Jedna z najväčších krajín na svete, veľká takmer ako Európa. Káva, jedlo, pláž, futbal, karneval. Neskutočná prírodná rozmanitosť. Neuveriteľná Amazónia a divoký Pantanal. Úchvatné vodopády a nekonečné rieky. Staré portugalské mesta a dedinky, ktorým bude určite dominovať nejaký barokový kostolík či katedrála, no a v neposlednom rade celá história, ktorú tvorili aj európski imigranti.

Vyše 9000 km pobrežia, 365 dní slnka a garantovať Vám vedia iba jedno...zajtra bude opať teplo a vyjde krásne slnko. Vítajte v slnečenej Brazílii. Čo by ste si mali v nej pozrieť?

RIO DE JANEIRO

Mesto Bohov, Rio de Janeiro, je neuveriteľný stret krásnej prírody a pláží s moderným pulzujúcim mestom. Brazília je snáď najväčšia katolická krajina na svete a socha Krista na Corcovade je jej symbolom, ktorý všetci poznáte. Rio. Každý o ňom sníva. Počet jeho obyvateľov, prezývamácj Cariocas, v metropolitnej oblasti dosahuje takmer 12 miliónov. Pravdepodobne najkrajšie mesto na svete v pozadí ktorého sa do zelených kopcov stavajú obávane favely. Cukrová homoľa a socha Ježiša na Corcovade sú najznámejšími z množstva lákadiel Ria. Copacabana, kde sa určite fantasticky zrelaxujete a ochutnáte typický brazílsky miešaný nápoj caipirinhu, ktorého súčasťou je cachaca (pálenka z cukrovej trstiny), limetky, trstinový cukor a drvený ľad. Stráviť deň na pláži a večer sa prehŕňať na umeleckých trhoch na Copacabane bude možno Vaša predstava o nasledujúcej dovolenke. Do 60-tých rokov minulého storočia hlavné mesto Brazílie zostalo dodnes kultúrnym mestom krajiny a určite Vás očarí svojou neopakovateľnou atmosférou. Rio sa oplatí aj po niekoľkých rokoch. Stále je atraktívne a temperamentné a nestratilo absolútne nič zo svojho čara.

CUKROVÁ HOMOĽA

Patrí k najznámejším symbolom mesta Rio de Janeiro a je skutočným darom Boha pohľadnicovému priemyslu. Na vrchol, ktorý má 396 metrov a je z neho krásny výhľad na mesto aj zátoku Guanabara pôjdeme v dvoch etapách lanovkou. Prvou zastávkou je kopec Morro da Urca, vo výške 220 metrov a odtiaľ pokračujeme na samotnú Cukrovú Homoľu, Pao de Acucar. Lanovka vedie na vrchol od roku 1912, dnes je v premávke lanovka, ktorá je priehľadná a na jedenkrát sa do nej zmestí až 75 osôb. Na vrchu bolo napísané: „Prišiel som do Ria zomrieť, ale tento výhľad ma presvedčil o tom, že stojí za to žiť.“ Presvedčíte sa sami! Ak chcete letieť ponad Rio, práve tu z Cukrovej homole odlietajú helikoptéry a na výber budete mať rôzne okruhy. Zaletíte si na pláže alebo ponad mesto k soche Krista? Prípadne si tu dáte iba kávičku a budete obdivovať čaro mesta bohov? Ku kávičke odporúčame tradičnú sladkosť Brigadeiro, čokoládovú delikatesu.

CORCOVADO

Tento kopec je súčasťou národného parku Tijuca a má výšku 709 metrov. Jeho názov pochádza z indiánskeho jazyka a znamená Hrbáč. Na jeho vrchole sa nachádza socha Ježiša, ktorá od roku 1931 žehná Riu. Socha má výšku 30 metrov a váži viac ako 1000 ton. Pod sochu Ježiša Vás dovedie vláčik, ktorý prechádza cez divokú zeleň. Prístup uľahčujú aj eskalátory a výťahy, takže veľa sa nenachodíte. Stojí to za to. Určite si všimnete zvláštne veľké pichľavé plody hruškovitého tvaru, ktoré sa volajú jacca, ale máte možnosť vidieť i kávovník a iné zaujímavé rastliny. Výhľad z Corcovada je jednoducho neopakovateľný! Naľavo hľadajte Maracanu, pred sebou vidíte Cukrovú homoľu. Na pravo od nej Copacabanu a kúsok vedľa Ipanemu. V ktorej časti bývate Vy? 10 rokov trvalo, kým ju slávnostne odhalili  v roku 1931 a od tých čias víta každého cestovateľa príchádzajúceho od Atlantiku so svojhou otvorenou náručou. 

PLÁŽE

Cestovať popri pobrežiu Brazílie je niečo neuveriteľné a oslňujúce. Tisíce krásnych pláži, z ktorých si je ťažko vybrať. Svetoznáme pláže Copacabana a Ipanema v Rio de Janeiro sú pre tých, ktorý hľadajú zábavu, ľudí, život a vybrujúci ruch mesta. Chcete presne to isté, ale na inom neobjavenom mieste v Brazílii? Odporúčame Vám pláže Mole a Joaquina ako 2 zo 40 pláži, ktoré sa nachádzajú južne od Sao Paolo, v štáte Santa Catarina, pri vzrušujúcom meste Florianópolis, o ktorom sa hovorí ako o najlepšom brazílskom meste skvelého biznisu. Alebo ste viac sa relax a ničím nerušený oddych? V tom prípade sa obzrite po pláži Sao Miguel dos Milagres v štáte Alagoas, Jericoacora v štáte Ceará alebo pláže súostrovia Fernando de Noronha v štáte Pernambuco, ktoré je navyše aj na zozname UNESCO. Ste v okolí Rio a chcete vidieť viac pláži? Odporúčame Vám aj zaujímavý Buzios, známe letovisko brazílskych hviezd. Nájdete tu svoj raj na zemi ? Pomôžeme Vám vybrať:

Barra de Santo Antonio. V brazílskom štáte Alagoas, ktorého hlavným mestom je Maceió sa nachádza toto zaujímavé mestečko, ktoré dosahuje len niečo okolo 15 000 obyvateľov, je v Brazílii celkom už známe. Je slávne kvôli svojím kultúrnym podujatiam a skvelej pláži. Odporúčame pláž Carro Quebrado alebo Barra de Santo Antonio.

Ilhabela. Toto je najväčší brazílsky ostrov, iba malý kúsok od Sao Paolo. Infraštruktúra je celkom dobre rozvinutá, obklopuje ho 70 km skalnatých útesov a takisto ma skvelé pláže. Nájdete tu dokonca takmer 400 vodopádov. Nám sa najviac páči na Baia de Castelhanos, Juliao, Jabaquara, Grande a Sino.

Jericoacoara. Pre mnohých je toto jeden raj na brazílskom pobreží. Duny, lagúny, plytčiny a mangrové lesy. V okolí krásne rybárske dedinky. A priaznivý vietor od júla do novembra láka milovníkov surfovania, windsurfingu a iných vodných športov. Prekvapivo to tu žije aj v noci. Odporúčame pláž Prea a Jericoacoara.

Itacaré. Itacaré sa nachádza na juhu štátu Bahia a jeho pobrežie je obklopené palmami, lesmi a neuveriteľnými plážami. Koloniálne budovy a ešte pôvodné chodníčky dotvárajú šarm tohto miesta. Odporúčame Itacarezinho, Jeribucacu, Havaizinho, Praia Prainha a Resende.

Praia de Pipa. Toto miesto sa nachádza v štáte Rio Grande do Norte, južne od mesta Natal, pobrežie ktorého je známe práve touto krásnou plážou Praia da Pipa. Výlety na duny či plavby na lodi nesmú chýbať. Obľúbujú ju domáci, no dostáva sa pomaly aj do povedomia cestovateľov.

Maceió - sa nachádza v štáte Alagoas, ktorému je hlavným mestom. Kedysi tu boli len plantáže cukrovej trstiny, no dnes tu žije približne 900 000 ľudí. Má krásne pláže a zaručuje skvelé zážitky. Miesto je dobre vybavene všetkým, čo potrebujete k dokonalému oddychu. Hotely, bary, kluby, reštaurácie. Skvelý nočný život. Môžete si vybrať jednu alebo aj viac skvelých pláži, ktoré si prejdete. Najpopulárnejšia je Praia de Sereia, Ponta Verde Praia de Ipioca aj Praia de Pajuçara.

Iné skvelé pláže:

Porto de Galinhas v štáte Pernambuco: pláže Muro Alto, Cupe, Pontal de Maracaipe alebo Praia de Maracaipe

João Pessoa v štáte Paraiba: pláže Praia de Ponta do Seixas, Praia da Barra do Grammae alebo Cabo Branco či Tambau.

PUERTO IGUAZÚ

Brazílske mesto ležiace na strete hraníc troch juhoamerických štátov Argentíny, Brazílie a Paraguaja len na skok od dokonalých vodopádov Iguazú. Vynikajúca poloha, blízkosť k vodopádom, k paraguajskému Ciudad del Este, pohodlný hotel s bazénom a perfektné churrascarie Vám spravia z Foz de Iguaçu miesto, kde sa Vám určite bude páčiť.

VODOPÁDY IGUAZÚ

Vodopády na hraniciach medzi Argentínou a Brazíliou sú najväčšou sústavou vodopádov na svete a sú dvakrát také vysoké a široké ako známejšie Niagary. Iguazú ležia na rieke Iguazú len pár kilometrov od miesta, kde sa rieka Iguazú, inak hraničná rieka medzi Argentínou a Brazíliou, vlieva do rieky Paraná. Už Indiáni, pôvodní obyvatelia Južnej Ameriky, vodopády poznali a ich vznik si vysvetľovali zaujímavou legendou. Boh Prírody sa zaľúbil do krásneho indiánskeho dievčaťa, ktoré však malo svojho milého medzi mladými indiánskymi bojovníkmi. Jednej noci sa bojovník rozhodol uniesť svoju lásku a uniknúť s ňou po rieke Iguazú v kanoe. Keď lesný boh zbadal, čo sa stalo, veľmi sa rozhneval a rozhodol sa zaľúbencov potrestať za ich trúfalosť. Udrel z neba päsťou do rieky Iguazú a na mieste, kde dopadla jeho päsť, sa vytvorili vodopády. Mladý pár zaľúbencov sa so svojím kanoe zrútil do vodopádov, ktoré budeme obdivovať na našej ceste aj my. Dnes sú vodopády Iguazú prírodným zázrakom, ktorý si máme možnosť vychutnať z oboch strán. Väčšina samotných vodopádov leží na argentínskej strane, z brazílskej strany je zasa na ne lepší panoramatický výhľad. Vodopády tvorí ich okolo 275 kaskád a ich celková šírka je viac ako dva kilometre. Najvyšší a najkrajší z vodopádov sa volá Garganta del Diablo (Diablov hrtan) a má výšku asi 70 metrov. Celkový prietok rieky je cca. 2000 kubíkov za sekundu.

OLINDA

V Brazílii sa nachádza množstvo miest, ktoré vystavali z peňazí, ktoré pochádzali zo ziskov z predaja cukrovej trstiny. V koloniálnych mestách, ktoré boli najbohatšie, ste sa mohli stretnúť s úctyhodnou architektúrou. Stavali sa nádherné stavby, kostoly, kláštory aj námestia. Len si to predstavte, kľukaté ulice, historické námestie, koloniálny šarm...a to všetko v brazílskej krajine, tropickej, horúcej, slnečnej. Toto môžete vidieť v historickom meste Olinda, ktoré sa nachádza neďaleko väčšieho mesta s medzinárodnom letiskom Recife. Olinda je zapísaná na zozname UNESCO a to úplne právom. Jej minulosť je spojená s vývozom červeného dreva, ktoré sa volá pau-brasil a aj cukru. Strmé uličky, koloniálne domy, kláštory a oceán. Krása sála z každého rohu. Najkrajšia v období karnevalu.

SALVADOR

Jedno z najstarších koloniálnych miest v Amerike, prvé hlavné mesto Brazílie, štvrté najväčšie mesto krajiny, zbohatlo taktiež na obchode a to konkrétne s cukrovou trstinou a tabakom. Salvador, tak to je život, hudba, rytmus, pláže, oslavy. V priebehu len niekoľkých rokov zaplavené bohatými renesančnými či barokovými stavbami, ktoré upútali UNESCO, a ktoré mu dodávajú iskru, ktorú hľadáte. Bahía - toto je po Rio de Janeiro snáď najlákavejší štát. V roku 1511 tu objavili cenné drevo pau brasil, ktoré prilákal obchodníkov a všetkých kto chcel zbohatnúť. Do toho sa zapojili konflikty či už medzi európskymi krajinami o Brazíliu, alebo s indiánmi, ktorých chceli zotročiť. Nakoniec tu privážali otrokov z Afriky, ktorým napriek všetkému, čo ich tu čakalo, ostali silnými a zachovali si svoju kultúru a tradície, ktoré dnes môžete v Salvadore objavovať.

