Írska kuchyňa vôbec nepatrí v našich končinách medzi známe, ale hneď ako sa v Írsku ocitnete spoznáte na vlastnej koži, že je vynikajúca. Často sa opiera o dary mora či ryby, čo nie je prekvapením, keďže Írsko je ostrovom, ale nájdete tu množstvo jedál z hovädzieho alebo jahňacieho mäsa. Medzi základné potraviny patria aj zemiaky, kapusta či koreňová zelenina. Deň sa v Írsku veľmi začína ťažkými írskymi raňajkami (sú veľmi podobné britským), ktoré pozostávajú z klobások Drisheen, zemiakov, párok, slaninky, fazule, vajca, hríbov alebo opečených rajčín. Najobľúbenejším a národným jedlom je tzv. Irish Stew, teda dusené írske mäso (hovädzie, baranie alebo jahňacie) so zemiakmi a zeleninou. Nám sa bude podobať na guláš, ale chuťovo bude trošku inde. Medzi najzaujímavejšie polievky v krajine patrí Seafood Chowder, ktorý predstavuje rybací vývar (obľúbený je z lososa), v ktorom nájdete rôzne dary mora, kúsky zeleniny aj bylinky. Medzi ďalšie zaujímavé jedlá v Írsku patrí Colcannon z varených zemiakov, kapusty, cesnaku či smotanou. Ide o jednoduché, no chutné, domáce jedlo. Coddle predstavuje zmes slaniny, klobásy, zemiakov a cibuľky. Medzi tradičnými jedlami nájdete aj jednoduchý Bacon and Cabbage. Ak si ho objednáte dostanete veľký kus duseného mäsa, kapustu a omáčku s príchuťou byliniek. S anglickou kuchyňou má Írsko spoločný Shepard´s Pie, teda zapečený koláč s dávkou mletého, jahňacieho (môže byť aj hovädzieho) mäsa s hráškom a mrkvou. Ak milujete ryby a dary mora, tak v Írsku sa budete cítiť ako v raji, pretože ryby sú tu bežnou a obľúbenou stravou. Najobľúbenejšími rybami sú makrela, losos aj šťuka. Ochutnajte homáre, hrebenatky, mušle, krevety aj iné. Na ulici si vychutnajte aj typický fast food Fish and Chips, kúsky vyprážanej tresky s hranolkami.

Národným nápojom Írov je írska whiskey, ktorá sa stala symbolom a takmer synonymom pre celú krajinu. Na vlastné oči uvidíte proces jej výroby spojený s ochutnávkou v tradičnej pálenici. Whiskey má v sebe alchýmiu, má v sebe dušu prepletenú s miestom, odkiaľ pochádza. Ochutnávajte single malt whisky z rôznych regiónov, aby ste cítili ten rozdiel. Od škótskej sa líši tým, že sa destiluje trikrát (a nie dvakrát ako robia Škóti) a chýba jej príchuť rašeliny. Medzi najznámejšie írske whiskey patrí Jameson, Tullamore, Killbegan alebo Bushmills. Nápojom číslo dva je slávne írske tmavé pivo Guinness, ktoré si môžete vychutnať v tradičnom pube kdekoľvek v krajine. Ochutnáte aj írsku kávu so smotanou, cukrom a whiskey? Skúste aj miestny Cider alebo alkohol zvaný Poitin, ktorý sa páli zo zemiakov, cukrovej repy alebo obilia a typické pre neho je pomerne vysoký obsah alkoholu.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Írsku:

Hargadon Bros (Sligo) – 4 O'Connell Street, Sligo F91 YY39, Ireland – Tradičný a typický írsky pub je skvelou voľbou nie len na pintu piva, ale aj pre tých, ktorí chcú ochutnať domácu, lokálnu, írsku stravu. Nie je to žiaden fine dining, ale je tu cítiť autenticitu a dušu skvelého jedla. Ochutnajte Seafood Chowder, lahodnú, krémovú polievku, tak typickú pre tieto končiny, šťuku, mušle alebo kačicu na dusenej zelenine. K tomu čapované pivo a máte skvelý, írsky večer.

