PHNOM PENH

Phnom Penh nepatrí medzi najznámejšie hlavné mestá Ázie, ale je to mesto, ktoré má svoju dušu. Hlavným mestom Kambodže sa stal v polovici 15. storočia, kedy Angkor úplne upadol. Phnom Penh zaujme svojou polohou, pretože leží na sútoku riek Mekong, Tonlé Sap a Bassac. Až do roku 1953 bol centrom francúzskej administratívy v krajine a volali ho perlou francúzskej Indočíny. Najhoršiu etapu histórie si mesto zažilo mesto počas vlády Pol Pota, ktorý sa ho jeden večer rozhodol celé vysťahovať, aby sa stratilo z máp. Krajina sa vrátila do roku nula a každý musel pestovať ryžu a pracovať na vidieku. Vládu a tragický režim Červených Kmérov v Phnom Penhe dodnes pripomína väzenie Tuol Sleng. Nie všetky miesta Phnom Penhu sú však nasiaknuté smútkom, a tak nevynechajte ani krásny Kráľovský palác, koloniálne domy a nábrežie rieky Tonle Sap, ktoré každý večer krásne ožíva. Nočný život, kaviarničky, reštaurácie a podniky so skvelou kmérskou kuchyňou ste tu zaručene nečakali.

TUOL SLENG

Niektoré miesta by sa mali navštíviť pre varovanie z potenciálu ľudskej krutosti. Jedným z takýchto miest je neslávne známe väzenie v Phnom Penhe, hlavnom meste Kambodže, známom ako Tuol Sleng alebo S-21. V priestoroch bývalého francúzskeho lýcea je dnes Múzeum genocídy, ktoré nám pripomína smutnú a krutú časť histórie tohto miesta. Na tabuliach a stenách vidíme portréty mužov, žien a detí, ktoré zahynuli v neľudských podmienkach po krutom týraní a vypočúvaní. Pri pohľade na tieto fotografie sa vynára v našej mysli potreba po príbehu: prečo boli títo ľudia uväznení? Keďže Červeným Khmérom, ktorí organizovali tieto zverstvá, stačilo ako zámienka na popravu už len to, že človek bol vzdelaný alebo nosil okuliare, mohol byť dôvod hocijaký.

TONLE SAP

Takmer každé dôležité miesto je opradené legendami o jeho vzniku a inak tomu nie je ani v prípade jazera Tonle Sap v Kambodži. Táto vodná plocha je dôležitým zdrojom života pre tisíce obyvateľov a vybudoval sa okolo nej špecifický životný štýl v domoch na koloch. Ako ale vzniklo toto jazero? Na jednej strane máme vedecké vysvetlenie, a na druhej strane máme legendu. Podľa nej bolo na mieste, kde sa nachádza jazero, bohaté a mocné kráľovstvo. Jeho vládca bol mocný muž, ktorý mal jednu zvláštnu záľubu: choval muchy. Keďže mal jediného syna, chcel mu zabezpečiť len to najlepšie vzdelanie a dal povolať najmúdrejšieho učiteľa z kráľovstva. Tento mudrc s vyučovaním princa súhlasil, ale pod podmienkou, že mu kráľ dovolí priniesť do paláca jeho pavúky. Panovník súhlasil, a mudrc roky vyučoval mladého princa a verne slúžil kráľovi. Jedného dňa ale mudrcov pavúk zjedol kráľovu obľúbenú muchu, na čo sa vládca rozhneval a rozkázal učiteľa popraviť. Nahnevaný kráľovým konaním mudrc preklial celé jeho kráľovstvo a keď vystúpil na nebesia, hlavné mesto a jeho okolie kompletne zaliala voda. Zatiaľ sa síce žiadne ruiny bohatého mesta v jazere nenašli, ale legenda aj tak naďalej pretrvala.

