Estónska kuchyňa je pre nás veľkou neznámou, ale stačí povedať, že ju ovplyvnila nemecká kuchyňa a človek už dopredu vie, že tu mu rozhodne bude chutiť. Pre Estónsku kuchyňu sú typickými surovinami zemiaky, bravčové mäso, čierny chlieb a mliečne výrobky, ale aj ryby. Národným jedlom sú klobásky Verivorst, ktoré obsahujú nielen mäso, cibuľku, koreniny či majoránku, ale aj krv. Celkovo klobásy rôznych druhov, grilované klobásky sú v krajine pomerne obľúbené. Obľúbenými sú aj Pirukas, pirôžky plnené kapustou, mäsom alebo zemiakmi, kde cítiť výraznú ruskú stopu. Často nájdete v ponuke aj jedlá z rýb akými sú šproty alebo haringy, najlepšou voľbou je obložený chlebík Kiluvoileib. Estónsko vyniká medzi ostatnými krajinami aj svojou zaujímavou vanilkovou vodkou, ktorú vám rozhodne odporúčame vyskúšať! Skúste aj obľúbený likér Vana Tallinn s chuťou citrusov, škorice alebo vanilky. Ak radi ochutnávate lokálne pivá, Estónsko vám ponúkne svoje pivo Saku.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Tallinne:

Olde Hansa (Tallinn)  – Vana turg 1, Tallinn 10140, Estonia – Hoci je Olde Hansa obľúbenou reštauráciou medzi turistami, aj tak stojí za to, aby ste sa v nej zastavili a najedli. Má fantastickú atmosféru stredovekého podniku s masívnymi stolmi, výzdobou, kostýmami aj stredovekou hudbou. Nájdete tu jedlá estónskej kuchyne aj tradičnej kuchyne s nádychom stredoveku. Čo by ste povedali na lososa so šošovicou alebo pivo s medom a bylinkami?

Restaurant O (Tallinn)  – Mere Puiestee 6e, Tallinn 10111, Estonia – Podnik s ľahko zapamätateľným názvom „O“ patrí medzi najlepšie v Tallinne a ak je vašou voľbou fine dining, rovno sa vyberte sem. Lokálne suroviny, absolútna čerstvosť a láska ku gastronómii je to, čo tu budete cítiť v každej porcii. Jedlo je tu umením a tak sa potešia nielen chuťové bunky, ale aj vaše oči. Skúste ako predjedlo perfektne pripravené hrebenatky, ako hlavné jedlo ryby alebo divinu. Počuli ste už o zmrzline z piva? Tu ju nájdete. Obľúbenými v podniku sú ochutnávkové menu, kde vám naservírujú niekoľko zaujímavých chodov.

Chocolats de Pierre (Tallinn)  – 6 Vene, Kesklinna linnaosa Tallinn, Harju maakond, 10123, Estonia – Ak hľadáte zaujímavú kaviarničku, kde si posedíte len na káve, čaji alebo na dezerte, tak sa pozrite sem. Podľa mnohých je najzaujímavejšou v celom Tallinne pretože má svoj vlastný dvor a dýcha atmosférou parížskych kaviarničiek. Ochutnajte tu aj horúcu čokoládu!

Chez Andre (Tartu)Küütri 3, 51007 Tartu, Estonia - Špičková reštaurácia na vysokej úrovni v centre Tartu. Moderný interiér, moderná kuchyňa a široký výber mäsových pochúťok. 

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.