Loam (Galway) – Geata Na Cathrach Fairgreen Road, Galway, County Galway, Ireland – Ak by ste chceli v meste Galway gastronómiu na veľmi vysokej úrovni, tak potom je reštaurácia Loam dokonalou voľbou. Postavili svoj koncept na lokálnych surovinách, ktoré priviedli priamo do nebeských chutí a napríklad väčšina zeleniny, ktorú tu dostanete pochádza len z jednej jedinej farmy a mäso od jediného mäsiara. Menu, ktoré podnik zostavil je považované za jedno z top v celom meste. Ochutnajte tu akékoľvek jedlo z hovädziny alebo jahňaciny a katapultuje vás to do iného sveta. Ak ste milovníci vína, podnik má aj svoj vlastný vínny bar plný chutí z celého sveta.

John Keogh's Gastropub (Galway) – Clan House 22 Dominick Street Upper | Galway's West End, Galway H91 DXH7, Ireland – Gastropub je miesto, ktoré spája nielen skvelý, tradičný írsky pub s vynikajúcim pivom a atmosférou, ale ktorý sa prepojil s reštauráciou a jedlom, o ktorom sa v Galway hovorí. Gastropub získal niekoľko zaujímavých ocenení a mnohí o ňom hovoria ako o najlepšom írskom pube. Reštaurácia sa môže pochváliť vynikajúcimi darmi mora a určíte tu ochutnajte preslávene ustrice či mušle. Nesklamú vás ani jahňacie kotlety či kačacie špeciality.

The Boat Yard Restaurant (Dingle) – Strand Street, Farrannakilla, Dingle, County Kerry, Ireland – Zaujímavý podnik The Boat Yard Restaurant zaujme najprv svojou polohou, pretože leží v tesnej blízkosti zálivu Dingle Bay, ktorý je najväčším ťahákom oblasti. Z podniku máte na záliv krásny výhľad. Reštaurácia v sebe mieša drevo s mramorom a hoci je dekorácia jednoduchá, má v sebe eleganciu. The Boat Yard sa špecializuje na ryby, ktoré sem prichádzajú každé ráno čerstvé vďaka lokálnym rybárom. Ak milujete ryby a jedlá z rýb, tak toto miesto si rozhodne užijete. Poradia vám k ním skvelé víno a zážitok je na svete.

Doyle's Seafood Restaurant (Dingle) – 4 John Street, Dingle, Co. Kerry, V92 K039, Ireland – Elegantná a štýlová reštaurácia vás zláka na perfektný seafood, teda dary mora vo všetkých podobách aj chutiach. Medzi špeciality podniku patria krabie klepietka na cesnakovom masle, no nájdete tu aj homára s maslom, ustrice, mušle na víne ako aj krevety. K tomu si objednajte fľašku vína a užívajte si prostredie.

Quinlan’s Fish (Killarney) – Quinlan’s Seafood Bar, 77 High Street Killarney, Co Kerry, Ireland – V Killarney nájdete niekoľko zaujímavých podnikov, no tento si nenechajte ujsť. Reštaurácia u Quinlana patrí medzi obľúbené podniky domácich vďaka čerstvosti miestnych rýb. Ak vám stačí ochutnať perfektné Fish and Chips, tak sa tu určite zastavte, no potešia sa aj fanúšikova kvalitnej gastronómie, v prípade smažených či grilovaných rýb, čerstvých ustríc alebo dokonca homárov. Dáte prednosť treske, lososovi či iným morským rybám? Všetko vám tu radi pripravia!

Anocht (Kilkenny) – Anocht, Kilkenny Design Centre, Castle Yard, Kilkenny, Ireland – Podnik Anoch v Kilkenny neďaleko krásneho stredovekého hradu sa špecializuje na obľúbený fine dining. Reštaurácia za svoju gastronómiu získala niekoľko ocenení a jedlo tu nielen krásne vyzerá na oko, ale ulahodí aj náročnému jazyku. Anocht znamená v galčine „dnes“ a kedy je lepšie prísť sem na luxusnú večeru, ak nie práve dnes? Čaká tu na vás írska, britská aj medzinárodná kuchyňa na najvyššej úrovni.

