Po čínsky sa Macao povie Ao-men. Tento polostrov s rozlohou 21 kilometrov štvorcových leží pri ústí Perlovej rieky, len 60 km od Hong Kongu s ktorým je už dnes dokonca spojený s unikátnym mostom. Má približne 500 tisíc obyvateľov, z toho 97 percent sú Číňania a zvyšok sú Portugalci, Filipínci a pôvodní obyvatelia Macaa. História tohto zaujímavého polostrova sa začala písať v roku 1557. Do roku 1842 to bol jediný čínsky prístav, ktorý bol otvorený pre európskych obchodníkov. Obchodovalo sa hlavne s hodvábom, čajom, porcelánom. Po ópiových vojnách však tento sympatický polostrov začal strácať na svojej príťažlivosti a jeho miesto zabral Hong Kong. Ešte počas druhej svetovej vojny ho Japonci okupovali. No portugalskou kolóniou zostal až do roku 1999., kedy sa Macao 20.12 pripojilo k Číne. Ak rozprávate po portugalsky, mali by ste sa tu dohovoriť, lebo popri čínštine je druhým oficiálnym jazykom. Všetky nápisy, názvy ulíc musia byť takisto napísané týmto jazykom. V televízii nájdete portugalský futbal, správy, proste všetko. Čo však samotné mesto ponúka? Portugalci tu zaviedli pojem ako siesta, oddych a hlavne pokoj, čo v Číne ťažko nájdete. Takisto architektúra je portugalská, no miestami s čínskym vplyvom. Často človek nadobudne pocit, že nie je v Číne, ale v Európe. A hlavne nájdete tu najstarší maják v celej Ázii a dve pevnosti. Macao má ešte jedno prvenstvo v Číne. Jedine tu môžete hrať hazardné hry v jednom z mnohých kasín a zažijete ako asi vyzerala Čína v 20. rokoch 20 storočia v čase vlády podsvetia a ilegálnych aktivít. Vedeli ste, že falošné doláre, ktoré vyrába vláda KĽDR, púšťa do sveta práve prostredníctvom kasín v Macau? Výbornou pochúťkou je sušené mäso, ktoré sa predáva na každom kroku. My celé toto mesto dokonale spoznáme a takisto nám neunikne ani katedrála svätého Pavla, ktorú postavili japonskí jezuiti. Večer si môžeme dať kvalitné portugalské vínko v nejakom miestnom kasíne alebo si len tak vychutnávať výhľad na jednu z najväčších televíznych veží na svete.

A-Ma Temple - bol tu skôr ako samotné Macao. Pozostáva z brány do pavilionu (do siene), pamätného obluku, modlitebne, siene benevolencie a budhistickeho pavilionu. Rôznorodé pavilóny, na modlenie sa k rôznym božstvám v jednom chráme robia z A-ma temple unikátne miesto čínskej kultúry inšpirovanej konfucianizmom, taoizmom, budhizmom a mnohými ľudovými poverami.

Námestie Lilau - Podzemná voda z Lilau bola hlavným zdrojom pramenitej vody v Macau. Portugalci hovorili, ze kto sa napije vody na Lilau, nikdy na Macao nezabudne. Tu boli prvé rezidenčné štvrte v Macau.

Dom Mandarína - postavený pred rokom 1869. Tradičná čínska rezidenčná budova. Zopár nádvorí so zmesou čínskych a európskych detailov. Pri stavbe používali šedé tehly a ornamentálne oblúky. Čínske drevené okenice a zároveň perletou zdobené okná sú zas pod indickým vplyvom.

Námestie svätého Augustína - je tu viacero budov zapísaných na zozname UNESCO, napr. Kostol sv. Augustina, Divadlo Dom Pedro V., knižnica Sira Roberta Ho Tunga a zozadu vidno aj seminár sv. Jozefa. Mačacie hlavy na zemi zjednocujú toto námestie a odzrkadľujú dláždenie v Portugalsku.

Rue de Felicidade - V preklade znamená "Ulica šťastia". Krásna ulička ladená do červena v čínskom štýle. Je jedna z najstarších v meste. Bol to pôvodný red light district. Natáčal sa tu film Indiana Jones a chrám skazy.

Ruins of St. Pauls - Dnes už len ich fasáda. Pôvodne tu bol kostol Mater Dei z roku 1602-1640, ktorý zničil požiar v roku 1835. Ruiny sú z univerzity St. Pauls college, čo bola priľahlá budova ku kostolu. Ako celok, išlo o jezuitské stavby, prvá západniarská univerzita na ďalekom východe s prepracovaným vzdelávacím programom. Dnes fasáda ruín St. Pauls symbolicky funguje ako oltár pre celé mesto.

Guia Hill - kopec s pevnosťou a majákom kam sa viete dostať aj lanovkou. Nájdete tu malý park, kde ak budete mať šťastie, tak uvidíte miestných cvičiť. Je to najvyšší bod mesta a tu sa vydal varovný signál pred tajfúnom.

Ostatné zaujímavosti: Kostol sv. Dominika z roku 1587 (tu sa tlačili prvé portugálske noviny na čínskej pôde), rezidencia obchodníka Lou Kau z roku 1889, miestna katedrála stavaná s použitým šanghajskej sadry a stuky kvôli ktorej vyzerá ako monolit. Námestie Senado, zóna na miestne slávnosti a v neposlednom rade odporúčame navštíviť aj miestne kasína.

Macao – Kde sa Portugalsko stretlo s Čínou Macao

Macao Macao – Kde sa Portugalsko stretlo s Čínou

Macao - portugalská Čína. A-ma gau! Podľa tradície toto boli slová, ktoré použili miestni obyvatelia, keď sa prvý raz v ich krajine vylodili…

Macao - čínske Las Vegas Blog

Blog Macao - čínske Las Vegas

Macao - neuveriteľný svet kasín, portugalských vôní, čínskej hektiky a tropickej atmosféry. Chuťovka pre každého cestovateľa.