SAO PAULO

Najväčšie mesto na južnej pologuli. V úchvatnej Sampe žije vyše 20 miliónov obyvateľov rozličných národností, ktoré tu migrovali v ťažkej dobe (vojny, epidémie). Taliani, Portugalci, Libanonci, Japonci...ktorí sú Brazílčania? Je to neuveriteľný mix ľudí, ktorí si spoločne hovoria "my sme "Paulistanos". Atlantik je neďaleko, iba 70 km. Mesto ohraničujú obávané favely, tvoria ho ulice s modernými budovami, ako aj staré štvrte s ošarpanými domami a parky s nostalgiou, kde sa vzducho k vám vanie upokojujúca hudba pouličnej živej kapely. V tom sa stratíte v obchodíkoch na ulici 25 de Marco a zapáči sa vám v tradičných podnikoch "butecos" a vstrebávate prvé momenty pri čapovanom pivku. Potom smerujete na miestny trh a od údivu neviete odtrhnúť oči od gigantických sendvičov, ktoré majú na výšku okolo 15 cm. Sao Paulo vyslovujete s rešpektom, no chutí, vonia a pôsobí na Vás omamne. Stojí to za to! Ak by ste tu mali stráviť iba jeden deň, odporúčame vám systém stravovania rodízio, zjedz koľko vládzeš, aby ste ochutnali toho čo najviac. Medzi populárne rodízie patria Vento Haragano, Fogão Gaúcho, či Barbacoa, alebo Boi Preto (steakhouse). Prípadne Aoyama (orientovaná na japonskú kuchyňu). 

PANTANAL

Ide o tretiu najväčšiu prírodnú rezerváciu sveta. Kto má rad faunu a flóru, tak Pantanal je pre neho. Jedno skvelé juhoamerické safari. Kedy sem prísť? Určite v období sucha, od apríla do septembra, kedy sú zrážky zriedkavé a teploty sú celkom príjemné, pretože neskôr, v období dažďov Vám Pantanal dokáže, že to je jeden ohromný močiar, ktorý nemá na svete obdobu. Bez pochýb je to oblasť, veľká skoro ako európske Rumunsko, pokrytá hustým porastom, tisíckami kvetov, kde všetko v období dažďov rozkvitá (december-marec). Nespočetné rieky, kryštálovo čisté jazerá, po brehoch ktorých žijú vzácne druhy živočíchov ako jaguár americký, jarabice svetlobradé, volavky, kačice, mačky pampové, kapybary (najväčšie žijúce hlodavce na svete dosahujúce hmotnosť 40 kg), pekari paskovany (pôvodný juhoamerický druh prasaťa), žijúce nerušene v harmónii s prírodou. Je tu najväčšia koncentrácia krokodilovitých plazov a žije tu viac ako 10 miliónov kajmanov. Každoročne tu smerujú milovníci prírody a veria, že sa im podarí uvidieť to svoje obľúbené zviera. Je to krásna divočina, je tu možnosť fotografovať nespočetné množstvo živočíchov s krásnym horizontom, zapadajúcim slnkom či modrou oblohou. Jednoducho divoká kráska Pantanal, je plná života, krásnej prírody a oblastí neporušenej človekom. V Pantanale žije jaguár americký, najväčšia loviaca šelma v Pantanale, Ara hyacintová, najdlhší papagáj na svete, hoacin chocholatý, zaujímavý druh a vedci ho majú problém zaradiť. Vytvorili mu dočasne vlastnú čeľaď, pokiaľ nebude zrejmé, do ktorej skupiny patrí. Je to čistý vegetarián, živí sa listami, ktoré tvoria viac ako 80% jeho potravy. Zvyšok tvorí ovocie a kvety. Vyliahnuté mláďatá majú jednu zvláštnosť a tou sú dva drápy na každom krídle. Toto im ihneď po vyliahnutí umožňuje šplhanie sa po konároch v okolí hniezda. V prípade útoku dravcami sa dokážu z hniezda dostať do bezpečia a bezpečne sa zasa vrátiť. Lieta tu jabiru veľký, jeden z najväčších bocianov, pre ktorého je Pantanal domovina, a mnoho mnoho ďalšieho. Je možné zabezpečiť si výlety loďou, výlety na koňoch alebo sa vybrať jednou zo stoviek turistických trás. Ubezpečte sa, že máte so sebou kvalitného sprievodcu!