Restaurant Patrick Guilbaud (Dublin) – 21 Upper Merrion Street, Dublin 2 – Ak patríte k ľuďom, ktorí sú veľmi nároční na gastronómiu, toto miesto je v Dubline presne pre vás. Alebo si chcete spraviť v írskom hlavnom meste nezabudnuteľný večer pri špeciálnom výročí? Reštaurácia legendárneho Patricka Giulbauda otvorila už v roku 1981 a odvtedy získala snáď všetky ocenenia, ktoré sa na gastronomickom poli dali pozbierať. Je to jediná reštaurácia v celom Írsku, ktorá má nielen jednu, ale hneď dve michelinovské hviezdy! Medzi najdokonalejšie jedlá patria ravioli s modrým homárom, karamelizovaná teľacina alebo fantastický čokoládový koláčik z tmavej čokolády. Podnik sa pýši aj „nekonečným“ vínnym listom.

Gril and Goose Restaurant (Dublin) – 10 Merrion Road | 1st Floor, Dublin D4, Ireland – Vynikajúca írska reštaurácia v centre Dublinu je príjemným miestom na skvelú večeru. Nájdete tu ryby, mäso, zeleninové jedlá aj chutné šaláty, a tak si tu vyberie naozaj každý. Medzi špeciality, ktoré vám odporučia patrí grilovaná šťuka s tekvicovými gnochhi a krevetami, kuracie mäso s chorizom alebo obľúbené jahňacie kotlety s domácimi zemiakmi. Za porciu zaplatíte v priemere cca 20 EUR.

Madigan’s Earl Street (Dublin) – 25 North Earl Street, Northside, Dublin 1, County Dublin, D01 KX67, Ireland – Túžite zažiť atmosféru typického, írskeho pubu a ešte sa pri tom aj výborne najesť. Odpoveďou je obľúbený gastropub u Madigana. Špecializuje sa na írsku kuchyňu, a tak tu nájdete tradície na tanieri od darov mora cez hovädzinu, jahňacinu až po zeleninu. Medzi najlepšie voľby patri roštenka na slaninke a kapuste, skvelý Chowder s darmi mora alebo írsky, hovädzí stejk na Guinnesse. Ochutnali ste už kura na whiskey? Teraz môžete. Ak budete mať chuť na skvelé írske pivo alebo pohárik whiskey, stále ste na dobrej adrese.

Hovorí sa, že láska ku krajine ide cez žalúdok. Radi Vám sprostredkujeme to najlepšie, čo táto krajina ponúka.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Severnom Írsku:

Saphyre Restaurant (Belfast) – 135 Lisburn Road, Belfast BT9 7AG, Northern Ireland – Saphyre predstavuje jednu z najzaujímavejších reštaurácii v Belfaste na poli fine diningu a mnohí ju označujú za skrytý poklad. Elegantné priestory, svetlý interiér a príjemná atmosféra je niečo, čo jednoducho nikdy nesklame. Podnik sa vyznačuje čerstvými, lokálnymi, írskymi surovinami, a tiež špecialitami írskej, ale aj európskej a medzinárodnej kuchyne. Obľúbené sú tu ochutnávkové menu s 5 alebo 7 chodmi. Jedlo vás čaká krásne servírované, no ide tu hlavne o ich chuť. Skúste hovädzí stejk na hubách alebo dary mora, mušle či jedlá zo zaujímavej zeleniny.

Deanes at Queens (Belfast) – 1 College Gardens, Belfast, Northern Ireland, BT9 6BQ, United Kingdom – Reštaurácia patrí k tým lepším v Belfaste a jej reputácia dokonca hovorí, že patrí k najlepším v rámci Veľkej Británie, nielen Severného Írska. Je to miesto ako stvorené na brunch, no môžete prísť aj na obed alebo na skvelú večeru. Privíta vás tu príjemne prostredie, vínny bar, bar aj gril a skvelý servis. Ochutnajte tu morskú šťuku z grilu, hovädzie stejky alebo jahňacie kúsky so zeleninou. Nájdete tu predovšetkým jedlá írskej alebo britskej kuchyne.

Made in Belfast (Belfast) – 7 Wellington Street | Units 1 & 2 Wellington Buildings, Belfast BT1 6HT, Northern Ireland – Ak milujete kvalitné jedlá z rýb a darov mora, tak potom vás podnik Made in Belfast dokáže presvedčiť, aby ste ho navštívili. Dávajú si tu záležať na tom, aby ste na tanieri dostali skvelé, čerstvé jedlo a aby bolo lokálne z írskych surovín. Ak by ste podnik radi navštívili a nepotrebujete na večeru len ryby, netreba sa báť, odporučia vám tu vynikajúcu pečenú kačicu či šaláty. Reštaurácia ponúka aj výborný prehľad zaujímavých drinkov alebo lokálnych pív.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Restaurant Patrick Guilbaud
Restaurant Patrick Guilbaud

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Restaurant Patrick Guilbaud

Dublin
Írsko

Ak patríte k ľuďom, ktorí sú veľmi nároční na gastronómiu, toto miesto je v Dubline presne pre vás. Alebo si chcete spraviť v írskom hlavnom meste nezabudnuteľný večer pri špeciálnom výročí? Reštaurácia legendárneho Patricka Giulbauda otvorila už v roku 1981 a odvtedy získala snáď všetky ocenenia, ktoré sa na gastronomickom poli dali pozbierať. Je to jediná reštaurácia v celom Írsku, ktorá má nielen jednu, ale hneď dve michelinovské hviezdy! Medzi najdokonalejšie jedlá patria ravioli s modrým homárom, karamelizovaná teľacina alebo fantastický čokoládový koláčik z tmavej čokolády. Podnik sa pýši aj „nekonečným“ vínnym listom.

Rezervovať
Saphyre Restaurant
Saphyre Restaurant

Štýlové reštaurácie

Saphyre Restaurant

Belfast
Severné Írsko

Saphyre predstavuje jednu z najzaujímavejších reštaurácii v Belfaste na poli fine diningu a mnohí ju označujú za skrytý poklad. Elegantné priestory, svetlý interiér a príjemná atmosféra je niečo, čo jednoducho nikdy nesklame. Podnik sa vyznačuje čerstvými, lokálnymi, írskymi surovinami, a tiež špecialitami írskej, ale aj európskej a medzinárodnej kuchyne. Obľúbené sú tu ochutnávkové menu s 5 alebo 7 chodmi. Jedlo vás čaká krásne servírované, no ide tu hlavne o ich chuť. Skúste hovädzí stejk na hubách alebo dary mora, mušle či jedlá zo zaujímavej zeleniny.

K

Európa  

Veľká Británia, Írsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2288 2860€
Dublin - metropola piva, whiskey a írskej kultúry Dublin

Dublin Dublin - metropola piva, whiskey a írskej kultúry

Dublin - okúzľujúce, históriou bohato poznačené hlavné mesto Írskej republiky, rodisko mnohých významných spisovateľov, básnikov a hudobníkov, aj…

Diana Vozárová 15 min. čítania
Najlepšie Irish puby sveta Blog

Blog Najlepšie Irish puby sveta

Útulná a príjemná atmosféra s tradičnou írskou výzdobou, živou hudbou a širokým výberom piva a whisky. Populárne priestory pre miestnych aj…

Viktor Háber 9 min. čítania
Ako si zamilovať Európu (na spôsob BUBO) Blog

Blog Ako si zamilovať Európu (na spôsob BUBO)

Čo nové ešte o našej „matičke“ povedať? Veď o Európe už aj tak všetci všetko vedia... Nie, nie, nemýľte sa! Aj na Starom kontinente sa dá stále…

Ľuboš Fellner 6 min. čítania
Potraty v Írsku Blog

Blog Potraty v Írsku

Íri hlasovali prekvapujúco ÁNO. Írsko aj podľa autora blogu už nie je tým zadubeným zaostalým krajom. Týmto hlasovaním dokázalo, že sa nenechá…