OCEĽOVÉ SRDCE TAIPEI 101

Taipei 101 je jeden z najzaujímavejších mrakodrapov na svete, to už chápete pri ceste v superrýchlom výťahu, ktorý sa rýchlosťou 60 metrov za sekundu ženie na vyhliadku spomínanej budovy. Je stabilná a pevná. Veža Taipei 101 sa nachádza v modernej štvrti Xinyi. Vidíme prezidentský palác, pomník Čankajška a Suy Yat Sena. Ale toto nie je všetko. Keď ste sa nasýtili výhľadmi z najkrajšej veže Taiwanu, choďte si pozrieť oceľové srdce Taipei 101. Čo máme na mysli pod oceľovým srdcom? Obrovský spomaľovač vetra, ktorý má na starosti vyvažovanie budovy pri tajfúnoch a zemetraseniach. Je prístupný v srdci 509-metrového mrakodrapu, a je to zaujímavý pohľad.

DIN TAI FUNG POD VEŽOU 101 V TAIPEI

Klimatizovaná miestnosť s konštantnou teplotou, postavy v bielych plášťoch, čiapky, rúška, chirurgická čistota. Zaneprázdnený tím, sústredený nad stolom. Takmer ako na operačnej sále. Ste v reštaurácii Din Tai Fung pod vežou 101 v Taipei a cez veľké priehľadné sklené steny môžete nazrieť priamo do kuchyne, kde vládne vysoké pracovné nasadenie. Reštaurácia Din Tai Fung sa preslávila najmä špecialitou Xiao Long Bao – ručne vyrobenými plnenými „parenými buchtičkami“ z tenučkého, jemného a neuveriteľne chutného cesta. Pripravujú sa na pare v špeciálnych košíkoch z bambusu. Xiao Long Bao sú plnené vývarom a mäsovou zmesou podľa výberu. Napriek tomu, že sú vyrobené ručne, sú takmer identické. Gurmánsky zážitok určite stojí za chvíľu čakania. Din Tai Fung, napriek tomu, že sa rozrástlo na významnú medzinárodnú sieť, skutočným autentickým kulinárskym zážitkom a zárukou kvality zostalo.

NANYA ROCKS

Silné vlny omývajú kamenné formácie Nanya Rocks, stvorené prírodnými živlami. Viete si predstaviť záhradu plnú kamenných sôch? Ak nie, vyberte sa na výlet na Nanya rocks. Útvar, respektíve súbor geologických útvarov, známy ako Nanya rocks, sa nachádza na severovýchode Taiwanu, konkrétne na 82. kilometri pobrežnej diaľnice v oblasti mesta Nanya. Táto obrovská výstava je umiestnená len malý kúsok od pobrežia a môžete pokojne prehlásiť, že tvorí jednu z najdominantnejších čŕt Severného pobrežia. Sochy - skaly boli vytvorené postupným dlhodobým zvetrávaním pieskovca, ktorý toto pobrežie lemuje. Z geologického hľadiska patria do pieskovcovej vrstvy Dapu a vznikali už od druhého zo šiestich období prvohôr, ordoviku. Svoje unikátne sfarbenie získali vďaka oxidácii železného jadra. Vzory, ktoré na skalách týmito procesmi vznikli, sú také dokonalé, že vyzerajú ako maľby.

YEHLIU

V meste Yehliu je situovaný slávny geopark. Nachádzajú sa v ňom zaujímavé kamenné útvary vytvorené dlhoročným pôsobením mora a vetra. Útvary sú pomenované podľa toho, čo pripomínajú. Preto tu môžeme nájsť sviečkové či hubové kamene, ale aj kamenný útvar v tvare črievičky. Najznámejším úkazom je však hlava kráľovnej.

GOLDEN WATERFALL

Golden waterfall tzv. "zlatý vodopád," vás očarí svojou veľkosťou a sfarbením dozlata. Taiwan je plný prírodných krás a tento vodopád je toho nádherným dôkazom. Nielen moderný Taipei vás dokáže nadchnúť a v prírode objavíte množstvo dokonalých miest. 

JIUFEN

Úzke cestičky baníckeho mestečka stále pripomínajú doslova zlaté časy a ochutnáte tu aj miestne sušené morské potvorky. Toto banské mestečko sa preslávilo ťažbou zlata, ktoré tu bolo objavené za vlády dynastie Qing. Ťažba sa naplno rozbehla v prvej polovici 20.storočia, keď Taiwan bol pod nadvládou Japonska. Vplyv Japonskej architektúry je vidieť dodnes na okolitých stavbách a hlavne na taoistických/budhistických kláštoroch. Pomaličky sa presúvame strmými schodmi a po pravej strane je vidieť malebné kino založené v roku 1914, vďaka čomu sa pýši titulom najstaršieho kina na Taiwane. Choďte potom do starých uličiek Jiufenu, kde už panuje živá atmosféra. Už viete prečo ho Portugalci v 16 storočí pomenovali Taiwan „Ilha formosa“ - „Nádherný ostrov“.  Platí to dodnes.

K

Ázia  

Bali (IND), Taiwan, Macao, Hongkong, Indonézia, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

6279
K

Ázia  

Taiwan, Macao, Hongkong, Filipíny


náročnosť

15 dní

Trvanie

2625 3750€
K

Ázia  

Taiwan, Macao, Hongkong


náročnosť

10 dní

Trvanie

4244
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Oceánia, Havaj (USA), Havajské ostrovy, Marshallove ostrovy, Guam, Palau, Mikronézia, Taiwan, Spojené štáty americké (USA)

20.05. → 06.06. +1 termín

náročnosť

18 dní

Trvanie

6923 9890€
Taipei - Čína-Nečína Taipei

Taipei Taipei - Čína-Nečína

Keď poviete obyvateľovi Taiwanu, že je Číňan, tak sa zháči. Hoci pevninskú Čínu a Taiwan oddeľuje len 180 kilometrov široký Taiwanský prieliv,…

Samuel Kĺč 13 min. čítania
Taiwan, Formosa, krásny ostrov Taipei

Taipei Taiwan, Formosa, krásny ostrov

Taiwan za svoju dlhú históriu vystriedal mnoho mien ale žiadne nepretrvalo tak dlho ako pôvodný názov, ktorý mu dali Portugalci v 16. storočí –…

Populácia na Taiwane

28

19:30

nov

2023

Taiwan Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Na Taiwane dnes žije približne 23 600 000 obyvateľov. Na prvý (a chybný) pohľad by sa zdalo, že všetci obyvatelia tohto ostrova sú etnickí Číňania, čo však vôbec nie je…

Geopark Yehliu

25

15:00

apr

2023

Taiwan Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Približne 40 minút od Taipei sa nachádza unikátny Geopark Yehliu, ktorý ročne navštívia až 3 milióny turistov v rámci poznávačky Taiwanu. Je známy vďaka svojim…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC