DUBLIN

Hlavné mesto Írska, srdce krajiny štvorlístka a škriatkov. Majestátna ulica O´Connel, živé centrum na Temple bar, kde je krčma na krčme, knižnica s evanjeliárom z Kellsu, pivovar Guinness a hrad, ktorého korene siahajú až do 13.storočia. Dublin nedýcha takou atmosférou ako, napríklad, Edinburgh, zato si však mnohé vynahradí hlavne večernou zábavou a špičkovým čiernym pivom. Celkovo je to malé kompaktné miesto, ktoré si vás podmaní za pár hodín.

GALWAY

Írske mesto Galway patrí k veľmi príjemným miestam na západnom pobreží ostrova a jeho kultúrne dedičstvo z neho dokonca spravilo hlavné mesto európskej kultúry pre rok 2020. V meste Vás čaká niekoľko pamiatok od zámku zo 16. storočia cez Katedrálu až po farebné domčeky na nábreží. Mesto v poslednej dobre preslávil aj Ed Sheeran vo svojej piesni o dievčati z Galway.

CLIFFS of MOHER

Predstavte si drsné írske pobrežie, ktorým sa preháňa vietor a krajinu bičujú morské vlny. Presne v takej krásnej krajine je zasadený prírodný div akým sú útesy Cliffs of Moher. Ide o stovky metrov vysoké útesy padajúce do mora. Majú dokonca cez 200 metrov, tie najvyššie majú 214 metrov a patria k najvyšším v celej Európe. Útesy sa nachádzajú v rýdzo írskom, nezlomnom regióne Burren.

KILKENNY a ROCK of CASHEL

Jedno z najlepších pív v Írsku sa varí práve tu. Kilkenny ja navyše pyšné Írske mesto, ktoré zbiera tituly v tradičných írskych športoch ako hurling. Počuli ste už o ňom? Kúsok odtiaľ je jedna z najfotogenickejších pamiatok Írska Rock of Cashel. Starodávna kresťanská pamiatka dnes vyzerá ako dokonalý, stredoveký hrad, ktorý sa týči nad okolitou rovinou. S miestom sa spája aj kus zaujímavej histórie, pretože už od roku 370 na tomto mieste sídlili králi z Munsteru. Okolo roku 450 tu svätý Patrik pokrstil kráľa Aengusa, a tak má Rock of Cashel význam pre všetkých Írov.

MONASTERBOICE, HILL OF SLANE

Stará dávna história Írska je vtesaná do krížov z ranokresťanských čias. Na týchto miestach sa jej budete môcť dotknúť. Už v 5. storočí tu bol kamenný kláštor, no ten sa pôsobením storočí stratil a dnes vidíte len pôsobivé ruiny kostolov zo 14. storočia. Toto miesto má svoju írsku dušu a vy sa ho nebudete vedieť nabažiť. Pahorok Hill of Slane patrí tiež k historickým miestam a čakajú tu na vás mimoriadne fotogenické ruiny.

SEVERNÉ ÍRSKO

BELFAST

Mesto, ktoré je dodnes rozdelená na protestantov a katolíkov. Mesto, kde postavili Titanic a zároveň mesto, kde je slávny hotel, ktorý bol vyhodený do vzduchu viac ako čokoľvek iné. Belfast je po Dubline druhým najväčším mestom na ostrove Írov a dnes v ňom žije cez 300 tisíc obyvateľov. V meste si pozrite historické centrum s mnohými architektonickými skvostami od krásnej Belfastskej radnice, Uisterskej banky až po Kráľovský súd. Zaujímavým miestom budú aj slávne a zmodernizované lodenice a nazrite aj do štvrtí, kde proti sebe stále IRA, UVF a ďalšie frakcie. Poznáte kultovú ulicu Shankill Road s ikonickými maľbami? Belfast bol ešte v 90tich rokoch zanedbaným mesto, ktoré však po podpise mierovej dohody ožilo, ekonomicky sa pozviechalo a je motorom Severného Írska. Uvidíte, že napokon Belfast má čosi do seba!

GIANT´s CAUSEWAY

Giant´s Causeway alebo ak chcete Obrov chodník patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v Írsku, a právom. Divoká sila prírody spojená s legendou o nešťastnom obrovi dodáva tomuto miestu unikátnu atmosféru. Nebudete veriť koľko bazaltových stĺpov sa tu objavilo. Spravíte si odtiaľto niekoľkonásobne viac fotiek, než ste pôvodne plánovali. Krásne výhľady na okolitý oceán a aby ste z miesta dostali maximum, môžete sa príjemne prejsť v okolí.

Dublin - metropola piva, whiskey a írskej kultúry Dublin

Dublin Dublin - metropola piva, whiskey a írskej kultúry

Okúzľujúce, históriou bohato poznačené hlavné mesto Írskej republiky, rodisko mnohých významných spisovateľov, básnikov a hudobníkov, aj domov…

Ako si zamilovať Európu (na spôsob BUBO) Blog

Blog Ako si zamilovať Európu (na spôsob BUBO)

Čo nové ešte o našej „matičke“ povedať? Veď o Európe už aj tak všetci všetko vedia... Nie, nie, nemýľte sa! Aj na Starom kontinente sa dá stále…

Ľuboš Fellner 6 min. čítania
Potraty v Írsku Blog

Blog Potraty v Írsku

Íri hlasovali prekvapujúco ÁNO. Írsko aj podľa autora blogu už nie je tým zadubeným zaostalým krajom. Týmto hlasovaním dokázalo, že sa nenechá…