Federatívne štáty Mikronézie

Dnes tento nezávislý štát, ktorý je pridružený k USA tvoria štyri hlavné ostrovy Yap, Chuuk, Kosrae a Pohnpei. Na poslednom menovanom sa nachádza aj hlavne mesto týchto federatívnych štátov Mikronézie - Palikir. V tomto meste sa nachádza prezidentský palác s parlamentom. Na Pohnpei majte mať dostatok času, aby ste ho preskúmali celý. Majte vybavené privátne auto, ktorým si ostrov prejdete celý dookola. Zastavujte postupne na vodopádoch zasadených do dokonalej, hornatej prírody, kde máte pocit, ako by ste sa v kuse prechádzali po botanickej záhrade. My v BUBO túto lokalitu perfektne poznáme. Pohľadajte miesto, kde žijú v miestnej rieke dvoj až trojmetrové úhory a nakŕmte ich malými makrelami vo voľnej prírode. Ak vám bude málo, tak choďte na miestnu farmu, kde domáci chovajú morské uhorky (holoturie) a starajú sa o to, aby nevymreli. Majú tam laboratórium, ktoré je na miestne pomery nadpriemerne vybavené. Tam kultivujú stravu v podobe rias, presne ušité na mieru pre novonarodené morské uhorky. Tie, keď dorastú do dĺžky pár centimetrov, sú vypustené do voľnej prírody. Veľkou zábavou bolo pošuchanie samca tejto uhorky. Čo sa s ňou stane? Dozviete sa na mieste. Ak si myslíte, že na tomto ostrove s rozlohou 371 km² nie je čo robiť, tak ste na omyle. Choďte na túru cez dažďový prales, na najvyššiu skalu tohto ostrova s názvom Sokehs, s nadmorskou výškou 270 metrov. Ako píšeme, idete dažďovým pralesom a preto je ideálne si zobrať nepremokavú bundu, lebo na 99% príde monzúnový lejak, nakoľko idete na najvyššie miesto na ostrove, ktoré dokonale viaže všetky oblaky. Z vrchu si naoplátku vychutnávate krásny výhľad na celý ostrov. V neposlednej rade k ostrovu Pohnpei patrí jej najzaujímavejšia pamiatka Nan Madol. Poznávačku ostrova ukončíte napr. na farme, kde pestujú korenie, ktoré si viete zároveň kúpiť po celom ostrove, ako suvenír z exotickej destinácie Pohnpei. 

Tá pravá exotika je tu na Pohnpei. FSM je združenie množstva ostrovov a vy počas letu na Pohnpei na jednom z nich zosadnete. Väčšinou sem mieria potápači na 2 - 3 týždňové potápanie. FSM je známe potopenými vrakmi z druhej svetovej vojny a tajfúnmi. V roku 2002 supertajfún Čataan zničil Chuuk a v roku 2004 supertajfún Sudal zasa každučký dom na Yape. Historicky sú najdôležitejšie ostrovy Yap a Pohnpei. Ak chcete vidieť nejakú pamiatku v Mikronézii, treba ísť na Pohnpei a navštíviť spomínaný Nan Madol.

Nan Madol je kamenná pevnosť niekedy z rokov 1400. Niektorí píšu o oveľa staršom období výstavby. Španieli okupovali Pohnpei od roku 1886 na základe pápežského dekrétu, v ktorom im prisúdili Karolíny. Neboli dobre prijatí a o tri mesiace bol guvernér mŕtvi. V roku 1899 predali Španieli Karolíny Nemcom. Keď chceli Nemci prinútiť domorodcov pracovať, vznikla vzbura a na Pohnpenskom ostrovčeku Sokeh (môžete naň vyšliapať) v rokoch 1910-11 čakali Nemcov horúce chvíle. Popravili 17 rebelských lídrov, ich rodiny poslali na Palau a sem deportovali ľudí z iných mikronézskych ostrovov. Japonci získali Pohnpei v roku 1914. Na začiatku druhej svetovej vojny žilo na Pohnpei asi 14 000 Japoncov, Okinavcov a Kórejcov. Vojnu v tejto oblasti vyhrali USA.

V roku 1978 Palau a Marshallove ostrovy nepodpísali dohodu o spoločnej ústave a ostali samostatnými republikami. Zo zvyšku sa stali Federatívne štáty Mikronézie čo je čisto politická konštrukcia rozkladajúca sa na obrovskej ploche 2.6 milióna km2 (607 ostrovov). Pohnpei, ktorý má skoro polovicu celkovej rozlohy FSM, spomína, že by FSM opustil... 2900 km dlhý tropický úsmev exotických ostrovčekov by prišiel o pomyselný zub. Ľudia na Pohnpei sú hrdí. Klan znamená všetko. Na rozdiel od iných ostrovov je tu rozvinuté poľnohospodárstvo a tak okrem rýb máte aj prílohu. Sakau sa pije na 4 dni trvajúcich pohreboch a je najlepší práve tu. Jedlo slávností je pes, dajte prednosť radšej morským príšerkám. Pohnpei je vulkanického pôvodu, hornatý, skoro kruhový s blatistým mangrovvým pobrežím. Okolo ostrova je koralový útes a medzi ním plocha s množstvom ostrovčekov.

Počasie: 26 stupňov, ide o najdaždivejší ostrov celej Oceánie (10 000 mm zrážok ročne) a tu nám bude pršať určite. Teplý dážď.

Peniaze: americký dolár (USD). Ceny sú prehnané. Sú tu však obchodíky, sme v civilizácii. Zubná pasta sa síce nedá vytlačiť – je po záruke rok a mlieko (z Austrálie) je po záruke 4 mesiace, no obchodíky sú.

Čas: O 10 hodín viac ako na Slovensku.

El. napätie: Je 110 V, ak ide prúd.

Strava: Domorodci používajú veľa rýb, prasiat, kuriat, korytnačiek, psov, banánov, kokosových orechov, taro, jam, chlebovník, mango, papaju atď. Sašimi sa podáva s limetkou či korením. Red snapper na grile je super. FSM je druhým najobéznejším národom sveta. Do roku 1948 cukrovka neexistovala, teraz je to veľmi časté ochorenie. Každopádne hladní ani tu nebudete. 

Viac o navštívených miestach sa dočítate v naších BUBO blogoch tu:

Mikronézia - kde je vidieť viac vody ako pevniny

Marshallove ostrovy - krajina z koralových atolov

Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény Prémiový blog

Prémiový blog Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény

Tri málo známe ostrovné geografické pojmy. Mikronézia leží na severe Tichého oceánu, Makaronézia v Atlantiku a Maskarény na juhu Indického oceánu.…

Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu, Aloha, Bula, Malo e lelei, Kia orana, Taloha ni, Halo olaketa... Zdravím, na krk vám vešiam salusalu –…

Mikronézia - kde je vidieť viac vody ako pevniny Prémiový blog

Prémiový blog Mikronézia - kde je vidieť viac vody ako pevniny

Dlhý tvar Mikronézske federatívne štáty, je ostrovný štát v Tichom oceáne. Je to nezávislý štát pridružený k USA. Mikronézia bola pôvodne súčasťou…

Marshallove ostrovy - krajina z koralových atolov Marshallove ostrovy

Marshallove ostrovy Marshallove ostrovy - krajina z koralových atolov

Marshallove ostrovy - Aolepān Aorōkin M̧ajeļ, sú ostrovný štát v Mikronézii v Tichom oceáne, ktoré sú pomenované po britskom kapitánovi Johnovi…