tradičnú lukostreľbu, ktorá Bhután preslávila široko ďaleko. Thimpu je miesto nabité zážitkami.

Paro

Malebné mesto Paro ležiace v rovnomennom údolí patrí k najkrajším miestam celého Bhutánu. Jednak má jediné medzinárodné letisko v krajine, no nie je to len miesto, kde prídete a odídete, ale ktoré si rozhodne zamilujete. Paro sa môže popýšiť nádherným starým dzongom Rinpung, opevneným kláštorom, ktorý je typickým prvkom bhutánskej architektúry a patrí medzi najkrajšie v krajine. Paro je však o atmosfére a krásnych výhľadoch na okolité hory, údolie posiate ryžovými políčkami. Nájdete tu príjemne kaviarničky v centre mesta a toto miesto bude patriť k najmilším na našej ceste.

Punakha

Punakha bolo kedysi hlavné mesto krajiny a dnes tu má zimné sídlo najvyšší dratshang, opát. Boli tu korunovaní všetci panovníci Bhutánu. Oproti Thimpu má Punakha o čosi miernejšiu klímu a dobre sa tu darí pestovaniu ryže a snáď najkrajšia je v období jari, keď všetko rozkvitá. Treba si pozrieť Punakha Dzong, opevnený kláštor, ktorý je tiež známy ako Palác najvyššieho šťastia. Práve tu bola v roku 1910 podpísaná dôležitá zmluva o britskej ochrane nad Bhutánom. Punakha je medzi návštevníkmi veľmi obľúbená.

Tigrie hniezdo

Najikonickejším miestom celého Bhutánu je unikátny chrámový komplex zvaný Tigrie Hniezdo. Komplex postavený na dokonalom mieste vznikol už okolo 1692 na mieste, kde je jaskyňa, v ktorej mal Guru Padmasambhava meditovať po dobu troch rokov, troch mesiacov, troch týždňov, troch dní a troch hodín. To všetko sa malo odohrať v 8. storočí a tento príbeh dal vzniku kláštornému komplexu. Sám sem priletel na tigrovi, odtiaľ jeho známy názov. K Tigriemu hniezdu budeme kráčať lesom náročným výstupom, ktorý potrvá dve, možno tri hodiny. Každá kvapka potu však bude stáť za to, keď sa ocitnete na vyhliadke a pred vami sa otvorí panoráma tohto dômyselného a neskutočného miesta. Nekorunovaný div sveta!

Gangtey Monastery

Gangtey Monastery je úžastný budhistický kláštor. Nachádza sa v Nyingmapa a bol založený roku 1613. Tento kláštor je jediným kláštorom západne od Čiernych hôr. Je situovaný v nadmorskej výške 2800 metrov n.m. a sú z neho krásne výhľady do údolia Phobjikha. Tu je zároveň aj útočisko počas zimy pre tibetského žeriava čiernokrkého, ktorý sem prilieta na konci októbra.

Kult falusov

Predstavte si, že kráčate po ulici a okolo Vás sú po domoch pokreslené vztýčené penisy. Vandalizmus? Grafity? Nie, Bhután! Rôzne kultúry interpretujú rôzne symboly rôzne a v rámci niektorých kultúr môže byť penis silne pozitívny symbol. Najlepším príkladom je práve Bhután, kde od 15teho storočia miestni zdobia svoje domy takými nezvyklými kresbami. Čo taký falus na dome teda znamená sa dočítate tu?

Trongsa

Ak máte radi históriu a miesta, ktoré sú s ňou späté, musíte si pozrieť aj Trongsa Dzong, sídlo kráľovskej rodiny, nad riekou Mangde. Nezabudnite na kaplnky, múzuem a fotogenické šikmé uličky a bohaté záhrady. Červené striešky a biele fasády. Trongsa opantá Vaše zmysly. Budhizmus a meditácia. Pre toto je Trongsa ako vyšitá. Na skok do histórie v ospalom mestečku.

Údolie Bumthang

Chýba vám Európa a z nejakého dôvodu máte radi Švajčiarsko? Práve Bumthang sa považuje za Švajčiarsko východu. Sami uvidíte prečo.

Národný park Jigme Dorji

Ak máte radi prírodu, čo veríme, že na Bhutáne určite hľadáte, jednou z možností je aj návšteva tohto národného parku. Spojenie divočiny a bhutánskych tradíc. Žije v ňom vyše 6000 obyvateľov starajúci sa o zachovanie kultúrneho dedičstva. V národnom parku žije až 37 rôznych druhov zvierat, mnoho už na pokraji vyhynutia, vrátane bengálskeho tigra.

Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta Prémiový blog

Prémiový blog Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta

Hima – sneh a alaya domov - dve slová označujúce najvyššie pohorie sveta sa stali globálnym synonymom majestátnosti. Ako ich vnímajú ľudia, ktorí…

Thimphu – najvyššie položená ázijská metropola Thimphu

Thimphu Thimphu – najvyššie položená ázijská metropola

Bhután - vitajte v krajine hrmiaceho draka, ako sa krajina pod Himalájami prezýva. Má veľa pôvabov a unikátov, a jedným z jeho atraktívnych miest,…

Ako byť šťastný? Blog

Blog Ako byť šťastný?

Ktorá je najšťastnejšia krajina sveta? Čo som sa o šťastí dozvedel na svojich cestách a naučil od iných národov? Prekvapujúce inšpiratívne zistenia…

Najexotickejší ľudia sveta 2022 Blog

Blog Najexotickejší ľudia sveta 2022

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší…