LISABON

Hlavné mesto Portugalska, teda Lisabon, sa radí medzi najkrajšie mestá celej Európy. Má v sebe všetko, čo by ste od dovolenkovej destinácie čakali. Nájdete tu históriu, krásne pamiatky, unikátne miesta, tiché uličky aj rušné námestia, živé aj pokojné štvrte, vynikajúce jedlo, sladké portské víno aj dokonalé koláčiky v Beléme. Kamkoľvek sa pohnete, tam si Lisabon zamilujete. Je to mesto s veľmi starou históriou, no veľa z nej sa stratilo počas ničivého zemetrasenia z roku 1755. Ale Lisabon povstal z prachu, trosiek, ožil a dnes teší svojou krásou ľudí. Prejdite sa Lisabonom, námestím s Operou, dajte si pohárik čereňového likéru a odvezte sa výťahom na železnú vežu s panorámou celého mesta. Napokon naskočte do staručkej električky, ktorá sa stala symbolom Lisabonu a po nej vyjdite do pokojných uličiek Alfamy na tresku Bacalhau a pohárik portského vína. Očarí vás aj historická štvrť Belém, prepletená s príbehmi moreplavcov. Belémska veža, pamätníky a nádherná Katedrála s hrobkou Vasca da Gamu. Po potulkách si sadnite na koláčik Pasteis de Belém a ste v raji. Lisabon rozhodne vie, ako si vás k sebe pripúta. V jeho uličkách cítiť nostalgické Fado a doslova precítite bolesť a žial portugalských dievčat, matiek a mileniek za svojími láskami či blížnymi, ktorí odišli na nebezpečný oceán, z ktorého sa niektorí nikdy nevrátili. Lisabon to je clivota, ale aj vášeň. Má neuveriteľné fotogenické čaro, ktoré sa nedá inde v Európe okopírovať. Lisabon musíte milovať. 

SINTRA

Nepatrné mestečko Sintra, vzdialená len cca 20 kilometrov od Lisabonu, patrí k najzaujímavejším miestam celej krajiny. V mestečku sa ukrývajú dva paláce a slávnejší z nich, teda Palacio Nacional da Pena je absolútnym unikátom. Často o ňom hovoria, že patrí k najromantickejším stavbám európskeho 19. storočia. Keď sa na neho pozriete, zrejme im dáte za pravdu. Staršia stavba tu stále ešte pred palácom, ktorý uvidíte, ale podobne ako Lisabon, aj on mal problémy so zemetrasením. Až v polovici 19. storočia ho nechal prebudovať kráľ Ferdinand II. a vdýchol mu dušu, za ktorou dnes prichádzajú turisti z celého sveta.

FATIMA

Hoci má portugalská Fatima iba cca 10 000 obyvateľov, pozná ju takmer celý svet. Teda, aspoň celý kresťanský svet, pretože práve Fatima patrí medzi najznámejšie a najslávnejšie pútnické mestá starého kontinentu. V roku 1917 sa tu mala zjaviť trom deťom Panna Mária a správa o tom sa rozletela rýchlosťou blesku. Vatikán o niekoľko rokov neskôr uznal pravosť zázraku a z Fatimy sa stalo pútnické miesto, ktoré vás tu dnes privíta zaujímavou Bazilikou.

BATALHA

Portugalsko vyniká aj krásou starých kláštorov, medzi tými najkrajšími nájdete aj kláštor Batalha, pri ktorom sa určite zastavte. Trvalo takmer 130 rokov, kým z kameňov vybudovali kláštor, ktorý prežil do dnešných dní. Portugalský kráľ Joao I. venoval stavbu Panne Márii za to, že stála na ich strane v bitke pri Aljubarrote, kde sa mu podarilo poraziť kráľovstvo španielskej Kastílie. Niekoľko architektov dlhé roky vdychovali dušu stavbe, no najviac sa pod ňu podpísal Afonso Domingues. Za vstupom do kláštora sa otvorí obrovský prázdny priestor vyplnený tichom. Najobletovanejším miestom je kaplnka kráľa pomenovaná Capela do Fundador. Stojí v nej obrovský sarkofág kráľa Joaa I. a jeho manželky Philippy z Lancasteru, anglického pôvodu. Kto dovidí až na vrchol hrobky uvidí obe postavy ležiace vedľa seba, ako sa dotýkajú rukami. Milé, dojemné gesto ich naveky prepojilo. Toto krásne miesto a atmosféra Batalhy vás dostane.

PORTO

Mesto ležiace pri ústi rieky Douro do Atlantického oceánu. Porto dalo svetu víno rovnakého názvu a zároveň aj pomenovalo celú krajinu. Portugalsko je skladačka zo slov Portus a Cale. V minulosti to bolo významné obchodné mesto, ktoré si udržiavalo dobré vzťahy hlavne s Anglickom. Dnes je jeho časť zapísaná na zozname UNESCO a nemôžete si nechať ujsť krásne námestie Praca de Liberdade s jazdeckou sochou Pedra IV, ulicu Avenida do Aliados, radnicu so 70. metrov vysokou zvonicou, nábrežie s fotogenickými budovami nad ktorými majestátne stojí Biskupský palác a famózny most Ponte Dom Luís I., na ktorom pracoval Gustave Eiffel. Prejdite ním do štvrte Vila Nova de Gaia, kde sa nachádzajú podniky, ktoré skladujú famózne vína a ponúkajú prehliadky s ochutnávkou. Pamätajte len, že po poháriku portského sa Vám bude možno už trošku ťažšie kráčať do uličiek na kopcoch Porta.

BRAGA

Portugalská Braga je síce tretím najväčším mestom Portugalska, ale leží v tieni Lisabonu aj Porta. Braga sa za stáročia zmenila na múzeum pod šírym nebom, pretože dnes by ste v meste napočítali viac než 20 rôznych kostolov a samozrejme aj množstvo iných pamiatok. Dodnes tu nájdete stopy Rimanov, stredoveké spomienky na mesto, románske aj barokové fasády, ale aj kaviarničky s dokonalou kávou a sladkosťami, ktoré Portugalci milujú. Na okraji mesta leží pútnický ťahák v podobe komplexu Bom Jesus do Monte s ikonickým schodiskom. Práve tento komplex priniesol Bragu na zoznam UNESCO a tak sa teší mimoriadnej popularite.

COIMBRA

Univerzitná Coimbra patrí k najpríjemnejším miestam celého Portugalska. Kedysi dávno ju založili Rimania, no to ešte ani oni netušili, že sa z nej stane tak dôležité centrum vzdelanosti. Už v 13.storočí tu totiž stojí Univerzita, ktorá patrí k najstarším na svete a je najstaršou pre portugalsky hovoriaci svet. Univerzitná pečať Coimbre zostala dodnes a preto má mesto živý, dynamický nádych. Zamilujete si jej staré uličky s historickými pamiatkami, ale aj prehliadka Univerzity má svoje čaro. Večer sú uličky plné študentov a bary lákajú na tradičné, ťahavé fado nasiaknuté nostalgiou a smútkom. Coimbra však nie je smutným mestom, práve naopak, je plné života.

FARO

Južné pobrežie Portugalska priťahuje čoraz viac zrak turistov a tak mieria do portugalského mestečka Faro, hlavného mesta regiónu Algarve, kam sú z naších končín dobré letecká spojenia. Faro je neuveriteľné mesto, ktoré si pamätá ešte na Feníčanov a Rimanov. Jeho staré centrum je obklopené hradbami. Medzi najdôležitejšie pamiatky patrí miestna katedrála, v ktorej sa nachádza úchvatný drevený strop, biskupský palác a radnica. Nenechajte si újsť prechádzku v parkoch a v prístave sa nechajte unášať čarom dávnych čias. Faro veľmi dlho žilo tieni populárnejšieho Lisabonu a Porta, no vôbec za nimi nezaostáva. Pri návšteve nezabudnite ochutnať miestne figy, pomaranče či dokonca aj mandle, ktorými je tento región veľmi známy.

K

Európa  

Azorské ostrovy (POR), Portugalsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2452 3065€
K

Európa  

Madeira (POR), Portugalsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

3128
K

Azorské ostrovy (POR), Madeira (POR), Portugalsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

2149 2865€

Detské zľavy

Dovolenka Portugalsko - Lisabon a pláž v Algarve s deťmi
F

Európa  

Portugalsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

2285
Lisabon - európska exotika Lisabon

Lisabon Lisabon - európska exotika

Lisabon je hlavné mesto Portugalska, krajiny, ktorá je raz tak veľká ako Slovensko. Samotné mesto Lisabon je však menšie ako naša Bratislava, no…

Daniela Mihaldová 21 min. čítania
Fernão de Magalhães Prémiový blog

Prémiový blog Fernão de Magalhães

Stojím v Punta Arenas (Piesočný Bod) pod sochou môjho hrdinu. Po portugalsky sa volá Fernão de Magalhães a po španielsky Hernando de Magallanes.…

Ľuboš Fellner 27 min. čítania
Kapverdské ostrovy – duch Afriky s portugalským génom Prémiový blog

Prémiový blog Kapverdské ostrovy – duch Afriky s portugalským génom

Kapverdské ostrovy – kde sú najkrajšie pláže? Ktorý ostrov si vybrať? Nebyť charterových letov niektorých slovenských a českých cestovných…

Ľuboš Fellner 31 min. čítania
Výstup na najvyšší vrch Stredoatlantického chrbátu Prémiový blog

Prémiový blog Výstup na najvyšší vrch Stredoatlantického chrbátu

Sopku Pico zdolalo minimum Slovákov. Nie preto, že by to nedali, no preto že nevedeli, že sem majú ísť. Ide o unikátny európsky trekking, turistiku…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania