Čo ochutnať v Indonézii? Indonézia skrýva niekoľko skvelých jedál, ktoré musíte ochutnať. Medzi najbežnejšie a najchutnejšie pouličné (ale nájdete ho aj v najlepších reštauráciách) patrí Satay. Ide o malé kúsky mäsa, ktoré sa ugrilujú na paličke a podávajú sa s lahodnou arašidovou omáčkou. Ak vás arašidová omáčka zaujala, odporúčame aj šalát Gado Gado, kde tvorí základ obohatený o rôzne druhy zeleniny. Skvelými tradičným jedlom je Rendang, mäso v kokosovej omáčke so škoricou a kardamónom. Kultovým jedlom je Nasi Goreng, smažená ryža, ktorá síce znie ako nudné jedlo, no verte, že to nie je tak. Ak milujete kuracie mäso, potom je pre vás voľba Ayam Goreng. Ochutnajte aj Martabak, plnenú placku, ktorú môžete mať so zeleninou alebo kuracím mäsom či inými plnkami.

Špecialitou ostrova Bali je jedlo zvané Babi Guling, teda grilované prasiatko ku ktorému dostanete ryžu, šalát, chrumkavú kožu a perfektne sa k tomu hodí miestne pivo Bintang. Mimo Bali ho nájdete len minimálne, pretože Indonézia je moslimská krajina a bravčové tu nedominuje.

V Indonézii nájdete takmer na každom rohu miestnu vývarovňu s názvom warung, kde medzi obľúbené jedlá patria napr. Soto Ayam - tradičná indonézska kuracia polievka, Nasi Goreng – vyprážaná ryža s korením, často podávaná s volským okom, kúskom vyprážaného kuraťa a zeleninou. Kuracie Satay s arašidovou omáčkou – kuracie alebo bravčové mäsko napichané na špajdli, potreté marinádou, podávané s ryžou a arašidovou omáčkou a ako dezert vysmážané banány v cestičku. Balíjci preferujú jesť rukami z misiek z banánových listov, majú tak užší kontakt s jedlom.

My odporúčame dodržiavať určité zvyklosti, ktoré zaviedli už kolonialisti. „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ A tieto pravidlá platia doteraz. Vodu pite iba z kúpených fliaš. Ovocie si budete šúpať. Väčšinu vecí konzumujte až po tepelnom spracovaní. Pokojne môžete jesť aj na ulici (je to dokonca jedna z najlepších možností), ale jedlo musí byť ugrilované, uvarené pred vami. Neberte si teda to jedlo, ktoré si obchodník – kuchár pripravil dopredu, ale povedzte si, že chcete čerstvé. Reštaurácie navštevujte také, kde je veľa ľudí a teda veľký obrat.

S alkoholom na Bali (na rozdiel od, napríklad, Sumatry) nie je žiaden problém. Najčastejšie sa tu pije pivo. Ochutnajte však aj lokálne kávy, cibetkovú kávu alebo dokonca aj indonézske kakao.

Hovorí sa, že láska ku krajine ide cez žalúdok, radi by sme Vám odporúčili nasledovné podniky. 

Reštaurácie na Bali

Sawah Terrace at Mandapa (Ubud) – Jl. Kedewatan, Banjar Kedewatan | Mandapa, A Ritz-Carlton Reserve, Ubud 80571, Indonézia– Luxusná reštaurácia Sawah Terrace je miestom, ktoré vyzerá ako sen. Nachádza sa v oblasti hotela Ritz-Carlton a vy sediac na terase vidíte pred sebou osviežujúci les, pod ktorým sa kľukatí riečka. Fine dining v raji. Jedlá tu dostávajú rozmer umenia a preto je zážitkom. Ochutnajte ryby v kokosovej omáčke s kurkumou, dokonalé grilované satay alebo balijské špeciality. Toto miesto patrí k TOP miestam celého Ubudu

Bridges Bali (Ubud) – Jl. Raya Campuhan, Ubud 80571, Indonézia – Bridges patrí medzi mimoriadne obľúbené podniky v Ubude (je lepšie si spraviť rezerváciu) s kvalitným jedlom, ale aj so zaujímavým výberom drinkov či vína. Nájdete tu na výber množstvo tradičných jedál, no mnohé patria ja do iných svetových kuchýň. Dary mora, ryby alebo kačica je tu pomerne obľúbená a tak nespravíte chybu, ak si niečo z tohto objednáte. Ak ani nechcete jesť, už len posedenie pri drinku či dezerte bude príjemnou spomienkou na Bali.

Warung Pondok Madu (Ubud) – Jl. Jatayu, Tebesaya | in the front of Tebesaya Gallery, Ubud 80571, Indonézia – Ak nepotrebujete k večeri luxusný podnik, ale chcete pocítiť atmosféru lokálnej kuchyne v tradičnom balijskom warungu. Jedlo servírujú na banánových listoch, všetko má domáci nádych a ak chcete ochutnať čo najviac, vezmite si ochutnávkové seafood menu s krevetami, grilovanou rybou, mušľami, šalátmi a ryžou. Jedlo tu v priemere stojí 3-5 EUR.

Azul Beach Club (Legian) – Jl. Padma No. 2 | The Beachfront, Legian 80362, Indonézia – Zaujímavá reštaurácia je unikátna svojim umiestnením v plážovom klube s dokonalým bazénom a prostredím. Už ten je sám o sebe zážitkom, no ak sa sem idete najesť, môžete byť pokojní s vedomím, že táto kuchyňa patrí k najlepším v okolí pláže Legian. Grilovaný homár s cesnakovým aioli? Vyprážané kalamáre so šalotkou a citrónom? Dokonalé jahňacie kotletky? To všetko tu nájdete ako skvelé jedlá, no menu ponúka o mnoho viac.

Lais Indonesian Specialty Restaurant (Legian) – Jalan Melasti | Kuta/Legian, Legian 80361, Indonézia – Len pár metrov od pláže nájdete túto reštauráciu s výhľadom na oceán, kde si viete vychutnať indonézske, ale aj západne jedlo v príjemnom prostredí. Najtypickejšie jedlá krajiny s príchuťou Bali sú samozrejmosť, no ak máte chuť čo i len na drink, tak tu vám zaručene bude chutiť.

Sukun Restaurant (Kuta, Legian) – Jalan Kartika Plaza, Gang Puspa Ayu No. 99 | AMNAYA Kuta, Kuta 80361, Indonézia – Jedna z najlepších volieb akú môžete v lokálnej gastronómii v okolí Kuty spraviť je vybrať si tento podnik v rezorte Amnaya na svoju večeru či obed. Sukun patrí medzi TOP gastronomické podniky. Vyberte si tu tradičný rendang, teda mäso v kokosovej omáčke, grilované ryby alebo chutné, indonézske Nasi Goreng Kampung, Satay či Gado Gado. Dokonalé chute Bali prepojené s vysokou gastronómiou.

Shinta Warung (Legian) – Jl. Kartika Plaza, Gang Puspa Ayu, Kuta 80117, Indonézia – Shinta Warung v sebe spája lokálne aj medzinárodné chute a tak si tu môžete vychutnať svoj indonézsky satay, rovnako ako aj celkom chutnú pizzu alebo stejk z tuniaka. Ide o malý podnik, kde je niekoľko stolov, ale pointou warungu je práve atmosféra miesta.

Jimbaran Bay Seafood Club - Jl. Pantai Kedonganan, Jimbaran, Kuta Sel., Kabupaten Badung, Bali 80361. +62 851-0172-5367. Večeru si tu vychutnáte za romantickým stolom priamo na pláži s krásnym výhľadom na západ slnka na pláži Jimbaran. Z ponuky si vyberiete živé ryby a morské plody, ktoré Vám ugrilujú pred vami.

One Eighty° - Jl. Goa Lempeh Banjar Dinas Kangin, Pecatu, Kuta Sel., Kabupaten Badung, Bali 80361. +62 361 8470700. Ak plánujete navštíviť chrám Uluwatu na juhu Bali, určite si dopredu urobte rezerváciu do tejto reštaurácie a pribaľte si so sebou plávky. Luxusná reštaurácia má vo svojom areáli bazén, ktorý prečnieva 6 metrov cez skaly. Výhľad tak budete mať zo 160 metrovej výšky. Pamätajte, že plávky môžete mať iba pri vstupe do bazénu. Do reštaurácie je predpísaný dress code – smart casual.

Sarong (Bali/Denpasar) - V čele svojej neustále vyťaženej kuchyne stojí vysoko uznávaný šéfkuchár Will Meyrick, ktorý pripravuje pokrmy, ktorých recepty si ctia tradície miestnej kuchyne, pričom zahŕňajú jeho rukopis: príchuť jeho vlastného dedičstva dopĺňa poctou juhovýchodnej Ázii, ktorú skutočne miluje. Recepty pouličného jedla celej Indonézie a ďalších ázijských krajín inšpirujú Willa, ktorý ich zbiera počas častých návštev v celom regióne. Oceňovaná reštaurácia Sarong je jednou z najvyhľadávanejších reštaurácií ázijskej kuchyne na indonézskom ostrove Bali. Nedávno získala ocenenie ako jedna z najlepších reštaurácií v juhovýchodnej Ázii. Pridajte sa aj Vy a ochutnajte exotiku.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Sukun Restaurant
Sukun Restaurant

Štýlové reštaurácie

Sukun Restaurant

Bali
Indonézia

Jedna z najlepších volieb akú môžete v lokálnej gastronómii v okolí Kuty spraviť je vybrať si tento podnik v rezorte Amnaya. Objavte tajomstvá autentickej balijskej tradičnej kuchyne a užite si reštauráciu Sukun Megibung. Luxusný gastronomický zážitok s bohatými tradíciami. Užite si romantickú večeru, ktorá sa podáva pri bazéne. Sukun patrí medzi TOP gastronomické podniky. Hlavné jedlá sa podávajú vo veľkých zásobníkoch lemovaných banánovými listami a sú zdobené horou žltej ryže obklopenej mnohými prílohami. Vyberte si tu tradičný rendang, teda mäso v kokosovej omáčke, grilované ryby alebo chutné, indonézske Nasi Goreng Kampung. Alebo dáte prednosť špecialitám Satay či Gado Gado? Exkluzívny kulinársky zážitok ukončite aromatickou balijskou kávou spolu so sladkosťami na kokosových škrupinách. Dokonalé chute Bali prepojené s vysokou gastronómiou.

 

Sarong
Sarong

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Sarong

Denpasar
Bali

V čele svojej neustále vyťaženej kuchyne stojí vysoko uznávaný šéfkuchár Will Meyrick, ktorý pripravuje pokrmy, ktorých recepty si ctia tradície miestnej kuchyne, pričom zahŕňajú jeho rukopis: príchuť jeho vlastného dedičstva dopĺňa poctou juhovýchodnej Ázii, ktorú skutočne miluje. Recepty pouličného jedla celej Indonézie a ďalších ázijských krajín inšpirujú Willa, ktorý ich zbiera počas častých návštev v celom regióne. Oceňovaná reštaurácia Sarong je jednou z najvyhľadávanejších reštaurácií ázijskej kuchyne na indonézskom ostrove Bali. Nedávno získala ocenenie ako jedna z najlepších reštaurácií v juhovýchodnej Ázii. Pridajte sa aj Vy a ochutnajte exotiku.

Rezervovať
K

Ázia  

Bali (IND), Indonézia


náročnosť

14 dní

Trvanie

2953 4543€
K

Ázia  

Bali (IND), Taiwan, Macao, Hongkong, Indonézia, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

3188 4554€
K

Ázia  

Bali (IND), Singapur, Malajzia, Indonézia


náročnosť

11 dní

Trvanie

2755 3444€
K

Ázia  

Bali (IND), Macao, Hongkong, Indonézia


náročnosť

12 dní

Trvanie

5105
Hinduizmus do vrecka pre neveriacich Blog

Blog Hinduizmus do vrecka pre neveriacich

Hinduizmus patrí do top trojky svetových náboženstiev. Toto náboženstvo nasleduje miliarda stúpencov. O hinduizme, alebo ako ho volajú jeho…

Ladislav Vontszemü 6 min. čítania
Bali - tipy a všetko, čo treba vedieť Blog

Blog Bali - tipy a všetko, čo treba vedieť

Bali je turistickou destináciou. Nesmierne populárnou. Na niektorých miestach sa budete stretávať s extrémnym množstvom turistov, inde zase so…

Adam Trepáň 14 min. čítania
Ako vyzerá štúdium a život na Bali Blog

Blog Ako vyzerá štúdium a život na Bali

Aké je to vrátiť sa do školských lavíc tesne pred tridsiatkou? Asi sa nájde veľa ľudí, ktorí si povedali: "prečo nie"? Patrím medzi nich aj ja a…

Ladislav Vontszemü 12 min. čítania
Drogy na Bali - o ľuďoch, ktorí doniesli sneh Blog

Blog Drogy na Bali - o ľuďoch, ktorí doniesli sneh

Magické Bali. Ostrov, ktorý už roky priťahuje turistov z celého sveta. Jediný zo 17 000 ostrovov Indonézie, kde dominuje hinduistické náboženstvo.…

Ladislav Vontszemü 16 min. čítania