Čo vidieť v Paname?

PANAMA CITY

Spoznajte na vlastnej koži príbeh, ako sa z banánovej republiky stal dravý, prosperujúci tiger Strednej Ameriky! Niektorí delia Severnú od Južnej Ameriky v Panamskom kanáli, ktorý si musíte na svojej dovolenke ísť pozrieť. Stredná Amerika – tu však nejde o kontinent, ale ide o zoskupenie krajín na najjužnejšom bode kontinentu Severná Amerika. Je to 7 suverénnych krajín a 46 milióna obyvateľov. Najbohatším mestom je Panama City. Panama je však ako keby vo vákuu. Často sa píše: “krajiny Strednej Ameriky a Panama” Panamčania tvrdia, že krajiny Strednej Ameriky ich nechcú a svojim odtrhnutím od Veľkej Kolumbie v roku 1903 si zasa poštvali aj túto stranu. V skutočnosti je Panama najbohatším štátom Strednej Ameriky (na obyvateľa) a mestská panoráma Panama City je oproti plechovým strechám susedov ako z inej planéty. Napr. Bogota so svojimi vyše 8 miliónmi obyvateľov je až 5. najväčšou metropolou kontinentu. Panama city je oproti tomuto (s 1.5 miliónmi obyvateľov) maličká, aj keď toto mesto (a jeho okolie) združuje polovicu obyvateľov štátu. Panama je jednou z najväčších križovatiek sveta, dynamicky sa vyvíja, všade je zeleň. V starom meste Panama city sa stretneme s koloniálnou históriou. Panama si pomaly ale isto buduje image Dubaja Strednej a Južnej Ameriky. Už teraz je obchodným centrom a dôležitým leteckým a námorným uzlom. Turistický ruch zažíva boom a svet sa začína so záujmom pozerať na túto tropickú, pokojnú krajinu. Platí sa tu americkým dolárom, ktorý je v kurze 1:1 k panamskej mene balboa. Akceptujú aj vydávajú obe meny. V potravinách sú americké potraviny, ceny benzínu ako v USA. Človek má až pocit, že sa nachádza v jednom zo štátov USA, len v Latinskej Amerike. Panoráma mrakodrapov, kde sídlia rôzne firmy (spomeňte si na Panama papers), a hotelov, a všade naokolo Latinos, no úplné Miami. Prekvapením teda je, že toto mesto je pod patronátom UNESCO. Je nádherne položené na brehoch Tichého oceánu. Mesto otvorených a kultúrnych ľudí. Nádherná príroda. Panama má veľkú turistickú budúcnosť. No trošku im to trvalo. Až teraz sa zdá, že Panama sa vybrala smerom k dobytiu turistického neba. Pite rum Abuelo (fabrika patrí terajšiemu prezidentovi).

PANAMSKÝ KANÁL

Mohutná stavba, ktorá prepojila Tichý oceán s Atlantickým cez Karibské more, otvorila nové možnosti v doprave. Aktuálne cez kanál vedie 144 námorných trás, ktoré prepájajú Áziu cez Ameriku s Európou. Ako také Gabčíkovo, len oveľa, oveľa väčšie. A dôležitejšie. Je to najúžasnejšie stavebné dielo čo kedy ľudská ruka zrealizovala. Ak nie ste stavbár, ťažko to viete posúdiť. Čo je na tom také ťažké? Veď predsa spojili dva oceány. Každá komora v Miraflores zdvihne loď o 8 metrov. Zámky na komorách vymyslel Leonardo da Vinci a fungujú perfektne. Loď vstúpi do komory, kde ju dotiahnu vláčiky, ktoré lodisko zaháknu na jednej aj druhej strane. Potom sa komora zavrie a nechá sa napustiť. Voda v komorách je sladká, napúšťa sa vždy samospádom, a pochádza z okolitých riek, zväčša z rieky Chagres, ktorá je aj najväčšou riekou, ktorá napĺňa jazero Gatun. Žraloky tu nenájdete, ale zblúdilého krokodíla áno. Keď sa hladiny vyrovnajú, komora sa otvorí a loď je posunutá vláčikmi ďalej. Takto teoreticky to znie ťažko a nudne, no na vlastné oči je to ohromné divadlo. Nad pôvodnými plavebnými komorami, kde je na historickej bielej budove hrdý nápis 1914, je ďalšia “rampa”, po ktorej chodia väčšie kontajnerové lode. To je nový kanál s komorami Cocoli, ktorý bol otvorený v roku 2016. Na to, či postaviť nový prieplav, prebehlo celonárodné referendum (2006) a Panamčania povedali “sí”. Panamská vláda si požičala ohromné peniaze (stavba stála vyše 17 miliárd dolárov), a kanál postavili. Je omnoho modernejší a dokážu po ňom prejsť až 3x väčšie lode (merané počtom kontajnerov). Nové komory sú 40% dlhšie a 60% širšie. Najväčšia loď, čo prešla novým panamským prieplavom, zaplatila 1.5 milióna dolárov. Keď je loď ochotná za “skratku” zaplatiť takúto obrovskú sumu, je jasné, že to bola obrovská loď a je jasné, že sa jej to stále, aj pri takejto sume, vyplatí. Apropo, najmenšia uskutočnená platba bola 0.36 USD v roku 1928 a zaplatil ju Richard Halliburton, ktorý kanál preplával. Nový kanál zdvihne loď o 26 metrov priamo v Miraflores. Starý kanál tu urobí 2x po 8 metrov. Ďalších 10 metrov loď zdvihne (ak ide z Pacifiku do Atlantiku) v komorách Pedro Miguel a potom už môže vplávať (po prekonaní úzkeho prieplavu vo vrchoch s názvom: Culebra Cut) na hladinu jazera Gatun. Z jazera Gatun potom musí loď v troch komorách Gatun klesnúť na hladinu Atlantiku. 

ISLA TABOGA

Vulkanický ostrov Isla Taboga sa prezýva ako Ostrov kvetov a nachádza sa iba 20 km od Panama city. Prvý krát tu prišli Španieli, ktorí ho aj v roku 1515 osídlili. Návštevníci mesta si tu radi odbehnú od ruchu veľkomesta do prostredia, kde sa nachádza piesočnatá pláž, kde sa dá požičať si speed boat a prejsť si jeho pobrežie. Prípadne sa zatúlať do úzkych uličiek a hľadať najstarší kostol na západnej pologuli.

PERLOVÉ OSTROVY

Sú úchvatným klenotom krajiny, kde sa nachádza bohatý ekosystém a teda pri návšteve tomu treba podriadiť svoje správanie a uchovávať ho čisté.

OSTROVY SAN BLAS

Ďalšie ostrovy patriace Paname sú ukryte, neobývané a neobjavené v Karibskom mori. Ak niekoho stretnete, pravdepodobne to bude príslušník imena Kuna, ktorí dohliada, aby boli stále udržiavané a v perfektnom stave.

NÁRODNÝ PARK SOBERANIA

Iba malý kúsok od mesta, približne 45 minút cesty, je fascinujúci park Soberania, kde môžete objavovať príjemnú zelenú a divokú džunglu.

NÁRODNÝ PARK CHARGES

Je ďalej ako Soberania, takže ak Vás stále baví príroda, určite zavítajte aj sem. Je to dôležitý región pre Panamu nakoľko ju zásobuje vodou. Je tu veľa horských trekov, krásne výhľady a jazerá. Pozor však na  zvieratá. Zhliadli tu už aj tapíre či jaguáre.

Francis Drake: Pirát v službách kráľovnej Blog

Blog Francis Drake: Pirát v službách kráľovnej

Za posledné roky sa Sir Francis Drake stal obľúbenou postavou mnohých dobrodružných románov, filmov a videohier. Aká je však skutočná osobnosť…

Panamá Viejo a piráti z Karibiku Blog

Blog Panamá Viejo a piráti z Karibiku

Panama na brehu Tichého oceánu je moderné a pulzujúce mesto s 1,5 miliónmi obyvateľov. Väčšina turistov sa počas prehliadky hlavného mesta Panamy…

Panama - základné informácie Blog

Blog Panama - základné informácie

Krajina Strednej Ameriky, o ktorej ste už určite počuli. Je známa hlavne vďaka Panamskému prieplavu a mnohí ju nazývajú daňovým rajom. Zoznámte sa…

Panama - Perla Strednej Ameriky Blog

Blog Panama - Perla Strednej Ameriky

Obmývaná zo severu Karibským morom a z juhu Tichým oceánom a lemovaná z východu Kolumbiou a zo západu Kostarikou, Panama. Miesto opradené…