Základ severských kuchýň tvoria ryby, výnimkou nie je ani dánska kuchyňa, v ktorej sa odrážajú okrem škandinávskych vplyvov aj tie nemecké. V minulosti tvoril základ potravy žitný chlieb, nasolené bravčové mäso a haringy. Zo zeleniny nesmela chýbať na stole kapusta, kel, červená repa, mrkva a strukoviny. Od dávna bolo v Dánsku rozšírené pivovarníctvo, ktorému boli prispôsobené aj kuchárske recepty, ktoré sa doteraz pripravujú. Dáni vedia z piva uvariť aj veľmi chutnú polievku. Okrem rôznej úpravy rýb obľubujú sladké jedlá pripravené z ovocia alebo aspoň v kombinácii s mäsom. Dánsko patrí k tým najväčším producentom bravčového mäsa v Európe. V rámci streetfoodu by ste rozhodne nemali vynechať skvelé dánske hotdogy, ktoré sa pripravujú s párkom z rôzneho mäsa a podávané sú v sladkom pečive so všemožnými prílohami.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Dánsku:

DØP (Kodaň) - stánok s organickými hotdogmi. Pozor, naozaj to nie sú len také hocijaké hotdogy! Klasický Pølse tvorí typická červená, ľahko korenená klobása z bravčového mäsa v pečive. Cítite v nej muškátový oriešok? Správne. Okrem tejto šepciality máte na výber z celého radu ďalších, aj vegetariánskych a vegánskych klobás s pečivovými a oblohovými variáciami od výmyslu sveta. Určite vyskúšajte! Cena sa pohybuje okolo šesť eur.

RizRaz (Kodaň) – v Kodani nájdete dve RizRaz reštaurácie, ktoré ponúkajú výborný vegetariánsky bufet zložený z falafelu, hummusu, cestovín a šalátov. Na výber máte aj jedlá z kvalitného mäsa. Túto reštauráciu uprednostňujeme na obed.

Det Lile Apothek (Kodaň) – najstaršia reštaurácia v Kodani, ktorú nájdete na mieste historickej lekárne a ktorú rád navštevoval aj samotný Hans Christian Andersen. Ak hľadáte tradičnú dánsku kuchyňu, tak ste tu na správnom mieste. Ochutnajte výbornú pečenú kačku alebo bravčové so zemiakmi a nakladanou kapustou.  

Flamen (Odense) – rodinná sieť reštaurácií Flamen, je stelesnenie sna o dobrom dánskom stolovaní. Bufetové stoly so širokým výberom jedál za veľmi dobrú cenu potešia nielen náročného gurmána, ale aj peňaženku. Na stole nechýbajú ryby, či dokonca aj divina. Dezerty si určite užijete v podobe rôznych druhov zmrzliny.

Jerry's Restaurant & Bryghus (Frederikshavn) – U Jerryho sa najete vždy do prasknutia. Od fantastických dánskych domácich burgrov cez všakovaké dobroty. Väčšie rodiny, žiadny problém. Dánska kuchyňa je založená aj na rybách, takže určite si pochutnáte. Deti sa určite zabavia aj v lego kútiku. Jerry má aj svoj vlastný pivovar, čo ocenia hlavne dospelí.

Koks (Faerské ostrovy) - Ak niekomu poviete, že ste boli v Kokse, tak mu hneď zažiaria oči. Dostali ste sa tam? Aké to bolo? Koks je najlepšia reštaurácia na ostrovoch a je až tak dobrá, že má dve michelinské hviezdičky. V čom je taká dobrá? V Kokse sa neexperimentuje, ale zdokonalujú sa tradičné miestne procesy ako sušenie, fermentovanie, solenie, údenie. Pretvára starodávne kuchárske procesy na súčasné lahôdky. Šefkuchár Poul Andrias Ziska varí len z lokálnych surovín a aj to len podľa aktuálnej sezóny. Nájdete tu jednoduchosť a čerstvosť. Chuť ktorá Vám ostane na jazyku bude nekompromisne faerská. Ak nebodaj niečo potrebujú doviezť tak je to vždy len z niektorej inej škandinávskej krajiny. Výber je jednoduchý, dajte si tasting menu v hodnote 250 euro, nič iné tu nenájdete. K tomu šampanské či skvelé víno. Do Koksu sa dá ťažko dostať kedže maličká reštaurácia je uprostred ničoho, uprostred prírody a takisto stoly sa rezervujú dlho vopred...vojde sa sem maximálne 8 ľudí. Neváhajte teda a stôl si rezervujte vždy s obrovským predstihom. Nebudete ľutovať.

Deň v Kodani, najšťastnejšom meste sveta Kodaň

Kodaň Deň v Kodani, najšťastnejšom meste sveta

Vitajte v Dánsku, vitajte v Kodani. Najpohodovejšom a najkozmopolitnejšom meste v Škandinávii. Vedeli ste, že Dáni sú podľa prieskumov jedným z…

Cestovanie pre nezaočkovaných Blog

Blog Cestovanie pre nezaočkovaných

Jedna krajina za druhou otvára svoje brány pre turistov z iných krajín. Mnohé z nich uvoľňujú opatrenia v prvej chvíli pre zaočkovaných…

Jozef Zelizňák 7 min. čítania
Legoland - Svet z miliónov kociek Billund

Billund Legoland - Svet z miliónov kociek

Bolo raz malé dánske mestečko Billund. Písal sa rok 1932. Mohlo mať v tom čase asi tak 300 obyvateľov. A medzi nimi žil Ole. Bol to úspešný rezbár…

Fårup - deň plný zážitkov pre deti a dospelých Fårup

Fårup Fårup - deň plný zážitkov pre deti a dospelých

Zavítajte s nami do rozprávkovej krajiny, ktorá je ako stvorená pre deti. Krajina kde žijú najšťastnejší ľudia na svete, kde sú si všetci rovní a…