Dovoz akýchkoľvek potravín do Mikronézie je zakázaný. Pri objednávaní nápojov si dajte pozor na množstvo ľadu - zvykom je podávať nápoje “on the rocks”, čo zvyčajne znamená plný pohár ľadu. Ak si prosíte nápoj bez ľadu, nezabudnite na to upozorniť obsluhu.

Nápoje: Upozorňujeme, že voda vo vodovodnej sieti nie je pitná. Preto odporúčame piť pitnú vodu balenú.

Užívať si tu budete hlavne chutné čerstvé ryby. Pre milovníkov rýb bude z čoho vyberať. V celej Mikronézií sa stretnete so žuvaním betelových orechov. Je to dužinatý plod tropickej rastliny areky betelovej (alebo palmy betelovej), ktorá rastie v tichomorskej oblasti a v juhovýchodnej Ázii. Tento plod sa spolu so štipkou vápna, kúskom tabakovej cigarety a limetky balí do listu príbuznej rastliny s názvom piepor betelový. 

Hlavné základné potraviny vo federatívnych štátoch Mikronézia sú taro, chlebovník, banány a kokosové orechy, z ktorých si vedia domáci vyrobiť mnoho variant jedál. Ďalej sú to ryby, kraby a kurčatá. V reštauráciach je obľúbeným predjedlom Kelaguen - ceviche zo surových rýb, najčastejšie z kreviet, ktoré sú podávané s citrusovou šťavou. Hlavné jedlo je buď grilovaná, čerstvo ulovená ryba alebo grilované kura. Mikronézia je nebom pre tých, ktorý milujú ovocie. Ochutnať budete môcť druhy ovocia, o ktorých sme v naších končinách ani netušili, že existujú. Pandán, noni, chlebovník a mnoho iných.

Pohnpei je jeden z mala ostrovou, kde sa nedajú kúpiť banány, lebo všade rastú a nechodia sem turisti, takže ich nemá kto kupovať. Banány tu rastú celoročne. Ovocie je najlepšie zbierať zo zeme, inak sú domáci nahnevaný.

Na Pohnpei môžete ochutnať nápoj Sakau, ktorý sa používal pri rôznych rituáloch. Ochromí telo, ale myseľ bude čistá a jasná. Domáci na obrovskom kameni rozdrtia korene a kôru z keru káva, šťavu vyžmíkajú. Vznikne hustá blatovitá tekutina, ktorá ak ste optimista chutí ako mrkvový džús s vlákninou. Je to bez chute, no konzistencia ho robí pre európanov nepitelným. Sakau ukľudňuje, je to presný opak agresívneho alkoholu.

Vo všetkých reštauráciách automaticky dostanete pohár vody s ľadom. Ak uprednostňujete bez ľadu - upozornite obsluhu na to, že chcete “NO ICE”.

Pri stravovaní v reštauráciách nezabudnite na prepitné (15 - 20 % z hodnoty, občas môže byť zarátané na účte ako “tip” alebo “service charge”).

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Ázia  

Oceánia, Marshallove ostrovy, Guam, Mikronézia, Južná Kórea


náročnosť

15 dní

Trvanie

4801 6859€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Oceánia, Havaj (USA), Havajské ostrovy, Marshallove ostrovy, Guam, Palau, Mikronézia, Taiwan, Spojené štáty americké (USA)

20.05. → 06.06. +1 termín

náročnosť

18 dní

Trvanie

6923 9890€
Kava - droga

06

22:20

máj

2021

Mikronézia Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Kava - kava je farbou a konzistenciou podobná burčiaku. Ide o nápoj vyrobený z koreňov rastliny pieporu opojného (Piper methysticum). Názov rastliny, ktorý po prvý raz…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC