Filipínska kuchyňa nepatrí síce medzi vyhlásené vo svete, ale verte, že si ju budete vedieť užiť. Má svoje špecifiká a nájdete tu množstvo rýb, bravčového mäsa a Filipínci milujú aj rôzne bizarnosti či vnútornosti. Mäso je tu takmer na dennom poriadku a podľa toho budú vyzerať aj typické jedlá. K tým najtradičnejším patrí grilované prasiatko Lechón alebo hovädzie dusené mäso zvané Tapa. Ak máte mäso radi s omáčkou, siahnite po jedle zvanom Kaldereta, kedy sa mäso podáva aj s rajčinovou omáčkou. Podľa mnohých je najlepším filipínskym jedlom Adobo. Predstavuje buď kuracie alebo bravčové mäso v lahodnej omáčke z octu, cesnaku a sójovej omáčky. Podáva sa k nemu ryža ako k väčšine filipínskych jedál. K veľmi obľúbeným jedlám v krajine patrí aj Lumpia. Ak poznáte vietnamské či thajské jarné rolky, tak Lumpia vám bude na prvý pohľad pomerne známa. V rolke nájdete mix zeleniny a mletého mäsa. Už len chytiť, namočiť do omáčky a je to. Pancit má v sebe nádych čínskeho jedla, pretože ide o filipínske rezance so zeleninou, mäsom a omáčkou. Veľmi jednoduché jedlo, no bude vám rozhodne chutiť. Ak chcete ochutnať niečo echt filipínske, skúste Sinigang, ktorý mnohí považujú za národné jedlo. Je to zvláštne jedlo, kde nájdete špenát, baklažány, rajčiny, cibuľu, rybiu omáčku aj zázvor a napokon si vyberiete aké mäso do Sinigangu chcete. Môže byť aj z rýb, ak máte chuť. Zaujímavým dezertom Filipín je Halo-Halo z ľadovej triešte, kokosu, fazuľky, sága a iných exotických príchutí.

Filipínci milujú pivo, obľúbené je San Miguel, ale domáci si radi dajú aj filipínsky rum či dokonca lokálny alkohol Tuba, ktorý sa vyrába z fermentovaného palmového sirupu. Už aj Filipíny majú kvalitnú kávu a na ostrovoch, kde je turizmus si užijete všetko od výmyslu sveta.

Reštaurácie, ktoré odporúčame na Filipínach:

Ilustrado (Manila) – 744 General Luna St | Intramuros, Manila, Luzon 1002, Philippines – podnik sa nachádza priamo v starej Manile v štvrti Intramuros a to samo o sebe akoby bola záruka toho, že miesto bude mať svoju dušu. Presne tak by sa totiž dal Ilustrado opísať. Ide tu o fine dining, kde sa prelína filipínska a španielska gastronómia. Určite ochutnajte tradičné bravčové Adobo alebo hríbové Adobados.

China Blue by Jereme Lueng (Manila) – Conrad Manila, Seaside Boulevard corner Coral Way | Mall of Asia Complex, Pasay, Luzon 1300, Philippines – luxusný podnik China Blue už názvom napovie na ktorú svetovú kuchyňu sa bude špecializovať. Číňana tvoria v Manile zaujímavú komunitu a cítiť to aj v jedle. Šéfkuchár Jereme Leung má viacero ocenení za svoju čínsku kuchyňu, kde spája tradičné a moderné recepty Ríše stredu.

Sky Deck at the Bayleaf Hotel (Manila) – Muralla corner Victoria Streets | Intramuros, Manila, Luzon 1002, Filipíny – Milujete výhľad na mesto počas vašej večere alebo večerného drinku? Vyberte sa preto na strechu hotela Bayleaf, kde na vás čaká príjemný sky bar s reštauráciou. V ponuke nájdete ázijské aj medzinárodné jedlá. Skvelé grilované krevety, filipínske Adobo, grilované rebierka, ale aj vynikajúce stejky.

Bufet 101 (Manila) – Pasay, Metro Manila, Filipíny – Ak ste fanúšikom bufetov, tak verte, že Bufet 101 v Manile vám bude pripadať ako kúsok raja. Je obrovský, mimoriadne obľúbený medzi filipínskymi rodinami a je to neskutočný výber jedla. Medzi najväčšie špeciality patria morské plody, ryby, krevety, ale nájdete tu aj grilované mäsá, čínske, filipínske aj ázijské jedlá a verte, že tu strávite viac než hodinu času.

7th Heaven´s Cafe (Banaue) – Poblacion | Banaue, ifugao, Banaue, Luzon 3601, Filipíny – V Banaue si sadnite do príjemnej kaviarničky 7th Heaven s krásnym výhľadom na kopce, ktoré miesto obkolesujú. Nedajte si tu len kávu alebo čaj, ale pokojne si sem sadnite na ľahkú večeru počas ktorej vám naservírujú filipínske jedlá medzi ktorými vyniká adobo alebo zeleninové chuťovky.

Uyami´s Greenview Lodge (Banaue) – Poblacion | Banaue, ifugao, Banaue, Luzon 3601, Filipíny – Ak hľadáte kvalitné, lokálne jedlo typické pre región Ifugao, kde sa nachádza Banaue. Ochutnajte bravčovinu na zelenine alebo husté, polievkové vývary. Výborne tu pripravia aj tradičné, filipínske Adobo.

Azur Beach Club (Cebu) – Crimson Resort and Spa | Crimson Resort & Spa, Lapu Lapu 6015, Filipíny – vynikajúci podnik sa nachádza v rezorte Crimson Resort na pláži a ak sa sem vyberiete za jedlom, viete, že spravíte dobre. Príjemne prostredie a skvelé jedlo, čo viac? Na výber tu budete mať z medzinárodnej aj ázijskej kuchyne a ak milujete stejky alebo dobré, grilované mäso, siahnite po ňom. Milovníci grilovaných rýb alebo darov mora si tiež prídu na svoje. Jesť a pozerať sa na more, to patrí k zážitkom.

Acqua by Shangri-La (Cebu) – Punta Engano Road, Lapu Lapu, Filipíny – luxusný podnik Acqua je súčasťou rovnako luxusného rezortu pod záštitou Shangri-La. Už len to samotné je záruka kvality a tak viete, že po čomkoľvek tu siahnete, bude to stáť za to. Nejde o lacnú reštauráciu, ale ak prídete sem, platíte za gastronomický zážitok. Najväčšou špecialitou je dokonale pripravený homár na masle. Nie je ten správny čas ochutnať ho práve tu?

CookPub (Cebu) – 2nd Floor, Island Central Mactan, MEPZ Ecozone, Lapu Lapu 6015, Filipíny – Zaujímavý podnik má síce v názve pub, ale netreba sa báť, že tu pôjde len o krčmu. Viete sa tu výborne najesť a podnik sa špecializuje na medzinárodnú aj ázijskú kuchyňu a z tej venuje dokonca aj špeciálnu pozornosť kórejským jedlám. Grilované ryby, dusené mušle, slimáky alebo dary mora? To všetko tu nájdete a ak milujete ochutnávať exotiku, skúste aj pikantné kimči. 

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Azure Beach Club
Azure Beach Club

Štýlové reštaurácie

Azure Beach Club

Cebu
Filipíny

Vynikajúci podnik Azure Beach Club sa nachádza v rezorte Crimson Resort na pláži. Ak sa sem vyberiete za jedlom, viete, že je to pre Vás tá najlepšia voľba s možnosťou ochutnať skvelé jedlo v krásnom prostredí s výhľadom na more. Príjemne prostredie a skvelé jedlo, čo viac? Na výber tu budete mať z medzinárodnej aj ázijskej kuchyne a ak milujete steaky alebo výborné grilované mäso, siahnite po ňom. Doprajte si príjemné 3-chodové moderné ázijské menu podávané s fľašou kvalitného vínka. Milovníci grilovaných rýb, alebo darov mora si tiež prídu na svoje. Jesť a pozerať sa na more, to patrí k jednoznačne k exkluzívnym zážitkom.

K

Ázia  

Brunej, Malajzia, Filipíny


náročnosť

16 dní

Trvanie

4895
K

Ázia  

Taiwan, Macao, Hongkong, Filipíny


náročnosť

15 dní

Trvanie

5092
K

Ázia  

Filipíny


náročnosť

13 dní

Trvanie

3585
E

Ázia  

Brunej, Macao, Hongkong, Thajsko, Malajzia, Kambodža, Filipíny


náročnosť

24 dní

Trvanie

5319
Fernão de Magalhães Prémiový blog

Prémiový blog Fernão de Magalhães

Stojím v Punta Arenas (Piesočný Bod) pod sochou môjho hrdinu. Po portugalsky sa volá Fernão de Magalhães a po španielsky Hernando de Magallanes.…

Ľuboš Fellner 27 min. čítania
Najkrvavejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly sveta

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet? Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
​Manila - mesto, ktoré vás nakazí chuťou žiť Manila

Manila ​Manila - mesto, ktoré vás nakazí chuťou žiť

O Manile sa hovorí aj ako o meste s dušou. Metropola Filipín je rušným, životaschopným a pôvabným centrom krajiny s mnohými atraktívnymi miestami,…

Marek Melúch 10 min. čítania