DUBLIN

Hlavné mesto Írska, srdce krajiny štvorlístka a škriatkov. Majestátna ulica O´Connel, živé centrum na Temple bar, kde je krčma na krčme, knižnica s evanjeliárom z Kellsu, pivovar Guinness a hrad, ktorého korene siahajú až do 13. storočia. Dublin nedýcha takou atmosférou ako napríklad Edinburgh, zato si však mnohé vynahradí hlavne večernou zábavou a špičkovým čiernym pivom. Celkovo je to malé kompaktné miesto, ktoré si vás podmaní za niekoľko hodín.

GALWAY

Írske mesto Galway patrí k veľmi príjemným miestam na západnom pobreží ostrova a jeho kultúrne dedičstvo z neho dokonca spravilo hlavné mesto európskej kultúry pre rok 2020. V meste Vás čaká niekoľko pamiatok od zámku zo 16. storočia cez Katedrálu až po farebné domčeky na nábreží. Mesto v poslednej dobre preslávil aj Ed Sheeran vo svojej piesni o dievčati z Galway.

CLIFFS OF MOHER

Predstavte si drsné írske pobrežie, ktorým sa preháňa vietor a krajinu bičujú morské vlny. Presne v takej krásnej krajine je zasadený prírodný div akým sú útesy Cliffs of Moher. Ide o stovky metrov vysoké útesy padajúce do mora. Majú dokonca cez 200 metrov, tie najvyššie majú 214 metrov a patria k najvyšším v celej Európe. Útesy sa nachádzajú v rýdzo írskom nezlomnom regióne Burren.

KILKENNY A ROCK OF CASHEL

Jedno z najlepších pív v Írsku sa varí práve tu. Kilkenny je navyše pyšné írske mesto, ktoré zbiera tituly v tradičných írskych športoch ako hurling. Počuli ste už o ňom? Kúsok odtiaľ je jedna z najfotogenickejších pamiatok Írska - Rock of Cashel. Starodávna kresťanská pamiatka dnes vyzerá ako dokonalý stredoveký hrad, ktorý sa týči nad okolitou rovinou. S miestom sa spája aj kus zaujímavej histórie, pretože už od roku 370 na tomto mieste sídlili králi z Munsteru. Okolo roku 450 tu svätý Patrik pokrstil kráľa Aengusa, a tak má Rock of Cashel význam pre všetkých Írov.

MONASTERBOICE, HILL OF SLANE

Stará dávna história Írska je vtesaná do krížov z ranokresťanských čias. Na týchto miestach sa jej budete môcť dotknúť. Už v 5. storočí tu bol kamenný kláštor, no ten sa pôsobením storočí stratil a dnes vidíte len pôsobivé ruiny kostolov zo 14. storočia. Toto miesto má svoju írsku dušu a vy sa ho nebudete vedieť nabažiť. Pahorok Hill of Slane patrí tiež k historickým miestam a čakajú tu na vás mimoriadne fotogenické ruiny.

SEVERNÉ ÍRSKO

BELFAST

Mesto, ktoré je dodnes rozdelená na protestantov a katolíkov. Mesto, kde postavili Titanic a zároveň mesto, kde je slávny hotel, ktorý bol vyhodený do vzduchu viackrát ako čokoľvek iné. Belfast je po Dubline druhým najväčším mestom na ostrove Írov a dnes v ňom žije cez 300 000 obyvateľov. V meste si pozrite historické centrum s mnohými architektonickými skvostami od krásnej Belfastskej radnice, Uisterskej banky až po Kráľovský súd. Zaujímavým miestom budú aj slávne a zmodernizované lodenice a nazrite aj do štvrtí, kde proti sebe stále IRA, UVF a ďalšie frakcie. Poznáte kultovú ulicu Shankill Road s ikonickými maľbami? Belfast bol ešte v 90. rokoch zanedbaným mesto, ktoré však po podpise mierovej dohody ožilo, ekonomicky sa pozviechalo a je motorom Severného Írska. Uvidíte, že napokon Belfast má čosi do seba!

GIANT´S CAUSEWAY

Giant´s Causeway alebo ak chcete Obrov chodník patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v Írsku, a to právom. Divoká sila prírody spojená s legendou o nešťastnom obrovi dodáva tomuto miestu unikátnu atmosféru. Nebudete veriť tomu, koľko bazaltových stĺpov sa tu objavilo. Spravíte si odtiaľto niekoľkonásobne viac fotiek, než ste pôvodne plánovali. Krásne výhľady na okolitý oceán a aby ste z miesta dostali maximum, môžete sa príjemne prejsť v okolí.

K

Európa  

Veľká Británia, Írsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2153 2760€
Dublin - metropola piva, whiskey a írskej kultúry Dublin

Dublin Dublin - metropola piva, whiskey a írskej kultúry

Dublin - okúzľujúce, históriou bohato poznačené hlavné mesto Írskej republiky, rodisko mnohých významných spisovateľov, básnikov a hudobníkov, aj…

Diana Vozárová 15 min. čítania
Najlepšie Irish puby sveta Blog

Blog Najlepšie Irish puby sveta

Útulná a príjemná atmosféra s tradičnou írskou výzdobou, živou hudbou a širokým výberom piva a whisky. Populárne priestory pre miestnych aj…

Viktor Háber 9 min. čítania
Ako si zamilovať Európu (na spôsob BUBO) Blog

Blog Ako si zamilovať Európu (na spôsob BUBO)

Čo nové ešte o našej „matičke“ povedať? Veď o Európe už aj tak všetci všetko vedia... Nie, nie, nemýľte sa! Aj na Starom kontinente sa dá stále…

Ľuboš Fellner 6 min. čítania
Potraty v Írsku Blog

Blog Potraty v Írsku

Íri hlasovali prekvapujúco ÁNO. Írsko aj podľa autora blogu už nie je tým zadubeným zaostalým krajom. Týmto hlasovaním dokázalo, že sa nenechá…