MADRID

Hlavné a zároveň najväčšie mesto Španielskeho kráľovstvá patrí medzi najzaujímavejšie mestá krajiny. Žije v ňom aj v okolí cca 6 miliónov obyvateľov a hoci sa jeho meno najčastejšie spája s futbalom, verte, že v sebe ukrýva o mnoho viac prekvapení. Mesto poznali už Rimania, no ľudia tu žili už dávno pred nimi. Ako ubiehali stáročia, tak sa v Madride menili vládcovia a svoje dôležité obdobie zažíva mesto kalifátu Al Andalus, z ktorého pochádza aj v dnešnom meste niekoľko stôp. V stredoveku sa Madrid prepracoval medzi najdôležitejšie miesta krajiny. Dnes láka na svoju atmosféru mesta, ktoré je pretkané tapas barmi, reštauráciami, ale aj pamiatkami či vynikajúcimi galériami. Skúste sa pozrieť do slávneho Prada? Objavte aj historické centrum mesta s katedrálou Santa María la Real de la Almudena, slávne námestie Plaza Mayor a nazite aj do okien kráľovského palácu Palacio Real.

BARCELONA

Barcelona alebo Madrid? Ktoré mesto je slávnejšie a krajšie? To sú otázky, na ktoré bude mať každý svoj názor, no ktoré vedia ľudí dokonale rozhádať. Dvaja rivali. Madrid vo farbách Španielska, Barcelona vo farbách Katalánska si často nevedia prísť na meno. V oboch mestách sa však budete cítiť dobre a obe si zamilujete. Barcelona je miesto, kde nájdete veľké množstvo krásy v jej starých uličkách, námestiach či na trhoviskách a má v sebe akési neopísateľné fluidum podmanivého miesta. Prejdite sa slávnou ulicou La Rambla, sledujte pouličných muzikantov, živé sochy či iné predstavenia a buďte si istí, že vás vtiahnu do svojho príbehu. Konečne sa prejdete v tieni nekonečnej stavby Sagrada Família s Gaudiho géniom. Koľko ďalších stavieb po sebe v meste zanechal? Vyberiete sa v jeho stopách? Alebo vás zláka múzeum Pabla Picassa? Barcelona sa prepletá aj s osudom Krištofa Kolomba a nájdete tu aj jeho sochu. Dokonalá paella, preslávené tapas bary a tržnice plné jedla. Už viete, prečo sa o Barcelone hovorí ako o jednom z najkrajších miest Európy?

GRANADA

Španielska Granada patrí k najzaujímavejším pokladom Andalúzie najmä vďaka tomu, že v sebe ukrýva perlu v podobe slávnej Alhambry. Mesto leží na úpätí pohoria Sierra Nevada a žije v ňom takmer 250 000 obyvateľov. Alhambra predstavuje unikátny architektonický počin, ktorý si našiel cestu aj na prestížny zoznam UNESCO. Ide o maurské dedičstvo stredovekých palácov a opevnení z doby, kedy bola Andalúzia pod islamskou vlajkou. Práve vtedy v týchto končinách vznikali unikátne stavby, z ktorých dnes celá oblasť ťaží. Palác Alhambra sa staval na prelome 13. a 14.storočia a pri potulkách budete mať pocit akoby ste sa ocitli v rozprávke Tisíc a jednej noci.

CORDOBA

Cordoba je starobylé španielske mesto, ktoré má svoje korene ešte pred našim letopočtom, teda v dobe, kedy ho pod svoje krídla prevzali Rimania. Na svoj zlatý vek si však mesto počkalo až do obdobia, kedy nad Andalúziou vládli Arabi a stala sa dokonca hlavným mestom kalifátu al-Andalús. V 11. storočí bola Cordoba dokonalým príkladom svetového veľkomesta, pretože dokonca patrila k najväčším mestám sveta, kde po boku žili moslimovia, židia aj kresťania. Ikonou celej Cordoby je slávna mešita Mezquita, ktorú začali stavať už v 8. storočí. Neskôr sa stala katedrálou, a tak je unikátnou spleťou architektúr a náboženstiev. Cordoba však skrýva podstatne viac a tak niet divu, že aj ona je v UNESCO.

SEVILLA

Sevilla sa považuje za kultúrne centrum južného Španielska a jedno z najzaujímavejších miest celej Andalúzie. Je tiež štvrtým najväčším mestom v krajine a turistickým ťahákom, ktorý láka na svoje pamiatky. Mesto poznali Kartáginci, Rimania, neskôr Arabi, ktorí z neho spravili dôležité centrum kalifátu a kým Cordoba mala svoj zlatý vek v 11. storočí, Sevilla ho zažívala na prelome 15. a 16. storočia, kedy sa stala jediným španielskym prístavom, odkiaľ môžu plávať lode na zámorské expedície, vďaka čomu Sevilla zbohatla a stala sa legendou. Až morová epidémia mesto položila na lopatky a zlatý vek sa rozplynul. Objavíte tu pevnosť Alcazár, slávnu Giraldu, zvonicu sevillskej katedrály, Zlatú vežu ako aj monumentálne námestie Plaza de Espaňa.

