ISLAMABAD

Hlavné mesto dnešného Pakistanu je Islamabad, no patrí k moderným pakistanským mestám. Vyrástlo hneď vedľa staršieho a historickejšieho mesta Rawalpindi a je akousi ukážkou toho, že aj Pakistan môže byť moderná krajina. Mesto má pravidelné bloky ulíc, štvrte oddelené cestami a všetko je tu akési upravené. Islamabad je pomerne zeleným mestom, krčí sa pod kopcami a vďaka nim má o trochu lepšiu klímu. Najzaujímavejšou pamiatkou mesta ja mešita kráľa Faisala ležiaca na konci moderného bulváru. Islamabad je zaujímavé vidieť, aby si ho človek mohol porovnať s mestami ako je Lahore či Káračí a vytvoriť si tak pakistanskú mozaiku.

RAWALPINDI

Rawalpindi je s Islamabadom dvojička a kým Islamabad je moderným mestom, tak Rawalpindi je ten pravý Pakistan ponorený v chaose bazárových štvrtí. Obe mestá sú tak blízko pri sebe až splývajú do jedného veľkého mesta. Rawalpindi má v sebe históriu a tak tu môžete pohľadať niekoľko vzácnych mešít či dokonca hinduistický chrám, no najviac vás tu budú baviť bazárové uličky posiate tovarom od výmyslu sveta. Vychutnajte si čaj v niektorej z čajovní a vydajte sa zjednávať k obchodníkom. Rawalpindi bude stáť za to.

LAHORE

Jedno z najhistorickejších a najkrajších miest Pakistanu jednoducho nesmiete vynechať. Spája v sebe históriu Mugalovcov a tak tu dnes nájdete vzácnu pevnosť Lahore Fort, nádhernú mešitu Badshahi, ale aj hrobku mugalského panovníka Džahangíra či Šalimarské záhrady. Lahore však skrýva o mnoho viac. Jeho labyrint starých uličiek bude patriť medzi najväčšie zážitky z celého Pakistanu. Pouličné jedlo, uličky, ošarpané štvrte a v nich ukryté staručké domy haweli či minarety mešít. Objavte hradby s bránami, bazár Anarkali naplnený chaosom a napokon spomaľte vo fantastickom Historickom múzeu, ktoré patrí medzi najlepšie v celom Pakistane. Lahore vás pokojne zamestná aj na niekoľko dní.

WAGAH - ATTARI BORDER

Unikátnym zážitkom v Pakistane je aj návšteva pakistansko-indickej hranice Wagah – Attari. Je to jediný prechod, ktorým sa ako turista viete dostať z Pakistanu do Indie a každý deň sa táto hranica uzatvára na noc za sprievodu obrovskej ceremónie. Príďte sa pozrieť na to ako stovky Pakistancov fandí svojim pohraničníkom a budete mať zimomriavky z tej unikátnej atmosféry, ktorú tu zažijete

PEŠAVÁR

Patrí k najunikátnejším mestám v Pakistane. Svojou polohou v blízkosti Afganistanu sa stalo mestom, ktorým prúdili staré obchodné cesty a v prvom storočí pred Kristom patril dokonca medzi najväčšie mestá sveta. Poznal ho Alexander Veľký, Seleukovci aj budhistická dynastia Mauriov vďaka čomu sa tu kreovali prvky skvelého gandarského umenia. V posledných storočiach sa tu vystriedali Mugalovci aj Sikhovia a samozrejme Briti. Svoju minútu slávy zažíva mesto aj počas vojny v Afganistane, kedy sa práve tu organizovali akcie proti Sovietom. Dnes je Pešavár krásne divoké mesto s patinou ukrytou v bazárovom svete. Stále je to výpadovka na romanticky legendárny Chajbarský priesmyk a tiež mesto, ktoré ovládajú Paštúni vďaka čomu má Pešavár stále exotický nádych. Nájdete tu starú pevnosť, niekoľko historických mešít a štvrte posiate bazármi.

MULTAN

Pandžábsky Multan nepatrí možno medzi najznámejšie mestá, ale rozhodne vie ako zaujať a dokazuje to na svojich nádherných pamiatkach. Patrí k najväčším mestám Pakistanu a jeho história je tak dlhá, že ho poznali aj Achajmenovci či Alexander Veľký. Dnes je mesto prepletené so súfizmom, a tak tu nájdete viacero svätýň či nádherných hrobiek. Tou najkrajšou je hrobka Shah Ali Akbar v tradičnom multanskom štýle. Zaujímavou je aj hrobka panvovníka Shah Rukn-e Alama, no zaujme vás aj niekoľko krásnych budov z éry britského Raju. Multan má aj príťažlivé okolie, kde uvidíte ďalšie hrobky.

MOHENDŽO DARO

Milovníci histórie pri jeho mene hneď zbystria pozornosť, pretože patrí k najznámejším starovekým mestám celého Indického subkontinentu. Jeho história siaha do 3000 pr.Kr a podľa archeologických nálezov bolo mesto už okolo 1900 pr.Kr. opustené a doslova sa stratilo až do 20.storočia, kedy ho objavil indický archeológ a neskôr ho skúmali Briti. Dnes je samozrejme miesto pod patronátom UNESCO. Objavíte tu ruiny a základy domov, kúpeľov, studní a oboznámite sa s unikátnou civilizáciou.

KÁRÁČI

Patrí k najväčším mestám Ázie a je najväčším mestom celého Pakistanu. Leží na juhu krajiny v provincii Sindh na brehu Indického oceánu a tak je dôležitým prístavom a ekonomickým centrom krajiny. Káráčí je dnes zmesou chaosu a noblesy a vidno to aj na architektúre, pretože budete objavovať živé štvrte plné bazárových obchodíkov a na strane druhej tu nájdete jedni z najkrajších koloniálnych stavieb celého Pakistanu. Vezmite si len Frere Hall alebo KMC Building a máte dva architektonické klenoty pamätajúce si britský Raj. K pútnickým miestam dneška patrí Mazar-e Quaid, kde je pochovaný otec národa Muhammad Ali Jinnah.

HUNZA VALLEY

Krása severného Pakistanu tkvie v horách a práve tu v údolí Hunza vás čakajú nádherné výhľady. Kedysi sa tadiaľto kľukatili prastaré obchodné cesty a rozhodne si zamilujete pohľad na Passu Cathedral s nádhernými štítmi alebo na lákavé jazero Attabad ktoré vzniklo len v roku 2010 pri zosuve pôdy.

SKARDU

Pakistanské Skardu pripomína miesto v raji. Nachádza sa v regióne Gilgit Baltistan, leží v nadmorskej výške okolo 2500 metrov nad morom a stretáva sa tu rieka Indus s riekou Shigar. Skardu získalo svoju povesť kvôli tomu, že sa o ňom hovorí ako o bráne k osem tisícovkám neďalekého Karakoramu. Nájdete tu pevnosť, veľkú mešitu, ale aj príjemnú atmosféru tak vzdialenú od chaosu Lahore či Pešaváru. Spravte si výlet do NP Deosai alebo k jazeru Satpara.

 

E

Ázia  

Pakistan, India


náročnosť

18 dní

Trvanie

4895
B

Ázia  

Pakistan, Afganistan, Irán, Čína, Kirgizsko


náročnosť

15 dní

Trvanie

7990
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta Prémiový blog

Prémiový blog Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta

Hima – sneh a alaya domov - dve slová označujúce najvyššie pohorie sveta sa stali globálnym synonymom majestátnosti. Ako ich vnímajú ľudia, ktorí…

Karavány - viac ako obchod na ceste Blog

Blog Karavány - viac ako obchod na ceste

Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…

Martin Karniš 35 min. čítania
Obávaný Pakistan Blog

Blog Obávaný Pakistan

Navštívili sme Islamabad a Lahore, prešli sme Karakoram Highway až do Číny, dokonca sme zavítali aj do smutne známeho Peshawaru, ale miestni…

Minar-e Pakistan

15

18:08

aug

2023

Pakistan Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

V Lahore, Pakistane, sa nachádza pamätník s názvom Minar-e-Pakistan. Jeho výraznou črtou je 62 metrov vysoká veža, ktorá sa týči do výšky nad okolím. V jej okolí sa…