PANAMA CITY

Panama je najbohatším štátom Strednej Ameriky (na obyvateľa) a mestská panoráma Panama City je oproti plechovým strechám susedov ako z inej planéty. Panama je jednou z najväčších križovatiek sveta, dynamicky sa vyvíja, všade je zeleň. V starom meste Panama City sa stretneme s koloniálnou históriou. Panama je perla Strednej Ameriky a pomaly ale isto si buduje image Dubaja Strednej a Južnej Ameriky. Už teraz je obchodným centrom a dôležitým leteckým a námorným uzlom. Ukrýva sa tu panoráma mrakodrapov, kde sídlia rôzne firmy (spomeňte si na Panama papers), a hotelov a všade naokolo Latinos, úplné Miami. Prekvapením teda je, že toto mesto je pod patronátom UNESCO. Je nádherne položené na brehoch Tichého oceánu. Mesto otvorených a kultúrnych ľudí. Nádherná príroda.

PANAMSKÝ KANÁL

Mohutná stavba, ktorá prepojila Tichý oceán s Atlantickým cez Karibské more, otvorila nové možnosti v doprave. Aktuálne cez kanál vedie 144 námorných trás, ktoré prepájajú Áziu cez Ameriku s Európou. Ako také Gabčíkovo, len oveľa, oveľa väčšie. A dôležitejšie. Je to najúžasnejšie stavebné dielo, aké kedy ľudská ruka zrealizovala. Ak nie ste stavbár, ťažko to viete posúdiť. Čo je na tom také ťažké? Veď predsa spojili dva oceány. Každá komora v Miraflores zdvihne loď o 8 metrov. Zámky na komorách vymyslel Leonardo da Vinci a fungujú perfektne. Loď vstúpi do komory, kde ju dotiahnu vláčiky, ktoré lodisko zaháknu na jednej aj druhej strane. Potom sa komora zavrie a nechá sa napustiť. Voda v komorách je sladká, napúšťa sa vždy samospádom, a pochádza z okolitých riek, zväčša z rieky Chagres, ktorá je aj najväčšou riekou, ktorá napĺňa jazero Gatun. Úžasný pohľad.

ISLA TABOGA

Vulkanický ostrov Isla Taboga sa prezýva ako Ostrov kvetov a nachádza sa iba 20 km od Panama City. Prvýkrát tu prišli Španieli, ktorí ho aj v roku 1515 osídlili. Návštevníci mesta si tu radi odbehnú od ruchu veľkomesta do prostredia, kde sa nachádza piesočnatá pláž, kde sa dá požičať si speed boat a prejsť si jeho pobrežie. Prípadne sa zatúlať do úzkych uličiek a hľadať najstarší kostol na západnej pologuli.

PERLOVÉ OSTROVY

Sú úchvatným klenotom krajiny, kde sa nachádza bohatý ekosystém, a teda pri návšteve tomu treba podriadiť svoje správanie a uchovávať ho čisté.

OSTROVY SAN BLAS

Ďalšie ostrovy patriace Paname sú ukryte, neobývané a neobjavené v Karibskom mori. Ak niekoho stretnete, pravdepodobne to bude príslušník imena Kuna, ktorý dohliada, aby boli stále udržiavané a v perfektnom stave.

NÁRODNÝ PARK SOBERANIA

Iba malý kúsok od mesta, približne 45 minút cesty, je fascinujúci park Soberania, kde môžete objavovať príjemnú zelenú a divokú džunglu.

NÁRODNÝ PARK CHARGES

Je ďalej ako Soberania, takže ak Vás stále baví príroda, určite zavítajte aj sem. Je to dôležitý región pre Panamu, nakoľko ju zásobuje vodou. Je tu veľa horských trekov, krásne výhľady a jazerá. Pozor však na  zvieratá. Zhliadli tu už aj tapíre či jaguáre.

K

Amerika  

Južná Amerika, Panama, Peru


náročnosť

12 dní

Trvanie

2702 3860€
K

Amerika  

Panama


náročnosť

9 dní

Trvanie

1512 1890€
K

Amerika  

Južná Amerika, Galapágy, Panama, Ekvádor


náročnosť

13 dní

Trvanie

6026
K

Amerika  

Južná Amerika, Panama, Kolumbia


náročnosť

13 dní

Trvanie

5992
Panamá Viejo a piráti z Karibiku Blog

Blog Panamá Viejo a piráti z Karibiku

Panama na brehu Tichého oceánu je moderné a pulzujúce mesto s 1,5 miliónmi obyvateľov. Väčšina turistov sa počas prehliadky hlavného mesta Panamy…

Suveníry z Panamy

07

05:50

okt

2022

Panama Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Odchádzate z Panama city a potrebujete si ešte rýchlo niečo nakúpiť? Ponúkame Vám tipy, kde môžete nakúpiť pekné a aj kvalitné suveníry. Už asi budete vedieť, že…

Akcia sa končí o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC