THIMPU

Thimpu je hlavným mestom Bhutánu a často sa o ňom hovorí ako o jednom z posledných hlavných miest, kde nenájdete semafor. Okrem toho je so svojou nadmorskou výškou 2 320 m.n.m. najvyššie položeným hlavným mestom celej Ázie. Thimpu nie je historickým mestom, ale nájdete v ňom viacero zaujímavých pamiatok od budhistických kláštorov, stup až po živé trhovisko. Thimpu je však sídlom bhutánskeho kráľa a stojí tu aj dôležitý dzong Tashichoedzong, kde má dnes svoju adresu bhutánsky parlament. V Thimpu uvidíte aj najväčšiu bhutánsku sochu Budhu, zaujímavé zvieratá menom takín, ktoré sú symbolom krajiny, ale aj tradičnú lukostreľbu, ktorá Bhután preslávila široko ďaleko. Thimpu je miesto nabité zážitkami.

PARO

Malebné mesto Paro ležiace v rovnomennom údolí patrí k najkrajším miestam celého Bhutánu. Jednak má jediné medzinárodné letisko v krajine, no nie je to len miesto, kde prídete a odídete, ale ktoré si rozhodne zamilujete. Paro sa môže popýšiť nádherným starým dzongom Rinpung, opevneným kláštorom, ktorý je typickým prvkom bhutánskej architektúry a patrí medzi najkrajšie v krajine. Paro je však o atmosfére a krásnych výhľadoch na okolité hory, údolie posiate ryžovými políčkami. Nájdete tu príjemne kaviarničky v centre mesta a toto miesto bude patriť k najmilším na našej ceste.

PUNAKHA

Punakha bola kedysi hlavné mesto krajiny a dnes tu má zimné sídlo najvyšší dratshang, opát. Boli tu korunovaní všetci panovníci Bhutánu. Oproti Thimpu má Punakha o čosi miernejšiu klímu a dobre sa tu darí pestovaniu ryže a snáď najkrajšia je v období jari, keď všetko rozkvitá. Treba si pozrieť Punakha Dzong, opevnený kláštor, ktorý je tiež známy ako Palác najvyššieho šťastia. Práve tu v roku 1910 podpísali dôležitú zmluvu o britskej ochrane nad Bhutánom. Punakha je medzi návštevníkmi veľmi obľúbená.

TIGRIE HNIEZDO

Najikonickejším miestom celého Bhutánu je unikátny chrámový komplex zvaný Tigrie Hniezdo. Komplex postavený na dokonalom mieste vznikol už okolo 1692 na mieste, kde je jaskyňa, v ktorej mal Guru Padmasambhava meditovať po dobu troch rokov, troch mesiacov, troch týždňov, troch dní a troch hodín. To všetko sa malo odohrať v 8. storočí a tento príbeh dal vzniku kláštornému komplexu. Sám sem priletel na tigrovi, odtiaľ jeho známy názov. K Tigriemu hniezdu budeme kráčať lesom náročným výstupom, ktorý potrvá dve, možno tri hodiny. Každá kvapka potu však bude stáť za to, keď sa ocitnete na vyhliadke a pred vami sa otvorí panoráma tohto dômyselného a neskutočného miesta. Nekorunovaný div sveta!

GANGTEY MONASTERY

Gangtey Monastery je úžastný budhistický kláštor. Nachádza sa v Nyingmapa a bol založený roku 1613. Tento kláštor je jediným kláštorom západne od Čiernych hôr. Je situovaný v nadmorskej výške 2 800 metrov m.n.m. a sú z neho krásne výhľady do údolia Phobjikha. Tu je zároveň aj útočisko počas zimy pre tibetského žeriava čiernokrkého, ktorý sem prilieta na konci októbra.

KULT FALUSOV

Predstavte si, že kráčate po ulici a okolo Vás sú po domoch pokreslené vztýčené penisy. Vandalizmus? Graffiti? Nie, Bhután! Rôzne kultúry interpretujú rôzne symboly rôzne a v rámci niektorých kultúr môže byť penis silne pozitívny symbol. Najlepším príkladom je práve Bhután, kde od 15. storočia miestni zdobia svoje domy takými nezvyklými kresbami. Čo taký falus na dome teda znamená sa dočítate v príspevku Kult falusov.

TRONGSA

Ak máte radi históriu a miesta, ktoré sú s ňou späté, musíte si pozrieť aj Trongsa Dzong, sídlo kráľovskej rodiny nad riekou Mangde. Nezabudnite na kaplnky, múzuem a fotogenické šikmé uličky a bohaté záhrady. Červené striešky a biele fasády. Trongsa opantá Vaše zmysly. Budhizmus a meditácia. Pre toto je Trongsa ako vyšitá. Na skok do histórie v ospalom mestečku.

ÚDOLIE BUMTHANG

Chýba vám Európa a z nejakého dôvodu máte radi Švajčiarsko? Práve Bumthang sa považuje za Švajčiarsko východu. Sami uvidíte prečo.

NP JIHME DORJI

Ak máte radi prírodu, čo veríme, že na Bhutáne určite hľadáte, jednou z možností je aj návšteva tohto národného parku. Spojenie divočiny a bhutánskych tradíc. Žije v ňom vyše 6 000 obyvateľov starajúcich sa o zachovanie kultúrneho dedičstva. V národnom parku žije až 37 rôznych druhov zvierat, mnoho už na pokraji vyhynutia, vrátane bengálskeho tigra.

K

Ázia  

Bhután, India

25.10. → 07.11.

náročnosť

14 dní

Trvanie

5112 6390€
K

Ázia  

Bhután, Nepál, India


náročnosť

17 dní

Trvanie

5108 7195€
Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta Prémiový blog

Prémiový blog Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta

Hima – sneh a alaya domov - dve slová označujúce najvyššie pohorie sveta sa stali globálnym synonymom majestátnosti. Ako ich vnímajú ľudia, ktorí…

Thimphu – najvyššie položená ázijská metropola Thimphu

Thimphu Thimphu – najvyššie položená ázijská metropola

Bhután - vitajte v krajine hrmiaceho draka, ako sa krajina pod Himalájami prezýva. Má veľa pôvabov a unikátov, a jedným z jeho atraktívnych miest,…

Bhután - nedostupné kráľovstvo hromiaceho draka Blog

Blog Bhután - nedostupné kráľovstvo hromiaceho draka

Spýtal sa vás už niekto, či ste šťastný vo vašej krajine? Aká by bola vaša odpoveď? Ste si istý, že sa o vás vaša krajina postará? Čo s vami bude,…

Ladislav Vontszemü 18 min. čítania
Dardželing a Sikkim - najlepší čaj sveta pri nezabudnuteľnom východe slnka Blog

Blog Dardželing a Sikkim - najlepší čaj sveta pri nezabudnuteľnom východe slnka

Kde rastie najlepší čaj na svete? Obľúbený horúci nápoj má svoje korene v Indii a pojem Dardželing nie je len značkou čaju, ale aj mesta s…

Ladislav Vontszemü 12 min. čítania