Čo vidieť na Taiwane?

Taiwan, oficiálne Čínska republika, ostrovný štát s rozporuplným statusom, ktorého čínsky názov krajiny v preklade znamená Veľký záliv. Najdiskutovanejšou témou je tu vzťah k pevninskej Číne. Majú tu svojský kalendár, ktorý počítajú od vzniku Čínskej republiky v roku 1912. Roku 1949 sa na ostrov uchýlili komunistami porazení prívrženci Kuomintangu na čele s generálom Čankajškom, ktorý tu vyhlásil exilovú vládu Čínskej republiky. Jedna vláda odmietala uznať druhú, ale v OSN sa nakoniec rozhodlo, že ako legitímnu bude uznávať pevninskú Mao Zedongovu. Taiwanci sa považujú za skutočne legitímnych pokračovateľov čínskej civilizácie a jej stopy tu nájdete v podobe nedotknutej komunizmom. Na druhej strane však bol ostrov dlhé roky pod vplyvom Japonska a Západu, čo tu zanechalo ďalšiu pozoruhodnú zmes dotvárajúcu mnohé tváre veľkej Číny. Aj tu nájdeme pamätníky otcov republikánskeho národa, Sunyatsena a Čankajška. Vydali sa úplne iným ideologickým smerom než komunisti a vďaka tomu Taiwan zažil svoj ekonomický zázrak v druhej polovici 20.storočia. To odzrkadľuje moderná štvrť v meste Taipei Xinyi a mrakodrap v štýle čínskej symboliky Taipei 101.

Din Tai Fung pod vežou 101 v Taipei

Klimatizovaná miestnosť s konštantnou teplotou, postavy v bielych plášťoch, čiapky, rúška, chirurgická čistota. Zaneprázdnený tím, sústredený nad stolom. Takmer ako na operačnej sále. Ste v reštaurácii Din Tai Fung pod vežou 101 v Taipei a cez veľké priehľadné sklené steny môžete nazrieť priamo do kuchyne, kde vládne vysoké pracovné nasadenie. Reštaurácia Din Tai Fung sa preslávila najmä špecialitou Xiao Long Bao – ručne vyrobenými plnenými „parenými buchtičkami“ z tenučkého, jemného a neuveriteľne chutného cesta. Pripravujú sa na pare v špeciálnych košíkoch z bambusu. Xiao Long Bao sú plnené vývarom a mäsovou zmesou podľa výberu. Napriek tomu, že sú vyrobené ručne, sú takmer identické. Každá náplň má presne 21 g (každú náplň vážia, odchýlka 0,4g). Môžete si vybrať zo širokej ponuky: bravčové, kuracie, krevetové, krabie... Všetky sú vynikajúce! Úplný top sú Xiao Long Bao plnené bravčovým mäsom a hľuzovkou. Skutočne výnimočný kulinársky zážitok. V jedálnom lístku sú v ponuke aj ďalšie obľúbené taiwanské špeciality, ako napr. beef noodle, wontons, dim-sum a iné. Din Tai Fung bola založená na Taiwane v roku 1958 ako rodinná firma, ktorá obchodovala s kuchynským olejom. Zo skromných začiatkov sa v 70.tych rokoch pretransformovala na reštauráciu, ktorá sa vďaka poctivej práci a prístupu rozrástla na medzinárodne uznávanú taiwanskú sieť reštaurácií, s pobočkami po celom svete. 160 reštaurácií v 14 krajinách a teritóriách si vyslúžilo mnohé medzinárodne uznávané ocenenia za kvalitu a výnimočnosť, niektorým z nich bola udelená Michelinova hviezda. Ikonickým symbolom každej prevádzky je práve tím pracovitých kuchárov, ktorí ručne, trpezlivo a neúnavne vyrábajú famózne Xiao Long Bao a iné taiwanské špeciality. Hlavným krédom firmy je poctivá kuchyňa a taký prístup k zákazníkom, aby sa cítili ako doma. Ak náhodou váhate, čo si vybrať, ako správne vychutnať podávanú špecialitu, alebo ako použiť príbor či paličky, nevadí, personál vám s láskou a trpezlivosťou ochotne poradí. Počas celej svojej histórie si majitelia zakladali na používaní kvalitných prírodných surovín a ingrediencií na prípravu ručne vyrábaného cesta a náplní.Nenechajte sa odradiť dlhším radom a čakacou dobou, ktorá sa môže pohybovať od 5 do 45 minút. Možno budete prekvapení, ako rýchlo budete sedieť za stolom. Rezervácia je dobre zorganizovaná. Po registrácii dostanete poradové číslo a pager, ktorý vás upozorní, že ste v poradí, takže kľudne môžete využiť čas, kým čakáte, v okolí reštaurácie. Gurmánsky zážitok určite stojí za chvíľu čakania. Din Tai Fung, napriek tomu, že sa rozrástlo na významnú medzinárodnú sieť, skutočným autentickým kulinárskym zážitkom a zárukou kvality zostalo.

Oceľové srdce Taipei 101

Taipei 101 je jeden z najzaujímavejších mrakodrapov na svete, to už chápete pri ceste v superrýchlom výťahu, ktorý sa rýchlosťou 60 metrov za sekundu ženie na vyhliadku spomínanej budovy. Je super stabilná a pevná. Základy pozostávajú z betónových stĺpov s hrúbkou 1,5 metra a dĺžkou 80 metrov, ktoré sú zapustené až 30 metrov do živej skaly. Keď stojednotku stavali, tak prišlo zemetrasenie o sile 6,8 stupňa richterovej škály. Spadli dva žeriavy a zahynulo 5 ľudí, ale veži sa nič nestalo. Vystupujete z výťahu a otvára sa Vám pohľad na Taipei pod Vami. Celé mesto nám leží ako na dlani. Veža Taipei 101 je situovaná v modernej štvrti Xinyi. Vidíme prezidentský palác, pomník Čankajška a Suy Yat Sena. Ale toto nie je všetko. Keď ste sa nasýtili výhľadmi z najkrajšej veže Taiwanu, choďte si pozrieť oceľové srdce Taipei 101. Čo máme na mysli pod oceľovým srdcom? Obrovský spomaľovač vetra, ktorý má na starosti vyvažovanie budovy pri tajfúnoch a zemetraseniach. Je prístupný v srdci 509 metrového mrakodrapu, a je to zaujímavý pohľad. Pozrite na túto obrovskú žltú guľu, sú to pozvárané 12 centimetrov hrubé oceľové pláty. Dokopy má priemer 5,5 metra a váži 660 ton. Normálne je takto pokojná, ale keď sa trasie zem alebo fúka silný vietor, tak sa vychyľuje do protismeru. Tu vidíte aj zaujímavé video, ako sa pohla najviac počas tajfúnu pred niekoľkými rokmi. Vychýlil týchto 660 ton až o 100 centimetrov! Taipei 101 je ozaj skvostná budova. Je plná symbolov čínskej kultúry a zaujímavo inžiniersky postavená. Zároveň to bola prvá stavba, ktorá prekonala magickú hranicu 500 metrov, a držala do roku 2010 titul najvyššej stavby sveta. Korunu jej pozoruhodnosti ale nasadzuje práve jej oceľové srdce – mohutný spomaľovač vetra.

Okrem pamiatok má Taiwan aj nádhernú prírodu!

Záhrada s kamennou palacinkou - Nanya rocks

Silné vlny omývajú kamenné formácie Nanya Rocks, stvorené prírodnými živlami. Viete si predstaviť záhradu plnú kamenných sôch? Ak nie, vyberte sa na výlet na Nanya rocks. Útvar, respektíve súbor geologických útvarov, známy ako Nanya rocks, sa nachádza na severovýchode Taiwanu, konkrétne na 82. kilometri pobrežnej diaľnice v oblasti mesta Nanya. Táto obrovská výstava je umiestnená len malý kúsok od pobrežia, a môžete pokojne prehlásiť, že tvorí jednu z najdominantnejších čŕt Severného pobrežia. Sochy - skaly boli vytvorené postupným dlhodobým zvetrávaním pieskovca, ktorý toto pobrežie lemuje. Z geologického hľadiska patria do pieskovcovej vrstvy Dapu a vznikali už od druhého zo šiestich období prvohôr, ordoviku. Svoje unikátne sfarbenie získali vďaka oxidácii železného jadra. Vzory, ktoré na skalách týmito procesmi vznikli, sú také dokonalé, že vyzerajú ako maľby. Dynamické línie podobajúce sa na vlny návštevníkom pripomínajú silu oceánov. Nakoľko pobrežie mesta a oblasti Nanya sa vnára do strmého kopca, erodovaných útesov a skál sa v tejto oblasti nachádza naozaj nespočetne. Rozmanitosť tvarov jednotlivých skál poskytuje perfektnú možnosť precvičiť si predstavivosť, vidieť môžete ihlicovité i pospájané skaly, najznámejší takýto "výrastok" mnohým pripomína palacinky či tortu. K tejto paráde sa dá relatívne jednoducho dostať z hlavného mesta Taiwanu, Taipei. Medzi hlavnou stanicou a Nanya premávajú priame autobusové linky, ani cena nie je až taká vysoká. Prvá možnosť je linka 1811, vystupuje sa na zastávke Nanya, odtiaľ však ešte treba prejsť cca 2km popri ceste. Druhá možnosť je ísť na prestup, z Taipei do Riufenu vlakom 802 alebo 801 a odtiaľ autobusom 856 na Nanya Nanxun Temple, skadiaľ už je to na vyhliadku čoby kameňom dohodil.