ANGKOR WAT

Ak vám niekto povie, aby ste spomenuli len jednu jedinú pamiatku juhovýchodnej Ázie, aká by to bola? Angkor Wat? Presne tak! Angkor je najslávnejšou pamiatkou celého regiónu, patrí medzi najkrajšie na svete a zároveň je to aj najväčší náboženský komplex celého sveta. Toľko superlatívov, a to ste ešte nevideli jeho fantastické chrámy roztrúsené na takmer 400 kilometroch štvorcových. Svoj zlatý vek zažíval Angkor v 12. - 13. storočí, kedy tu žilo až milión ľudí a Angkor bol najväčším mestom sveta! Aj dnes po toľkých stáročiach je zahalený tajomstvom a dodnes úplne presne nevieme, prečo vlastne ikonický komplex Angkor Wat vybudovali. Mala to byť hrobka pre kráľa Surjarvamana II. alebo len jeden z veľkých chrámov, ktorých bolo v Angkore viac než dvadsať? Dôležité pre nás je však to, že tento nádherný kolos stojí a my ho môžeme stále obdivovať a kráčať ním. Nikde nepochopíte kmérsku kultúru lepšie ako práve tu. Východ či západ slnka patria k zážitkom na aké budete ešte veľmi dlho spomínať.

Angkor však nie je len slávny Angkor Wat. Navštívte aj vzácny Bayon alebo chrámový komplex Ta Phrom prerastený koreňovým systémom, kde príroda pomaly, ale isto víťazí nad človekom.

VODOPÁDY LARY CROFT

Národný park Phnom Kulen, v preklade doslova “hora Liči”, je ideálnym miestom na jednodňový výlet v okolí mesta Siem Reap. My v BUBO sa v druhom najväčšom meste Kambodže vždy zastavíme pri návšteve bájnej ríše Angkor, odtiaľ to máte iba na skok. Hlavnou atrakciou tohto národného parku sú však vodopády na vrchole hory Kulen a je to tiež skvelé miesto na piknik v kambodžskom štýle s hojdacími sieťami a prístreškami, aby vás ochránil pred slnkom. Cesta z Siem Reap trvá asi 1,5 až 2 hodiny, a ak pôjdete autom alebo motocyklom až na vrchol, musíte vyraziť skoro, pretože cesta je jednosmerná. Hovorí sa, že práve v Phnom Kulene vyhlásil kráľ Džajavarman II. nezávislosť Kambodže od Javy, a tu sa zrodila staroveká khmérska ríša. Prvá časť vodopádu je pomerne plochá a vhodná pre rodiny alebo malé deti, ktoré sa chcú ponoriť do osviežujúcej studenej vody; až po schodoch sa dostaneme k spodnej časti vodopádu, ktorý je hlavnou atrakciou národného parku. Vodopád má svoje čaro v každom ročnom období, voda nie je veľmi hlboká a vo väčšine častí vodnej nádrže pod vodopádom si môžeme pokojne zaplávať. Zatiaľ čo väčšina ľudí pozná spojenie chrámu Ta Prohm a filmu Tomb Raider, je menej známe, že vodopád Phnom Kulen sa vo filme objavil tiež. Vo filme vybehne Lara Croft na vrchol vodopádu, kde skočí do povodia pod ňou; rozhodne by sme to však neodporúčali, voda je relatívne plytká. My však pri kúpaní môžeme pozorovať mladých mníchov, čo je rozhodne zážitok.

SIHANOUKVILLE

V krajine s tisícročnou históriou je Sihanoukville príjemným spestrením. Bol to prvý hlbokomorský prístav novej nezávislej Kambodže, ktorý vyrástol približne pred 50 rokmi. Pomenovanie Sihanoukville získalo mesto v roku 1964 po vládnucom kambodžskom princovi, prekvitajúci prístav a jeho zlaté pláže čoskoro prilákali kambodžskú elitu. Symbolom dnešného Sihanoukville sú bary, reštaurácie, plážové rezorty a podľa magazínu New York Times je to ázijská pláž, ktorá udáva trendy. Nenechajte si ujsť ani návštevu priľahlých ostrovov ako sú Koh Rong či Koh Rong Sanloem. Zo všetkých ostrovov je Koh Rong Samloem jedným z najkrajších, s dlhým piesočnatým Saracénským zálivom, kde sa nachádza tucet rezortov s plážovými chatkami, ktoré ponúkajú vítaný oddych od sveta. 

