Španielska kuchyňa patrí medzi najzaujímavejšie v Európe vďaka svojej polohe v oblasti Stredozemného mora. Niet divu, že táto oblasť dala vznik aj obľúbenej talianskej či gréckej kuchyne. Jej dokonalosť tkvie v jednoduchosti a čerstvosti surovín a preto si ju človek veľmi ľahko obľúbi. Tým, že je Španielsko veľkou krajinou, tak sa gastronómia líši aj v závislosti od regiónu, ale či budete v Madride alebo v Katalánsku či v Andalúzii, môžete si byť istí, že sa tu dobre najete. Španieli milujú morské plody, ryby na množstvo spôsobov, olivový olej, mäso či mäsové výrobky a ľahké šaláty. Obľúbili si aj cesnak či používanie šafranu, ktorý nájdete aj v tradičných jedlách. Ak milujete koreniny či bylinky, tu si prídete na svoje. Typickou súčasťou miestnej gastronómie sú tzv. tapas, teda predjedlá, ktoré nájdete v desiatkach rôznych variant. Tapas môže byť čokoľvek od zeleniny, nakladenej zeleniny cez chobotnice, ryby, krevety či kúsky iberijskej šunky. Najlepšie si ich vychutnáte na trhoviskách alebo v typických tapas baroch. Najtypickejšou polievkou Španielska je obľúbené Gazpacho. Ide o studenú polievku, ktorej hlavnou esenciou sú rajčiny, ďalšia zelenina, koreniny, olivový olej aj ocot. Ak nie ste veľmi hladní, siahnite po Tortille de Patatas, španielskej omelete, kde okrem vajec nájdete aj zemiaky, cibuľku či inú zeleninu. Ochutnajte aj legendárne jedlo Paella, ktoré pripomína rizoto, no je perfektne doplnené koreninami, šafranom a napokon aj mäsom či darmi mora. Milovníkov zemiakov zasýti Patatas Bravas, kúsky zemiakov s omáčkou a skvelým chorizom. Skúste aj menej známe jedlo Carrillada z lahodného bravčového alebo hovädzieho mäsa, ktoré sa dusí kým sa nerozpadne a dokonale sa prelieva jeho chuť s omáčkou z červeného vína. Kultovou záležitosťou je aj sušená šunka Jamón ibérico. Pre Madrid je najtypickejším jedlom Cocido madrileño, kde sa spoločne pripravuje cícer, zelenina a mäso a všetko sa spolu dusí do „eintopfu“. V Barcelone zase ochutnajte typický, katalánsky šalát Esqueixada z nasolenej tresky, s olivami a rajčinami. Aj Andalúzia má svoje špecifické chute a medzi najtypickejšiu polievku patrí Salmorejo z rajčín, cesnaku a opečeného chlebíku. V Granade môžete ochutnať zemiaky Patatas a lo Pobre na cibuľke s paprikou a cesnakom. Obľúbené sú aj mušle Almejas a la Marinera vo vínnej omáčke na cesnaku a bylinkách.

Španielska Galícia je gastronomickým rajom a medzi najzaujímavejšie jedlá patrí Pulpo a Feira, teda perfektnú chobotnicu s chápadlami s olivovým olejom, koreninami a zemiakmi. Prímorská poloha regiónu ovplyvnila aj jedálniček a tak patria medzi miestne špeciality aj dary mora a obľúbené mušle Mejillón de Galicia, ktoré majú dokonca známku regionálnej ochrany. Dajte si ich čerstvé pokvapkané citrónom a máte zážitok na svete. Ochutnajte aj Cocido Gallego, tradičný kotlík plný chutí od bravčového mäsa cez chorizo, kapustu až po cícer.

Najobľúbenejších nápojov v Španielsku je hneď niekoľko. Pre niektorých to bude španielske víno, iní ukážu prstom na obľúbenú Sangriu a ďalší budú hovoriť o španielskom pive. Nájdete si tu čokoľvek. Dnes je v trende v Španielsku aj Vermuth, biely alebo červený a ak nepotrebujte alkohol, skúste v horúcom počasí osviežujúci nápoj Granizado, ľadovú drť s príchuťou citrónu (či iných chutí). Rovnako osvieži aj Clara, pivo zmiešaná s citrónovým džúsom. Na juhu Španielska ochutnajte obľúbenú Sherry.