SANTIAGO DE COMPOSTELA

Spoločne s Barcelonou, Madridom či Andalúziou ide o jedno z najznámejších miesta celého Španielska. Práve tu sa stretávajú pútnici zo všetkých kútov Európy, ktorí majú v nohách často stovky kilometrov po legendárnej ceste Camino. Dnes je Santiago hlavné mesto španielskej Galície a zároveň miesto, ktoré sa preplietlo s osudom apoštola sv. Jakuba, ktorý je pochovaný na mieste dnešnej okázalej Katedrály. Práve ona je tým ťahákom za ktorým sem prúdia státisíce ľudí. Patrí medzi najkrajšie stavby celého Španielska a je zároveň medzi pamiatkami UNESCO. Santiago sa však môže pochváliť aj Kláštorom benediktínov, dominikánov, ale rozhodne zaujme aj kráľovská ubytovňa pre pútnikov Hospital de los Reyes Catolicos, kde dnes sídli luxusný hotel. Vychutnajte si atmosféru námestia, ochutnajte tradičné tapas zvané pinčos a užite si krásu mesta v tieni katedrály.

LUGO

Hoci ste možno o meste menom Lugo nikdy predtým nepočuli, budete z neho nadšení. Patrí k neznámym ozdobám Galície a dokonca si drží svetový unikát, pretože je to jediné mesto sveta, ktoré dodnes obopínajú staroveké rímske hradby. Tie majú dva kilometre a vďaka ním dnes Lugo figuruje na zozname UNESCO. Mesto sa však môže popýšiť aj rímskym mostom a krásnou Katedrálou s okolitým námestím, ktoré je plné života. Mesto si v stredoveku budovalo svoje meno aj vďaka tomu, že leží na pútnickej trase smer Santiago de Compostela, a tak sa dostalo na mapu. Dnes vás tu čaká veľmi príjemná atmosféra starého mesta, ktoré si vám ukáže, že aj za neznámymi menami sa môže skrývať krásne skvosty.

GIBRALTAR (samozrejme, len geograficky)

Unikátnou zástavkou cesty po juhu Španielska je aj britská enkláva na juhu Španielska, a teda známy Gibraltár. Nosí prezývku „Skala“, no jeho meno pochádza z arabského názvu Džebel al-Tarík, teda Taríkova skala. Jeho strategická poloha z Gibraltáru spravila hru v rukách Španielov a Britov, ktorí získali na neho práva už v roku 1713 a v 1830 sa už stal Gibraltár formálne britskou kolóniou. Boli tu snahy Španielov o referendum a pripojenie Gibraltáru ku kráľovstvu, ale obyvatelia ho odmietli, a tak ostávajú pod britskou monarchiou. Symbolom Gibraltáru je vysoká skala na ktorej žije jediná európska enkláva opíc, v tomto prípade makakov. Podľa legendy bude Gibraltár britský, kým tu budú makaky, a tak ich nikto nevyháňa. Gibraltár je fantastickou spleťou španielskeho a britského sveta. Španielsky temperament, červené telefónne búdky, paella aj fish and chips. Toto zažijete málokde a zastávka v Gibraltári rozhodne stojí za to.

K

Európa  

Gibraltar, Španielsko


náročnosť

11 dní

Trvanie

2605 3065€
K

Európa  

Andorra, Španielsko, Francúzsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2124 2590€
K

Európa  

Španielsko


náročnosť

5 dní

Trvanie

1230
K

Európa  

Gibraltar, Španielsko


náročnosť

11 dní

Trvanie

2516 2960€
Pred 518 rokmi zomrel Krištof Kolumbus Prémiový blog

Prémiový blog Pred 518 rokmi zomrel Krištof Kolumbus

20. mája 1506 zomrel v španielskom Valladolide jeden z najslávnejších objaviteľov našej planéty a symbol jednej epochy - Krištof Kolumbus.…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
Lanzarote - sopečné dielo prírody Lanzarote

Lanzarote Lanzarote - sopečné dielo prírody

Premýšľate, ktorý z Kanárskych ostrovov by pre vás mohol byť tou správnou voľbou? Ak vás láka drsná, no malebná sopečná krajina, minimalistická…

Martin Šimko 13 min. čítania
Madrid - pamiatky, futbal v kráľovskom meste Madrid

Madrid Madrid - pamiatky, futbal v kráľovskom meste

Kastílsky Madrid, divoko bijúce srdce Španielska. Jedna z najväčších európskych metropol na gigantickom Pyrenejskom polostrove, kde je futbalové…

Daniela Mihaldová 24 min. čítania
Barcelona - mesto, pamiatky, pláže, čo vidieť Barcelona

Barcelona Barcelona - mesto, pamiatky, pláže, čo vidieť

Mesto Barcelona je metropola Katalánska. V tomto blogu vám ukážeme nakrajšie pamiatky Barcelony, zavedieme vás na top pláže mesta, povieme si, čo…

Marek Melúch 21 min. čítania