Tradične Portugalsko, s oddychom na božskom ostrove Madeira alebo Azory, sú obľúbeným cieľom v rámci Európy. Návšteva Portugalska je podobný pocit, ako keby ste prišli do domu starej mamy, ktorá bola šľachtičnou. Portugalci zažívali zlatú éru, boli to oni, ktorí kedysi naštartovali veľké námorné objavy, a tie staré časy tu jednoducho cítiť - v uliciach, dobrom jedle, víne, architektúre, štýle aj duchu krajiny.  Ani po stý raz sa nám nezunuje šarmantný námornícky Lisabon, jedna z najkrajších metropol Európy, Fatima s čarovným pátosom silnej viery, či maličké, no o to pôvabnejšie Obidos so svojimi krivolakými starobylými uličkami.

LISABON

Hlavné mesto Portugalska, teda Lisabon, sa radí medzi najkrajšie mestá celej Európy. Má v sebe všetko, čo by ste od dovolenkovej destinácie čakali. Nájdete tu históriu, krásne pamiatky, unikátne miesta, tiché uličky aj rušné námestia, živé aj pokojné štvrte, vynikajúce jedlo, sladké portské víno aj dokonalé koláčiky v Beléme. Kamkoľvek sa pohnete, tam si Lisabon zamilujete. Je to mesto s veľmi starou históriou, no veľa z nej sa stratilo počas ničivého zemetrasenia z roku 1755. Ale Lisabon povstal z prachu, trosiek, ožil a dnes teší svojou krásou ľudí. Prejdite sa Lisabonom, námestím s Operou, dajte si pohárik čereňového likéru a odvezte sa výťahom na železnú vežu s panorámou celého mesta. Napokon naskočte do staručkej električky, ktorá sa stala symbolom Lisabonu a po nej vyjdite do pokojných uličiek Alfamy na tresku Bacalhau a pohárik portského vína. Očarí vás aj historická štvrť Belém, prepletená s príbehmi moreplavcov. Belémska veža, pamätníky a nádherná Katedrála s hrobkou Vasca da Gamu. Po potulkách si sadnite na koláčik Pasteis de Belém a ste v raji. Lisabon rozhodne vie, ako si vás k sebe pripúta. V jeho uličkách cítiť nostalgické Fado a doslova precítite bolesť a žial portugalských dievčat, matiek a mileniek za svojími láskami či blížnymi, ktorí odišli na nebezpečný oceán, z ktorého sa niektorí nikdy nevrátili. Lisabon to je clivota, ale aj vášeň. Má neuveriteľné fotogenické čaro, ktoré sa nedá inde v Európe okopírovať. Lisabon musíte milovať. 

SINTRA

Nepatrné mestečko Sintra, vzdialená len cca 20 kilometrov od Lisabonu, patrí k najzaujímavejším miestam celej krajiny. V mestečku sa ukrývajú dva paláce a slávnejší z nich, teda Palacio Nacional da Pena je absolútnym unikátom. Často o ňom hovoria, že patrí k najromantickejším stavbám európskeho 19. storočia. Keď sa na neho pozriete, zrejme im dáte za pravdu. Staršia stavba tu stále ešte pred palácom, ktorý uvidíte, ale podobne ako Lisabon, aj on mal problémy so zemetrasením. Až v polovici 19. storočia ho nechal prebudovať kráľ Ferdinand II. a vdýchol mu dušu, za ktorou dnes prichádzajú turisti z celého sveta.

FATIMA

Hoci má portugalská Fatima iba cca 10 000 obyvateľov, pozná ju takmer celý svet. Teda, aspoň celý kresťanský svet, pretože práve Fatima patrí medzi najznámejšie a najslávnejšie pútnické mestá starého kontinentu. V roku 1917 sa tu mala zjaviť trom deťom Panna Mária a správa o tom sa rozletela rýchlosťou blesku. Vatikán o niekoľko rokov neskôr uznal pravosť zázraku a z Fatimy sa stalo pútnické miesto, ktoré vás tu dnes privíta zaujímavou Bazilikou.

