Belgická kuchyňa možno nemá taký punc ako susedná francúzska kuchyňa, ale keď ju spoznáte, zmení sa to. Belgičania dávajú dôraz na čerstvosť surovín a ich národné jedlá ovplyvnila blízkosť Nemecka, Francúzska aj Holandska. Aj preto môže miestami pripadať belgická kuchyňa ako spleť viacerých chutí. V belgickej kuchyni sú obľúbené zemiaky, mliečne výrobky, ryby, mäso, dary mora, ale popularite sa teší aj špargľa. Ak sa povie Belgicko, tak medzi najznámejšie jedlá patria hranolky, wafle alebo čokoláda v mnohých obmenách. Hranolky sa považujú za najobľúbenejší streetfood a stretnete ich aj v Bruggách aj v Bruseli. Rozhodne by ste si ich nemali nechať ujsť. Wafle sú tu na slano aj na sladko a ak hľadáte rýchly dezert, je to skvelá voľba. Ochutnajte však aj tradičné jedlá akými je Stoemp, roztlačené zemiaky, ktoré sa dotvoria pórom a mrkvou alebo Waterzooi, teda vývar z kuracieho mäsa či rýb. Labužníci si prídu na svoje pri jedle Paling in´t Groen, ktoré predstavuje úhora v bylinkovej omáčke. Milovníci darov mora si zase obľúbia Moules Frites, dusené slávky s cibuľkou, ktoré sú považované za národné jedlo. 

Národným nápojom Belgicka je pivo a v krajine by ste dodnes našli viac než 200 pivovarov. Priemerný Belgičan ročne vypije cca 84 litrov piva a belgické pivo sa dokonca prebojovalo na zoznam UNESCO ako kultúrna záležitosť. Nebol by teda hriech nesadnúť si v Belgicku na pár ochutnávok?

Hovorí sa, že láska ku krajine ide cez žalúdok. Radi Vám sprostredkujeme tie najlepšie a overené reštaurácie.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Belgicku:

De Stove (Bruggy)  – 4 Kleine Sint-Amandsstraat, Brugge, Vlaanderen, 8000, Belgium – De Stove je milý podnik v absolútnom srdci Brúg len pár desiatok metrov od námestia. Reštaurácia je medzi domácimi známa ako miesto s vynikajúcimi darmi mora a čerstvými rybami, ktoré sem prichádzajú priamo z pobrežného mestečka Zeebrugge. Medzi špeciality podniku patria ryby na mnohé spôsoby, najmä však treska, sea bass, losos, ale odporúčia vám tu aj veľké krevety. De Stove sa špecializuje na lokálne, čerstvé suroviny, a tak si môžete byť istí, že ochutnáte niečo, čo pochádza priamo z regiónu. Na záver si doprajte domáce dezerty s ovocím alebo pohár dobrého vína.  

Gruuthuse Hof (Bruggy)  – Mariastraat 36, Bruges 8000, Belgium  – Podnik Gruuthuse Hof sa nachádza v centre mesta v krásnom, starom, tradičnom dome. Obľúbite si ho tak ešte predtým, než si do neho vôbec sadnete. V ponuke nájdete lokálne, belgické, ale aj európske jedlá v príjemnom prostredí. Ochutnajte tu obľúbené mušle na bielom víne s cesnakom, flámsku dusenú hovädzinu, perfektné stejky na zelenom korení alebo kačacie prsia na malinách a broskyniach. Nepohrdnite ani dezertom a širokým výberom belgických pív.

Bon Bon (Brusel)  – Avenue de Tervueren 453 | 1150 Brussels, Brussels 1150, Belgium – Bon Bon patrí medzi najlepšie reštaurácie belgického hlavného mesta. Špecializuje sa na belgickú aj francúzsku kuchyňu, ale nájdete tu aj niekoľko ďalších európskych jedál. Ide o miesto, kam by ste mali vyraziť ak milujete fine dining a ak máte radi, keď má gastronómia aj svoju vizuálnu stránku. Najobľúbenejšie sú ochutnávkové menu, kde sa viete ponoriť do niekoľkých porcií. Kreativita, čerstvosť potravín a lokálne chute, sú to, čím sa podnik vie pochváliť. Skúste jahňacie kúsky na whisky, carpaccio z mušlí sv.Jakuba či hovädzinu Angus na bylinkách.

