Čo vidieť na Srí Lanke?

DAMBULLA

Komplex 5 skalných jaskýň nad mestom Dambulla je domov približne 150 spodobnení Budhu, ale i hinduistických božstiev Višnu a Kataragama. Nádherná ukážka toho, ako pokojne môžu 2 filozofické smery – budhizmus a hinduizmus – spolu koexistovať. Jaskyne v Dambulle sú na zozname svetového dedičstva UNESCO.

SIGIRIYA

Úžasná skalná pevnosť kráľa Kasyapa vystavaná na vrchu 200 metrov vysokej skaly. Enormné úsilie vynaložené na stavbu takejto pevnosti by sa dalo prirovnať k pokusu, postaviť hrad na austrálskej hore Uluru (Ayers Rock)! Ďalšia pamiatka UNESCO. Kasyap – ľavoboček, nechal zaživa zamurovať svojho otca a zo strachu pred inváziou a pomstou svojho nevlastného brata, legitímneho nástupcu trónu, sa rozhodol postaviť nedobytnú pevnosť na skale. Cestou na samotný vrch skaly sa budete môcť pokochať 22 freskami krásnych žien. Posledný úsek výstupu vedie pomedzi levie laby až na vrchol skaly, kde si dajte pozor na makaky! Výstup, akokoľvek sa Vám bude zdať krkolomný, stojí za to!

Viac o Sigiriyi sa dočítate v našom BUBO blogu tu: Sigiriya

POLONNARUWA

Po dobytí Anuradhapury si juhoindická dynastia Chola vybrala zo strategických dôvodov ako svoje sídlo Polonnaruwu. Jednak, že bola dostatočne vzdialená od Anuradhapury a jednak, že tu bolo menej komárov. Pri stavbe kráľovských palácov sa skutočne nešetrilo, neoddeliteľnou súčasťou života bola voda, systém vodných nádrží zabezpečoval život ľudu i radovánky kráľovského dvora. Jeden z kráľov Polonnaruwy nechal 3 vodné nádrže zlúčiť a vytvoriť jednu obrovskú, ktorá je známa ako Parakramove more. Blahobyt a svetské radovánky však predurčili aj osud Polonnaruwy... Okrem areálu kráľovského paláca, rozhodne stojí za návštevu tzv. Štvorhran (Quadrangle) s najväčšou koncentráciou skupiny stavieb celej Srí Lanky. Nachádza sa tu „Kamenná kniha“ – 25-tonový kus skaly o rozmeroch 9 m x 1,5 m x 0,5 m husto popísaný kráľom Nissanka Mallom, bývalý relikviár Zubu a krásny exemplár mesačného kameňa v kruhovom dome Vatadage – nezabudnite, okolo stupy sa chodí v smere hodinových ručičiek. Gal Vihara – výstavná sieň Buddhu, 4 podoby v jednej kamennej stene, najväčší je 14 metrový ležiaci Buddha blížiaci sa k nirváne. Mesto Polonnaruwa je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Viac o Polonnaruwe sa dočítate v našom BUBO blogu tu: Polonnaruwa

KANDY

Bezstarostné mesto vo Vysočine, centrálnej časti Srí Lanky. Posledné hlavné mesto sinhálskeho kráľovstva, odolávajúce až do roku 1815 Britom. Portugalci, ani Holanďania, ktorí 300 rokov kontrolovali obchod na ostrove, si nikdy Kandy nepodrobili. V Kandy je uschovaná najposvätnejšia budhistická relikvia Srí Lanky – Buddhov zub. Chrám zubu je centrom najdôležitejšej celonárodnej procesie „Esala perahera“, pri ktorej žiarivo ozdobený Maligawský slon prenáša pod baldachýnom zub. Pravý zub alebo niektorú z jeho replík? Kandy je rušné centrum obchodu, predovšetkým s drahokamami a textilom. A opäť – pamiatka UNESCO.

Viac o Kandy sa dočítate v našom BUBO blogu tu: Kandy

VYSOČINA

Napriek tomu, že sa čaj dostal na Srí Lanku ako náhrada za kávu, dnes tvorí jednu z najvýznamnejších vývozných komodít. Vysočina je posiata čajovými plantážami, kde sa celé dni „motajú“ tamilské zberačky čaju, ktorý sa tu spracúva v staromódnych továrňach. Tu vo Vysočine, akoby sa zastavil čas a po lekcii zo spracovania, si priamo vo fabrike vychutnajte šálku silného čaju.

KORENINOVÉ PLANTÁŽE

Zasadiť a úspešne pestovať na Srí Lanke môžete takmer čokoľvek. Portugalci a Holanďania pridali Srí Lanku na mapu obchodných ciest s korením. Stretnete sa tu s koreninami, ktoré bežne používate v kuchyni, ale málokto vie, ktorá časť rastliny, či stromu sa používa ako príchuť do jedál, či v prírodnej medicíne. Je to plod, koreň, kvet či kôra? Prírodné produkty vyskúšajte na vlastnej koži.

PINNAWALA

Štátny sirotinec – ale pre slony. Založený na ochranu opustených, osirelých alebo zranených divých slonov, ktorých je tu plus-mínus okolo 60. Zážitok, ktorý Vás nenechá chladnými. Každodenným bodom programu je kúpanie v rieke, veď slonia koža je citlivá a potrebuje pravidelnú hydratáciu. Ale malému slonovi, sa podobne ako malým deťom, do kúpania nie vždy chce. Zaručene nebudete chcieť odísť...

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.