Základ severských kuchýň tvoria ryby, výnimkou nie je ani dánska kuchyňa, v ktorej sa odrážajú okrem škandinávskych vplyvov aj tie nemecké. V minulosti tvoril základ potravy žitný chlieb, nasolené bravčové mäso a haringy. Zo zeleniny nesmela chýbať na stole kapusta, kel, červená repa, mrkva a strukoviny. Od dávna bolo v Dánsku rozšírené pivovarníctvo, ktorému boli prispôsobené aj kuchárske recepty, ktoré sa doteraz pripravujú. Dáni vedia z piva uvariť aj veľmi chutnú polievku. Okrem rôznej úpravy rýb obľubujú sladké jedlá pripravené z ovocia alebo aspoň v kombinácii s mäsom. Dánsko patrí k tým najväčším producentom bravčového mäsa v Európe. V rámci streetfoodu by ste rozhodne nemali vynechať skvelé dánske hotdogy, ktoré sa pripravujú s párkom z rôzneho mäsa a podávané sú v sladkom pečive so všemožnými prílohami.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Dánsku:

DØP (Kodaň) - stánok s organickými hotdogmi. Pozor, naozaj to nie sú len také hocijaké hotdogy! Klasický Pølse tvorí typická červená, ľahko korenená klobása z bravčového mäsa v pečive. Cítite v nej muškátový oriešok? Správne. Okrem tejto šepciality máte na výber z celého radu ďalších, aj vegetariánskych a vegánskych klobás s pečivovými a oblohovými variáciami od výmyslu sveta. Určite vyskúšajte! Cena sa pohybuje okolo šesť eur.

RizRaz (Kodaň) – v Kodani nájdete dve RizRaz reštaurácie, ktoré ponúkajú výborný vegetariánsky bufet zložený z falafelu, hummusu, cestovín a šalátov. Na výber máte aj jedlá z kvalitného mäsa. Túto reštauráciu uprednostňujeme na obed.

Det Lile Apothek (Kodaň) – najstaršia reštaurácia v Kodani, ktorú nájdete na mieste historickej lekárne a ktorú rád navštevoval aj samotný Hans Christian Andersen. Ak hľadáte tradičnú dánsku kuchyňu, tak ste tu na správnom mieste. Ochutnajte výbornú pečenú kačku alebo bravčové so zemiakmi a nakladanou kapustou.  

Flamen (Odense) – rodinná sieť reštaurácií Flamen, je stelesnenie sna o dobrom dánskom stolovaní. Bufetové stoly so širokým výberom jedál za veľmi dobrú cenu potešia nielen náročného gurmána, ale aj peňaženku. Na stole nechýbajú ryby, či dokonca aj divina. Dezerty si určite užijete v podobe rôznych druhov zmrzliny.

Jerry's Restaurant & Bryghus (Frederikshavn) – U Jerryho sa najete vždy do prasknutia. Od fantastických dánskych domácich burgrov cez všakovaké dobroty. Väčšie rodiny, žiadny problém. Dánska kuchyňa je založená aj na rybách, takže určite si pochutnáte. Deti sa určite zabavia aj v lego kútiku. Jerry má aj svoj vlastný pivovar, čo ocenia hlavne dospelí.

Koks (Faerské ostrovy) - Ak niekomu poviete, že ste boli v Kokse, tak mu hneď zažiaria oči. Dostali ste sa tam? Aké to bolo? Koks je najlepšia reštaurácia na ostrovoch a je až tak dobrá, že má dve michelinské hviezdičky. V čom je taká dobrá? V Kokse sa neexperimentuje, ale zdokonalujú sa tradičné miestne procesy ako sušenie, fermentovanie, solenie, údenie. Pretvára starodávne kuchárske procesy na súčasné lahôdky. Šefkuchár Poul Andrias Ziska varí len z lokálnych surovín a aj to len podľa aktuálnej sezóny. Nájdete tu jednoduchosť a čerstvosť. Chuť ktorá Vám ostane na jazyku bude nekompromisne faerská. Ak nebodaj niečo potrebujú doviezť tak je to vždy len z niektorej inej škandinávskej krajiny. Výber je jednoduchý, dajte si tasting menu v hodnote 250 euro, nič iné tu nenájdete. K tomu šampanské či skvelé víno. Do Koksu sa dá ťažko dostať kedže maličká reštaurácia je uprostred ničoho, uprostred prírody a takisto stoly sa rezervujú dlho vopred...vojde sa sem maximálne 8 ľudí. Neváhajte teda a stôl si rezervujte vždy s obrovským predstihom. Nebudete ľutovať.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

THE TARV Grillhouse

THE TARV Grillhouse

Základná reštaurácia

Torshavn, Faerské ostrovy

Výborná reštaurácia, ktorá sídli v jednom z historických domov v prístave hlavného mesta Torshavn. V jej menu nájdete rôzne druhy grilovaného mäsa vrátane kvalitného hovädzieho, či jahňaciny. Reštaurácia razí heslo, že "grilovanie je forma umenia". Reštaurácia je vybavená elegantným spojením grilov a pecí. Z dreveného uhlia, ktoré pochádza z Kuby sa získava charakteristická dymová chuť, vôňa a šťavantosť. Okrem grilovaných špecialít tu máte možnosť ochutnať rôzne druhy sušeného odležaného hovädzieho mäsa. Na svoje si rozhodne prídu aj nadčenci rýb, ktorí tu majú možnosť ochutnať výbornú tresku, či úlovky dňa, no nesmú chýbať ani rôzne špeciality v podobe čerstvých darov mora. Tarv ponúka bohatú vínnu kartu a tak istu originálne nápojové menu. Pre obľúbenosť reštaurácie vám odporúčame spraviť si vopred rezerváciu stola. 

Katrina Christiansen

Katrina Christiansen

Základná reštaurácia

Tórshavn, Faerské ostrovy

Ďalšia reštaurácia kde si najprv rezervujte stôl a až potom pozrite na menu. V opačnom prípade sa stane, že vám začnú tiecť slzy od hladu a na jedlo sa budete pozerať cez okno. Miesto kde sa nachádza reštaurácia sa datuje do začiatku 18.st. Zaujímavosťou je, že na mieste kde stojí dnešná reštaurácia sa narodil faerský spisovateľ William Heinesen, ktorý je považovaný za vôbec najlepšieho akého ostrov vyprodukoval. Menu odráža faerskú kuchyňu a španielske tapas. Zaujímavá kombinácia. Objednajte si 5 chodové Katrina Tasting menu.

Aárstova

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Aárstova

Tórshavn
Faerské ostrovy

Vynikajúca a autentická reštaurácia, ktorá ponúka hlavne miestne produkty t.j. jahňacie mäso a ryby. Menu je jednoduché a a dovedené do dokonalosti. Odporúčame troj alebo päť chodové degustačné menu v ktorom nájdete celé Faerské ostrovy. Nič lepšie nie je.  Atmosféra reštaurácie odráža prírodné elementy a povahu Faeranov. Stôl si nezabudnite rezervovať vopred kľudne aj deň, dva keďže je veľmi populárna.

Rezervovať
Det Lile Apothek

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Det Lile Apothek

Kodaň
Dánsko

Najstaršia reštaurácia v Kodani, ktorú nájdete na mieste historickej lekárne a ktorú rád navštevoval aj samotný Hans Christian Andersen. Ak hľadáte tradičnú dánsku kuchyňu, tak ste tu na správnom mieste. Ochutnajte výbornú pečenú kačku alebo bravčové so zemiakmi a nakladanou kapustou.

Rezervovať
RizRaz

RizRaz

Základná reštaurácia

Kodaň, Dánsko

V Kodani nájdete dve RizRaz reštaurácie, ktoré ponúkajú výborný vegetariánsky bufet zložený z falafelu, hummusu, cestovín a šalátov. Na výber máte aj jedlá z kvalitného mäsa. Túto reštauráciu uprednostňujeme na obed.

DØP

DØP

Základná reštaurácia

Kodaň, Dánsko

Stánok s organickými hotdogmi. Pozor, naozaj to nie sú len také hocijaké hotdogy! Klasický Pølse tvorí typická červená, ľahko korenená klobása z bravčového mäsa v pečive. Cítite v nej muškátový oriešok? Správne. Okrem tejto šepciality máte na výber z celého radu ďalších, aj vegetariánskych a vegánskych klobás s pečivovými a oblohovými variáciami od výmyslu sveta. Určite vyskúšajte! Cena sa pohybuje okolo šesť eur.

Jerry's Restaurant & Bryghus

Jerry's Restaurant & Bryghus

Základná reštaurácia

Frederikshavn, Dánsko

U Jerryho sa najete vždy do prasknutia. Od fantastických dánskych domácich burgrov cez všakovaké dobroty. Väčšie rodiny, žiadny problém. Dánska kuchyňa je založená aj na rybách, takže určite si pochutnáte. Deti sa určite zabavia aj v lego kútiku. Jerry má aj svoj vlastný pivovar, čo ocenia hlavne dospelí.

Flamen

Flamen

Základná reštaurácia

Odense, Dánsko

Rodinná sieť reštaurácií Flamen, je stelesnenie sna o dobrom dánskom stolovaní. Bufetové stoly so širokým výberom jedál za veľmi dobrú cenu potešia nielen náročného gurmána, ale aj peňaženku. Na stole nechýbajú ryby, či dokonca aj divina. Dezerty si určite užijete v podobe rôznych druhov zmrzliny.

Koks
Koks

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Koks

Leynavatn
Faerské Ostrovy

Ak niekomu poviete, že ste boli v Kokse tak mu hneď zažiaria oči. Dostali ste sa tam? Aké to bolo? Koks je najlepšia reštaurácia na ostrovoch  a je až tak dobrá, že má dve michelinské hviezdičky. V čom je taká dobrá? V Kokse sa neexperimentuje, ale zdokonalujú sa tradičné miestne procesy ako sušenie, fermentovanie, solenie, údenie. Pretvára starodávne kuchárske procesy na súčasné lahôdky. Šefkuchár Poul Andrias Ziska varí len z lokálnych surovín a aj to len podľa aktuálnej sezóny. Nájdete tu jednoduchosť a čerstvosť. Chuť ktorá Vám ostane na jazyku bude nekompromisne faerská. Ak nebodaj niečo potrebujú doviezť tak je to vždy len z niektorej inej škandinávskej krajiny. Výber je jednoduchý, dajte si tasting menu v hodnote 250 euro, nič iné tu nenájdete. K tomu šampanské či skvelé víno. Do Koksu sa dá ťažko dostať kedže maličká reštaurácia je uprostred ničoho, uprostred prírody a takisto stoly sa rezervujú dlho vopred...vojde sa sem maximálne 8 ľudí. Neváhajte teda a stôl si rezervujte vždy s obrovským predstihom. Nebudete ľutovať.

Detské zľavy

Dovolenka Dánsko z rozprávky
F

Európa  

Škandinávia, Dánsko


náročnosť

6 dní

Trvanie

1795
K

Polárne oblasti   Európa  

Škandinávia, Grónsko, Arktída, Island, Dánsko, Grónsko (Dánsko)

Žiadny termín

náročnosť

0 dní

Trvanie

3465
E

Švédsko, Nórsko, Fínsko, Dánsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

2124 2499€
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2588 3195€
Deň v Kodani, najšťastnejšom meste sveta Kodaň

Kodaň Deň v Kodani, najšťastnejšom meste sveta

Vitajte v Dánsku, vitajte v Kodani. Najpohodovejšom a najkozmopolitnejšom meste v Škandinávii. Vedeli ste, že Dáni sú podľa prieskumov jedným z…

Zuzana Hábeková 16 min. čítania
Moje škandinávske topky Blog

Blog Moje škandinávske topky

Už 30 rokov žijeme Škandináviou a zhrnúť naše topky do jedného článku je priam nadľudská úloha. Ale skúsili sme to. Ktorú škandinávsku krajinu máte…

Jozef Zelizňák 4 min. čítania
Desať dôvodov, prečo ísť v lete do Škandinávie Blog

Blog Desať dôvodov, prečo ísť v lete do Škandinávie

Ktoré ročné obdobie je najlepšie na návštevu Škandinávie? Klienti sa ma túto otázku pýtajú často. Niektorí chcú pozorovať polárnu žiaru, iní zase…

Peter Droba 16 min. čítania
TOP 10 Kodane Blog

Blog TOP 10 Kodane

Kodaň označujú za najšťastnejšie mesto na svete. Bohatá metropola Dánska je to nielen vďaka peniazom, ale i tomu, čo ponúka - pamiatky, jedlo,…

Jægersborg

14

09:47

feb

2023

Dánsko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Počas môjho pôsobenia v Kodani som mohol toto mesto nielen lepšie spoznať a vidieť, ale priblížiť sa aj krajine, kultúre a spoločnosti. Vidieť skutočne ukryté miesta, o…