Magna na Slovensku, Pagna v Kambodži

Pagna - Cambodian Education Fund - je nezisková organizácia, pomenovaná po Pagnovi Nhimovi - zakladateľovi PCEF, ktorá sa od r. 2010 stará o vzdelanie tých najmenších, žijúcich v oblastiach, kde pred hodnotou samotného vzdelania “vyhráva” boj o vlastnú existenciu. Zatiaľ má spojazdnené dve malé školičky, ktoré deti vo veku 4-22 rokov navštevujú po skončení ich rozvrhu v štátnej škole. Detí, ktoré majú záujem o takéto vzdelanie zadarmo pribúda, čo nás v BUBO teší. Učiteľmi sú mladí Kambodžania, ktorí predávanie vedomostí vnímajú ako ich životné poslanie. Soven Leng je učiteľom angličtiny, ktorého úsmev a inteligentný pohľad človeka pri stretnutí zahreje až ku kostiam. A potom sa k vám zrazu prihovorí naraz 10 malých kambodžských detičiek v plynulej angličtine! Čumíte na nich, úsmevy od ucha k uchu, preberáte obľúbené jedlá, farby či zvieratká, či vedia, kde je Slovensko, a tá radosť, keď prídu na to, že s nimi máte niečo spoločné! Tieto deti sa učiť chcú, priam po tom bažia a je to na nich vidieť, tú radosť, keď sa môžu v angličtine a s úsmevom porozprávať so Slovákom. Všetci učitelia tu dobrovoľníčia a Pagnov najväčší sen je zabezpečiť im kvalifikované pedagogické vzdelanie na univerzite z vlastných, alebo vyzbieraných zdrojov. Zatiaľ im však “stačia” aj priestory, stoly a stoličky ako základné vybavenie. Nikdy sa naším BUBO klientom odtiaľ nechce odchádzať, slzy zo zmiešaných pocitov radosti, beznádeje a uvedomenia si, ako nám je vlastne všetkým doma dobre. Faktom na zamyslenie, ako veľmi je vzdelanie v Kambodži pozadu - prvá univerzita v Kambodži s názvom Royal University of Phnom Penh bola oficiálne otvorená 13. januára 1960.

K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

4255 5006€
K

Ázia  

Mjanmarsko, Laos, Kambodža


náročnosť

14 dní

Trvanie

3980
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

5283
K

Ázia  

Vietnam, Thajsko, Kambodža


náročnosť

13 dní

Trvanie

2086 3209€
Negustiózne! Vybrali sme najhoršie bizarné jedlá sveta Prémiový blog

Prémiový blog Negustiózne! Vybrali sme najhoršie bizarné jedlá sveta

My ľudia sme veľmi rozdielni. To, čo niekto považuje za pochúťku, napríklad kaviár či žabacie stehienka, iný nevie vložiť do úst. No jedlá, ktoré…

Ľuboš Fellner 9 min. čítania
Phnom Penh – perla francúzskej Indočíny Phnom Penh

Phnom Penh Phnom Penh – perla francúzskej Indočíny

Phnom Penh – perla francúzskej Indočíny. Túto prezývku dali kambodžskému mestu francúzski kolonizátori pred 150 rokmi. Odvtedy Phnom Penh aj…

Masívne odlesňovanie Kambodže - prečo sa deje a ako mu zabrániť? Blog

Blog Masívne odlesňovanie Kambodže - prečo sa deje a ako mu zabrániť?

Kambodža je pre nás jednou z najexotickejších krajín na svete. Väčšina turistov pri jej návšteve smeruje k slávnemu chrámovému komplexu Angkor Wat…

Zuzana Illášová 5 min. čítania
Koh Rong a Koh Rong Sanloem, kúsok kambodžského raja Koh Rong, Koh Rong Sanloem

Koh Rong, Koh Rong Sanloem Koh Rong a Koh Rong Sanloem, kúsok kambodžského raja

Málokto, kto navštívil Kambodžu, sa do nej dokáže nezamilovať. Kambodža je ako mladšia sestra Thajska s podobnou atmosférou a porovnateľným, možno…

Martin Šimko 10 min. čítania
Khmérska kuchyňa

20

03:03

máj

2023

Kambodža Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Khnmérska kuchyňa je vždy súčasťou vášho celkového zážitku pri návšteve krajiny. Typické khmérske jedlo by pozostáva z polievky, šalátu, hlavného rybieho jedla, zeleniny…