Le Plattesteen (Brusel)  – 41 Rue du Marché au Charbon, Bruxelles, Bruxelles, 1000, Belgium – Zaujímavý podnik Le Plattesteen vyniká nielen polohou neďaleko hlavného námestia Grand Palace, ale aj skvelou belgickou kuchyňou. Belgická kuchyňa nie je vo svete veľmi známa, no tu sa s ňou zoznámite. Vyskúšajte tradičné, flámske zemiakové pyré s mäsovými guľôčkami a zapite ho typickým, belgickým, svetlým pivom. Reštauráciu si obľúbite kvôli jej jednoduchosti a belgickej atmosfére.

L´Auberg´In (Brusel)  – Rue au Bois 198, Brussels 1150, Belgium – Miesto, ktoré patrí vďaka svojej atmosfére medzi najpríjemnejšie podniky celého Bruselu. Je situovaná v starom, typickom dome a medzi tradičné môžeme započítať aj jej vnútorné vybavenie, ktoré pripomenie kaštieľ. Dajte si ravioli s krabom, jahňacie ragú alebo čerstvé, hovädzie kúsky so zeleninou z lokálnych záhrad. Vynikajúcou voľbou sú aj jedlá z čerstvých rýb či dary mora, ktoré Belgičania milujú.

Fritland (Brusel)  – 49 Rue Henri Maus, Brussels, Belgium – Pre Belgicko sú veľmi typické tradičné belgické hranolky a v meste ich nájdete na mnohých miestach. Je to najobľúbenejší streetfood a ak chcete jedny z najlepších, dajte si ich tu vo Fritlande s niektorou z lahodných omáčok. Ak milujete pikantné, skúste Samurai, pre iných môže byť skvelou voľbou omáčka Andalusia. Aspoň raz si v Bruseli belgické hranolky doprajte.

Paters Vaetje (Antverpy) - Blauwmoezelstraat 1, Antwerpen - nenápadná piváreň so skvelou atmosférou a fantastickým výberom z troch stoviek pív. Nejestvuje chuť, vôňa či farba piva, ktorú by ste tu nenašli. Napite sa belgickej duše.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Európa  

Anglicko, Belgicko, Veľká Británia, Francúzsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2427 2960€
Antverpy, Gent či Leuven - najkrajšie belgické mestá Blog

Blog Antverpy, Gent či Leuven - najkrajšie belgické mestá

Mnoho ľudí pri spomenutí Belgicka myslí na Brusel, ktorý je, samozrejme, krásny, no verte, že Belgicko toho dokáže ponúknuť omnoho viac. Ide o…

TOP 10 Bruselu Blog

Blog TOP 10 Bruselu

Brusel je de facto hlavným mestom Európy. Minimálne z politického hľadiska. Avšak aj z kultúrneho a turistického hľadiska je Brusel dôležitý a má…

Viktor Háber, Robert Jerga 5 min. čítania
Brusel - pamiatky, tipy, hlavné mesto Európskej únie Brusel

Brusel Brusel - pamiatky, tipy, hlavné mesto Európskej únie

Brusel je hlavným mestom Belgicka, domovom mnohých európskych inštitúcií ako Európska komisia, Európska rada, či Rada Európskej únie a vďaka tomu…

Robert Jerga 19 min. čítania
Belgicko - krajina čokolády a piva Blog

Blog Belgicko - krajina čokolády a piva

Kráľovstvo, učupené medzi gigantmi Francúzskom a Nemeckom, susediace s Holandskom a Luxemburskom, nasalo do seba historicky to najzaujímavejšie od…