BAKU

Baku patrí k najpríjemnejším mestám kaukazského regiónu a pre svoju polohu na brehu Kaspického mora známeho pre ropu dostalo mesto prezývku aj „kaspický Dubaj“. Mieša sa v ňom krása orientálneho mesta a európskych reálií a presne vystihuje polohu Azerbajdžanu na pomedzí východného a západného sveta. Kedysi dávno tadiaľto prechádzali karavany, stáli tu chrámy zoroastriánskeho ohňa a obchodovalo sa tu s Bucharou či Indiou. Aj dnes má staré Baku čo povedať a za hradbami sa ukrýva príjemné mesto vyplnené orientálnymi uličkami, mešitami, kúpeľmi či karavanserájmi. Symbolom mesta je Dievčenská veža s príbehom, ale aj moderné tri veže, mrakodrapy, ktoré ukážu, že Baku je mesto tretieho tisícročia. Moderné Baku pripomína Paríž atmosférou, kaviarničkami, obchodíkmi či butikmi. Oba tieto svety sú od seba vzdialené desať minút chôdze. Vychutnajte si obe tváre Baku. Poseďte si na brehu Kaspického mora a pozrite si jeho panorámu z pahorku nad mestom. Toto mesto má potenciál dostať sa vám pod kožu!

Prečítajte si prehliadku Baku za jeden deň. 

GOBUSTAN

Málo známy Gobustan (niekedy aj Qobustan) leží južne od Baku a jeho unikátom sú vzácne petroglyfy rozliate po okolitých skalách. Ľudia tu žili už pred tisíckami rokov a najstaršie petroglyfy majú cez 3000 rokov. Často sú tajomné, znázorňujú lovcov, zvieratá, ale aj mytologické záležitosti. Petroglyfy nadchli aj vedca Thora Heyerdhala, ktorý dokonca kládol do týchto končín spojitosť s Vikingami. Neďaleko petroglyfov ležia aj unikátne bahenné sopky chrliace studené, liečivé bahno. Gobustan je vďaka svojmu historickému dedičstvu súčasťou UNESCO.

ŠEKI

Azerbajdžanské mesto Šeki na západe krajiny nepatrí medzi najznámejšie lákadlá, ale keď ho uvidíte na vlastné oči, tak zistíte, prečo patrí medzi najobľúbenejšie miesta domácich. Šeki leží pod horami zeleného Kaukazu, a tak má v sebe iný ráz ako prímorské Baku. Kedysi tadiaľto prechádzala aj odnož Hodvábnej cesty, a preto dodnes v mestečku nájdete starý karavanseraj, no najhodnotnejšou pamiatkou je Chánov palác. Akoby z oka vypadol iránskym palácom, a tak je zrejmé odkiaľ bral v dejinách Azerbajdžan svoju inšpiráciu. Za hradbami sa skrýva aj kostol tzv. „kaukazského Albánska“ a ak sa povie Šeki, tak domáci jedných dychom dodajú „halva“. Práve odtiaľto pochádza najlepšia halva Kaukazu, bez ktorej jednoducho nemôžete odísť.

Vyberte sa do Šeki v našom blogu

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.