SÚOSTROVIE FERNANDO DE NORONHA

Ekologický raj na zemi, ktorý je tvorení 21 ostrovmi a nedotknutej prírody. Ostrovy Fernando de Noronha sú obklopené kryštálovo čistou vodou, kde dovidíte do hĺbky 50 metrov. Príďte sem pozorovať delfíny dlhonoosé a inú morskú faunu či sťahovavé vtáky a obdivovať mangrovníkové lesy sem, do Národného morské parku Fernando de Noronha. Ideálne od septembra do februára. Na niektoré trasy sa dostanete iba s profesionálnymi sprievodcami a navštívite aj fantastické pláže, skvelné na potápanie, aj prírodné bazény. Je to fantastický park, ktorý chráni aj UNESCO. Dve pláže sú dokonca aj chránené, nakoľko tu hniezdia korytnačky.

AMAZÓNIA

Najväčší tropický dažďový prales na našej planéte, kde sa nachádza až 1/5 všetkej pitnej vody sveta. Obrovské rieky, ktoré pripomínajú skôr už more, zaplavené lesy aj lesy s pevnou pôdou, riečne nivy, 1,5 milióna druhov rastlín, takmer 1000 druhov vtákov, tisíce rýb, cicavcov...všade je bujná príroda, všade je veľmi veľa zelenej. Odporúčame navštíviť sútoky riek Negro a Solimoes alebo aj súostrovie Anavilhanas a nadýchajte sa tu najčistejšieho vzduchu na zemi. Amazónia to nie je len ohromná príroda. Sú to aj Indiáni. Je to už vyše 500 rokov, čo po prvý krát si pozreli do očí Indián a Európan. Odvtedy vymrelo stovky kmeňov, tisíce ľudí. Otroctvo, utláčanie, choroby či požiare a výrub lesov. Čo ich čaká v budúcnosti?

JERICOACOARA

Národný park Jericoacoara sa nachádza v severo-východnej časti Brazílie pri pobreží v štáte Ceará a tvoria ho fascinujúce piesočné duny a čisté pláže. Nachádza sa tu aj jedna naozaj slávna plaž Jericoacoara a fantastické hotelové rezorty, ktorým by ste mali dať šancu, ak sa rozhodnete spoznávať Brazíliu aj ine ako v Rio de Janeiro. Od júla do novembra tu duje silnejší vietor, ktorý vždy priláka surfistov z celého sveta a každý si tu užíva slnko a oceán.

MARANHAO DUNES

Národný park Parque Nacional dos Lençóis Maranhenses je obrovský raj vyformovaný dunami a vy máte pocit, že ste na ohromnej púšti. Zahŕňa obrovské územie, je to až 70 km z pobrežia a 50 km do vnútrozemia. 155 000 ha. Biele duny, samé biele duny, pretnuté priezračnou vodou sýtej modrej farby. Predstavovali ste si takto Brazíliu? Pravdpodobne nie. Tieto scenérie lákajú milovníkov prírody a pritiahli aj producentov Avengers, ktorí tu natočili niekoľko sérii. Unikátny ekosystém. Odporúčame objednať si lokálneho sprievodcu s autom a prejsť sa touto nádhernou prírodou. Môžete sem zajsť z miest Barreirinhas alebo Santo Amaro do Maranhao. Tejto scenérii z rozprávania ťažko uveríte. A kedy má toto územie najkrajšie čaro? Od júna, keď sa skončí obdobie dažďov. Je to ďalšie skvelé miesto, z ktorého budú nadšení milovníci prírodných krás.

Najkrajšie pláže sveta - top 20 Prémiový blog

Prémiový blog Najkrajšie pláže sveta - top 20

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to - KAM ísť, ale aj KEDY tu…

Rio de Janeiro - deň v meste bohov Rio de Janeiro

Rio de Janeiro Rio de Janeiro - deň v meste bohov

Mesto bohov a samby, ktoré netreba dvakrát predstavovať. Čo tu vidieť okrem gigantického Ježiša, Cukrovej homole či slávnej Copacabany? Pokiaľ do…

Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia Afriky tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych – ročne je to…