HONGKONG

Najvyššie budovy sveta, najbohatšie banky, najmodernejšie metro na svete, dvojposchodové autobusy a električky v štýle Feng šuej. Hong Kong bol neznámy pojem do 18. storočia, ale potom prišli Briti a obsadili malý kúsok ostrova Hong Kong. Za tento čin si doma vyslúžili obrovský posmech s odôvodnením, že kto už chce ostrov, kde je len zopár čínskych osád. Neskôr sa admiralita smiala zvyšku Británie. Po troch ópiových vojnách v 19. storočí už Briti vlastnili nielen ostrov Hong Kong, ale aj polostrov Koowlon a priľahlé ostrovy. V ópiových vojnách išlo hlavne o obrovské bohatstvo Číny. Čína predávala Britom čaj, hodváb a porcelán, kupovať však nechcela nič. Briti si svoju obchodnú bilanciu svojsky rozšírili. Spravili milióny Číňanov závislých na ópiu, ktoré im predávali z Britskej Indie. Keď čínsky cisár zakročil, udreli. Dnes má Hong Kong rozlohu vyše 1000 štvorcových kilometrov, 6,5 milióna obyvateľov a 235 ostrovov. Najväčším lákadlom je kopec Victoria Peak, odkiaľ máte všetky mrakodrapy ako na dlani. Určite sa tam odveziete aj Hviezdnym trajektom, ktorý premáva medzi samotným ostrovom Hong Kong a polostrovom Kowloon. Najkrajšie je však mesto večer, kedy sa za jasnej oblohy pozeráte na vysvietené mrakodrapy a aj človek, ktorý miluje len prírodu, pochopí krásu urbanistickej výstavby.

Chunking Mansion – zábavané a zaujímavé mega ubytovanie. Nachádza sa v ňom okolo 1600 bytov a je tu známa drobná kriminalita. Tu su zároveň aj najvýhodnejšie zmenárne na bežnú výmenu. Ak plánujete z Hongkongu pokračovať do Číny, tak tu si pohodlne zameňte pred odchodom hotovosť a vyhnete sa komplikáciám/obštrukciami so zámenou peňazí v Číne.

Viktoria Peak - vyhliadka na mesto. Najkrajší pohľad na mesto! Možnosti stravovania a nákupov.

Lan Kwai Fong - miestne podniky, Hard Rock Cafee, slávna party štvrť

Avenue of Stars - miesto známe sochami slávnych filmových postáv. Ideálne si pozrieť večer, pred 20:00, kedy začína laserová show.

The Central - Mid Levels Escalator - najdlhšíe pohyblivé pásy na svete, ktoré urýchľujú ľuďom pohyb v rámci mesta.

ICC - Medzinárodné obchodné centrum dominuje panoráme mesta. Tento 480 metrov vysoký kolos, ktorý začína pod zemou vo forme MTR stanice Kowloon, pokračuje obchodnými priestormi Elements , kanceláriami a na samotnom vrchu sa nachádza najvyššie položený hotel na svete ( rozumej v budove postavenej ľudskými rukami). O 103 až po 118 poschodie sa stará elegancia siete Ritz Carlton. Aristokratický hotel, ktorý udáva tón luxusnému hoteliérstvu. Jeho najvyššie izby sú vo výške cca 476 metrov a výhľad na Hongkong/Kowloon je neopísateľný. Na absolútnom vrchole sa nachádza najvyššie položený hotelový bazén a fitko. Pre porovnanie trebárs bazén v Marina bay v Singapure je asi o 200 metrov nižšie. Z druhej strany je pre zmenu najvyššie položený hotelový bar na svete "The Ozone" . Jeho konkurent Atmosphere v Burj Khalifa v Dubaji je síce na 122 poschodí,ale je to len 442 metrov nad zemou. The Ozone stále vyhráva.

Tian Tan Buddha - odporúčame spraviť si výlet na ostrov Lantau k soche Budhu, ku ktorej vedie lanovka. Na vrchol tejto obrovskej bronzovej sochy Budhu s vyrezávaným zvonom, múzeom a relikviami vedie 260 schodov. Príjemný poldenný výlet z ruchu veľkomesta.

​Hong Kong – mesto svetových superlatívov Hong Kong

Hong Kong ​Hong Kong – mesto svetových superlatívov

Energický ázijský tiger, jeden z najväčších prístavov sveta, hrdý mestský štát. Mesto s najvyššími cenami nehnuteľností, najväčším počtom okázalých…

Čínsky nový rok 2022 - začal sa rok tigra Blog

Blog Čínsky nový rok 2022 - začal sa rok tigra

1. februára 2022 slávi poldruha miliardy Číňanov nový rok. Začína sa rok tigra, ktorý symbolizuje odvahu a silu, dáva ľuďom nádej. Prenesme sa na…

Ulice Hong Kongu Blog

Blog Ulice Hong Kongu

Hong Kong, po čínsky voňavý prístav. Čo Vám prvé napadne, keď sa povie Hongkong? Väčšine ľudí napadne moderná Čína, alebo známy prístav, prípadne…