Hovorí sa, že láska ku krajine ide cez žalúdok. Radi Vám sprostredkujeme tie najlepšie a overené reštaurácie.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Španielsku

Casa Gonzales (Madrid)  – Calle León 12, Madrid, Spain – Ocitnúť sa v španielskom Madride a nevychutnať si žiaden tapas bar? To nie je možné! Ak máte chuť ochutnávať tradičné a typické predjedlá, teda tapas, tak potom je Casa Gonzales jedna z najlepších volieb, ktoré v Madride spravíte. Ide o kultové a obľúbené, štýlové miesto, ktoré v sebe skrýva zabudnutú romantiku takýchto miesto. Otvorili ho už v roku 1931 a medzi najlepšie chuťovky patrí iberijská šunka jamón iberico de bellota spoločne so syrom manchego. Za porciu zaplatíte 5-10 euro, ale budete si istí, že to stojí za to.

Mercado de Sant Miguel (Madrid)  – Plaza de Sant Miguel, Madrid, Spain – Pre obyvateľov Madridu a teda aj turistov ponúka Madrid vynikajúce jedlo nielen v reštauráciách a podnikoch, ale aj na trhoviskách. Medzi tie najzaujímavejšie patrí Mercado de Sant Miguel, ktorý otvorili v 2009 po niekoľko ročnej rekonštrukcii. Vojdite do historickej budovy, potúlajte sa medzi stánkami a ochutnajte to, čo sa vám bude páčiť. Medzi obľúbené jedlá patrí Gamba sal Ajillo (krevety na cesnaku), desiatky rôznych tapas a nájdete tu aj skvelý výber čerstvých darov mora medzi ktorými nechýbajú ani morskí ježkovia. Sadnite si, ochutnávajte a po obede či večeri si doprajte pohárik vermutu alebo lokálneho, čapovaného piva.

Cebo (Madrid)  – Carrera San Jeronimo 34, 28014 Madrid, Spain – Ak ste už v Madride ochutnali aj tapas bar aj tržnicu a máte chuť na dokonalý zážitok v podobe fine dining, tak Cebo vám tento sen splní. Ide o reštauráciu s niekoľkými oceneniami, kde je perfekcionizmus v jedle to za čím sem prídete. Špecializujú sa na španielsku a stredomorskú kuchyňu, ktorú obliekajú do nového, moderného šatu, no so zachovaním všetkých tradícii. Najobľúbenejším sú ochutnávkové menu, kde vám naservírujú niekoľko chodov, aby ste mohli ochutnať pýchu kuchyne. Niet divu, že Cebo sa môže popýšiť michelinovou hviezdou.

Bistronomika (Madrid)  – Calle Ibiza 44, 28014 Madrid, Spain – Madridský podnik Bistronomika je príjemným, lokálnym miestom, ktorý sa teší obľube práve medzi domácimi. Špecializuje sa na morské plody, grilované alebo inak upravené ryby a ak ich milujete, tak toto je miesto pre vás. Ochutnajte omeletu s krevetami, grilovaného kalamára či chobotnice, tapas s ančovičkami alebo si len vychutnajte perfektne nakorenenú a pripravenú rybu vytiahnutú z grilu.

Café Gijón (Madrid)  – 21 Paseo de Recoletos, Madrid, Comunidad de Madrid, 28004, Spain – Ak milujete miesta s dušou, miesta s príbehmi, tak potom sa určite zastavte v kaviarničke Café Gijón. Patrí k najstarším v meste a jej dvere sa otvorili už v 1880 po tom ako nacionalisti zvíťazili v španielskej občianskej vojne. Hneď sa toto miesto premenilo na miesto, kde sa stretávali umelci, spisovatelia, novinári, intelektuáli či básnici. Zastavte sa tu na šálku kávy alebo koláčik a vychutnajte si historické miesto.