BATALHA

Portugalsko vyniká aj krásou starých kláštorov, medzi tými najkrajšími nájdete aj kláštor Batalha, pri ktorom sa určite zastavte. Trvalo takmer 130 rokov, kým z kameňov vybudovali kláštor, ktorý prežil do dnešných dní. Portugalský kráľ Joao I. venoval stavbu Panne Márii za to, že stála na ich strane v bitke pri Aljubarrote, kde sa mu podarilo poraziť kráľovstvo španielskej Kastílie. Niekoľko architektov dlhé roky vdychovali dušu stavbe, no najviac sa pod ňu podpísal Afonso Domingues. Za vstupom do kláštora sa otvorí obrovský prázdny priestor vyplnený tichom. Najobletovanejším miestom je kaplnka kráľa pomenovaná Capela do Fundador. Stojí v nej obrovský sarkofág kráľa Joaa I. a jeho manželky Philippy z Lancasteru, anglického pôvodu. Kto dovidí až na vrchol hrobky uvidí obe postavy ležiace vedľa seba, ako sa dotýkajú rukami. Milé, dojemné gesto ich naveky prepojilo. Toto krásne miesto a atmosféra Batalhy vás dostane.

PORTO

Mesto ležiace pri ústi rieky Douro do Atlantického oceánu. Porto dalo svetu víno rovnakého názvu a zároveň aj pomenovalo celú krajinu. Portugalsko je skladačka zo slov Portus a Cale. V minulosti to bolo významné obchodné mesto, ktoré si udržiavalo dobré vzťahy hlavne s Anglickom. Dnes je jeho časť zapísaná na zozname UNESCO a nemôžete si nechať ujsť krásne námestie Praca de Liberdade s jazdeckou sochou Pedra IV, ulicu Avenida do Aliados, radnicu so 70. metrov vysokou zvonicou, nábrežie s fotogenickými budovami nad ktorými majestátne stojí Biskupský palác a famózny most Ponte Dom Luís I., na ktorom pracoval Gustave Eiffel. Prejdite ním do štvrte Vila Nova de Gaia, kde sa nachádzajú podniky, ktoré skladujú famózne vína a ponúkajú prehliadky s ochutnávkou. Pamätajte len, že po poháriku portského sa Vám bude možno už trošku ťažšie kráčať do uličiek na kopcoch Porta.

BRAGA

Portugalská Braga je síce tretím najväčším mestom Portugalska, ale leží v tieni Lisabonu aj Porta. Braga sa za stáročia zmenila na múzeum pod šírym nebom, pretože dnes by ste v meste napočítali viac než 20 rôznych kostolov a samozrejme aj množstvo iných pamiatok. Dodnes tu nájdete stopy Rimanov, stredoveké spomienky na mesto, románske aj barokové fasády, ale aj kaviarničky s dokonalou kávou a sladkosťami, ktoré Portugalci milujú. Na okraji mesta leží pútnický ťahák v podobe komplexu Bom Jesus do Monte s ikonickým schodiskom. Práve tento komplex priniesol Bragu na zoznam UNESCO a tak sa teší mimoriadnej popularite.

COIMBRA

Univerzitná Coimbra patrí k najpríjemnejším miestam celého Portugalska. Kedysi dávno ju založili Rimania, no to ešte ani oni netušili, že sa z nej stane tak dôležité centrum vzdelanosti. Už v 13.storočí tu totiž stojí Univerzita, ktorá patrí k najstarším na svete a je najstaršou pre portugalsky hovoriaci svet. Univerzitná pečať Coimbre zostala dodnes a preto má mesto živý, dynamický nádych. Zamilujete si jej staré uličky s historickými pamiatkami, ale aj prehliadka Univerzity má svoje čaro. Večer sú uličky plné študentov a bary lákajú na tradičné, ťahavé fado nasiaknuté nostalgiou a smútkom. Coimbra však nie je smutným mestom, práve naopak, je plné života.

 

FARO

Južné pobrežie Portugalska priťahuje čoraz viac zrak turistov a tak mieria do portugalského mestečka Faro, hlavného mesta regiónu Algarve, kam sú z naších končín dobré letecká spojenia. Faro je neuveriteľné mesto, ktoré si pamätá ešte na Feníčanov a Rimanov. Jeho staré centrum je obklopené hradbami. Medzi najdôležitejšie pamiatky patrí miestna katedrála, v ktorej sa nachádza úchvatný drevený strop, biskupský palác a radnica. Nenechajte si újsť prechádzku v parkoch a v prístave sa nechajte unášať čarom dávnych čias. Faro veľmi dlho žilo tieni populárnejšieho Lisabonu a Porta, no vôbec za nimi nezaostáva. Pri návšteve nezabudnite ochutnať miestne figy, pomaranče či dokonca aj mandle, ktorými je tento región veľmi známy. 

