VILNIUS

Za sovietskej vlády nazývaný Vilňus je najväčším mestom Litvy. Len čosi cez polovicu jeho obyvateľov tvoria Litovci, zvyšok je rozdelený najmä medzi Poliakov a Rusov. Mesto leží na sútoku riek Vilija a Neris. Dnes síce leží mimo centra Litvy, no kedysi bol aj geografickým centrom veľkého Litovského veľkovojvodstva a významným mestom poľsko-litovskej únie. Pre svoj počet kostolov, kaplniek či iných svätých miest dostal dokonca Vilnius prezývku „Pobaltský Jeruzalem“. Užite si aj vy krásnu panorámu na mesto z Gediminasovej veže a potom sa straťte v uličkách starého Vilniusu. Jeho súčasťou je aj bohémska štvrť Užupis, ktorá vyhlásila nezávislosť a môžete do nej nazrieť, ak prejdete mostom cez rieku Užupis. Kaviarničky, umelci, bonviváni, tí všetci na vás čakajú na tomto mieste. Centrum Vilniusu je malebné a už od roku 1994 je pod ochranou UNESCO a hrdí sa tým, že patrí k najväčším historickým centrám európskych miest.

TRAKAI

Málo známe miesto zvané Trakai sa nachádza len cca 25 kilometrov od Vilniusu, no ocitnete sa tu v inom svete. V stredoveku bol Trakai sídlom litovských panovníkov a preto tu dodnes stojí najfotogenickejší hrad celého Pobaltia. Je uložený na brehu jazier a krásne sa zrkadlí na vodnej hladine, takže si ho užívate už pri pohľade z diaľky. Hrad prešiel veľkou rekonštrukciou, aby pripomínal pevnosť z 15. storočia. Vo vnútri nájdete múzeum s dobovým inventárom, zbraňami, ale najkrajší pohľad na neho je aj tak z diaľky. Trakai je známe aj tým, že tu žije menšina Karaimov, ktorí majú svoje farebné drevené domy a dokonca aj synagógu.

KAUNAS

Kaunas má povesť študentského mesta, ale zároveň sa o ňom hovorí ako o najlitovskejšom meste krajiny, pretože kým Vilnius bol pod silným poľským vplyvom, Kaunas už zakladal prvý litovský parlament. Dnes je to miesto, kde nájdete najdlhší peší bulvár v Litve a rozhodne si ho viete užiť. Lemujú ho kaviarne, podniky, bary či reštaurácie a je to krásne živo, tak mu podľahnite aj vy. Starý Kaunas zaujme svojím šarmom a na hlavnom námestí objavte niekoľko najkrajších budov v meste. Môžete sa tu najesť, a tak si sadnite do podniku Etno Dvaras s tradičným jedlom a vychutnajte si Kaunas všetkými zmyslami. Za zmienku stojí aj ruina krásnej pevnosti, kostol Vytautasa či gotický, vzácny dom Perkunas, ktorý patrí medzi litovské unikáty.

HORA KRÍŽOV

Hora Krížov neďaleko mesta Šiauliai má povesť najdôležitejšieho pútnickeho miesta Litvy. Nájdete tu neveľký pahorok ozdobený tisíckami krížov od tých najmenších až po obrovské, drevené kríže, ktoré vidno už z diaľky. Tradícia je staršia než storočie a pre Litovcov má toto miesto magický nádych. Sovieti sa ho snažili zničiť, ale vždy, keď sa o to pokúsili, kríže sa tu znovu objavili, a tak sa to deje dodnes. Ján Pavol II. počas svojej návštevy Litvy na tomto mieste slúžil omšu a priniesol aj svoj vlastný kríž. Miesto, ktoré jednoducho musíte vidieť.

KLAIPEDA

Prímorská Klaipeda slúži ako prístav na brehu lagúny, ktorá patrí k Baltskému moru. Zároveň je východiskovým bodom pre návštevu zaujímavej Kurskej kosy, ktorá leží len 10 minút plavby z mesta. Klaipeda má v sebe zaujímavý príbeh, pretože tu bola Pruská ríša a neskôr ju obsadil Adolf Hitler ešte pred vypuknutím 2. svetovej vojny. Vtedy ešte niesla meno Memel a divadlo, z ktorého sa Hitler prihovoril ľuďom, patrí k najdôležitejším stavbám mesta. Dnes je Klaipeda moderným príjemným mestom, kde sa mieša nemecký a škandinávsky vplyv na architektúre, a teda bude toto miesto úplne odlišné od ostatných v Litve. 

KURSKÁ KOSA

Kurská kosa patrí k najunikátnejším miestam v Litve. Ide o úzky výbežok zeme, ktorý má cca 100 kilometrov, no takmer presne v polovici si ho delí Litva s Ruskom, a teda s Kaliningradskou oblasťou. Kurská kosa je pod ochranou UNESCO ako unikátny ekosystém, pretože v sebe skrýva obrovské pieskové duny, ktoré sa dotýkajú mora. Väčšinu z krajiny tvoria ihličnaté aj brezové lesy a nájdete tu len štyri mestečká. Tým najväčším je Nida na samom juhu litovskej časti. Práve za Nidou sa dvíhajú vysoké pieskové duny, no môžete sa tu aj okúpať, oddýchnúť si pri údených rybách, alebo stráviť dovolenku v drevenom domčeku na brehu lagúny. Svoje by o tom vedel povedať aj spisovateľ Thomas Mann, ktorý tu mal svoj dom v pokoji a tichu krajiny. Druhým dôležitým mestečkom je Juodkranté a jeho najväčším ťahákom je Les čarodejníc posiaty drevenými totemami. 

K

Európa  

Škandinávia, Lotyšsko, Litva, Fínsko, Estónsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1458 1695€
Klaipeda a Kuršská kosa – kúsok Sahary v Európe Prehliadka

Prehliadka Klaipeda a Kuršská kosa – kúsok Sahary v Európe

Neďaleko mesta Klaipeda, najrušnejšieho prístavu Litvy, sa na Baltskom mori tiahne úzky a 98 km dlhý polostrov zvaný Kuršská kosa. Hoci sa tento…

Filip Bobek 9 min. čítania
Vilnius - pamiatky a rady v Jeruzaleme severu Vilnius

Vilnius Vilnius - pamiatky a rady v Jeruzaleme severu

Hlavné mesto Litvy poznáme aj pod prezývkou Jeruzalem severu, pre svoju kedysi silnú židovskú komunitu. Aktuálne má vyše pol milióna obyvateľov a…

Matej Barvirčák 15 min. čítania
Litva – v jednom z najkrajších stredov Európy Blog

Blog Litva – v jednom z najkrajších stredov Európy

Šarmantná pobaltská krajina, pripravená očariť vás svojimi peknými mestami, kultúrnym aj prírodným bohatstvom, zaujímavými tradíciami... Litva je…

Alexandra Tinkova 4 min. čítania