Yehliu

V meste Yehliu je situovaný slávny geopark. Nachádzajú sa v ňom zaujímavé kamenné útvary vytvorené dlhoročným pôsobením mora a vetra. Útvary sú pomenované podľa toho, čo pripomínajú. Preto tu môžeme nájsť – sviečkové či hubové kamene, ale aj kamenný útvar v tvare črievičky. Najznámejším úkazom je však hlava kráľovny

Golden waterfall

Golden waterfall tzv. "zlatý vodopád," vás očarí svojou veľkosťou a sfarbením do zlata.

Jiufen - Zlaté mesto Taiwanu

Úzke cestičky baníckeho mestečka stále pripomínajú doslova zlaté časy a ochutnáte tu aj miestne sušené morské potvorky. Toto banské mestečko sa preslávilo ťažbou zlata, ktoré tu bolo objavené za vlády dynastie Qing. Ťažba sa naplno rozbehla v prvej polovici 20.storočia, keď Taiwan bol pod nadvládou Japonska. Vplyv Japonskej architektúry je vidieť dodnes na okolitých stavbách a hlavne na taoistických/budhistických kláštoroch. Pomaličky sa presúvame strmými schodmi a po pravej strane je vidieť malebné kino založené v roku 1914, vďaka čomu sa pýši titulom najstaršieho kina na Taiwane. Choďte potom do starých uličiek Jiufenu, kde už panuje živá atmosféra. Nájdu sa tu obchody s rôznym sortimentom, a hlavne na nás „útočia“ pestré vône a arómy z každej strany. Kto vyhľadáva gurmánske zážitky, tak Jiufen je to správne miesto. Dá sa tu ochutnať vážne všetko – grilované slimáky, vyprážané bedle, jedle, sépie, krevetie guličky, chobotnice, typické naložené vajíčka v sójovej omáčke, ale aj čerstvé ovocie – dragon fruit, passion fruit, mango, ananás, rôzne cukrovinky od výmyslu sveta. No a tí najväčší labužníci si môžu pochutnať na vysoko fermentovanom kvalitnom tofu. K výbornému jedlu patrí aj skvelý nápoj. Navštívte čajovňu, kde si objednáme vychýrený „oolong tea“ (je to typ čaju medzi zeleným a čiernym), ktorý je zbieraný v okolitých horách. Oolong tea na terase čajovne s dych berúcim výhľadom na Juhočínske more a na zalesnený, večne zelený ostrov berie dych. Už viete prečo ho Portugalci v 16 storočí pomenovali „Ilha formosa“ -„Nádherný ostrov“.  

Portugalský názov Ilha Formosa – Krásny ostrov, platí to dodnes!

Taiwan, Formosa, krásny ostrov Taipei

Taipei Taiwan, Formosa, krásny ostrov

Taiwan za svoju dlhú históriu vystriedal mnoho mien ale žiadne nepretrvalo tak dlho ako pôvodný názov, ktorý mu dali Portugalci v 16. storočí –…

Čínsky nový rok 2022 - začal sa rok tigra Blog

Blog Čínsky nový rok 2022 - začal sa rok tigra

1. februára 2022 slávi poldruha miliardy Číňanov nový rok. Začína sa rok tigra, ktorý symbolizuje odvahu a silu, dáva ľuďom nádej. Prenesme sa na…