Cal Pep (Barcelona)  – Placa De Les Olles 8, 08003 Barcelona, Spain – Tapas patrí k Španielsku a teda aj ku Katalánsku ako temperament v žilách miestnych ľudí a preto si musíte vychutnať na tomto mieste tapas bar. Jeden z najlepších v meste nesie meno Cal Pep a nájdete tu tapas od výmyslu sveta. Ochutnajte tapas s chobotničkami a cícerom, krevetami, kúskami pikantnej klobásky s fazuľou alebo omelety. Príjemne prostredie, dokonalá chuť a pozorná obsluha ešte znásobia zážitok z tohto kultového, barcelonského miesta.

Can Culleretes (Barcelona)  – Calle Quintana, 5 Ciutat Vella, 08002 Barcelona, Spain – Príjemný podnik v starej Barcelone patrí k najstarším reštauráciám mesta, pretože už funguje od roku 1786. Nájdete tu autentické jedlo katalánskej aj španielskej kuchyne a ak chcete ochutnávať tradície, tak tu si nájdete to, čo si zamilujete. Podnik je vyhlásený na svoje jedlá so šťavnatým, grilovaným prasiatkom, ku ktorému dostanete prílohy a skvelé omáčky. Ochutnajte tu pokojne aj dary mora, stejky, klobásu s fazuľou či iné lokálne chuťovky.

La Boqueria Market (Barcelona)  – La Rambla, 91, 08001 Barcelona, Spain – Spomedzi všetky gastronomické markety Barcelony je La Boqueria najikonickejším a najkultovejším miestom mesta. Toto vynechať rozhodne nechcete! Podľa mnohých slúži obyvateľom Barcelony už od 13.storočia a dnes sa považuje za jeden z najlepších food marketov Európy. V markete nájdete množstvo podnikov a tak si nechajte poradiť „Bar Pinotxo“ s baklažánovou omeletou, klobáskou či cícerom. V podniku „El Quim de la Boqueria“ sa zase zastavte na dokonalé tapas  Kdekoľvek uvidíte visieť obrovské kusy sušenej šunky Jamón Ibérico, zastavte sa a ochutnávajte.

Restaurante Amador (Malaga) – Calle Bandaneira 6 | Urb. El Atabal, 29190 Malaga, Spain – Príjemný španielsky podnik známy po celej Malage je miesto, kde sa pri skvelej večeri môžete pokochať krásnou panorámou mesta. Amador sa špecializuje na fine dining a tak si gurmáni na tomto mieste rozhodne prídu na svoje. Ako predjedlo si dajte kraba s avokádom alebo Foie gras s jablkami a portským vínom. Na hlavné jedlo vám tu odporučia dokonalú andalúzsku paellu alebo jahňacie mäso dusené 24 hodín, aby sa mäso takmer rozpadávalo. Napokon si doprajte pohárik skvelého drinku a s dobrým pocitom odchádzate.

Las Golondrinas (Malaga) – Avenida Santiago Ramon y Cajal 92, 29014 Malaga, Spain – Ak hľadáte v Malage zaujímavý podnik, kde sa podáva lokálna, andalúzska aj španielska strava, tak Las Golondrinas má pre vás riešenie.  Nájdete tu slušný výber mäsových jedál a medzi obľúbené patrí jahňacina či hovädzie mäso. Ochutnajte aj miestne šaláty z čerstvých surovín a pri jedle sa tu budete cítiť ako doma, pretože práve na domácku atmosféru v Las Golondrinas stavili.

Jardines de Zoraya (Granada) – Calle Panaderos 32 | Albaycin, 18010 Granada, Spain – Reštaurácia s dušou sa nachádza v starej časti Granady zvanej Albaycin len kúsok od dokonalej panoramatickej vyhliadky San Nicolas.  Niektoré dni sa tu počas večeri odohrávajú aj predstavenia s tradičným flamencom, čo len znásobí váš zážitok. Ochutnať tu môžete čerstvé dary mora od grilovaných chobotníc či kalamárov až po jahňacie kotlety, no určite za to stojí aj marocká Pastilla s chuťou severnej Afriky.

Carmen Mirador de Aixa (Granada) – Carril de San Agustin 2, 18010 Granada, Spain – Nádherná, romantická reštaurácia sa môže popýšiť nielen skvelou gastronómiou pri ktorej sa špecializuje na španielsku aj mediteránnu kuchyňu, ale aj na dokonalý panoramatický výhľad na ikonickú Alhambru. Práve vďaka nemu sa sem oplatí skočiť si aspoň na pohárik červeného vína, sangriu alebo pohárik sherry, ale ešte lepšie spravíte, ak sa sem vydáte na večeru. Vyberte si grilovaného lososa, krevety s perfektne pripravenými rybami alebo vynikajúce stejky.

Amaltea (Cordoba) – 10 Ronda de Isasa, Córdoba, Andalucía, 14003, Spain – Reštaurácia Amaltea v starej Cordobe je miestom, kde viete ochutnať niekoľko miestnych špecialít. Medzi najobľúbenejšie jedlá v podniku patrí andalúzska paella, no sklamaní nebudete ani v prípade, že si objednáte jedlá z jahňaciny, hovädzieho mäsa či tresku alebo tuniaka. Skúsite aj kuskus? Amaltea je romantické miesto, kde viete stráviť večeru v svetle sviečok.  

Ispal (Sevilla) – Plaza de San Sebastian 1, 41004 Seville, Spain – Ispal patrí medzi najlepšie podniky španielskej Sevilly, kde si budete pri večeri a gastronomických zážitkoch pripadať ako by ste jedli v paláci. Venujú sa vysokej gastronómii a teda fine dining je presne to, prečo sa sem vyberiete. Jedlo servírujú tak, aby ste z neho mali aj vizuálny pôžitok. Ochutnajte niečo z experimentálnej kuchyne alebo dajte prednosť chutiam, ktoré poznáte.

Bodega Palo Santo (Sevilla) – Plaza Gavidia 5, 41002 Seville, Spain – Bodega Palo Santo v centre andalúzskej Sevilly je príkladom skvelej, tradičnej reštaurácie pre všetkých, ktorí by si chceli vychutnať lokálnu španielsku kuchyňu. Špecialitou podniku sú grilované chobotnice alebo krokety z tresky. Nevynechajte ani tradičné tapas a pomerne slušný výber španielskeho vína.

Lord Nelson (Gibraltar) – Casemates Square, Gibraltar, GX11 1AA, Gibraltar – Keď sa ocitnete v britskom Gibraltári, zabudnite na chvíľku na andalúzsku či španielsku kuchyňu a na prestriedanie chutí  si vyberte niečo z britskej ponuky. Lord Nelson je typickým britským barom, kde si môžete dať čapované pivo a čerstvé, legendárne jedlo Fish and Chips za ktorým sem mnohí prichádzajú. Nemajú len to, vychutnáte si tu aj skvelé stejky a grilované ryby. Je to miesto, ktoré sa do Gibraltáru jednoducho hodí kvôli jeho skvelej atmosfére.

Spanish Garden (Torremolinos) – Avenida Salvador Allende 58 Local 6 | Benalmadena Costa, 29620 Torremolinos – Príjemný podnik v centre letoviska Torremolinos je miestom, kde si radi prídete posedieť na pohár dobrého vína alebo ochutnať niečo zo španielskej či stredomorskej kuchyne. Posaďte sa na terasu a vychutnajte si kúsok grilovanej tresky v jemnej omáčke z rajčín. Dary mora sú najčerstvejšie aké si viete predstaviť, a ak nemáte morské chute, určite vás poteší lahodná jahňacina.  

Meson Galego Antoxo (Torremolinos) – Calle Hoyo 5, 29620 Torremolinos, Spain – Ak máte v prímorskom Torrelomoinose chuť na čerstvú rybu, vyberte sa sem do typického podniku s lokálnou aj španielskou kuchyňou. Čo by ste povedali na plneného kalamára? Krabie mäso či mušle na víne? Chobotnice alebo len krevety? To všetko a samozrejme aj viac nájdete na tomto mieste. Ak si chcú domáci zájsť na čerstvé dary mora, mnohí si vyberú práve tento podnik. K rybám či darom mora si dajte skvelé, biele víno a váš zážitok bude vybičovaný na maximum.

Bodegón Os Concheiros (Santiago de Compostela) - 3 Rua de Berlin, Santiago de Compostela, Galicia, 15707, Spain - Ikonické miesto v starom meste, kde nájdete tradičné a typické chuťovky španielskej Galície. Práve tu môžete ochutnať legendárnu chobotnicu s olivovým olejom, soľou aj paprikou. Nečakajte tu luxus, ale jedlo bude zážitkom a v minimalizme bude maximum chutí. Skúste aj miestne tapas. 

Enxebre (Santiago de Compostela) - 10 Rúa da Troia, Santiago de Compostela, Galicia, 15704, Spain - Zaujímavé a chutné miesto je na dosah slávnej Katedrály v centre starého mesta a tak sem nie je žiadne problém trafiť. Enxebre preslávilo jeho vynikajúce a tradičné jedlo za ktorým sa sem skutočne oplatí prísť. Ochutnajte jedlá z dusených rýb akým je Caldeirada de Pescados, no nepohrdnite ani kroketami s bešamelom alebo slávne galícijské palacinky. Dajte si tu drink, červené víno a vychutnávajte si život. 

Las Cinco Vigas (Lugo) - Rúa da Cruz 9, Lugo, Galicia, Spain - Ak ste nikdy v živote nemali tradičné španielske tapas alebo ste ich mali toľko krát, že ste si ich zamilovali, toto miesto bude pre vás. Najlepšie miesto na ochutnanie tapas. Skvelý bar, patrí k najrušnejším v celom Lugu a keď ochutnáte prvé tapas, nebudete sa tomu vôbec čudovať. Skúste špecialitu ktorou je teľacie na červenom víne. 

Restaurante Espaňa (Lugo) - Rúa do Teatro 10, Lugo, Galicia, Spain - Mimoriadne príjemný gastronomický bar, kde nájdete nielen tapas, ale aj výborný výber tradičných chutí z Galície. Ochutajte tu chobotnice, krevety, dary mora alebo sa nechaje prehovoriť na vynikajúci čerstvú rybu podľa sezóny. 

Aj najväčší gurmáni budú nadšení, pretože dovolenka v Španielsku je rozhodne gastronomickým zážitkom. Máme vybrané veľmi kvalitné reštaurácie, ale aj overené lokálne podniky.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Európa  

Gibraltar, Španielsko


náročnosť

11 dní

Trvanie

3318
K

Európa  

Andorra, Španielsko, Francúzsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2490
K

Európa  

Španielsko


náročnosť

5 dní

Trvanie

1501
K

Európa  

Gibraltar, Španielsko


náročnosť

11 dní

Trvanie

3289
Krištof Kolumbus – z hrdinu zločinec Prémiový blog

Prémiový blog Krištof Kolumbus – z hrdinu zločinec

Krištofa Kolumba pozná každý, moreplavec, ktorý objavil pre nás Ameriku – Nový svet. Predkolumbovská Amerika je terminus technicus podobne ako…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
Lanzarote - sopečné dielo prírody Lanzarote

Lanzarote Lanzarote - sopečné dielo prírody

Premýšľate, ktorý z Kanárskych ostrovov by pre vás mohol byť tou správnou voľbou? Ak vás láka drsná, no malebná sopečná krajina, minimalistická…

Martin Šimko 13 min. čítania
Madrid - pamiatky, futbal v kráľovskom meste Madrid

Madrid Madrid - pamiatky, futbal v kráľovskom meste

Kastílsky Madrid, divoko bijúce srdce Španielska. Jedna z najväčších európskych metropol na gigantickom Pyrenejskom polostrove, kde je futbalové…

Daniela Mihaldová 24 min. čítania
Barcelona - mesto, pamiatky, pláže, čo vidieť Barcelona

Barcelona Barcelona - mesto, pamiatky, pláže, čo vidieť

Mesto Barcelona je metropola Katalánska. V tomto blogu vám ukážeme nakrajšie pamiatky Barcelony, zavedieme vás na top pláže mesta, povieme si, čo…

Marek Melúch 21 min. čítania