HONGKONG

Najvyššie budovy sveta, najbohatšie banky, najmodernejšie metro na svete, dvojposchodové autobusy a električky v štýle Feng šuej. Hong Kong bol neznámy pojem do 18. storočia, ale potom prišli Briti a obsadili malý kúsok ostrova Hong Kong. Za tento čin si doma vyslúžili obrovský posmech s odôvodnením, že kto už chce ostrov, kde je len zopár čínskych osád. Neskôr sa admiralita smiala zvyšku Británie. Po troch ópiových vojnách v 19. storočí už Briti vlastnili nielen ostrov Hong Kong, ale aj polostrov Koowlon a priľahlé ostrovy. V ópiových vojnách išlo hlavne o obrovské bohatstvo Číny. Čína predávala Britom čaj, hodváb a porcelán, kupovať však nechcela nič. Briti si svoju obchodnú bilanciu svojsky rozšírili. Spravili milióny Číňanov závislých na ópiu, ktoré im predávali z Britskej Indie. Keď čínsky cisár zakročil, udreli. Dnes má Hong Kong rozlohu vyše 1000 štvorcových kilometrov, 6,5 milióna obyvateľov a 235 ostrovov. Najväčším lákadlom je kopec Victoria Peak, odkiaľ máte všetky mrakodrapy ako na dlani. Určite sa tam odveziete aj Hviezdnym trajektom, ktorý premáva medzi samotným ostrovom Hong Kong a polostrovom Kowloon. Najkrajšie je však mesto večer, kedy sa za jasnej oblohy pozeráte na vysvietené mrakodrapy a aj človek, ktorý miluje len prírodu, pochopí krásu urbanistickej výstavby.

Chunking Mansion – zábavané a zaujímavé mega ubytovanie. Nachádza sa v ňom okolo 1600 bytov a je tu známa drobná kriminalita. Tu su zároveň aj najvýhodnejšie zmenárne na bežnú výmenu. Ak plánujete z Hongkongu pokračovať do Číny, tak tu si pohodlne zameňte pred odchodom hotovosť a vyhnete sa komplikáciám/obštrukciami so zámenou peňazí v Číne.

Viktoria Peak - vyhliadka na mesto. Najkrajší pohľad na mesto! Možnosti stravovania a nákupov.

Lan Kwai Fong - miestne podniky, Hard Rock Cafee, slávna party štvrť

Avenue of Stars - miesto známe sochami slávnych filmových postáv. Ideálne si pozrieť večer, pred 20:00, kedy začína laserová show.

The Central - Mid Levels Escalator - najdlhšíe pohyblivé pásy na svete, ktoré urýchľujú ľuďom pohyb v rámci mesta.

ICC - Medzinárodné obchodné centrum dominuje panoráme mesta. Tento 480 metrov vysoký kolos, ktorý začína pod zemou vo forme MTR stanice Kowloon, pokračuje obchodnými priestormi Elements , kanceláriami a na samotnom vrchu sa nachádza najvyššie položený hotel na svete ( rozumej v budove postavenej ľudskými rukami). O 103 až po 118 poschodie sa stará elegancia siete Ritz Carlton. Aristokratický hotel, ktorý udáva tón luxusnému hoteliérstvu. Jeho najvyššie izby sú vo výške cca 476 metrov a výhľad na Hongkong/Kowloon je neopísateľný. Na absolútnom vrchole sa nachádza najvyššie položený hotelový bazén a fitko. Pre porovnanie trebárs bazén v Marina bay v Singapure je asi o 200 metrov nižšie. Z druhej strany je pre zmenu najvyššie položený hotelový bar na svete "The Ozone" . Jeho konkurent Atmosphere v Burj Khalifa v Dubaji je síce na 122 poschodí,ale je to len 442 metrov nad zemou. The Ozone stále vyhráva.

Tian Tan Buddha - odporúčame spraviť si výlet na ostrov Lantau k soche Budhu, ku ktorej vedie lanovka. Na vrchol tejto obrovskej bronzovej sochy Budhu s vyrezávaným zvonom, múzeom a relikviami vedie 260 schodov. Príjemný poldenný výlet z ruchu veľkomesta.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.