MADEIRA

Madeira je portugalské súostrovie, sopečného pôvodu, v Atlantickom oceáne (580 km západne od Maroka a 980 km od Portugalska). Na hlavnom ostrove Madeira žije cca 275 000 ľudí. Hlavným mestom je nádherný Funchal. Ostrov patrí medzi celoročne vyhľadávané turistické lokality. Známe sú ostrovné kaňony na zlaňovanie, madeirské víno, dojímavé scenérie a nádherná flóra. Súostrovie sa skladá zo štyroch samostatných ostrovov: Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens. Madeira a Porto Santo sú jediné obývané. Ostrov Madeira má šírku 22 km a dĺžku 57 km, hornaté vnútrozemie a pobrežie je zakvitnuté tisícom rôznych kvetín. Bez obáv môžeme ostrov nazvať tropickým i divokým zároveň. Keď hovoríme o prírode, môžeme ju prirovnať k subtropickému pásmu či k flóre Južnej Ameriky. Na bežnej prechádzke môžete naraziť na trsy orchideí, strelícií, kálií či iných nádherných kvetov. Ostrov obklopuje nádherne priezračný oceán a pod jeho hladinou je k videniu veľmi veľa morských „potvoriek“. Je Madeira najkrajší ostrov Atlantiku? Pravdepodobne áno. Pozrite sa pod Nevestin závoj (fascinujúce vodopády Veo da Noiva), alebo si vychutnajte tento pôvabne zelený ostrov z útesu Cabo Girao. Prejdite sa ulicami hlavného mesta Funchal, kde dral detské kopačky aj sám slávny Ronaldo, no svoje pamätné miesta tu majú aj Krištof Kolumbus, či panovníčka Sissi. Dokonalé oddychové miesto s božským vínom a jedlom. Odporúčame tu stráviť pár dni a vybrať si rezort s all inclusive službami.

FUNCHAL

Hlavným mestom rozprávkovej Madeiry je Funchal so 100-tisíc obyvateľmi, ktorý zdedil svoje meno po slovíčku funcho, teda fenikel, ktorý rástol na svahoch v jeho blízkosti. O Funchale sa hovorí až od 15. storočia a neskôr bohatlo na obchode. Jeho bohatstvo sa premenilo do zaujímavých kostolov, stavieb aj pevností. Dnes je Funchal miestom, kde sa prevaľuje príjemná, lenivá atmosféra a kde sa človek môže zastaviť, aby si užíval život. Mesto si zamilovala cisárovná Sissi, britský štátnik Winston Churchil a dokonca sa tu narodil aj slávny futbalista Cristiano Ronaldo. Pohľadajte tu typické obkladačky azulejos či repliku lode Kolomba, na ktorej sa dá aj vyplávať a v prípade priaznivého počasia si zaplávať v oceáne. Napokon si užite dary mora a grilované ryby v miestnej reštaurácii. Funchal vás zláka aj na krásne okolie v podobe malých, autentických dediniek, mestečiek či prírodných krás od výhľadov cez divoký Atlantik až po okázalú útesy.

AZORSKÉ OSTROVY

Azorské ostrovy sú stále turisticky značnou neznámou. Pritom veľmi často nájdete prirovnanie, že ide o jedny z najkrajších ostrovov sveta. Takéto bombastické vyhlásenia idú aj z „úst“ takých inštitúcií ako je National Geographic, ktorý v roku 2016 vybral Azorské ostrovy za „Najkrajšie miesto na Zemi“. Tu hlboko v oceáne, na pol ceste do Ameriky je úplny koniec Európy. Azorské ostrovy v posledných rokoch naberajú na popularite a majú prečo. Keď zbadáte po prvý krát tie záhony hortenzií, tá krása Vám doslova vyrazí dych. Počúvate o tejto kráse Azorských ostrovov z každej strany, ale keď to naozaj vidíte, tak Vás to omráči. Vyzerá to tak, ako keby všetci obyvatelia denne tú prírodu ošetrovali. Na vulkanických ostrovoch nájdete veľa jazier, niektoré s vulkanickou aktivitou, často horúce termály. Príroda sa tu mení podľa nadmorskej výšky a viac ako palmy tu vo vyšších nadmorských výškach vidieť ihličnaté lesy, hore na vysokých sopkách akúsi kosodrevinu. Azorské ostrovy nás prekvapili aj prakticky nulovou prítomnosťou čiernej rasy, čo je na prístavy, kadiaľ sa storočia plavili do Ameriky lode naplnené otrokmi až zarážajúce. Ostrovy sú striktne ekologické a nádoby na triedenie odpadu nájdete od hlavného letiska až po airbnb na najzastrčenejšom ostrovčeku. Posledným postrehom je prekvapujúca znalosť anglického jazyka, s ktorou sme sa v žiadnej krajine rozprávajúcej románskymi jazykmi nestretli. Dôvodom je obrovská migrácia do USA a Kanady a to, že k svojim rodinám je stále bežné vycestovať na skusy. Takto na Vás americkou angličtinou prehovorí aj čašník v zapadlej dedinke či deduško v horách, kde by som to nikdy nebol čakal.

PONTA DELGADA

Hlavné mesto Ponta Delgada a Porta de Cidade je vstupom do tohto mesta. Je to rozžiarená trojoblúková vstupná brána postavená v roku 1783. Trojbránie skrášľuje námestie Praça Gonçalo Velho Cabral vykladané bieločiernymi mozaikami. Najkrajšou stavbou centra je farský kostol svätého Sebastiána, typická portugaská architektúra, ale postavená z čiernych bazaltových kameňov a so zaujímavými detailami sôch na priečelí a celkovo s množstvom detailov hodných vysvetlenia. Dovnútra vstupujete pekným vápencovým portálom v typickom portugalskom Manuelinskom štýle a vo vnútri budete obdivovať prekrásne azulejo-bielomodré ručne maľované dlaždice. Väčšina prekrásne vyrezávanej sakristie je z dreva jacaranda dovezeného z Brazílie. Sadnite si do kaviarne Cafe Central a vychutnajte si pohľady na absolútny stred mesta z toho najcentrálnejšieho miesta a zrejme najstaršej reštaurácie mesta. Slušná kávička, zmrzlina, alebo vínko z Azorských ostrovov z Terceiry alebo Pico. Je zaujímavé, že dovezené portugalské víno (Douro alebo Alentejo) bude na 90% lacnejšie než to miestne. Ak bývate aspoň jednu noc v Ponta Delgada, tak to mesto poľahky za hodinku, dve zmapujete. Odporúčame vybrať sa k meststej bráne k Porta de Cidade aj po západe slnka, kedy je pekne osvetlená a mesto má iný nádych. Keď sa pohybujete v okolí, zrejme Vás zachytia aj zvony vysokej zvonice Svätého Sebastiána. Atmosféra „veľkomesta“ je stále veľmi príjemná.

Viac o Azorských ostrovov si môžete prečítať tu: https://bubo.sk/blog/azorske-ostrovy alebo aj tu https://bubo.sk/blog/so-miguel-azorske-ostrovy

Fernão de Magalhães Prémiový blog

Prémiový blog Fernão de Magalhães

Stojím v Punta Arenas (Piesočný Bod) pod sochou môjho hrdinu. Po portugalsky sa volá Fernão de Magalhães a po španielsky Hernando de Magallanes.…

Výstup na najvyšší vrch Stredoatlantického chrbátu Prémiový blog

Prémiový blog Výstup na najvyšší vrch Stredoatlantického chrbátu

Sopku Pico zdolalo minimum Slovákov. Nie preto, že by to nedali, no preto že nevedeli, že sem majú ísť. Ide o unikátny európsky trekking, turistiku…

Kapverdské ostrovy – duch Afriky s portugalským génom Prémiový blog

Prémiový blog Kapverdské ostrovy – duch Afriky s portugalským génom

Kapverdské ostrovy – kde sú najkrajšie pláže? Ktorý ostrov si vybrať? Nebyť charterových letov niektorých slovenských a českých cestovných…

São Miguel  - Azorské ostrovy Sao Miguel

Sao Miguel São Miguel - Azorské ostrovy

Najväčší ostrov spomedzi Azorských ostrovov, ostrov, kam s veľkou pravdepodobnosťou doletíte ako na prvý. Ostrov, ktorý má najprepracovanejšie…