AZORSKÉ OSTROVY

Azorské ostrovy sú stále turisticky značnou neznámou. Pritom veľmi často nájdete prirovnanie ako od National Geographic, ktorý v roku 2016 vybral Azorské ostrovy za „Najkrajšie miesto na Zemi“. Tu, hlboko v oceáne, na pol ceste do Ameriky, je úplny koniec Európy. Azorské ostrovy v posledných rokoch naberajú na popularite a majú prečo. Keď zbadáte po prvý raz tie záhony hortenzií, tá krása Vám doslova vyrazí dych. Na vulkanických ostrovoch nájdete veľa jazier, niektoré s vulkanickou aktivitou, často horúce termály. Príroda sa tu mení podľa nadmorskej výšky a viac ako palmy tu vo vyšších nadmorských výškach vidieť ihličnaté lesy, hore na vysokých sopkách akúsi kosodrevinu.

Azorské ostrovy vás prekvapia aj prakticky nulovou prítomnosťou čiernej rasy, čo je na prístavy, kadiaľ sa storočia plavili do Ameriky lode naplnené otrokmi, až zarážajúce. Ostrovy sú striktne ekologické a nádoby na triedenie odpadu nájdete od hlavného letiska až po airbnb na najzastrčenejšom ostrovčeku. Posledným postrehom je prekvapujúca znalosť anglického jazyka. Dôvodom je obrovská migrácia do USA a Kanady a to, že k svojim rodinám je stále bežné vycestovať na skusy. Takto na vás americkou angličtinou prehovorí aj čašník v zapadlej dedinke či deduško v horách, kde by ste to nikdy nečakali.

PONTA DELGADA

Hlavné mesto Ponta Delgada a Porta de Cidade je vstupom do tohto mesta na ostrove Sao Miguel. Je to rozžiarená trojoblúková vstupná brána postavená v roku 1783. Trojbránie skrášľuje námestie Praça Gonçalo Velho Cabral vykladané bieločiernymi mozaikami. Najkrajšou stavbou centra je farský kostol svätého Sebastiána, typická portugaská architektúra, ale postavená z čiernych bazaltových kameňov a so zaujímavými detailami sôch na priečelí a celkovo s množstvom detailov hodných vysvetlenia. Dovnútra vstupujete pekným vápencovým portálom v typickom portugalskom Manuelinskom štýle a vo vnútri budete obdivovať prekrásne azulejo-bielomodré ručne maľované dlaždice. Väčšina prekrásne vyrezávanej sakristie je z dreva jacaranda dovezeného z Brazílie.

Sadnite si do kaviarne Cafe Central a vychutnajte si pohľady na absolútny stred mesta z toho najcentrálnejšieho miesta a zrejme najstaršej reštaurácie mesta. Slušná kávička, zmrzlina, alebo vínko z Azorských ostrovov z Terceiry alebo Pico. Je zaujímavé, že dovezené portugalské víno (Douro alebo Alentejo) bude na 90 % lacnejšie, než to miestne. Ak bývate aspoň jednu noc v Ponta Delgada, tak to mesto poľahky za hodinku, dve zmapujete. Odporúčame vybrať sa k meststej bráne k Porta de Cidade aj po západe slnka, kedy je pekne osvetlená a mesto má iný nádych. Keď sa pohybujete v okolí, zrejme Vás zachytia aj zvony vysokej zvonice Svätého Sebastiána. Atmosféra „veľkomesta“ je stále veľmi príjemná.

K

Európa  

Azorské ostrovy (POR), Portugalsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1866 2665€
K

Azorské ostrovy (POR), Madeira (POR), Portugalsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

1866 2665€
K

Európa  

Azorské ostrovy (POR), Madeira (POR), Portugalsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

1781 2740€

Akcia sa končí o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC