Dovoz akýchkoľvek potravín do Mikronézie je zakázaný. Pri objednávaní nápojov si dajte pozor na množstvo ľadu - zvykom je podávať nápoje “on the rocks”, čo zvyčajne znamená plný pohár ľadu. Ak si prosíte nápoj bez ľadu, nezabudnite na to upozorniť obsluhu.

Nápoje: Upozorňujeme, že voda vo vodovodnej sieti nie je pitná. Preto odporúčame piť pitnú vodu balenú.

Užívať si tu budete hlavne chutné čerstvé ryby. Pre milovníkov rýb bude z čoho vyberať. V celej Mikronézií sa stretnete so žuvaním betelových orechov. Je to dužinatý plod tropickej rastliny areky betelovej (alebo palmy betelovej), ktorá rastie v tichomorskej oblasti a v juhovýchodnej Ázii. Tento plod sa spolu so štipkou vápna, kúskom tabakovej cigarety a limetky balí do listu príbuznej rastliny s názvom piepor betelový. 

Hlavné základné potraviny vo federatívnych štátoch Mikronézia sú taro, chlebovník, banány a kokosové orechy, z ktorých si vedia domáci vyrobiť mnoho variant jedál. Ďalej sú to ryby, kraby a kurčatá. V reštauráciach je obľúbeným predjedlom Kelaguen - ceviche zo surových rýb, najčastejšie z kreviet, ktoré sú podávané s citrusovou šťavou. Hlavné jedlo je buď grilovaná, čerstvo ulovená ryba alebo grilované kura. Mikronézia je nebom pre tých, ktorý milujú ovocie. Ochutnať budete môcť druhy ovocia, o ktorých sme v naších končinách ani netušili, že existujú. Pandán, noni, chlebovník a mnoho iných.

Pohnpei je jeden z mala ostrovou, kde sa nedajú kúpiť banány, lebo všade rastú a nechodia sem turisti, takže ich nemá kto kupovať. Banány tu rastú celoročne. Ovocie je najlepšie zbierať zo zeme, inak sú domáci nahnevaný.

Na Pohnpei môžete ochutnať nápoj Sakau, ktorý sa používal pri rôznych rituáloch. Ochromí telo, ale myseľ bude čistá a jasná. Domáci na obrovskom kameni rozdrtia korene a kôru z keru káva, šťavu vyžmíkajú. Vznikne hustá blatovitá tekutina, ktorá ak ste optimista chutí ako mrkvový džús s vlákninou. Je to bez chute, no konzistencia ho robí pre európanov nepitelným. Sakau ukľudňuje, je to presný opak agresívneho alkoholu.

Vo všetkých reštauráciách automaticky dostanete pohár vody s ľadom. Ak uprednostňujete bez ľadu - upozornite obsluhu na to, že chcete “NO ICE”.

Pri stravovaní v reštauráciách nezabudnite na prepitné (15 - 20 % z hodnoty, občas môže byť zarátané na účte ako “tip” alebo “service charge”).

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Ázia  

Oceánia, Marshallove ostrovy, Guam, Mikronézia, Južná Kórea


náročnosť

15 dní

Trvanie

5594 7360€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Oceánia, Havaj (USA), Havajské ostrovy, Marshallove ostrovy, Guam, Palau, Mikronézia, Taiwan, Spojené štáty americké (USA)

25.11. → 12.12.

náročnosť

18 dní

Trvanie

8407 9890€
Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény Prémiový blog

Prémiový blog Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény

Tri málo známe ostrovné geografické pojmy. Mikronézia leží na severe Tichého oceánu, Makaronézia v Atlantiku a Maskarény na juhu Indického oceánu.…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 55 min. čítania
Mikronézia - kde je vidieť viac vody ako pevniny Prémiový blog

Prémiový blog Mikronézia - kde je vidieť viac vody ako pevniny

Dlhý tvar Mikronézske federatívne štáty, je ostrovný štát v Tichom oceáne. Je to nezávislý štát pridružený k USA. Mikronézia bola pôvodne súčasťou…

Marshallove ostrovy - krajina z koralových atolov Marshallove ostrovy

Marshallove ostrovy Marshallove ostrovy - krajina z koralových atolov

Marshallove ostrovy - Aolepān Aorōkin M̧ajeļ, sú ostrovný štát v Mikronézii v Tichom oceáne, ktoré sú pomenované po britskom kapitánovi Johnovi…

Kava - droga

06

22:20

máj

2021

Mikronézia Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Kava - kava je farbou a konzistenciou podobná burčiaku. Ide o nápoj vyrobený z koreňov rastliny pieporu opojného (Piper methysticum). Názov rastliny, ktorý po prvý raz…