Azerbajdžanská kuchyňa nepatrí medzi najznámejšie v našich končinách, ale keď povieme, že sa v nej mieša vplyv tureckej a perzskej kuchyne, už vďaka tomu môžete tušiť, že vám tu rozhodne bude chutiť. Používa veľké množstvo zeleniny, no nebráni sa ani mäsu, najčastejšie baraniemu, hovädziemu alebo kuraciemu. Medzi najtypickejšie jedlá Azerbajdžanu patria rôzne druhy kebabov od takých, kde máte kúsky mäsa napichnutého na paličke (také tu volajú šašlík) až po ljule kebab, mleté jahňacie mäso grilované na drevenom uhlí. Mimoriadne obľúbeným jedlom je aj Plov, ktorý nájdete na mnohých miestach. Ide o „rizoto“ podfarbené šafranom s kúskami mäsa, vajec, dusenej zeleniny či sušeného ovocia. K tradičným jedlám patrí aj Dolma, plnené vínne listy zmesou mletého mäsa, ryže a korenín. Dolma môže mať aj podobu inej plnenej zeleniny. Ochutnajte tu aj grilované kura či grilované ryby. Znie to obyčajne, ale vďaka orientálnym koreninám aj tieto zdanlivo známe jedlá majú čosi do seba. Najobľúbenejšou prílohou v Azerbajdžane sú chlebové placky, tenučké ako lavaš alebo hrubšie, teda tandoor. Azerbajdžanci milujú sladkosti, a tak tu nájdete desiatky druhov sladkej baklavy či známu halvu zo Šeki, ktorá je najlepšou v celom kaukazskom regióne.

Najobľúbenejším nápojom Azerbajdžanu je čierny čaj (miestni si do neho radi dávajú kopec cukru, ale vy nemusíte). Čaj je tu pojem už dlhé roky a čajovne patria pre domácich k obľúbeným miestam. Čaj sa v Azerbajdžane aj pestuje, preto je tu tradícia silná. Okrem toho tu nájdete nealkoholický nápoj zvaný Šerbet. Ide o sladký nápoj („malinovka“) s príchuťou ruží, ovocia a ďalších ingrediencií. Hoci je Azerbajdžan moslimská krajina, nájdete tu aj alkohol. Krajina vyrába aj vlastný koňak, vodku alebo víno. Najchutnejším azerbajdžanským pivom je Xirdalan. Ochutnajte exotiku.

Aj najväčší gurmáni budú nadšení, pretože táto krajina je rozhodne gastronomickým zážitkom. 

Základnou vecou je, že vodu počas celého pobytu pite z fliaš, ktoré budete kupovať. Vždy si skontrolujte, či je uzáver zatvorený naozaj originálne. Vodu nepite z kohútika ani v hoteloch! Ovocie si vždy ošúpte a väčšinu vecí budete konzumovať až po tepelnom spracovaní.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Azerbajdžane:

Nakhchivan Restaurant (Baku)  – 8A Parliament Avenue, Baku, Azerbaijan – Príjemná reštaurácia v centre Baku je vynikajúcim miestom, ak chcete ochutnávať typickú a tradičnú azerbajdžanskú kuchyňu. Pohráva sa s konceptom fine diningu a môžete si byť istí, že tu natrafíte na skvelé jedlo aj atmosféru. Vkusne zariadený interiér vám podporí apetít a siahnite po čomkoľvek grilovanom od kuracieho mäsa, šašlíkov až po grilované ryby. Ako sladkú bodku na záver si nechajte poradiť baklavu.

Sky Grill in Hilton Baku (Baku)  – Azadlig Avenue 1B, Baku 1000, Azerbaijan – Táto reštaurácia priamo v luxusnom hoteli Hilton je adresou so zárukou kvality. Nájdete tu príjemný Sky Grill s typickou azerbajdžanskou, ale aj medzinárodnou kuchyňou, kde nebude problém vybrať si na čo máte chuť. Bonusom k večeri bude aj krásna panoráma večerného Baku. Jedlo dostanete vkusne naservírované, aby potešilo nielen jazyk, ale aj oči. Ochutnajte vynikajúce jahňacie kotlety, šašlíky s čerstvým lavašom, no kto chce experimentovať nájde tu aj krevety na avokáde či cestoviny s darmi mora.

Cay Bagi 145 (Baku)  – 4 Boyuk Gala Dongesi 3 | Maiden Tower, Baku 1000, Azerbaijan – V starom Baku, neďaleko Dievčenskej veže, nájdete príjemný podnik Cay Bagi, teda Čajovú záhradu. Nejde tu len o čaj, hoci objednať si môžete aj ten. Okrem neho sa tu viete výborne najesť s výberom lokálnej aj európskej a ruskej kuchyne. Je to veľmi obľúbené miesto na raňajky, čaj si môžete nabrať z originálneho samovaru a podvečer miestu dominujú zaujímavé a exotické vodné fajky. Je to miesto s mimoriadnou atmosférou.

Shah Restaurant (Baku)  - 25A N.Rafiyev, Baku 1025, Azerbaijan – Podnik sa špecializuje na azerbajdžanskú kuchyňu, a tak tu nájdete veľké množstvo lokálnych špecialít. Ochutnajte tu dolmu, plnenú zeleninu (paprika, rajčina) so zmesou ryže, mletého mäsa, byliniek a korenín, kebaby, jahňacina na x spôsobov a slávny ryžový plov. K jedlu si doprajte pohárik azerbajdžanského vína, koňak alebo kanvičku čaju.

Chalabi Khan (Šeki)  – Pr. Akhundov, Sheki, Azerbaijan – Azerbajdžanské mesto Šeki nie je kulinárskym mestom, no aj tak tu nájdete niekoľko zaujímavých miest a práve Chalabi Khan patrí medzi ne. Leží v centre mesta a ponúka lokálnu kuchyňu, vynikajúce grilované kebaby, šašlíky či jahňacie kotlety a k nim si dokonca môžete dať aj lokálne pivo Xidarlan. Na záver si doprajte tradičnú halvu zo Šeki a spláchnite ju pohárikmi silného, čierneho čaju.

Gagarin (Šeki)  – Azadlyg St., Sheki 5500, Azerbaijan – Podnik s ľahko zapamätateľným názvom vám ukáže chute lokálnej kuchyne. Majú tu aj klasiku, no skúste siahnuť po jedle zvanom Piti. Dostanete misku s mäsom, zemiakmi, zeleninou a vývarom. Všetko sa dusilo vo vlastnej šťave a napokon sa chute premiešali. K jedlu vám ponúknu aj víno, pivo alebo alkohol a nechýba tu ani halva či baklava.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Sky Grill in Hilton Baku
Sky Grill in Hilton Baku

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Sky Grill in Hilton Baku

Baku
Azerbajdžan

Táto reštaurácia priamo na najvyššom poschodí v luxusnom hoteli Hilton je adresou so zárukou kvality. Nájdete tu príjemný Sky Grill s typickou azerbajdžanskou, ale aj medzinárodnou kuchyňou, kde nebude problém vybrať si na čo máte chuť. Bonusom k večeri bude aj krásna panoráma večerného Baku a nádherný výhľad na Kaspické more. Po celom dni budete mať chuť si vychutnať večer práve z terasy reštaurácie, kde cítiť vôňu jedla a vánok z mora. Jedlo dostanete vkusne naservírované, aby potešilo nielen jazyk, ale aj oči. Ochutnajte vynikajúce jahňacie kotlety, šašlíky s čerstvým lavašom, no kto chce experimentovať nájde tu aj krevety na avokáde či cestoviny s darmi mora.

K

Ázia   Európa  

Azerbajdžan, Turecko


náročnosť

7 dní

Trvanie

1679 2398€
K

Ázia  

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

3626 4532€
K

Ázia  

Azerbajdžan


náročnosť

7 dní

Trvanie

1681 2101€
K

Ázia  

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko


náročnosť

15 dní

Trvanie

3802 4752€
Baku – kaukazská kráska s európskym šmrncom Baku

Baku Baku – kaukazská kráska s európskym šmrncom

Poznáte Baku? O hlavnom meste Azerbajdžanu sa dnes hovorí aj ako o o Kaspickom Dubaji, a je jednoznačne vychádzajúcou hviezdou celého regiónu.…

Tomáš Kubuš 13 min. čítania
Ganja - starobylé mesto s mladistvým duchom Prehliadka

Prehliadka Ganja - starobylé mesto s mladistvým duchom

Mesto Ganja nájdeme v Azerbajdžane. V krajine, ktorá je často označovaná ako krajina ohňa. Nachádza sa na križovatke Európy a Ázie, kde sa čaro…

Tomáš Franek 12 min. čítania
Nachičevan - najväčšia exkláva na svete Nachičevan

Nachičevan Nachičevan - najväčšia exkláva na svete

Každý z nás pozná príbeh o Noemovej arche. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, kde má Noe miesto posledného odpočinku? V Azerbajdžanskej exkláve…

Šeki – orientálna rozprávka pod kaukazskými horami Šeki

Šeki Šeki – orientálna rozprávka pod kaukazskými horami

Medzi najkrajšie mestá Azerbajdžanu patrí určite Šeki, ukryté pod impozantnými kaukazskými horami, na ceste medzi Baku a Gruzínskom. Podľa mnohých…

Tomáš Kubuš 10 min. čítania
Jaskyne Asabu Kahf

29

11:36

jún

2022

Azerbajdžan Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Približne 20 kilometrov od Nachičevanu sa nachádzajú jaskyne Asabu Khaf, v ktorých podľa miestnej legendy spali 300 rokov vezír a jeho šiesti spoločníci.  Všetci siedmi…

Kostol v dedine Kiš

21

10:54

máj

2022

Azerbajdžan Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Dedina Kiš sa nachádza približne 5 kilometrov od mesta Šeki, ktoré je vďaka svojmu palácu a karavansarayom určite jedným z najkrajších miest v Azerbajdžane. Zaujímavým…