REYKJAVÍK

Najsevernejšie hlavné mesto našej planéty ležiace nad 64 stupňom severnej zemepisnej šírky, úplne iné, ako ostatné európske metropoly. Ingolfur Arnarson na mieste dnešného Reykjavíku založil už v roku 870 prvé ľudské sídlo na Islande. Spravil tak klasickou vikingskou metódou. Keď zazrel na obzore pevninu, vyhodil do mora drevené koly. Tam, kde sa drevo vyplavilo na pevninu, založil ľudské sídlo. Samotný Reykjavík založili až v roku 1786 a postupne sa vypracoval na administratívne, komerčné, aj kultúrne centrum ostrova. V preklade jeho názov znamená „Záliv pár“, čo určite súvisí s množstvom horúcich prameňov, ktoré sa nachádzali v jeho blízkosti.

Životná úroveň obyvateľov Reykjavíku dodnes patrí k najvyšším na svete. Dlhé letné dni, keď Slnko jednoducho nezapadne, vyrovnávajú depresie temných zím. Priemerná denná teplota v júli sa pohybuje okolo 12 stupňov, jún je zároveň mesiacom, keď na ostrove padne najmenej zrážok. Mesto sa nazýva aj nočnou metropolou severnej Európy, keď obyvatelia mesta nočný život doslova milujú. Súvisí s tým aj vysoká konzumácia alkoholu. Zaujímavosťou je, že v meste bol ešte 1.3.1989 zakázaný predaj piva, dnes majú Islanďania pivo radšej ako vodu. Neodrádzajú ich od neho ani relatívne vysoké ceny, keď za malé pivo v bare zaplatíte bežne okolo 6 eur. Aj taký je Reykjavík.

MODRÁ LAGÚNA

Najväčšia turistická atrakcia Islandu. Toto jazero s horúcou termálnou vodou je súčasťou obrovského geotermálneho komplexu viditeľného aj na satelitných záberoch. Teplota vody sa tu po celý rok pohybuje okolo 40 stupňov a liečivý kúpeľ v Modrej lagúne je zážitkom pre každého návštevníka Islandu.

GULLFOSS

Zlatý vodopád, ako znie v preklade názov tohto prírodného skvostu, je vďaka prílivu vody z riek, dažďa a ľadovcov, najmohutnejším vodopádom v Európe. Najvyšší nameraný prietok bol 2 000 m3 za sekundu. Celková výška vodopádu na Bielej rieke je 32 metrov, jeho šírka 21 metrov. Nemôžete obísť, rovnako ako iné islandské vodopády.

SELJALANDSFOSS a SKOGAFOSS

Dva krásne vodopády na južnom pobreží Islandu. Za prvý z nich sa dá vstúpiť, na druhý zasa vyliezť. Ľahko dostupné z Reykjavíku. 

LANDMANNALAUGAR

Fantastické hory, ktorých farebná krása vám vyrazí dych. Ak sem plánujete ísť, v požičovni áut si žiadajte auto 4x4. Pre krátku jednodňovú návštevu odporúčame okruh cez hory Bláhnjúkur a Brennisteinsalda a späť do kempu cez lávové pole. Rýchlym krokom a s dobrou kondíciou to dáte za dve a pol hodiny, no nebude sa vám chcieť odísť.

HEKLA, KATLA, EYJAFJALLAJÖKULL

Trojica sopiek na juhozápade Islandu viditeľná z cesty za dobrého počasia. O chýre Hekly svedčí fakt, že islandský biskup sa v šestnástom storočí bránil pred Dánmi, že nie je pravda, že sa ňou vstupuje do pekla, a teda Islanďania nemajú bližšie k peklu než iní ľudia. Eyjafjallajokull zasa istý čas poriadne hneval cestovateľov z celého sveta (vtedy sme si ešte mysleli, že Corona je len pivo...).

SNAEFELLSNES

Nádherný polostrov na západnom pobreží, kde sa vám každý nový pohľad vyrazí dych. Určite neobídete horu z Hry o tróny Kirkjufell, asi najfotografovanejší objekt na Islande. Pozorujte tulene, potešte sa zo žltých pláží, vstúpte do uzučkej rokliny, vystúpte na vulkán, okúpte sa v teplých prameňoch a zažite pocit, že stojíte na skutočnom konci sveta. A to všetko v tieni hory, ktorou sa podľa Julesa Vernea vstupuje do skutočného stredu Zeme.

AKUREYRI

Hlavné mesto severného Islandu s celkom inou atmosférou oproti metropole ostrova. Výborná základňa pre pozorovanie veľrýb, krátky výlet k jazeru Myvatn. Odporúčame prelet alebo rýchly presun autom po okružnej ceste okolo ostrova.

JÖKULSARLON

Veľké ľadovcové jazero v južnej časti národného parku Vatnajokull. Podľa niektorých meraní najhlbšie jazero na Islande, no predovšetkým ponúkajúce nádherné scenérie ľadového ostrova.

VESTMANSKÉ OSTROVY

Sopečné súostrovie na juh od hlavného ostrova. Až 4 300 obyvateľov žije na hlavnom ostrove Heimaey v tieni aktívnych sopiek. Veď posledný výbuch sopky Eldfell tu zaznamenali v roku 1973 a všetci obyvatelia museli byť vtedy evakuovaní. Výbuch trval polroka a sopka zničila pätinu ostrova. Turisti sem prichádzajú za božským pokojom a desaťtisícom farebných aliek, ktorú tu hniezdia každoročne od júna do augusta.

K

Európa  

Škandinávia, Island


náročnosť

10 dní

Trvanie

3088 4230€
K

Európa  

Škandinávia, Nórsko, Island


náročnosť

13 dní

Trvanie

2912 4160€
K

Európa  

Škandinávia, Island

03.05. → 08.05. +14 termínov

náročnosť

6 dní

Trvanie

1893 2524€
K

Polárne oblasti   Európa  

Škandinávia, Grónsko, Arktída, Island, Dánsko, Grónsko (Dánsko)

Žiadny termín

náročnosť

0 dní

Trvanie

4950
Vodopády. Ktoré sú tie naj? Prémiový blog

Prémiový blog Vodopády. Ktoré sú tie naj?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania
Islandský Zlatý okruh Prémiový blog

Prémiový blog Islandský Zlatý okruh

Island, ostrov ohňa a ľadu je bezpochyby jedným z najkrajších a najbezpečnejších miest na svete, kam môže milovník prírody zavítať. Chcete vidieť…

Zuzana Hábeková 10 min. čítania
Magický juh Islandu Prémiový blog

Prémiový blog Magický juh Islandu

Island sa zvyčajne delí do siedmich geografických regiónov vrátane oblasti hlavného mesta Reykjavík. Každý región sa mierne líši, pokiaľ ide o…

Zuzana Hábeková 10 min. čítania
Modrá lagúna – jedinečné kúpele, vytvorené vulkánom Prémiový blog

Prémiový blog Modrá lagúna – jedinečné kúpele, vytvorené vulkánom

Krajina ohňa a ľadu - magický Island vábi svojou prírodou a atrakciami každoročne už viac ako dva milióny návštevníkov. Jedným z jeho najväčších…

Robert Taraba 8 min. čítania
Islandské mená

28

21:19

feb

2023

Island Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Na rozdiel od zvyšku Európy nemajú Islanďania priezviská. Priezvisko Islanďana sa tvorí z krstného mena otca či matky. Ide o takzvaný patronym (prípadne matronym).  Ak…